2012 Sosyal Medya İstatistikleri

2012’nin bitmesine sayılı günler kala, neredeyse tüm sektör 2012’nin değerlendirmesini yapmaya, 2013’e hakim olması beklenen trendleri tartışmaya başladı. Bizde, Pazarlamasyon olarak iki yazıdan oluşan, hem 2012’nin bir değerlendirmesini içeren, hemde 2013’e hakim olması beklenen trendleri konuşacağız. İsterseniz 2012’de sosyal medyada neler olmuş, bu mecraların son istatistikleri neler bir göz atalım.

Facebook

Facebook şüphesiz üzerinde en çok durulması gereken mecra. Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Facebook, şimdiye kadar başka hiçbir mecra tarafından tecrübe edilmemiş istatistiklere sahip. İnternette harcanan her 7 dakikadan 1’i Facebook üzerinde harcanıyor. Bunun yanı sıra, diğer sosyal mecralar ile karşılaştırırsak eğer, sosyal medyada harcanan her 4 dakikadan 3’ü yine Facebook üzerinde harcanmış. Hergün 300 milyonun üzerinde fotoğraf yüklenen sitede, her hafta 3.5 milyar içerik paylaşılıyor.

Rakamlara birde markalar tarafından bakalım. Facebook’un markalar açısından önemli olduğunu söyleyen firma sayısı 2009’dan bugüne tam %75 artış göstermiş. Amerika’lı Facebook kullanıcılarının %80’i markalarla iletişim kurmak için Facebook’u tercih ediyor. Bunun yanısıra kullanıcıların %56’sı bir markaya ait Facebook sayfasını beğendikten sonra, arkadaşlarına da tavsiye ettiklerini söylüyor.

Fan sayılarına bakarsak, 55 milyon beğeni rakamıyla Coca Cola en çok takip edilen marka konumunda bulunuyor. Coca Cola’yı 39 milyon kullanıcı rakamıyla Disney, 34 milyon kullanıcı rakamıyla da Red Bull takip ediyor.

Twitter

İnternetin çift başlı kutuplaşamsında, bir diğer kutbu oluşturan mecra şüphesiz Twitter. Her geçen gün artan bir ivmeyle, kullanıcı sayısını artıran Twitter, Facebook’un arkasında konumlanmış olsa da, Facebook’u yakalama şansı en yüksek olan mecra. Gelelim rakamlara: hali hazırda 500 milyon kullanıcısı bulunan Twitter’da, içerikler çoğunlukla %60’lık kesim tarafından oluşturuluyor. Yani bir diğer değişle, 200 milyon kullanıcı dinleyici konumunda. Twitter kullanıcılarının %60’ı mobil cihazlarından Twitter’a erişirken, demografik dağılıma baktığımızda, internet kullanan erkek kullanıcıların %17’si Twitter’da bulunurken, bu rakam kadınlarda %15.

Hergün 350 milyondan fazla tweet atılan mecrada, şimdiye kadar en çok retweet edilen gönderi, 817,000 rakamıyla seçim zaferi sonrasında yayımladığı fotoğrafıyla Barack Obama’ya ait.

Markalar açısından bakarsak, dünyanın en büyük 100 şirketinin 77’si Twitter hesabına sahip. Aktif kullanıma bakarsak eğer, medya sektörü Twitter’ı en aktif kullanan sektör olarak karşımıza çıkıyor. Twitter üzerinden en çok takip edilen marka 3,658,000 rakamıyla Samsung olurken, onu 3,557,000 kullanıcı rakamıyla Claro Ronaldo takip ediyor.

Linkedin

Gelelim sosyal medyanın en büyük profesyonel iş ağı olan Linkedin’e. Toplamda 187 milyon kullanıcı rakamına sahip olan Linkedin’e, kullanıcıların %53’ü Amerika’dan erişiyor. Linkedin’in gelirlerinin 3’te 2’si ise yine Amerika’dan. 1,3 milyondan fazla internet sitesi, sitelerinde Linkedin’in paylaşım butonuna yer veriyor.

