2012 Sosyal Medya İstatistikleri 0

2012’nin bitmesine sayılı günler kala, neredeyse tüm sektör 2012’nin değerlendirmesini yapmaya, 2013’e hakim olması beklenen trendleri tartışmaya başladı. Bizde, Pazarlamasyon olarak iki yazıdan oluşan, hem 2012’nin bir değerlendirmesini içeren, hemde 2013’e hakim olması beklenen trendleri konuşacağız. İsterseniz 2012’de sosyal medyada neler olmuş, bu mecraların son istatistikleri neler bir göz atalım.

Facebook

Facebook şüphesiz üzerinde en çok durulması gereken mecra. Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Facebook, şimdiye kadar başka hiçbir mecra tarafından tecrübe edilmemiş istatistiklere sahip. İnternette harcanan her 7 dakikadan 1’i Facebook üzerinde harcanıyor. Bunun yanı sıra, diğer sosyal mecralar ile karşılaştırırsak eğer, sosyal medyada harcanan her 4 dakikadan 3’ü yine Facebook üzerinde harcanmış. Hergün 300 milyonun üzerinde fotoğraf yüklenen sitede, her hafta 3.5 milyar içerik paylaşılıyor.

Rakamlara birde markalar tarafından bakalım. Facebook’un markalar açısından önemli olduğunu söyleyen firma sayısı 2009’dan bugüne tam %75 artış göstermiş. Amerika’lı Facebook kullanıcılarının %80’i markalarla iletişim kurmak için Facebook’u tercih ediyor. Bunun yanısıra kullanıcıların %56’sı bir markaya ait Facebook sayfasını beğendikten sonra, arkadaşlarına da tavsiye ettiklerini söylüyor.

Fan sayılarına bakarsak, 55 milyon beğeni rakamıyla Coca Cola en çok takip edilen marka konumunda bulunuyor. Coca Cola’yı 39 milyon kullanıcı rakamıyla Disney, 34 milyon kullanıcı rakamıyla da Red Bull takip ediyor.

Twitter

İnternetin çift başlı kutuplaşamsında, bir diğer kutbu oluşturan mecra şüphesiz Twitter. Her geçen gün artan bir ivmeyle, kullanıcı sayısını artıran Twitter, Facebook’un arkasında konumlanmış olsa da, Facebook’u yakalama şansı en yüksek olan mecra. Gelelim rakamlara: hali hazırda 500 milyon kullanıcısı bulunan Twitter’da, içerikler çoğunlukla %60’lık kesim tarafından oluşturuluyor. Yani bir diğer değişle, 200 milyon kullanıcı dinleyici konumunda. Twitter kullanıcılarının %60’ı mobil cihazlarından Twitter’a erişirken, demografik dağılıma baktığımızda, internet kullanan erkek kullanıcıların %17’si Twitter’da bulunurken, bu rakam kadınlarda %15.

Hergün 350 milyondan fazla tweet atılan mecrada, şimdiye kadar en çok retweet edilen gönderi, 817,000 rakamıyla seçim zaferi sonrasında yayımladığı fotoğrafıyla Barack Obama’ya ait.

Markalar açısından bakarsak, dünyanın en büyük 100 şirketinin 77’si Twitter hesabına sahip. Aktif kullanıma bakarsak eğer, medya sektörü Twitter’ı en aktif kullanan sektör olarak karşımıza çıkıyor. Twitter üzerinden en çok takip edilen marka 3,658,000 rakamıyla Samsung olurken, onu 3,557,000 kullanıcı rakamıyla Claro Ronaldo takip ediyor.

Linkedin

Gelelim sosyal medyanın en büyük profesyonel iş ağı olan Linkedin’e. Toplamda 187 milyon kullanıcı rakamına sahip olan Linkedin’e, kullanıcıların %53’ü Amerika’dan erişiyor. Linkedin’in gelirlerinin 3’te 2’si ise yine Amerika’dan. 1,3 milyondan fazla internet sitesi, sitelerinde Linkedin’in paylaşım butonuna yer veriyor.

