Google’ın sahibi olan Alphabet şirketi, temel işi olan reklam işindeki karında ve gelirinde olağanüstü bir artış açıkladı. Yapılan açıklamaya göre şirketin karı %29 oranında artarak 5,43 milyar dolara ulaşırken Youtube’a karşı yapılan reklam boykotu, şirketin gelirlerini ve karını pek etkilememiş gibi görünüyor. Şirketin karı, Wall Street’in tahminlerini aşarken analistler bu performasın sadece böyle büyük bir şirket için istisnai bir durum olduğunu ifade ettiler.

BGC Partners analisti Colin Gillis ise, konuyla ilgili olarak “Google’ın büyüklüğündeki bir şirketin sahip olduğu büyümeyi yayınlaması, yaptıkları ürünlerin kalitesine ve kullanışlılığına sadece bir kanıt.” şeklinde bir açıklamada bulundu ve “Onlar, dijital reklamcılıkta egemen bir güç.” dedi. Bununla birlikte Alphabet’in dün gelir ve karındaki artışı açıklamasının ardından şirketin hisse değerleri %2,8 oranında arttı.

Aslında şirketin reklam gelirindeki ve karındaki bu artışın pek de sürpriz olduğu söylenemez. Dün sizlerle paylaştığımız bir haberde, Google’ın Facebook ile birlikte dijital reklam sektörünü domine ettiğinden ve bu iki şirketin geçtiğimiz yıl ABD’deki reklam gelirlerindeki artışın %99’unu tek başlarına oluşturduğundan bahsetmiştik. Bu haberimize buradaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın