0.5 Ucu Olan Var mı ? 0

Faber Castell Türkiye’deki 250. yaşını kutlarken, Facebook üzerinden yayınladığı yeni uygulaması “0.5 ucu olan var mı?” ile aslında hepimizin başına gelmiş olan bir olayı bizlere hatırlattı. Özellikle sınavlarda 0.5 uç istenmesi ve aynı anda kopyanında uç kutusunun içinde gönderilmesi benim yaşadığım hoş olaylardan biridir. Facebook uygulamasında kopya göndermek mümkün olmasa da uygulamaya ilk girişinizde verilen 1 uç ile en fazla 10 kez 0.5 ucu olan var mı diyebiliyorsunuz. Ucunuz bittiğinde de her Facebook uygulamasında malum olan fakat bu uygulamanın ana çıkış noktası sayılan arkadaşınızı davet ediyorsunuz ve ondan uç istiyorsunuz. Arkadaşınızın uygulamaya giriş yapması ile size bir uç vermiş oluyor ve siz 10 yazma hakkına daha sahip oluyorsunuz.

Yazmak derken ?
Faber Castell’in bu uygulamasının bir güzel yanıda sizi uygulama ile sınırlı tutmuyor. Yani siz “0.5 ucu olan var mı?” diye arkadaşlarınızın gönderilerinin altına,veya duvarınıza yazabiliyorsunuz ve uygulamada facebook’tan bu bilgileri alıyor, sizin kaç adet “0.5 ucu olan var mı” yazdığınızı ölçebiliyor. Oldukça akıllıca gerçekleştirilmiş bir uygulama olan 0.5 ucu olan var mı ? şu an yaklaşık 15 bin kullanıcı tarafından kullanılmış, bunun nedeninin altında biraz tanıtım eksikliği olabilir. Çünkü ben de şans eseri gördüm uygulamayı, şu anda sadece bazı popüler sözlük ve bloglarda rastladım reklama. Facebook üzerinden reklam çalışması yapılmamış sanırım ya da ben henüz göremedim.

Sonuç olarak Faber bence şu ana kadar markası ile özdeşleşmiş en önemli anlardan birini çok güzel bir sosyal uygulamaya dönüştürmüş. Herkesin öğrencilik yıllarında yaşadığı bu anı  Facebook üzerinden arkadaşlarına da yazarak onlarında o eski günlere giderek uygulamaya sahip çıkması olasıdır.

Uygulama’nın tabiiki en çekici yanı hediyeleri. En çok “0.5 ucu olan var mı?” diyen kullanıcılardan 1.’ye Apple İpad 2, 2.ye Samsung Galaxy Ace ve 3.ye İpod Shuffle verilmekte. İlk 100’e girenlere de Faber Castell’den kırtasiye seti hediye edilmektedir…

Adinteractive tarafından hayata geçirilen bu uygulama 15 Mart 2012 tarihine dek kullanımda olacak.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Instagram Stories ve WhatsApp Durumları Snapchat’i İkiye Katladı 0

Mark Zuckerberg Instagram Hikayeleri ve Whatsapp Durum özelliğinin günlük aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığını duyurdu. Bu sayı aktif Snapchat kullanıcılarının neredeyse iki katına denk ediyor.

Instagram ve Facebook hikayelerinde son zamanlarda Snapchat’in özelliklerine benzer özellikler taşıyan gerçekçi yüz filtreleri görmeye başladık. Bu demek oluyor ki ilerleyen günlerde bu sosyal mecralarda bizi daha fazla inovasyon ürünü bekliyor. Bu inovasyonların Snapchat’in Bitmoji ve konum paylaşma özelliğinin olacağı öngörülebilir. Videolarınıza dramatik bir özellik katan superzoom özelliğini henüz uygulamaya koyan Instagram aynı zamanda stop motion özelliğini de test ediyor. 

Zuckerberg, şirket ürünlerini kullanarak geçirilen zamanın iyi olmasının Facebook için itici bir güç olduğunu söylüyor. Bunu da şu cümlelerle açıklıyor; “Sonuçlar gösteriyor ki aile ve arkadaşlarla sosyal medya üzerinden iletişime geçmek sosyal medyanın anlamlılığını arttırıyor ve insanların iyi hissetmesine sebep oluşturuyor. Sadece pasif olarak içerik tüketilmesi çok da doğru değil.” 

Instagram Stories ve WhatsApp Status’un genelde yakın arkadaşlar tarafından görüntüleniyor olması profesyonel prodüksiyon içeriklerinin sağlayamadığı samimiyetin ve iletişimin yakalanmasını sağlıyor. İnsanların bu kısa klipleri yoğun bir şekilde izlemesi reklam içeriklerinin buralara yerleştirilmesi için harika bir fırsat oluşturuyor.

Instagram’ın günlük aktif 500 milyon kullanıcısının yarısından çoğu Stories özelliğini kullanıyor. Bakıldığında Instagram Snapchat’in öncü olduğu bu gelişmeleri sosyal medyanın modern dünyasına uyarlıyor.

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link