2012 Sosyal Medya İstatistikleri – II 0

2012 biterken 2012’yi değerlendirmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta ilk bölümünü yayınladığımız ve Facebook, Twitter ve Linkedin’e yer verdiğimiz 2012 görünümüne bu yazıda da Youtube, Pinterest, Instagram, Foursquare ve mobili ekleyerek analizimizi tamamlıyoruz.

Youtube

Google’dan sonra en yoğun kullanılan 2. arama motoru olan Youtube’da da işler yolunda. Geçtiğimiz haftalarda küçük bir arayüz değişikliğine giden Youtube, daha kullanışlı bir arayüze kavuştu. Gelelim rakamlara, her ay 800 milyondan fazla tekil kullanıcının ziyaret ettiği portalda, her ay 4 milyar saatin üzerinde video izleniyor. Her dakika ise 72 saat uzunluğunda yeni video yükleniyor ve bu 72 saatin 3 saati ise mobil cihazlar üzerinden yükleniyor. Her gün Facebook üzerinden 500 yıl uzunluğunda video tüketilirken, Twitter’da her dakika 700’ün üzerinde video tweet ediliyor.

350 milyon cihaz tarafından erişim sağlanan portalda, en çok takipçiye sahip kanal 1,007,050 rakamıyla Red Bull olurken, onu 804,753 takiğçi rakamıyla Apple takip ediyor. En çok izlenen video ise, tüm dünyayı kasıp kavuran Gangnam style.

Pinterest

Kullanıcıları tarafından, 2012 yılı boyunca toplamda 1,2 milyon dakika harcanan portalda, bu rakamın 720 milyonu mobil üzerinden harcandı. Her kullanıcının ortalama günlük 15.8 dakika harcadığı portalın çoğunluğunu %70 gibi büyük bir oranla kadınlar oluşturuyor. Toplam internet kullanıcılarına bakarsak eğer, her 100 kadından 19’u Pinterest’te de zaman harcarken, bu rakam erkeklerde yalnızca %5. Her bir Pinterest kullanıcısı ortalama 171 pin, 229 takipçi ve 28 beğeniye sahip.

Pinterest üzerinden verilen siparişlerin ortalama değeri ise 80 dolarla Facebook’un tam 2 katı.

Instagram

100 milyondan fazla kullanıcının bulunduğu sitede, günlük ortalama 7.3 milyon aktif kullanıcı siteyi ziyaret ediyor. Bu rakam Twitter’da ise 6.9 milyon. Android için duyurulduğunda, her dakika 2,000’den fazla kullanıcı kayıt yaptırarak çok kısa bir süre içinde bir milyon barajının üzerine ulaşıldı. Instagram kullanıcılarının yaklaşık %20’si ise Instagram hesaplarına Facebook üzerinden erişiyor.

Bir milyardan fazla fotoğrafın yüklendiği siteye, geçtiğimiz aylarda Amerika’da büyük hasarlara yol açan Sandy kasırgası sırasında sandy hashtagiyle 800,000’den fazla fotoğraf yüklendi.

Foursquare

25 milyondan fazla üyesi bulunan Foursquare, 3 milyarın üzerinde check-in’e sahip. 1 milyonun üzerinde işletme Foursquare’e kayıt olurken, bu işletmelere yönelik 30 milyona yakın tavsiye bulunmakta.

Mobil kullanıcıların %31’i ise Foursquare’i aktif olarak kullanıyor.

Mobil

Gelelim geleceğin bir numaralı kitle iletişim aracına. Sosyal medya bu denli hızla büyürken mobilde durumlar nasıl ?

Mobil hayatımıza ne derecede entegre olduğunu ilginç bir örnek vererek açıklamaya başlayalım: 6 milyar insanın yaşadığı dünya üzerinde 4.8 milyar cep telefonu bulunurken, diş fırçası sayısı ise yalnızca 4.2 milyar. Gün içinde kullanıcıların cep telefonlarıyla girdiği etkileşime bakacak olursak, her insan günde ortalama 40 ile 80 arasında cep telefonunu kontrol ediyor.

Akıllı telefon penetrasyonuna gelirsek eğer, Amerika akıllı cihaz penetrasyonu konusunda 181 milyon rakamıyla ilk sırada yer alırken, onu 167 milyon akıllı telefon rakamıyla Çin takip ediyor. Dünya üzerinde 500 milyonun üzerinde aktive edilmiş Android işletim sistemine sahip akıllı telefon bulunurken, her gün 1.3 milyon yeni Android cihaz bu rakama dahil oluyor. Aynı zamanda bu rakamlarla doğru orantılı olarak 700.000’in üzerinde uygulama Google Play’de yerini almış durumda.

