Zaraguza Social Phone, Akıllı Telefonlarla Dalga Geçiyor

Zaraguza

Önce internetin, sonra cep telefonlarının, ardından mobil internetle bizi tanıştıran WAP özelliğine sahip cep telefonlarının ve nihayet, sayısız özelliğe sahip akıllı telefonların, hayatımızı önemli ölçüde değiştirdiğini herhalde inkâr edemeyiz. Modern çağın en büyük bağımlılıklarından biri, belki de en yaygını olan bu cihazlar, hayatımızın hemen hemen her alanına girdi. Peki, alışverişten yol bulmaya kadar varan uzun bir yolda, her ânımıza eşlik eden bu cihazlar olmasaydı, ailemizle, arkadaşlarımızla ve sosyal çevremizin geri kalanıyla kurduğumuz iletişim daha iyi olabilir miydi? Slovakya’nın başkenti Bratislava’da bulunan Zaraguza reklam ajansı, işte bu noktadan hareket ediyor ve bizi Social Phone ile tanıştırıyor.

Ajans, yaklaşan yeni yılı kutlamak için her Noel döneminde müşterilerine özel hediyeler gönderiyor. Zaraguza, bu yılki hediyeyle ise müşterilerinin bu yılki tatil dönemini aileleriyle ve yakınlarıyla birlikte, çevrimiçi dünyadan uzak bir şekilde geçirmelerini tavsiye edecek bir çalışmaya imza attı. İronik bir şekilde Sosyal Telefon (Social Phone) adı verilen tuşlu ve eski model bir cep telefonunu öne çıkaran video, “güncel gerçeklik” kavramını ortaya atmasıyla yapay zekâ, “kaydırılamayan görüntü” özelliğine (!) dikkat çekerek ise mobil ekran bağımlılığının sosyal ilişkilere verdiği zararla alay ediyor. Ayrıca “Canlı Facetime” özelliği üzerinden, Skype, Hangout, WhatsApp vb. görüntülü mobil iletişim kanallarıyla da dalgasını geçiyor.

Çalışmada kullanılan “Kaydırmalı değil, kutlu bir Noel dileriz, mutlu yıllar!” (Have A Holly No Scrolly Christmas & Happy New Year!) sloganı ise güldürürken düşündürüyor.

Zaraguza

Nokia 3310 model cep telefonunu akıllı telefon paketine koyan ajans, reklamda “Akıllı telefonlarınıza ‘hoşça kal’, Sosyal Telefon’a ‘merhaba’ deyin. İşte size şahane bir sürpriz! Süper kaydırma karşıtı özelliği, Instagram hikâyelerini ve bütün Facebook paylaşımlarını engelliyor. Herkesin hatırladığı canlı Facetime teknolojisi, aile üyelerine göz göze ve istikrarlı bir iletişim sağlıyor. Güncel gerçeklik ise herkesin Noel ağacı etrafında toplanmasını mümkün kılıyor. Keyifli Noeller ve mutlu yıllar!” ifadeleriyle, iğneleyici ve trajikomik bir söylem geliştirmiş.

Akıllı telefon bağımlılığının sosyal iletişim üzerine olumsuz etkilerini bize gösteren videonun sonunda ise Sosyal Telefon’u açmamız gerekiyor, çünkü “Mutlu Noeller bizi arıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Şampuan Reklamlarındaki Muhteşem Saçların “Hilesini” Bir Saç Bakım Markası Ortaya Çıkarırsa!

Hani şampuan reklamları vardır, o markanın şampuanını kullanırsanız saçlarınız aynı o reklamdaki kadının saçları gibi parlak, canlı, yumuşak kısacası efsanevi görünecektir ama her ne kadar öyle görünmeyeceğini bilsek bile inanmak isteyip alırız ya. Aslında o reklamlardaki kadınların saçlarının da tam olarak bize gösterilen gibi olmadığı ortaya çıktı. Hem de başka bir saç ürünü reklamı sayesinde.

Evet yazılanlar biraz karışık ancak doğru, Suave ismindeki saç bakım ürünleri markasının “Hair You Can Believe” isimli kampanyasında kadınlara imkansızı vadetmeyen bir bakış açısı kullanılarak gerçekten o bakım ürünü ya da şampuanın neler yapabileceği anlatıldı.

Tabii Suave reklamında bakım ürünleri markalarının reklamlarda kullandıkları bazı “hilelerden” de bahsetmekten çekinmedi.

Mesela havada uçuşan o sağlıklı saçların arkasında yeşil bir arka planda duran yeşil adamlar varmış ya da o volümlü görünen saçların gerçekten arkasında duran bazı yapay köpük malzemeler ve birçoğunun da aslında takma saç kullandığını da aşağıdaki resimle görerek küçük şoklar yaşadık sanırım.

Bir ürünün gerçekten ne vadettiğini abartıya ya da küçük “hilelere” başvurmadan, gerçekten vadettiği şeyi yapabileceğine inanmamızı sağlayan kampanyası ile Suave birçok insanın kalbinde sanırım bu reklamından sonra “lovemark” tahtını elde edecek gibi görünüyor.

Gördüklerimizden sonra sanırım bir daha saç bakım ürünleri reklamlarına ya da o reklamlarda gördüğümüz dehşet güzellikteki saçları bize vadeden markalara yanı gözle bakmayacağız gibi görünüyor değil mi siz ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Google Çalışanları, Şirketin Savaş Teknolojisi Geliştirmeyi Bırakmasını İstiyorlar

Büyük teknoloji şirketlerinin bağlı bulundukları ülkelerin hükümetleriyle ortak çalışması son derece normal bir durum. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin de önemli bir kısmı ABD merkezli ve dolayısıyla bu teknoloji şirketleri de ister istemez bazı projelerde ABD hükümetine destek vermek durumunda kalıyorlar. Son çıkan haberlere göre, ABD hükümeti ile son dönemde ortak çalışan teknoloji şirketlerinden biri de Google ve şirketin çalışanları bu durumdan hiç memnun değil.

Business Insider’ın yaptığı habere göre binlerce Google çalışanı, şirket CEO’su Sundar Pichai’ye gönderdikleri bir mektupla, şirketin, Pentagon’a drone saldırılarının doğruluğunu artırmak için kullanılabilecek bir teknoloji sağlamayı bırakmasını talep etti. Şirket içerisinde dolaşan ve binlerce çalışanın imzaladığı mektupta, Google’ın savaş işinde olmaması gerektiğine inanıyoruz.” denildi.

Google’ın ana şirketi olan Alphabet‘in 70.000 çalışanının bir kısmı bu mektubun altına imzasını attı. Mektubu imzalayan çalışanlar, Google’ın bir Pentagon pilot programı olan Project Maven’dan çekilmesini ve bir daha asla savaş teknolojisi geliştirmeyeceğine söz vermesini istiyorlar.

Bir Google temsilcisi ise geçtiğimiz çarşamba günü konu ile ilgili olarak Business Insider’a yaptığı açıklamada, “Yeni teknolojilerin kullanımıyla alakalı pek çok sonuca bağlanmamış sorunun olduğunu biliyoruz. Bu yüzden çalışanlar ve dışarıdaki uzmanlarla yapılan bu konuşmalar, çok önemli ve faydalı.” dedi.

ABD’li teknoloji devi Google, geçtiğimiz ay ABD ordusu için video görüntülerini yorumlayan yapay zeka teknolojisi geliştirdiğini doğrulamıştı ve bu durum, şirket içindeki ve dışındaki pek çok kişiyi şaşırtmıştı. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre bu teknoloji, bombalama hedeflerinin yerlerini daha iyi tespit etmek için kullanılabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link