2012 ABD Başkanlık Seçimlerinin Sosyal Medya Yansımaları 0

 

Amerika’da yaklaşık 8 ay süren zorlu seçim süreci, geçtiğimiz hafta başkan Obama’nın zaferiyle sonuçlandı. Bu 8 aylık süreç her ne kadar adayların mitingleriyle günlük hayatta gayet yoğun geçse de, bir büyük savaşta sosyal medya üzerinden verildi. O kadar yoğun bir gündem oluştu ki Amerika’da, seçimden sonra internet sitelerinin şükürler olsun ki seçim bitti artık teknolojiye odaklanabileceğiz tarzında attığı başlıkları çok net hatırlıyorum.

Gelelim seçimin sosyal medya tarafına yansımalarına. Seçim süreci ve sonrası gerçekten ilginç istatistiklere sahip oldu. Bunlara yazımızın sonunda yer vereceğiz, şimdi sürecin sosyal medya yansımalarından bahsedelim. Obama’nın hem 2008 seçimlerinde hemde bu son 2012 seçimlerinde online pazarlamaya ne kadar önem verdiğini rahatlıkla görebiliyoruz. 2008 seçimlerinde sosyal medya başarısının üzerine kitaplar yazılan Obama, o günden bugüne sosyal medya bilinci çok daha gelişmiş bir siyasetçi olarak çıktı karşımıza. Artık  günlük hayatın en önemli yapı taşını oluşturan ticaretin bile yoğun olarak internet üzerinden yapılması, önceleri hayatın yalnızca küçük bir yansımasının oluşturan internetin artık göz ardı edilemez bir mecra haline geldiğinin en büyük göstergesi.

2008 seçimlerine ait yukarıdaki grafiğe baktığımız da rahatça görebildiğimiz gibi Obama’nın sosyal medya iletişimine verdiği değeri o günlerde bile rahatlıkla görebiliriz. Şimdi gelelim 2012 seçimlerine. Obama’nın sosyal medya iletişimine karşı duruşu yıllar yılı hiç değişmedi. Altta ki infografikten görebileceğiniz gibi Obama, seçim sürecinde online reklama tam 52 milyon dolar harcarken rakibi Romney’in harcadığı tutar ise yalnızca 26 milyon dolar. Harcanan tutarlar arasında ki 2 kat fark, Obama’nın tıpkı 2008 seçimlerinde olduğu gibi rakibinin önüne geçmesini sağlayan en büyük etkenlerden biri.

Gelelim seçim sürecinin sonrasına. Yazının başında da dediğimiz gibi seçim öncesinde olduğu gibi sonrasında da ilginç istatistiklere sahip. Bunlardan ilki Barack Obama’nın seçim zaferinden sonra hem Facebook hem de Twitter hesabından paylaştığı zafer fotoğrafının, sosyal medyada en çok paylaşılan fotoğraf olma özelliğini kazanmasıydı. 13 kasım itibariyle Facebook üzerinden 4 milyon dörtyüz bin beğeni, 581 bin paylaşım alan fotoğraf, Twitter üzerinden de aynı geri dönüşü alarak 814 bin retweet aldı.

Bir diğer ilginç istatistik ise Romney’in Facebook üzerindeki takipçileri hakkında. Romney’in seçimi kaybetmesinden sonra ki 3 günlük süreçte, Facebook sayfasında ki beğenen sayısı tam 50,000 azalmış. Bu da saat başı her 847 kişinin Romney’i desteklemekten vazgeçtiğini gösteriyor.

Seçim sürecinde yaşanan bir diğer ilginçlik ise Barack Obama ve eşi Michelle Obama’nın Twitter takipçilerine direkt mesaj göndermesiydi. İçeriğinde takipçilerinden kendi Twitter takımınlarına katılmalarını, takipçilerine ulaşmakta onlara bir köprü olmalarını isteyen Obama çiftinin, bu DM’yi tüm takipçilerine gönderip göndermediği ise kesin değil.

Yaklaşık 8 ay süren ve yoğun bir rekabete sahne olan bir seçim süreci daha sona erdi. Karşılıklı atışmalara, hamlelere ve sosyal medya kampanyalarına sahne olan bu süreç, siyasiler açısından da sosyal medya bilincinin iyice yer etmesinde büyük rol oynadı. Ekim 2013’te benzer bir seçim sürecine hazırlanan Türkiye ise, Amerika’daki bu sürece benzer bir süreç yaşayacak mı hep birlikte göreceğiz. Umudum o ki önümüzdeki seçim döneminde Türkiye’de de siyasiler sosyal medyanın gücünü göz ardı etmez, gereken değeri gösterir ve yatırımları yapar.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Snapchat, Reklamverenlere Piksel Takibiyle İstatistik Sağlayacak 0

Özellikle milenyum kuşağı olarak tanımlanan genç kuşak arasında en popüler sosyal ağlardan biri olan Snapchat, markalara piksel takibi özelliğini açıyor. İnternet trafiğine ve reklamlara maruz kalmaya dair verileri sağlayacak bu özellik sayesinde, reklamverenler Snapchat reklamlarına ilişkin daha açık istatistikler elde edebilecek.

Fabletics, JustFab ve ShoeDazzle’ın dâhil olduğu çatı marka TechStyle, ayakkabı ve giyim ürünlerini öne çıkarmak için bir yıl önce Snapchat’te reklam vermeye başlamıştı. Şirket bu reklamlarla, daha fazla ürün satmayı hedefliyordu. Fakat önemli bir sorunla baş etmek zorundaydı. TechStyle’ın elinde, hangi müşterinin Snapchat reklamından gelip alışveriş yaptığına dair doğrudan kullanabileceği bir yöntem yoktu.

Bu nedenle, Snapchat’in uzun zamandır beklenen piksel takibi özelliğini deneyen ilk firmalardan biri TechStyle oldu. Piksel takibi, reklamverenlerin, internet sitelerinde bir kod oluşturup reklamı gördükten sonra alışveriş yapıp yapmadıklarını görmelerini sağlıyor.

Snap Pixel adı verilen özellik, Snapchat üzerinden verilen reklamla ile internet sitesi trafiği arasında anlamlı bir bağ kurmaya çalışan doğrudan pazarlamacılara, performans tabanlı bir reklam modeli sağlamak için ilk adım olma özelliğini taşıyor.

Facebook, Googleve diğer bazı platformlar, etiket veya piksel tabanlı takip özelliğiyle reklamverenlere ölçme ve hedeflemede yardım ediyor. Snapchat’in reklam hizmeti vermeden önce, karmaşık hedeflemelerden çekindiği biliniyordu. Fakat reklam imkânı veren her sosyal ağ gibi o da dijital reklamcılığın vazgeçilmezi hâline gelen reklam ölçme, analiz etme ve takip araçlarını reklamverenlere sundu.

TechStyle Moda Grubu Kıdemli Müdür Yardımcısı Laura Joukovski, Snapchat’in piksel takibi özelliğine ilişkin yaptığı değerlendirmede, özelliği deneme ve öğrenme sürecine devam ettiklerini ve bu nedenle işin çok başında olduklarını belirtti. Joukovski ayrıca, piksel kod özelliğinin Snapchat’te reklam veren markalar için tamamen yeni ve daha iyi bir yol olduğunu ve böylece neler olup bittiğini, tıklama eyleminin ötesindeki doğrudan pazarlama işaretlerini değerlendirmeleri adına etkili olacağına inandıklarını söyledi.

Snap Pixel özelliğini kullanmak isteyen reklamverenler, öncelikle Snapchat’in reklam satın alma aracı üzerinden, belirledikleri bir internet sitesine yönlenecek trafiğin takibi için bir piksel oluşturuyor. Örneğin, kaç müşterinin Snapchat reklamını gördükten sonra e-ticaret sitesini ziyaret ettiğini ve alışveriş yaptığını merak eden bir perakendeci veya Snapchat reklamıyla bülten üyeliği formunu doldurup onay sayfasını gören müşterilerin sayısını bilmek isteyen bir reklamveren için bu yeni özellik, tam anlamıyla biçilmiş kaftan hâline geliyor.

