2012 Sosyal Medya İstatistikleri – II

2012 biterken 2012’yi değerlendirmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta ilk bölümünü yayınladığımız ve Facebook, Twitter ve Linkedin’e yer verdiğimiz 2012 görünümüne bu yazıda da Youtube, Pinterest, Instagram, Foursquare ve mobili ekleyerek analizimizi tamamlıyoruz.

Youtube

Google’dan sonra en yoğun kullanılan 2. arama motoru olan Youtube’da da işler yolunda. Geçtiğimiz haftalarda küçük bir arayüz değişikliğine giden Youtube, daha kullanışlı bir arayüze kavuştu. Gelelim rakamlara, her ay 800 milyondan fazla tekil kullanıcının ziyaret ettiği portalda, her ay 4 milyar saatin üzerinde video izleniyor. Her dakika ise 72 saat uzunluğunda yeni video yükleniyor ve bu 72 saatin 3 saati ise mobil cihazlar üzerinden yükleniyor. Her gün Facebook üzerinden 500 yıl uzunluğunda video tüketilirken, Twitter’da her dakika 700’ün üzerinde video tweet ediliyor.

350 milyon cihaz tarafından erişim sağlanan portalda, en çok takipçiye sahip kanal 1,007,050 rakamıyla Red Bull olurken, onu 804,753 takiğçi rakamıyla Apple takip ediyor. En çok izlenen video ise, tüm dünyayı kasıp kavuran Gangnam style.

Pinterest

Kullanıcıları tarafından, 2012 yılı boyunca toplamda 1,2 milyon dakika harcanan portalda, bu rakamın 720 milyonu mobil üzerinden harcandı. Her kullanıcının ortalama günlük 15.8 dakika harcadığı portalın çoğunluğunu %70 gibi büyük bir oranla kadınlar oluşturuyor. Toplam internet kullanıcılarına bakarsak eğer, her 100 kadından 19’u Pinterest’te de zaman harcarken, bu rakam erkeklerde yalnızca %5. Her bir Pinterest kullanıcısı ortalama 171 pin, 229 takipçi ve 28 beğeniye sahip.

Pinterest üzerinden verilen siparişlerin ortalama değeri ise 80 dolarla Facebook’un tam 2 katı.

Instagram

100 milyondan fazla kullanıcının bulunduğu sitede, günlük ortalama 7.3 milyon aktif kullanıcı siteyi ziyaret ediyor. Bu rakam Twitter’da ise 6.9 milyon. Android için duyurulduğunda, her dakika 2,000’den fazla kullanıcı kayıt yaptırarak çok kısa bir süre içinde bir milyon barajının üzerine ulaşıldı. Instagram kullanıcılarının yaklaşık %20’si ise Instagram hesaplarına Facebook üzerinden erişiyor.

Bir milyardan fazla fotoğrafın yüklendiği siteye, geçtiğimiz aylarda Amerika’da büyük hasarlara yol açan Sandy kasırgası sırasında sandy hashtagiyle 800,000’den fazla fotoğraf yüklendi.

Foursquare

25 milyondan fazla üyesi bulunan Foursquare, 3 milyarın üzerinde check-in’e sahip. 1 milyonun üzerinde işletme Foursquare’e kayıt olurken, bu işletmelere yönelik 30 milyona yakın tavsiye bulunmakta.

Mobil kullanıcıların %31’i ise Foursquare’i aktif olarak kullanıyor.

Mobil

Gelelim geleceğin bir numaralı kitle iletişim aracına. Sosyal medya bu denli hızla büyürken mobilde durumlar nasıl ?

Mobil hayatımıza ne derecede entegre olduğunu ilginç bir örnek vererek açıklamaya başlayalım: 6 milyar insanın yaşadığı dünya üzerinde 4.8 milyar cep telefonu bulunurken, diş fırçası sayısı ise yalnızca 4.2 milyar. Gün içinde kullanıcıların cep telefonlarıyla girdiği etkileşime bakacak olursak, her insan günde ortalama 40 ile 80 arasında cep telefonunu kontrol ediyor.

Akıllı telefon penetrasyonuna gelirsek eğer, Amerika akıllı cihaz penetrasyonu konusunda 181 milyon rakamıyla ilk sırada yer alırken, onu 167 milyon akıllı telefon rakamıyla Çin takip ediyor. Dünya üzerinde 500 milyonun üzerinde aktive edilmiş Android işletim sistemine sahip akıllı telefon bulunurken, her gün 1.3 milyon yeni Android cihaz bu rakama dahil oluyor. Aynı zamanda bu rakamlarla doğru orantılı olarak 700.000’in üzerinde uygulama Google Play’de yerini almış durumda.

2012 yılında damgasını vuran sosyal medya istatistikleri böyle. Peki 2013 yılının trendleri ne olacak, bizi neler bekliyor, hepsi bir sonraki yazımızda.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Tüketicilerin %72’si Videolu İçerikleri Tercih Ediyor

Yeni bir yılın başlangıcıyla önümüzde ki bu 12 aylık sürenin, video pazarlamacılar açısından  nasıl bir süreç olacağını görmenin zamanı geldi.

Sizler için tam dört yıllık video pazarlama anketi sonuçları Wyzowl’da yayımlandı. Ortaya çıkan sonuçlara göre hem video pazarlamacılar hem tüketiciler açısından bu yıl büyük bir yıl olacak.

Paylaşacağımız istatistikler 2017’nin Aralık ayında 570 tane farklı katılımcıyı araştırarak toplandı. Katılımcılar hem pazarlama uzmanlarından hem çevrimiçi tüketicilerden oluşuyordu. Katılılımcılar pazarlamacılar ve tüketiciler olarak iki kategoriye ayrıldı.

Video kullanımı artıyor

İşletmelerin %81’i videoyu pazarlama aracı olarak kullanıyor. (2017)

Video kullananların %99 ise 2018’de de kullanmaya devam edeceğini söylüyor.

Video kullanmayanların %65’i ise 2018’de başlayacaklarını söylüyor.

Birçok video izliyoruz

İş yerinde izlediğimiz video içeriğine, çevrimiçi gösterilen video hizmetlerine kadar video hayatımızın bir parçası haline geldi. Bizde katılımcılara özellikle tipik bir günde ne kadar video izlediklerini sorduk. Sonuçlarda günde ortalama 1.5 saat video izlendiği sonucunu bulduk. Ayrıca katılımcıların %15’i ise günde 3 saatten fazla video izlediklerini söylediler.

Pazarlamacılar işlerini yapmalarına yardımcı olmak için videoya güveniyorlar

 Pazarlamacıların %97’si videonun ürün veya hizmetlerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

%76’sı ise videonun satışları arttırmada etkili olduğunu söylüyor.

%47’sı video sayesinde gelen soruların azaldığını söylüyor.

%76’sı trafiğin artmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

%80’i videonun web sitelerinde kalma süresini arttırdığını söylüyor.

%95’i insanlar bir ürünü almak istediklerinde onun hakkında daha fazla bilgi almak için açıklayıcı videolara ihtiyaç duyuyorlar.

%81’i insanlar bir markanın videosunu izleyerek onu almaya daha kolay ikna oluyorlar.

%85’i markalardan daha fazla video görmek istediklerini söylüyor.

Tüketiciler videoyu seviyor

Videolar müşterilerimiz gibi bizler için önemli değere sahip. Hem videonun hem yazının bulunduğu bir sayfada müşterilerin %72’si videoyu tercih ediyor.

Paylaşmayı seviyoruz

İnsanlar genelde eğlenceli videoları paylaşmayı seviyorlar. Yapmanız gereken ise belirli bir kitlenin ilgileneceği video içeriğini oluşturmak. Bu sayede tüketicilerin %83’ü bunu kendi sitelerinde arkadaşlarıyla paylaşacaktır.

Linkedln 2018’de uçmak için hazır

Katılımcılarımıza farklı platformlar hakkında sorular sorduk. Facebook, Youtube, Snapchat, linkedln gibi… Şaşırtıcı bir şekilde ilk sırada linkedln geldi. Şuanda pazarlamacıların yalnızca  %38’i videolarını linkedln üzerinden paylaşırken 2018’in devamında %55’inin yani yarısından fazlasının da kullanacağını söylediler.

Kaynak: blog.hubspot.com

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Çocuklar, Yeni Meydan Okuma Akımı Nedeniyle IKEA’da Geceliyorlar

Geçtiğimiz ay YouTube’da Tide Pod Challenge ismiyle çekilen videolar haberlere konu olmuştu. Zira bu meydan okuma videolarında, yayıncılar Tide Pod ismindeki deterjan kapsüllerini yiyorlardı. Bu son derece tehlikeli trendi sona erdirmek için YouTube bu videoları bir bir kaldırmaya başladı ve şimdilik bu fırtına dinmiş gibi görünüyor.

Ancak bu tarz meydan okuma videolarının ardı arkası kesilmeyecek gibi görünüyor. Şimdi de Birleşik Krallık’taki gençler ve çocuklar, 24 saat boyunca IKEA’da kalmayı gerektiren yeni bir meydan okuma trendi başlattılar. 11 yaşında kaybolmuş bir çocuğun IKEA’da gecelediğinin ortaya çıkmasının ardından, Birleşik Krallık polisi “24 saat meydan okuması” adı verilen bu ilginç meydan okuma trendi ile ilgili bir uyarı yayımladı.

Mashable’ın yaptığı habere göre İngiltere’nin Sheffield şehrinde yaşayan 11 yaşındaki Kaden Mirza isimli çocuk, okuldan evine dönmedi ve bunun üzerine çocuk için bir kayıp ihbarında bulunuldu. Mirza, geceyi IKEA mağazasında geçirdikten sonra ertesi gün bulundu.

Aslında bu meydan okuma trendinin başlangıcı, 2016 yılında Bakuna Fatata isimli Belçikalı YouTube yayıncılarının bir IKEA mağazasında gecelemeleri ve bu anları videoya çekerek YouTube’da yayınlamalarına dayanıyor. O zamandan beri, dünyanın çeşitli yerlerindeki gençler benzer bir şekilde mağazalarda geceleme girişiminde bulunuyorlar.

IKEA adına konuşan bir şirket yetkilisi ise Mashable’a yaptığı açıklamada, Kaden Mirza isimli çocuğun sağ salim evine dönmesinden dolayı memnun olduklarını ifade etti ve şunları söyledi:

“IKEA’da müşterilerimizin emniyeti ve güvenliği, en önemli önceliklerimizden biri ve bu olayların gerçeklemesini daha iyi bir şekilde engellemek için güvenlik prosedürlerimizi sürek olarak gözden geçiriyoruz. İnsanların bizimle eğlenceli deneyimler meydana getirmek istemelerini takdir ediyoruz. Ancak mağazalarımızda bu tür bir eylemin gerçekleşmesine izin vermiyoruz.”

İnternetin bu tür tuhaf trendleri belirlemedeki gücü her geçen gün artıyor ve bu tür içeriklere kolay bir şekilde ulaşabilen çocuklar, benzer şeyleri yapmaya çalışarak kendilerini tehlikeye atabiliyorlar. Bu yüzden bu tarz içeriklerin çocuklara ulaşmaması için hem internet mecralarına hem de ebeveynlere büyük sorumluluk düşüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link