Volkswagen Golf: Onu Ancak İnsanları İyi Tanıyanlar Yaratabilir!

Yıllardır en az otomobilleri kadar başarılı reklamlarla karşımıza çıkan Volkswagen, bu kez de bizleri şaşırtmadı. On yıllardır tüm dünyada fenomen hale gelen Volkswagen Golf yeni reklamında kendi felsefesini ilk dinlediğinizden itibaren söylemekten kendinizi alıkoyamadığınız bir şarkı aracılığıyla etkili bir şekilde anlatıyor. