QR Code

QR Kodu adını ingilizce Çabuk Tepki (Quick Response) kelimelerinin baş harflerinden alır. Mobil cihazların kameralarından okutulabilen özel matriks barkod (veya iki boyutlu barkod) türüdür. 90’larda Japonlar tarafından bulunan bu sistem Abd’de son yıllarda sıklıkla kullanılan bir sistem. Özellikle Mobil dünya ile gerilla pazarlamayı birleştirmek için kullanılan bu sistemin Türkiye’de de önümüzdeki yıllarda yoğun kullanılacağı kesin.

httpv://www.youtube.com/watch?v=h7HnR02kJxY

Mobile Payment

Sosyal Medya artık mobile doğru kaymaya başladı ve Abd’de yıllar önce biten entegrasyon süreci Türkiye’de de bitmek üzere. İnsanlar artık sadece evde olduklarında değil her zaman online olabiliyorlar ve akıllı telefonlar artık telefon pazarında çok daha büyük yerler kaplıyor. Hal böyle olunca pazarlamacılar birbiri ardına değişik uygulamalar yapıp kullanıcıların mobil’e olan ilgisini arttırmaya çalışıyor. Bu işten en çok karlı çıkacaklar ise operatör olacak. Eğer penetrasyon iyi yapılırsa kısa bir süre içerisinde alışverişlerimizi operatörler sayesinde yapıyor olabiliriz.

 Sosyal Derece Ölçümü Yapan Siteler


Önceki yıllarda sadece Facebook ile yetinen Türk halkı 2011 ile birlikte değişik sosyal ağlar denemeye başladı ve 2011, Twitter kullanımını patlattı. Artık çoğu insanın en az 2 sosyal medya hesabı var ve bu durum insanların kafasında ‘ Ben sosyal hesap kullanımında hangi noktadayım? ‘ sorusunu beraberinde getirdi. Tam da bu noktada ‘Senin sosyal derecen şudur’ diyen internet sitelerine rağbet etmeye başladık. Klout bu sitelerin en reputasyonlusu ve 2012’de de büyümeye devam edecek. Klout’un yanına da Peerindex gibi siteler de gelebilir.

Belki inanmayacaksınız ama Abd’deki bazı ajanslardaki işe alım sürecinde Klout puanı kullanılıyor. Kim bilir bu yıl belki Türkiye’de de bu durumla karşılaşırız.

Bir Cevap Yazın