Profesyonel iş ağı tanımını biraz daha açarsak, kullanıcılarının %61’i Linkedin’i profesyonel iş ağı olarak ilk sırada kullanırken, Facebook’u iş ağı olarak kullananların sayısı %22, Twitter’ı ise yalnızca %4. İş söz konusu olunca Linkedin, Facebook ve Twitter’a göre %277 daha etkin.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Snapchat, Reklamverenlere Piksel Takibiyle İstatistik Sağlayacak 0

Özellikle milenyum kuşağı olarak tanımlanan genç kuşak arasında en popüler sosyal ağlardan biri olan Snapchat, markalara piksel takibi özelliğini açıyor. İnternet trafiğine ve reklamlara maruz kalmaya dair verileri sağlayacak bu özellik sayesinde, reklamverenler Snapchat reklamlarına ilişkin daha açık istatistikler elde edebilecek.

Fabletics, JustFab ve ShoeDazzle’ın dâhil olduğu çatı marka TechStyle, ayakkabı ve giyim ürünlerini öne çıkarmak için bir yıl önce Snapchat’te reklam vermeye başlamıştı. Şirket bu reklamlarla, daha fazla ürün satmayı hedefliyordu. Fakat önemli bir sorunla baş etmek zorundaydı. TechStyle’ın elinde, hangi müşterinin Snapchat reklamından gelip alışveriş yaptığına dair doğrudan kullanabileceği bir yöntem yoktu.

Bu nedenle, Snapchat’in uzun zamandır beklenen piksel takibi özelliğini deneyen ilk firmalardan biri TechStyle oldu. Piksel takibi, reklamverenlerin, internet sitelerinde bir kod oluşturup reklamı gördükten sonra alışveriş yapıp yapmadıklarını görmelerini sağlıyor.

Snap Pixel adı verilen özellik, Snapchat üzerinden verilen reklamla ile internet sitesi trafiği arasında anlamlı bir bağ kurmaya çalışan doğrudan pazarlamacılara, performans tabanlı bir reklam modeli sağlamak için ilk adım olma özelliğini taşıyor.

Facebook, Googleve diğer bazı platformlar, etiket veya piksel tabanlı takip özelliğiyle reklamverenlere ölçme ve hedeflemede yardım ediyor. Snapchat’in reklam hizmeti vermeden önce, karmaşık hedeflemelerden çekindiği biliniyordu. Fakat reklam imkânı veren her sosyal ağ gibi o da dijital reklamcılığın vazgeçilmezi hâline gelen reklam ölçme, analiz etme ve takip araçlarını reklamverenlere sundu.

TechStyle Moda Grubu Kıdemli Müdür Yardımcısı Laura Joukovski, Snapchat’in piksel takibi özelliğine ilişkin yaptığı değerlendirmede, özelliği deneme ve öğrenme sürecine devam ettiklerini ve bu nedenle işin çok başında olduklarını belirtti. Joukovski ayrıca, piksel kod özelliğinin Snapchat’te reklam veren markalar için tamamen yeni ve daha iyi bir yol olduğunu ve böylece neler olup bittiğini, tıklama eyleminin ötesindeki doğrudan pazarlama işaretlerini değerlendirmeleri adına etkili olacağına inandıklarını söyledi.

Snap Pixel özelliğini kullanmak isteyen reklamverenler, öncelikle Snapchat’in reklam satın alma aracı üzerinden, belirledikleri bir internet sitesine yönlenecek trafiğin takibi için bir piksel oluşturuyor. Örneğin, kaç müşterinin Snapchat reklamını gördükten sonra e-ticaret sitesini ziyaret ettiğini ve alışveriş yaptığını merak eden bir perakendeci veya Snapchat reklamıyla bülten üyeliği formunu doldurup onay sayfasını gören müşterilerin sayısını bilmek isteyen bir reklamveren için bu yeni özellik, tam anlamıyla biçilmiş kaftan hâline geliyor.

Piksel kod hazır olduğunda pazarlamacılar, kampanya istatistiklerini gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor ve reklamı görüntüleyen veya onunla etkileşime geçen kişilerden toplanan verileri 28 güne kadar görebiliyor. Özellik, yıl sonu itibarıyla etiketleri de içeren reklam hedeflemesi sayesinde, markaların, internet sitelerini ziyaret eden özel kullanıcılara ve gruplara odaklanmasını da sağlayacak. Snapchat kullanıcılara, dilerlerse bu özelliğe onay vermeme hakkı da tanıyacak.

