2012 ABD Başkanlık Seçimlerinin Sosyal Medya Yansımaları

 

Amerika’da yaklaşık 8 ay süren zorlu seçim süreci, geçtiğimiz hafta başkan Obama’nın zaferiyle sonuçlandı. Bu 8 aylık süreç her ne kadar adayların mitingleriyle günlük hayatta gayet yoğun geçse de, bir büyük savaşta sosyal medya üzerinden verildi. O kadar yoğun bir gündem oluştu ki Amerika’da, seçimden sonra internet sitelerinin şükürler olsun ki seçim bitti artık teknolojiye odaklanabileceğiz tarzında attığı başlıkları çok net hatırlıyorum.

Gelelim seçimin sosyal medya tarafına yansımalarına. Seçim süreci ve sonrası gerçekten ilginç istatistiklere sahip oldu. Bunlara yazımızın sonunda yer vereceğiz, şimdi sürecin sosyal medya yansımalarından bahsedelim. Obama’nın hem 2008 seçimlerinde hemde bu son 2012 seçimlerinde online pazarlamaya ne kadar önem verdiğini rahatlıkla görebiliyoruz. 2008 seçimlerinde sosyal medya başarısının üzerine kitaplar yazılan Obama, o günden bugüne sosyal medya bilinci çok daha gelişmiş bir siyasetçi olarak çıktı karşımıza. Artık  günlük hayatın en önemli yapı taşını oluşturan ticaretin bile yoğun olarak internet üzerinden yapılması, önceleri hayatın yalnızca küçük bir yansımasının oluşturan internetin artık göz ardı edilemez bir mecra haline geldiğinin en büyük göstergesi.

2008 seçimlerine ait yukarıdaki grafiğe baktığımız da rahatça görebildiğimiz gibi Obama’nın sosyal medya iletişimine verdiği değeri o günlerde bile rahatlıkla görebiliriz. Şimdi gelelim 2012 seçimlerine. Obama’nın sosyal medya iletişimine karşı duruşu yıllar yılı hiç değişmedi. Altta ki infografikten görebileceğiniz gibi Obama, seçim sürecinde online reklama tam 52 milyon dolar harcarken rakibi Romney’in harcadığı tutar ise yalnızca 26 milyon dolar. Harcanan tutarlar arasında ki 2 kat fark, Obama’nın tıpkı 2008 seçimlerinde olduğu gibi rakibinin önüne geçmesini sağlayan en büyük etkenlerden biri.

Gelelim seçim sürecinin sonrasına. Yazının başında da dediğimiz gibi seçim öncesinde olduğu gibi sonrasında da ilginç istatistiklere sahip. Bunlardan ilki Barack Obama’nın seçim zaferinden sonra hem Facebook hem de Twitter hesabından paylaştığı zafer fotoğrafının, sosyal medyada en çok paylaşılan fotoğraf olma özelliğini kazanmasıydı. 13 kasım itibariyle Facebook üzerinden 4 milyon dörtyüz bin beğeni, 581 bin paylaşım alan fotoğraf, Twitter üzerinden de aynı geri dönüşü alarak 814 bin retweet aldı.

Bir diğer ilginç istatistik ise Romney’in Facebook üzerindeki takipçileri hakkında. Romney’in seçimi kaybetmesinden sonra ki 3 günlük süreçte, Facebook sayfasında ki beğenen sayısı tam 50,000 azalmış. Bu da saat başı her 847 kişinin Romney’i desteklemekten vazgeçtiğini gösteriyor.

Seçim sürecinde yaşanan bir diğer ilginçlik ise Barack Obama ve eşi Michelle Obama’nın Twitter takipçilerine direkt mesaj göndermesiydi. İçeriğinde takipçilerinden kendi Twitter takımınlarına katılmalarını, takipçilerine ulaşmakta onlara bir köprü olmalarını isteyen Obama çiftinin, bu DM’yi tüm takipçilerine gönderip göndermediği ise kesin değil.

