Youtube’da Son On Yılın Reklam Lideri THY Oldu 0

NBA oyuncusu Kobe Bryant ve futbolcu Messi’nin oynadığı THY reklamı The Selfie ShootOut, tüm dünyada son 10 yılın en beğenilen Youtube reklamı oldu.

Onuncu yaş gününü kutlayan Youtube, bu yıl 19.’su düzenlenen ve İnternetin Oscarları olarak bilinen Webby Ödülleri işbirliğiyle son on yıla damga vuran marka reklamlarını belirledi. Son on yıla damgasını vuran THY reklamının arkasındaki isimler ise, Crispin Porter & Bogusky ve Starcom ajansları. Dünyanın en popüler iki spor yıldızının arasında geçen selfie çekme yarışını konu alan reklam videosu, yayınlandığı ilk günden itibaren fenomen olmuş ve ilk üç günde 25 milyon kişi tarafından izlenmişti. Aynı zamanda iyi bir dijital pazarlama örneği olan reklam, Youtube Ads Leaderboard Aralık 2013 ve Cannes Special Edition listelerinde de ilk sıraya oturmuştu.

Reklamın neden bu kadar başarılı olduğunu ve rakiplerini rahatlıkla geçebilmesinin altında yatan sebepleri Crispin Porter & Bogusky ajansının CEO’su Andrew Keller şöyle özetliyor: doğru malzeme, maceracı müşteri kitlesi, global olarak sevilen en ünlü iki spor figürü, iyi bir fikir ve mükemmel bir paylaşım ortamı.

Youtube’un son on yılın reklam liderlerini belirlediği listedeki beş video toplamda 7,7 milyon saat izlenmiş, bu da yaklaşık olarak 875 yıla tekabül ediyor. Liste şu şekilde:

1) THY – Kobe vs Messi: The Selfie ShootOut

Yıl: 2013
Görüntülenme: 140 milyon

2) TV’de yayınlanmadan önce YouTube’da 8 milyon kez izlenen, 8 yaşındaki bir çocuğun Darth Vader  kostümü giydiği reklam: Volkswagen- The Force (Deutsch Los Angeles, MediaCom)

Yıl: 2011
Görüntülenme: 62 milyon

3) Always’in bir işi “kız gibi yapmak” konusuna dair negatif algıları yerle bir eden reklamı: #LikeAGirl (Leo Burnett, Starcom MediaVest Group)

Yıl: 2014
Görüntülenme: 57 milyon

4) Jean-Claude Van Damme’ın iki Volvo tırı ile gerçekleştirdiği efsanevi reklam: Volvo Trucks- The Epic Split feat. Van Damme (Forsman & Bodenfors)

Yıl: 2013
Görüntülenme: 79 milyon

5) Kadınların kendilerini eleştirmek yerine sevmelerini amaçlayan Dove reklamı: Dove Real Beauty Sketches – You’re more beautiful than you think (Ogilvy Brazil, PHD, Mindshare.)

Yıl: 2013
Görüntülenme: 65 milyon

Dilek Erdensoy, Amerika'da aldığı dil eğitiminin ardından lisansını Felsefe üzerine yaptıktan sonra; tasarım, dijital medya ve pazarlama üzerine eğitimler almıştır. Çeşitli sitelerde yazmaya devam eden yazar; bilim, teknoloji ve felsefe ile ilgilenmekte, medya ve reklam sektörünü yakından takip etmektedir.

Bir Cevap Yazın

Subway Yeni ‘Food Art’ Çalışmaları ile Göz Doyuruyor 0

Fast food şirketi Subway kendisine yeni bir marka kimliği yaratıyor. Fikir New York merkezli Turner Duckworth kreatif ajansı tarafından geliştirildi.

Marka taze gıdaları odağına alan ‘food art’ çalışmaları ile gözümüzü de doyuruyor. Yaratıcılıklarını konuşturan kreatif ekip son derecede renkli çalışmalara imza atmış. Maruldan yerküre, köfte ve soğan ile gezegen gibi ilginç çalışmalar konseptin içinde mevcut.

İşte yaratıcı ve minimalliği ile dikkat çeken çalışmalardan örnekler;

 

 

 

 

Ünlü Markaların İlk Reklamları 0

Bütünleşik pazarlama iletişimi çabaları içinde yer alan reklam, bugün tüm tutundurma karması elemanları gibi, işletmelerin pazarlama amaçlarının başarılması ve karşılaşılan pazarlama sorunlarının çözümlenmesinde en önemli rollerden birini üstlenir durumda.

Peki günümüz markalarının reklam stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik reklamcılığa karşı hızla yükselişe geçen modern reklamcılık, sektörde anlayışı kısa sürede ikiye bölmeyi başardı.

Hal böyle iken reklamların eski yüzleri ile yeni yüzleri arasındaki anlamsal ve biçimsel farklar kaçınılmaz bir boyutta arttı.

Bu eski-yeni karması içinde,  Türkiye’deki bilinen markaların yeni reklamları bir kenara bırakıp, unutulmuş ilk reklamlarını incelemeye ne dersiniz?

Efes Pilsen (1976) 
1
Coca-Cola (1964) 

2

Akbank (1951) 

3

Aygaz (1963) 

5

Koleston (1960)  

6

Sana (1953)

Adsız

Selpak (1971) 

8 (473 x 640)

Blendax (1970) 

4

Ülker (1970) 

Turkcell (90’lar) 

559528_383984084957995_2143945414_n

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link