Youtube’taki Reklam Boykotuna Rağmen, Google’ın Reklam Gelirleri Büyük Bir Artış Gösterdi 0

Google’ın sahibi olan Alphabet şirketi, temel işi olan reklam işindeki karında ve gelirinde olağanüstü bir artış açıkladı. Yapılan açıklamaya göre şirketin karı %29 oranında artarak 5,43 milyar dolara ulaşırken Youtube’a karşı yapılan reklam boykotu, şirketin gelirlerini ve karını pek etkilememiş gibi görünüyor. Şirketin karı, Wall Street’in tahminlerini aşarken analistler bu performasın sadece böyle büyük bir şirket için istisnai bir durum olduğunu ifade ettiler.

BGC Partners analisti Colin Gillis ise, konuyla ilgili olarak “Google’ın büyüklüğündeki bir şirketin sahip olduğu büyümeyi yayınlaması, yaptıkları ürünlerin kalitesine ve kullanışlılığına sadece bir kanıt.” şeklinde bir açıklamada bulundu ve “Onlar, dijital reklamcılıkta egemen bir güç.” dedi. Bununla birlikte Alphabet’in dün gelir ve karındaki artışı açıklamasının ardından şirketin hisse değerleri %2,8 oranında arttı.

Aslında şirketin reklam gelirindeki ve karındaki bu artışın pek de sürpriz olduğu söylenemez. Dün sizlerle paylaştığımız bir haberde, Google’ın Facebook ile birlikte dijital reklam sektörünü domine ettiğinden ve bu iki şirketin geçtiğimiz yıl ABD’deki reklam gelirlerindeki artışın %99’unu tek başlarına oluşturduğundan bahsetmiştik. Bu haberimize buradaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Google Arama Sayfasında Değişiklik Yaptı 0

Geçtiğimiz mayıs ayında Google, Gmail, fotoğraflar, haritalar gibi uygulamalar sayesinde, hakkımızda bol veri toplayarak arama yapmayı kolaylaştırmıştı. Şimdi ise Google sayfasını açtığınızda karşınıza iki sekme daha çıkacak.

Dünya çapında en çok kullanılan arama motoru olan Google, sol üst köşeye Hakkında (about) ve Mağaza (store) butonlarını ekledi.

Google ‘Hakkında’ butonu bir süredir Türkiye ana sayfasında bulunuyor. Bu kısımda Google’ın blog ve şirket bilgilerinin yer aldığı gelişmeleri aktarıyor. Hakkında kısmında ise ‘Ürünlerimiz’ başlığına tıklandığınızda, akıllı telefon ve saat gibi ürünler çıksada, bunlar satın alınamıyor. Çünkü Türkiye’den Google Store’a erişim mümkün değil. Türkiye ana sayfasında yer alan Google Store butonu ise yakın gelecekte Google Store’un Türkiye’de erişime açılabileceğinin habercisi olabilir.

Google Mağaza bölümünde ise fiziksel ürünlerin satıldığı market henüz ülkemizde görünmüyor. Google Store’da Pixel akıllı telefonlar, Google Home akıllı ev cihazları, dizüstü bilgisayar gibi birçok elektronik ürün yer alıyor.

Coca-Cola’dan El Yapımı Kanaviçe Billboardlar 0

Coca-Cola, Sırbistan’da el emeği ile işlenmiş reklam panoları hazırlayarak değişik bir pazarlama stili ortaya koydu.

McCann Belgrade tarafından hazırlanan kampanyada, yerel gelenekleri korumak için ev içine ait örgü işlerini billboardlara taşıdı. Sırbistan’ın yerli halkı tarafından yapılan reklam panoları dokuma, oya işi ve kanaviçe gibi bolca emek ve uğraş isteyen yöntemlerle yapıldı. Coca-Cola teması ile yapılan el emeği işler şehrin çeşitli yerlerine asıldı. Ortaya çıkan görüntüler ise gerçekten muhteşem bir emek ve saygının olduğunu gösteriyor.

Ayrıca Coca-Cola kampanya dahilinde 12 bölümden oluşan bir yemek fuarı düzenledi. Geleneksel Hint yemekleri ve Coca-Cola ile birlikte düzenlenen etkinlikte ülke çapında tanınmış şefler ziyaretçilere birbirinden lezzetli yemekler sundu. Kampanyayı tanıtıcı Taste The Feeling videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Coca-Cola geçtiğimiz günlerde de dünyanın ilk 3D robotik billboard’unu hayata geçirmiş ve yine oldukça başarılı bir çalışmaya imza atmıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link