NBA oyuncusu Kobe Bryant ve futbolcu Messi’nin oynadığı THY reklamı The Selfie ShootOut, tüm dünyada son 10 yılın en beğenilen Youtube reklamı oldu.

Onuncu yaş gününü kutlayan Youtube, bu yıl 19.’su düzenlenen ve İnternetin Oscarları olarak bilinen Webby Ödülleri işbirliğiyle son on yıla damga vuran marka reklamlarını belirledi. Son on yıla damgasını vuran THY reklamının arkasındaki isimler ise, Crispin Porter & Bogusky ve Starcom ajansları. Dünyanın en popüler iki spor yıldızının arasında geçen selfie çekme yarışını konu alan reklam videosu, yayınlandığı ilk günden itibaren fenomen olmuş ve ilk üç günde 25 milyon kişi tarafından izlenmişti. Aynı zamanda iyi bir dijital pazarlama örneği olan reklam, Youtube Ads Leaderboard Aralık 2013 ve Cannes Special Edition listelerinde de ilk sıraya oturmuştu.

Reklamın neden bu kadar başarılı olduğunu ve rakiplerini rahatlıkla geçebilmesinin altında yatan sebepleri Crispin Porter & Bogusky ajansının CEO’su Andrew Keller şöyle özetliyor: doğru malzeme, maceracı müşteri kitlesi, global olarak sevilen en ünlü iki spor figürü, iyi bir fikir ve mükemmel bir paylaşım ortamı.

Youtube’un son on yılın reklam liderlerini belirlediği listedeki beş video toplamda 7,7 milyon saat izlenmiş, bu da yaklaşık olarak 875 yıla tekabül ediyor. Liste şu şekilde:

1) THY – Kobe vs Messi: The Selfie ShootOut

Yıl: 2013
Görüntülenme: 140 milyon

2) TV’de yayınlanmadan önce YouTube’da 8 milyon kez izlenen, 8 yaşındaki bir çocuğun Darth Vader  kostümü giydiği reklam: Volkswagen- The Force (Deutsch Los Angeles, MediaCom)

Yıl: 2011
Görüntülenme: 62 milyon

3) Always’in bir işi “kız gibi yapmak” konusuna dair negatif algıları yerle bir eden reklamı: #LikeAGirl (Leo Burnett, Starcom MediaVest Group)

Yıl: 2014
Görüntülenme: 57 milyon

4) Jean-Claude Van Damme’ın iki Volvo tırı ile gerçekleştirdiği efsanevi reklam: Volvo Trucks- The Epic Split feat. Van Damme (Forsman & Bodenfors)

Yıl: 2013
Görüntülenme: 79 milyon

5) Kadınların kendilerini eleştirmek yerine sevmelerini amaçlayan Dove reklamı: Dove Real Beauty Sketches – You’re more beautiful than you think (Ogilvy Brazil, PHD, Mindshare.)

Yıl: 2013
Görüntülenme: 65 milyon

Paylaş
Dilek Erdensoy, Amerika'da aldığı dil eğitiminin ardından lisansını Felsefe üzerine yaptıktan sonra; tasarım, dijital medya ve pazarlama üzerine eğitimler almıştır. Çeşitli sitelerde yazmaya devam eden yazar; bilim, teknoloji ve felsefe ile ilgilenmekte, medya ve reklam sektörünü yakından takip etmektedir.

Bir Cevap Yazın