Profesyonel iş ağı tanımını biraz daha açarsak, kullanıcılarının %61’i Linkedin’i profesyonel iş ağı olarak ilk sırada kullanırken, Facebook’u iş ağı olarak kullananların sayısı %22, Twitter’ı ise yalnızca %4. İş söz konusu olunca Linkedin, Facebook ve Twitter’a göre %277 daha etkin.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Facebook Haber Akışı Büyük Değişime Hazırlanıyor

Sosyal ağların sayısı her geçen gün artsa da hem pazarlama ekipleri hem de ajanslar ve yayıncılar için Facebook, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’i de geride bırakan kullanıcı sayısıyla, hâlâ en popüler sosyal medya platformu durumunda. Bu yüzden ki Facebook’ta gerçekleştirilen her değişim, dolaylı veya doğrudan birçok kişiyi ilgilendiriyor.

Bu gelişmelerden biri de dün yaşandı. Facebook tarafından yapılan açıklamada, kullanıcıların arkadaş listesindeki kişilerle kuracağı anlamlı diyalogların sayısını artırmak için işletmeler, markalar ve medya organları tarafından yapılan paylaşımların geri plana itileceği belirtildi. Trafik oluşturmada Facebook sayfasına güvenen markaları üzen bu yenilikle birlikte, arkadaşlarınızdan veya ailenizden olan Facebook kişilerinizin yaptığı paylaşımlar, haber akışınızda öncelikli olarak gösterilecek.

Bu yenilikle birlikte, medya organlarından yapılan paylaşımları, artık örnekteki gibi üst sıralarda göremeyeceğimizi söyleyebiliriz.

Facebook CEO’su ve kurucusu Mark Zuckerberg’in dün yaptığı paylaşımda, bu önceliklendirmenin altında yatanın Facebook’u daha insan odaklı ve kullanıcıların kendilerini iyi hissettiği bir yer yapma hedefinin olduğu aktarıldı. Zuckerberg mesajında, şirketteki ürün ekiplerinden Facebook’taki sosyal etkileşimleri daha anlamlı hâle getirecek içeriklere odaklanmalarını istediğini yazdı.

Mark Zuckerberg bununla birlikte, yaşanacak değişimin Facebook’un temel ölçeklerine belli açılardan da olsa zarar verebileceğini de kabul etti ve kullanıcıların platformda geçireceği zamanın kalitesini artıracağını savunduğu yeni haber akışı düzeninin buna değeceğini sözlerine ekledi.

Facebook
Facebook CEO’su ve kurucusu Mark Zuckerberg’in attığı bu adım, platformdaki marka ve yayıncı yoğunluğunu düşündüğümüzde son derece cesur bir yenilik sayılmalı.

Öte yandan söz konusu değişimin, Facebook’un 2016 yılındaki ABD Başkanlık Seçimleri’nde yanlış bilgilendirme ve yönlendirme amacıyla, çok sayıda yalan haberin yayılması amacıyla kullanılmasının da olabileceği söyleniyor. Facebook özellikle de seçim döneminde Rusya kaynaklı olduğu ortaya çıkan ve kimilerince seçim sonuçlarını etkilediği de söylenen asılsız haberlerin yayılımını yeterince engelleyemediğine dair sertçe eleştirilmişti.

Facebook’ta göreceğimiz bu yeniliğin, daha çok müşteriye ve okura ulaşmak adına Facebook’a güvenen marka ve yayıncıların, haber akışındaki görünürlüğünü azaltacağı kesin. Anlaşılan o ki Facebook yönetimi kullanıcıları memnun ederek kitlesini korumak ile platforma maddi kaynak sağlamaya hazır markalar ve yayıncıları kaybetmemek arasında, zor bir ikilem yaşıyor. Belki beri yandan da söylentiler doğruysa, 2016 ABD Başkanlık Seçimleri’nde yaşadığı güvenilirlik krizinden ağzı yandığından, şimdi yoğurdu üfleyerek yiyor.