Yaklaşık 8 ay süren ve yoğun bir rekabete sahne olan bir seçim süreci daha sona erdi. Karşılıklı atışmalara, hamlelere ve sosyal medya kampanyalarına sahne olan bu süreç, siyasiler açısından da sosyal medya bilincinin iyice yer etmesinde büyük rol oynadı. Ekim 2013’te benzer bir seçim sürecine hazırlanan Türkiye ise, Amerika’daki bu sürece benzer bir süreç yaşayacak mı hep birlikte göreceğiz. Umudum o ki önümüzdeki seçim döneminde Türkiye’de de siyasiler sosyal medyanın gücünü göz ardı etmez, gereken değeri gösterir ve yatırımları yapar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Facebook Haber Akışı Büyük Değişime Hazırlanıyor

Sosyal ağların sayısı her geçen gün artsa da hem pazarlama ekipleri hem de ajanslar ve yayıncılar için Facebook, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’i de geride bırakan kullanıcı sayısıyla, hâlâ en popüler sosyal medya platformu durumunda. Bu yüzden ki Facebook’ta gerçekleştirilen her değişim, dolaylı veya doğrudan birçok kişiyi ilgilendiriyor.

Bu gelişmelerden biri de dün yaşandı. Facebook tarafından yapılan açıklamada, kullanıcıların arkadaş listesindeki kişilerle kuracağı anlamlı diyalogların sayısını artırmak için işletmeler, markalar ve medya organları tarafından yapılan paylaşımların geri plana itileceği belirtildi. Trafik oluşturmada Facebook sayfasına güvenen markaları üzen bu yenilikle birlikte, arkadaşlarınızdan veya ailenizden olan Facebook kişilerinizin yaptığı paylaşımlar, haber akışınızda öncelikli olarak gösterilecek.

Bu yenilikle birlikte, medya organlarından yapılan paylaşımları, artık örnekteki gibi üst sıralarda göremeyeceğimizi söyleyebiliriz.

Facebook CEO’su ve kurucusu Mark Zuckerberg’in dün yaptığı paylaşımda, bu önceliklendirmenin altında yatanın Facebook’u daha insan odaklı ve kullanıcıların kendilerini iyi hissettiği bir yer yapma hedefinin olduğu aktarıldı. Zuckerberg mesajında, şirketteki ürün ekiplerinden Facebook’taki sosyal etkileşimleri daha anlamlı hâle getirecek içeriklere odaklanmalarını istediğini yazdı.

Mark Zuckerberg bununla birlikte, yaşanacak değişimin Facebook’un temel ölçeklerine belli açılardan da olsa zarar verebileceğini de kabul etti ve kullanıcıların platformda geçireceği zamanın kalitesini artıracağını savunduğu yeni haber akışı düzeninin buna değeceğini sözlerine ekledi.

Facebook
Facebook CEO’su ve kurucusu Mark Zuckerberg’in attığı bu adım, platformdaki marka ve yayıncı yoğunluğunu düşündüğümüzde son derece cesur bir yenilik sayılmalı.

Öte yandan söz konusu değişimin, Facebook’un 2016 yılındaki ABD Başkanlık Seçimleri’nde yanlış bilgilendirme ve yönlendirme amacıyla, çok sayıda yalan haberin yayılması amacıyla kullanılmasının da olabileceği söyleniyor. Facebook özellikle de seçim döneminde Rusya kaynaklı olduğu ortaya çıkan ve kimilerince seçim sonuçlarını etkilediği de söylenen asılsız haberlerin yayılımını yeterince engelleyemediğine dair sertçe eleştirilmişti.

Facebook’ta göreceğimiz bu yeniliğin, daha çok müşteriye ve okura ulaşmak adına Facebook’a güvenen marka ve yayıncıların, haber akışındaki görünürlüğünü azaltacağı kesin. Anlaşılan o ki Facebook yönetimi kullanıcıları memnun ederek kitlesini korumak ile platforma maddi kaynak sağlamaya hazır markalar ve yayıncıları kaybetmemek arasında, zor bir ikilem yaşıyor. Belki beri yandan da söylentiler doğruysa, 2016 ABD Başkanlık Seçimleri’nde yaşadığı güvenilirlik krizinden ağzı yandığından, şimdi yoğurdu üfleyerek yiyor.

Zuckerberg ve ekibinin, dengeyi sağlamak adına gelecekte hangi adımları atacağını bekleyip göreceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Fox Sports, Dünya Kupası Boyunca Twitter’da Canlı Yayın Yapacak

Birçoğunuzun bildiği gibi önümüzdeki yaz dünyanın en önemli spor organizasyonlarından biri olan FIFA Dünya Kupası gerçekleşecek. Geçtiğimiz ay Walt Disney tarafından varlıklarının büyük kısmı satın alınan 21st Century Fox‘un hala sahibi olduğu Fox Sports da dünya genelindeki milyonlarca kişinin takip edeceği turnuva için sosyal medya tarafında özel olarak yapacağı yayınlarla ilgili bir açıklama yaptı.

Fox Sports, yaptığı açıklamaya göre 2018 FIFA Dünya Kupası boyunca her gün Twitter üzerinden 30 dakikalık bir canlı yayın gerçekleştirecek ve Snapchat üzerinde de “yayıncı hikayesi” (Publisher Story) paylaşacak. Bilmeyenler için 2011 yılında Fox Sports’un, 2015 ve 2022 yılları arasında gerçekleşecek olan bütün FIFA etkinliklerinin İngilizce dilindeki yayın hakları için yapılan ihaleyi kazandığını belirtelim. Tabii, bu ihale doğal olarak önümüzdeki yaz ve 2022 yılında gerçekleşecek olan Dünya Kupası organizasyonlarını da kapsıyor. Bununla birlikte Fox Sports’un bu ihaleyi kazanmak için en büyük rakibi olan ESPN‘den 400 milyon dolar daha fazla para verdiği de ifade ediliyor.

Fox Sports’un, insanların artık sürekli olarak sosyal medyayla iç içe olduğu bir dönemde yaptığı bu hamlenin oldukça yerinde olduğunu söyleyebiliriz. Twitter yaptığı açıklamada, geçtiğimiz kasım ayında 2018 Dünya Kupası kura çekimi ile ilgili 50.000 tweet atıldığını, ayrıca ağustos ayından aralık ayının başlangıcına kadar Dünya Kupası ile ilgili yaklaşık olarak 4,8 milyon tweet atıldığını ifade etti. Bununla birlikte 2014 Dünya Kupası sırasında ise Twitter’ın şimdiye göre daha küçük bir kullanıcı tabanı olmasına rağmen, turnuva boyunca toplamda 672 milyon tweet atıldığı açıklandı.

Fox Sports’un turnuva boyunca maç günlerinde Twitter üzerinden yapacağı 30 dakikalık canlı yayın, @FOXSports ve @FOXSoccer Twitter hesapları aracılığıyla ABD’deki Twitter kullanıcıları tarafından erişilebilir olacak. Bu canlı yayında maç ön izlemeleri, özetler, Twitter reaksiyonları ve Moskova’daki Fox Sports ekibi tarafından üretilen orijinal bölümler yer alacak. Ayrıca spor kanalı, Twitter’da maçlar sırasındaki ve sonrasındaki önemli anlarla ilgili videolar paylaşacak. Bu önemli anlar; atılan goller, soru-cevap bölümleri, oyuncularla ve teknik direktörlerle röportajlar ve basın toplantılarını kapsayacak.

Spor kanalının 2018 FIFA Dünya Kupası boyunca Snapchat üzerinde paylaşacağı yayıncı hikayeleri; metin, video, çizim, hareketli grafik ve başka unsurlar içerecek. Bununla birlikte bu yayıncı hikayelerinde özetler, ön izlemeler ve Snapchat için özel olarak üretilen bazı özellikler yer alacak.

Bunların yanı sıra Snapchat de Dünya Kupası sırasında gol videolarını, taraftarların tepkilerini ve Fox Sports tarafından sağlanan diğer önemli anları içeren hikayeler üretecek. Bu hikayeler, Snapchat kullanıcıları tarafından gönderilen ve Snapchat editörleri tarafından düzenlenen Snap’lerin bir derlemesi olacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link