2012 yılında damgasını vuran sosyal medya istatistikleri böyle. Peki 2013 yılının trendleri ne olacak, bizi neler bekliyor, hepsi bir sonraki yazımızda.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Tasarımlarıyla Gözleri Şenlendiren Minik Kahve Dükkanları 0

Sabahlarımızdan başlayarak tüm günümüzü şenlendiren en güzel sıcak içecek kahve, çekirdekten günümüze çok fazla yol kat etti. Granül kahvelerle başlayan bu yolculuk, Starbucks gibi zincirlerin açılmasıyla kahvenin bir çok şekilde yapılabileceğini gösterirken, şimdilerde hayatımıza dahil olan 3. nesil kahve akımı ile, çekirdeğinin türünden öğütülmesine, yeni demleme tekniklerinden ekipmanlara uzanan bir yelpazede kahveyi ‘sanat’ olarak değerlendiriyor.

Ve hepimizin bildiği üzere, 3.nesil kahve dalgası beraberinde, butik, mahalle arası yeni kahve dükkanlarının çoğalmasına yol açarak kendi ününü pekiştirip, tüketim alanlarını yoğunlaştırdı.

Bu sihirli koyu renkli içeceği tüketmek kadar önemsenen bir diğer mesele ise nerede tükettiğin olurken, Londra’lı bir sanat direktörün girişimi ile kurulan ve neredeyse kahveye dair her şeyi bulabileceğiniz Caffeine Magazine, Instagram hesabında Birleşik Krallık’ta yer alan, birbirinden sevimli butik kahve dükkânlarının dış tasarımlarını paylaşıyor.

Caffeine Magazine Instagram hesabında paylaşılan her bir kahve dükkanının kendine has bir rengi, dokusu ve kişiliği var. Ve özellikle küçük, kahve yudumlamaktan zevk alınacak sıcak bir ortam bulunan sevimli dükkanlar hesapta paylaşılan gönderilerin büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor.

Aşağıda hesapta paylaşılan kahve dükkanlarına göz atabilir, gözlerinizi şenlendirebilirsiniz. Daha fazlası için Caffeine Magazine Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

We were here at Four Boroughs yesterday for the start of our ride around the lanes of Kent. This is still a very new coffee shop, open just six weeks ago in Crystal Palace. Serving @assemblyroast @jarrkombucha and a range of local craft beers.  CP has a number of excellent cafes and a real destination for the serious coffee drinker now. . . . . #specialtycoffee #Coffeelover #coffeeaddict #ilovecoffee #coffeetime #coffeeholic#coffeeshopsoftheworld #coffeebreak#coffeeshop #instacoffee #butfirstcoffee#londoncoffeeshops #morningslikethese #coffeeshopvibes#coffeeeverydamnday#independentmagazine #flashesofdelight#caffeinatedlife #igerscoffee #vscocoffee#passionpassport #coffeestyle #london#londonbylondoners #prettycitylondon#prettylittlelondon #londonist

A post shared by Caffeine Magazine (@caffeinemag) on

 

 

Instagram’ın Aylık 800 Milyon Aktif Kullanıcıya Ulaşmasını Konuştuk [Video] 0

Bu hafta #HaftanınGündemi serisinde Instagram’ın aylık 800 Milyon aktif kullanıcıya ulaşması ile ilgili keyifli bir sohbet ettik. Sohbetimize konu olan haberin linkine şuradan ulaşabilirsiniz. Yeni videolardan anında haberdar olmak adına Pazarlamasyon’un Youtube hesabını takip etmenizi öneriyoruz. Buraya tıklayarak Youtube hesabımızı takip edebilirsiniz.

Haber İçeriği

Instagram, nisan ayında 700 milyon olan aktif kullanıcı sayısını 100 milyon artırarak aylık 800 milyon kullanıcıya ulaştığını paylaştı.

Bununla birlikte, mayıs ayında 1 milyon olan aktif reklam veren sayısını 2 milyon aktif kullanıcıya çıkardı.

Günlük olarak da Instagram Hikayeler’i kullanan kişi sayısı 250 milyonu geçmiş durumda.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link