Zuckerberg ve ekibinin, dengeyi sağlamak adına gelecekte hangi adımları atacağını bekleyip göreceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Fox Sports, Dünya Kupası Boyunca Twitter’da Canlı Yayın Yapacak

Birçoğunuzun bildiği gibi önümüzdeki yaz dünyanın en önemli spor organizasyonlarından biri olan FIFA Dünya Kupası gerçekleşecek. Geçtiğimiz ay Walt Disney tarafından varlıklarının büyük kısmı satın alınan 21st Century Fox‘un hala sahibi olduğu Fox Sports da dünya genelindeki milyonlarca kişinin takip edeceği turnuva için sosyal medya tarafında özel olarak yapacağı yayınlarla ilgili bir açıklama yaptı.

Fox Sports, yaptığı açıklamaya göre 2018 FIFA Dünya Kupası boyunca her gün Twitter üzerinden 30 dakikalık bir canlı yayın gerçekleştirecek ve Snapchat üzerinde de “yayıncı hikayesi” (Publisher Story) paylaşacak. Bilmeyenler için 2011 yılında Fox Sports’un, 2015 ve 2022 yılları arasında gerçekleşecek olan bütün FIFA etkinliklerinin İngilizce dilindeki yayın hakları için yapılan ihaleyi kazandığını belirtelim. Tabii, bu ihale doğal olarak önümüzdeki yaz ve 2022 yılında gerçekleşecek olan Dünya Kupası organizasyonlarını da kapsıyor. Bununla birlikte Fox Sports’un bu ihaleyi kazanmak için en büyük rakibi olan ESPN‘den 400 milyon dolar daha fazla para verdiği de ifade ediliyor.

Fox Sports’un, insanların artık sürekli olarak sosyal medyayla iç içe olduğu bir dönemde yaptığı bu hamlenin oldukça yerinde olduğunu söyleyebiliriz. Twitter yaptığı açıklamada, geçtiğimiz kasım ayında 2018 Dünya Kupası kura çekimi ile ilgili 50.000 tweet atıldığını, ayrıca ağustos ayından aralık ayının başlangıcına kadar Dünya Kupası ile ilgili yaklaşık olarak 4,8 milyon tweet atıldığını ifade etti. Bununla birlikte 2014 Dünya Kupası sırasında ise Twitter’ın şimdiye göre daha küçük bir kullanıcı tabanı olmasına rağmen, turnuva boyunca toplamda 672 milyon tweet atıldığı açıklandı.

Fox Sports’un turnuva boyunca maç günlerinde Twitter üzerinden yapacağı 30 dakikalık canlı yayın, @FOXSports ve @FOXSoccer Twitter hesapları aracılığıyla ABD’deki Twitter kullanıcıları tarafından erişilebilir olacak. Bu canlı yayında maç ön izlemeleri, özetler, Twitter reaksiyonları ve Moskova’daki Fox Sports ekibi tarafından üretilen orijinal bölümler yer alacak. Ayrıca spor kanalı, Twitter’da maçlar sırasındaki ve sonrasındaki önemli anlarla ilgili videolar paylaşacak. Bu önemli anlar; atılan goller, soru-cevap bölümleri, oyuncularla ve teknik direktörlerle röportajlar ve basın toplantılarını kapsayacak.

Spor kanalının 2018 FIFA Dünya Kupası boyunca Snapchat üzerinde paylaşacağı yayıncı hikayeleri; metin, video, çizim, hareketli grafik ve başka unsurlar içerecek. Bununla birlikte bu yayıncı hikayelerinde özetler, ön izlemeler ve Snapchat için özel olarak üretilen bazı özellikler yer alacak.

Bunların yanı sıra Snapchat de Dünya Kupası sırasında gol videolarını, taraftarların tepkilerini ve Fox Sports tarafından sağlanan diğer önemli anları içeren hikayeler üretecek. Bu hikayeler, Snapchat kullanıcıları tarafından gönderilen ve Snapchat editörleri tarafından düzenlenen Snap’lerin bir derlemesi olacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link