Belçikalı firma Anheuser-Busch InBev, Kasım ayında gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde Amerika’ya desteğini göstermek amacıyla ünlü bira markası Budweiser’ın 330ml şişe ve kutu bira tasarımında değişikliğe gitti. Böylelikle Budweiser geçici bir süreliğine kendi ismini kullanmak yerine America ismini kullanacak.

23 Mayıs’tan itibaren yeni şişe ve kutu tasarımı ile tüketicinin karşısına çıkacak olan Budweiser, “ Budweiser ve Amerika’nın ortak değerleri olan özgürlük ve özgünlüğü kutlamak için ” 8 Kasım ‘a kadar bu tasarımı kullanacak. Tasarımda bu değişiklik “Amerika Sizin Ellerinizde” kampanyası kapsamında yapılacak.

Daha öncede pazarlama çalışmalarında vatanseverlik imgesini sıklıkla kullanan Budweiser geçtiğimiz yıl Özgürlük Anıtı’nı şişe ve kutularında misafir etmişti. Belçikalı bira markası bu sefer de şişe ve kutuların üzerinde “1776’dan bu yana bölünmeyen bir bütün” gibi bazı ifadelere de yer vermeyi planlıyor.

Yeniden markalama kararının arkasındaki kreatif direktör ise “Bizler Budweiser’dan daha ikonik ve Amerika’dan daha ikonik başka bir şey düşünmedik.” diyor.

Budweiser 44

Hafta sonunu bahçesinde barbekü partisi ile geçirirken ellerinde soğuk biralarını tutmaktan daha Amerikan olan şey Budweiser’a göre elinde ‘America’ yazan bir bira tutmak gibi görünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Oyunları sponsoru da olan Budweiser’ın her zaman Amerika’yı şişelerinde somut bir hale getirmek için uğraştığını belirten yetkililer ise “140 yıldır biralarımızın tutkuyla demlendiği bu muhteşem coğrafyayı böyle selamlamak bir onurdur” dedi.

Bununla beraber “Amerika Ellerinizde” kampanyası kapsamında Budweiser bütün yaz boyunca, 4 Temmuz kutlamaları, the Copa America Centenario futbol turnuvası, Ulusal Park Servisi’nin 100 yılı 2016 Rio Olimpik ve Paralimpik Oyunları’nda billboardlar, muraller , dijital içerikler ve perakende kısmında yapılacak tanıtım çalışmaları ile geçici isimleri Amerika ile adlarından söz ettirmeyi hedefliyorlar.

Vatansever imajı ile bir süreliğine Amerika olarak seslenilecek olan Budweiser Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça ciddi bir pazar payına sahip. Bazı kesimler tarafından heyecanla karşılanan isim değişikliği bazı kesimlerde de şimdiden ciddi tepkilere yol açtı.

Kampanyaya asıl gelen tepkiler ise Budweiser markasının artık bir Amerikan markası olmaması üzerinde yoğunlaşıyor. Amerikan bile olmayan bir markanın yaptığı bu isim değişikliği bu nedenle samimi bulunmuyor haliyle.

Peki sizler markanın bu kararını nasıl buluyorsunuz?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın