Markaların sosyal sorumluluk üzerine yoğunlaşmaları, PR açısından kendilerine büyük artılar kazandırıyor ve uzunca bir süre de kazandıracak gibi. Birçok marka ve özellikle direkt olarak insanlara dokunmayan sektörlerde bulunan markalar, bu tarz sosyal sorumluluk projeleri ile marka imajlarını yücelterek ileri götürmeye ve düşme tehlikesi yaşayan satışlarını, marka algılarını başarılı bir şekilde yöneterek daha da artırmaya çalışıyor. Özellikle çoğu alanda kısıtlanan reklam ağlarında, bu tarz uygulamalarla diğer rakiplerinden bir adım öne çıkmayı başarıyorlar.

Bu tarz bir uygulamadan, ilk yazılarımdan biri olan Ultimat Vodka’nın “Sosyal Sorumlu Vodka” adlı yazımda bahsetmiştim. Benzer bir uygulamayı bu sefer dünyaca ünlü viski markası Johnnie Walker gerçekleştirdi. Alkollüyken sürülen arabaların kaza riskini değişik bir açıdan bakarak anlatan yürüyen adamımız, bize alkollüyken ne kadar kırılgan bir hale geldiğimizi başarılı bir şekilde anlatıyor. Görsel unsurların başarılı bir şekilde uygulandığı çalışmada Formula 1 takımlarından McLaren’ın teknoloji merkezi kullanılmış. #ImNOTdriving etiketi ile desteklenen ve büyük bir yayılım sağlayan çalışmada, McLaren’ın ünlü sürücüsü Mika Häkkinen de boy göstererek, özellikle Formula 1 severlerin dikkati iyice markaya ve kampanyaya çekiliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=_eM7MLrQI-0

Dipnot: Sizce bu tarz kampanyalarla içki, sigara gibi sektörlerdeki markalar marka imajlarını olumlu bir hale getirebiliyorlar mı?

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın