Faber Castell Türkiye’deki 250. yaşını kutlarken, Facebook üzerinden yayınladığı yeni uygulaması “0.5 ucu olan var mı?” ile aslında hepimizin başına gelmiş olan bir olayı bizlere hatırlattı. Özellikle sınavlarda 0.5 uç istenmesi ve aynı anda kopyanında uç kutusunun içinde gönderilmesi benim yaşadığım hoş olaylardan biridir. Facebook uygulamasında kopya göndermek mümkün olmasa da uygulamaya ilk girişinizde verilen 1 uç ile en fazla 10 kez 0.5 ucu olan var mı diyebiliyorsunuz. Ucunuz bittiğinde de her Facebook uygulamasında malum olan fakat bu uygulamanın ana çıkış noktası sayılan arkadaşınızı davet ediyorsunuz ve ondan uç istiyorsunuz. Arkadaşınızın uygulamaya giriş yapması ile size bir uç vermiş oluyor ve siz 10 yazma hakkına daha sahip oluyorsunuz.

Yazmak derken ?
Faber Castell’in bu uygulamasının bir güzel yanıda sizi uygulama ile sınırlı tutmuyor. Yani siz “0.5 ucu olan var mı?” diye arkadaşlarınızın gönderilerinin altına,veya duvarınıza yazabiliyorsunuz ve uygulamada facebook’tan bu bilgileri alıyor, sizin kaç adet “0.5 ucu olan var mı” yazdığınızı ölçebiliyor. Oldukça akıllıca gerçekleştirilmiş bir uygulama olan 0.5 ucu olan var mı ? şu an yaklaşık 15 bin kullanıcı tarafından kullanılmış, bunun nedeninin altında biraz tanıtım eksikliği olabilir. Çünkü ben de şans eseri gördüm uygulamayı, şu anda sadece bazı popüler sözlük ve bloglarda rastladım reklama. Facebook üzerinden reklam çalışması yapılmamış sanırım ya da ben henüz göremedim.

Sonuç olarak Faber bence şu ana kadar markası ile özdeşleşmiş en önemli anlardan birini çok güzel bir sosyal uygulamaya dönüştürmüş. Herkesin öğrencilik yıllarında yaşadığı bu anı  Facebook üzerinden arkadaşlarına da yazarak onlarında o eski günlere giderek uygulamaya sahip çıkması olasıdır.

Uygulama’nın tabiiki en çekici yanı hediyeleri. En çok “0.5 ucu olan var mı?” diyen kullanıcılardan 1.’ye Apple İpad 2, 2.ye Samsung Galaxy Ace ve 3.ye İpod Shuffle verilmekte. İlk 100’e girenlere de Faber Castell’den kırtasiye seti hediye edilmektedir…

Adinteractive tarafından hayata geçirilen bu uygulama 15 Mart 2012 tarihine dek kullanımda olacak.

Bir Cevap Yazın