Whopper, Bir İdam Mahkumunun Hayatını Nasıl Kurtarabilir?

Dünyanın en büyük fast food restoran zincirlerinden biri olan Burger King, sık sık çok ses getiren reklam kampanyalarıyla gündeme geliyor. Örneğin, fast food restoran zincirinin korku filmi “It” üzerinden en büyük rakibi McDonald’s’a göndermede bulunduğu yaratıcı reklam kampanyası ve mutsuz Wendy’s müşterilerinin tweet’lerini kullanarak yaptığı reklam kampanyası bu ses getiren reklam kampanyalarından sadece ikisiydi.

Artık kalıpların dışına çıkan başarılı reklamlarla görmeye alışık olduğumuz Burger King, bu sefer daha önceki reklam kampanyalarının biraz uzağında kalan, tuhaf bir reklamla karşımızda. Bu sefer bir reklam filmiyle karşımıza çıkan Burger King, bu reklam filmini Fransa merkezli Buzzman isimli reklam ajansına hazırlatmış. Burger King Fransa için hazırlanan “Son Yemek” isimli reklam filminde bir idam mahkumunun son yemeği mizahi bir dille ele alınıyor ve “Whopper, bir idam mahkumunun hayatını nasıl kurtarabilir?” sorusunun cevabı veriliyor.

Burger King’in bu reklamında, idam mahkumunun son yemeği tabii ki bir whopper oluyor. İdam mahkumunun başında nöbet tutan gardiyanın whopper’ı görünce içi gidiyor ve sonuç olarak sırf whopper’ı yiyebilmek için idam mahkumunun yerine geçiyor. İdam mahkumu ise gardiyan kılığında hapishaneden kaçıyor. Reklam filminin sonunda ise verilmek istenen mesaj açık bir şekilde belirtiliyor: “Hiçbir şey, bir whopper’dan daha önemli değildir.

Bir whopper için ölümü göze almak… Evet, bu mesajın çok zorlama olduğunun ben de farkındayım. Ve Burger King’e şunu söylemek istiyorum: Hadi ama Burger King, sen bundan çok daha iyilerini yaptın! Sanırım bu reklam filmiyle whopper’ın lezzetini en vurucu şekilde ifade etmek istemişler, ama bunu gerçeklikten uzaklaşmadan yapsalar daha iyi olabilirdi. Bununla birlikte daha önce sizlere son derece yaratıcı reklam kampanyalarını aktardığımız Burger King’in bu reklam filmiyle ilgili olarak sizlerin ne düşündüğünü de merak ediyorum.

Eğer Burger King’in bu reklam filmi sizi de tatmin etmediyse IKEA’nın derginin üzerine hamilelik testi yerleştirdiği ilginç reklam kampanyasına göz atmanızı öneririm.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

1 Comment

  1. Hiç bir şey insan hayatından önemli değil. Salak salak maddi unsurlar-reklamlar insanın manevi varlığı ile karşılaştırılıyor…

Bir Cevap Yazın

Acaba Severek Paylaştığınız O GIF Reklam Olabilir mi?

Bayılarak izlediğimiz, ancak reklam mecrası olarak tüketmediğimiz çok az şeyden birisi de GIF’ler.  Eğlenceli olduğunu düşündüğümüz için paylaştığımız GIF’ler aslında reklam olabilir mi?

Son zamanlarda reklam verenlerin gözdesi olan GIF’ler  şimdilerde Amazon, Converse, Gatorade ve Pepsi’nin yeni içeceği Bubly gibi bir çok marka tarafından kullanılıyor ve sosyal medya kullanıcıları da onların birer reklam olduğunu bilmeden paylaşıyorlar bile.

Strong Work Out GIF by Amazon - Find & Share on GIPHY

Özellikle kullanıcılara kendini ifade etmenin eğlenceli bir yolu olarak pazarlanan GIF’ler bir zamanların 6 saniyelik videoları olan Vine’ların yerini almış durumda.