Piksel kod hazır olduğunda pazarlamacılar, kampanya istatistiklerini gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor ve reklamı görüntüleyen veya onunla etkileşime geçen kişilerden toplanan verileri 28 güne kadar görebiliyor. Özellik, yıl sonu itibarıyla etiketleri de içeren reklam hedeflemesi sayesinde, markaların, internet sitelerini ziyaret eden özel kullanıcılara ve gruplara odaklanmasını da sağlayacak. Snapchat kullanıcılara, dilerlerse bu özelliğe onay vermeme hakkı da tanıyacak.

Joukovski, özelliği değerlendirirken, Facebook ve Google başta olmak üzere birçok platformun doğrudan pazarlama noktasında markalara çok yönlü araçlar sunduğunu, bu açıdan bakıldığında Snapchat markalarla birlikte çalışmak istiyorsa kendilerine aynı düzeyde araçlar vermesi gerektiğini de sözlerine ekleyerek, bir anlamda daha fazla adım atılmazsa piksel kod özelliğinin de yeterli olmayacağını vurguluyor. Bununla birlikte, Facebook ve Google’ın aksine Snapchat piksel özelliği şimdilik sadece ölçme işlemleri için kullanılabiliyor.

Snap Pixel’den gelen ilk sonuçlar ise gelecek vadeder nitelikte. TechStyle’ın Snapchat reklamı gördükten sonraki 24 saat içinde alışveriş yapanları takip ettiği ilk denemesinde, satın alma başına maliyet %60’tan %40’a düştü. Grubun diğer markası ShoeDazzle’da ise aynı değişken %63 oranında gerçekleşti ama üye olma başına maliyet %48 oranıyla beklentinin altında kaldı.

Joukovski istatistikleri yorumlarken, veriler sayesinde Snapchat reklamlarına maruz kalan kullanıcıların reklamla nasıl etkileşime geçtiklerini ve siteye nasıl yönlendirdiğini görebileceklerinin de altını çiziyor.

Snap Pixel’in reklam hedeflemelerine derinlik katması ve reklamverenler için akıllıca bir karşılaştırma yapma olanağı tanıması bekleniyor. Bakalım özelliğin gelişim süreci nasıl ilerleyecek ve markalara daha fazla yenilik sunulacak mı?

Instagram Stories ve WhatsApp Durumları Snapchat’i İkiye Katladı 0

Mark Zuckerberg Instagram Hikayeleri ve Whatsapp Durum özelliğinin günlük aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığını duyurdu. Bu sayı aktif Snapchat kullanıcılarının neredeyse iki katına denk ediyor.

Instagram ve Facebook hikayelerinde son zamanlarda Snapchat’in özelliklerine benzer özellikler taşıyan gerçekçi yüz filtreleri görmeye başladık. Bu demek oluyor ki ilerleyen günlerde bu sosyal mecralarda bizi daha fazla inovasyon ürünü bekliyor. Bu inovasyonların Snapchat’in Bitmoji ve konum paylaşma özelliğinin olacağı öngörülebilir. Videolarınıza dramatik bir özellik katan superzoom özelliğini henüz uygulamaya koyan Instagram aynı zamanda stop motion özelliğini de test ediyor. 

Zuckerberg, şirket ürünlerini kullanarak geçirilen zamanın iyi olmasının Facebook için itici bir güç olduğunu söylüyor. Bunu da şu cümlelerle açıklıyor; “Sonuçlar gösteriyor ki aile ve arkadaşlarla sosyal medya üzerinden iletişime geçmek sosyal medyanın anlamlılığını arttırıyor ve insanların iyi hissetmesine sebep oluşturuyor. Sadece pasif olarak içerik tüketilmesi çok da doğru değil.” 

Instagram Stories ve WhatsApp Status’un genelde yakın arkadaşlar tarafından görüntüleniyor olması profesyonel prodüksiyon içeriklerinin sağlayamadığı samimiyetin ve iletişimin yakalanmasını sağlıyor. İnsanların bu kısa klipleri yoğun bir şekilde izlemesi reklam içeriklerinin buralara yerleştirilmesi için harika bir fırsat oluşturuyor.

Instagram’ın günlük aktif 500 milyon kullanıcısının yarısından çoğu Stories özelliğini kullanıyor. Bakıldığında Instagram Snapchat’in öncü olduğu bu gelişmeleri sosyal medyanın modern dünyasına uyarlıyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link