Joukovski, özelliği değerlendirirken, Facebook ve Google başta olmak üzere birçok platformun doğrudan pazarlama noktasında markalara çok yönlü araçlar sunduğunu, bu açıdan bakıldığında Snapchat markalarla birlikte çalışmak istiyorsa kendilerine aynı düzeyde araçlar vermesi gerektiğini de sözlerine ekleyerek, bir anlamda daha fazla adım atılmazsa piksel kod özelliğinin de yeterli olmayacağını vurguluyor. Bununla birlikte, Facebook ve Google’ın aksine Snapchat piksel özelliği şimdilik sadece ölçme işlemleri için kullanılabiliyor.

Snap Pixel’den gelen ilk sonuçlar ise gelecek vadeder nitelikte. TechStyle’ın Snapchat reklamı gördükten sonraki 24 saat içinde alışveriş yapanları takip ettiği ilk denemesinde, satın alma başına maliyet %60’tan %40’a düştü. Grubun diğer markası ShoeDazzle’da ise aynı değişken %63 oranında gerçekleşti ama üye olma başına maliyet %48 oranıyla beklentinin altında kaldı.

Joukovski istatistikleri yorumlarken, veriler sayesinde Snapchat reklamlarına maruz kalan kullanıcıların reklamla nasıl etkileşime geçtiklerini ve siteye nasıl yönlendirdiğini görebileceklerinin de altını çiziyor.

Snap Pixel’in reklam hedeflemelerine derinlik katması ve reklamverenler için akıllıca bir karşılaştırma yapma olanağı tanıması bekleniyor. Bakalım özelliğin gelişim süreci nasıl ilerleyecek ve markalara daha fazla yenilik sunulacak mı?

Instagram Stories ve WhatsApp Durumları Snapchat’i İkiye Katladı 0

Mark Zuckerberg Instagram Hikayeleri ve Whatsapp Durum özelliğinin günlük aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığını duyurdu. Bu sayı aktif Snapchat kullanıcılarının neredeyse iki katına denk ediyor.

Instagram ve Facebook hikayelerinde son zamanlarda Snapchat’in özelliklerine benzer özellikler taşıyan gerçekçi yüz filtreleri görmeye başladık. Bu demek oluyor ki ilerleyen günlerde bu sosyal mecralarda bizi daha fazla inovasyon ürünü bekliyor. Bu inovasyonların Snapchat’in Bitmoji ve konum paylaşma özelliğinin olacağı öngörülebilir. Videolarınıza dramatik bir özellik katan superzoom özelliğini henüz uygulamaya koyan Instagram aynı zamanda stop motion özelliğini de test ediyor. 

Zuckerberg, şirket ürünlerini kullanarak geçirilen zamanın iyi olmasının Facebook için itici bir güç olduğunu söylüyor. Bunu da şu cümlelerle açıklıyor; “Sonuçlar gösteriyor ki aile ve arkadaşlarla sosyal medya üzerinden iletişime geçmek sosyal medyanın anlamlılığını arttırıyor ve insanların iyi hissetmesine sebep oluşturuyor. Sadece pasif olarak içerik tüketilmesi çok da doğru değil.” 

Instagram Stories ve WhatsApp Status’un genelde yakın arkadaşlar tarafından görüntüleniyor olması profesyonel prodüksiyon içeriklerinin sağlayamadığı samimiyetin ve iletişimin yakalanmasını sağlıyor. İnsanların bu kısa klipleri yoğun bir şekilde izlemesi reklam içeriklerinin buralara yerleştirilmesi için harika bir fırsat oluşturuyor.

Instagram’ın günlük aktif 500 milyon kullanıcısının yarısından çoğu Stories özelliğini kullanıyor. Bakıldığında Instagram Snapchat’in öncü olduğu bu gelişmeleri sosyal medyanın modern dünyasına uyarlıyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link