Prime Day GIF by Amazon - Find & Share on GIPHY

Yaptığınız reklam filmini kısaltabilirsiniz ancak bazı mecralarda yer almanız ve daha fazla paylaşılmanız için belki de bundan daha daha kısasına ve daha yaratıcı bir versiyona sahip olmanız gerekiyor. GIF’ler tam da bu alandaki boşluğu doldurdukları için reklam verenler arasında trend haline geliyor.

Neil Patrick Harris Wow GIF by bubly - Find & Share on GIPHY

Buna en iyi örnekler arasında Pepsi’nin Neil Patrick Harris’in yer aldığı yeni mineralli su markası Bubly için yaptığı GIF reklamları verilebilir. Birden fazla farklı duygunun canlandırıldığı GIF’lerde Harris’i dans ederken, kızarken ya da şaşırırken görebiliyoruz.

Neil Patrick Harris Cheers GIF by bubly - Find & Share on GIPHY

Reklamcılığın geleceği olarak görülen GIF’ler aynı zamanda ünlü sneaker markası Converse’in de yakın kadrajına girmişti. Özellikle satışlarının en yoğun olduğu “Okula Dönüş” kampanyası için Netflix dizisi Stranger Things’in yıldızı Millie Bobby Brown ile okula geri dönüşün hissettirdikleri temalı “Back To School Feels” projesinde işbirliği yapmıştı.

Millie Bobby Brown Ugh GIF by Converse - Find & Share on GIPHY

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Komedi Dizisi, Drone’larla Hayranlarına Bedava Pizza Dağıttı

Geçtiğimiz günlerde Game of Thrones‘u da yayımlayan televizyon kanalı HBO‘nun sevilen komedi dizisi Silicon Valley’in, beşinci sezonu için hazırladığı açılış jeneriğinde 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimlerindeki Facebook – Rusya bağlantısına ince bir göndermede bulunduğundan sizlere bahsetmiştik. Sevilen dizi şimdi de hayranlarını memnun edecek bir kampanya yaptı.

PSFK’in yaptığı habere göre, Silicon Valley dizisi, beşinci sezonunun başlangıcını kutlamak için hayranlarına ücretsiz pizza yolladı. Üstelik bunun için sosyal medya ağları ve talep üzerine teslimat kullanarak markaların eşsiz ve merak uyandıran bir kullanıcı deneyimi oluşturmasına yardımcı olan teslimat ajansı Fooji ile iş birliği yaptı.

Fooji; New York, San Francisco ve Los Angeles şehirlerinde 90 restoranla çalışmak için EatStreet isimli online yemek sipariş servisi ile ortak çalışan bir şirket. Bununla birlikte şirket, San Francisco ve Los Angeles’ta drone’lar konusunda uzmanlığı bulunan Drone Dudes isimli şirketle yaptığı iş birliği sayesinde, pasta siparişlerini drone’lar aracılığıyla teslim ediyor. New York’ta ise güvenlik mevzuatı nedeniyle drone kullanımı yasak olduğu için bu hizmet verilemiyor.

Silicon Valley dizisi, beşinci sezonunun ilk bölümünün yayımlandığı günde, hayranlarına #Sliceline etiketiyle birlikte bir pizza emojisiyle tweet atarak bedava pizza sipariş etme imkanı sundu. Siparişi onaylanan şanslı Silicon Valley takipçilerine ise ücretsiz pizzaları gönderildi. (Spoiler Uyarısı!) Bu kampanyanın diziyle bağlantısına gelecek olursak; dizinin ana karakterlerinden biri, Sliceline isimli bir pizza teslimat uygulamasını iflas ettiriyor.

HBO’nun Silicon Valley dizisinin yeni sezonu için yaptığı bu yaratıcı tanıtım kampanyası, doğal olarak özellikle bedava pizzasını alan kişiler tarafından oldukça beğenildi. Bunun yanı sıra kampanya, dizinin sosyal medyada ses getirmesini de sağladı ve sonuç olarak kampanya amacına ulaşmış oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link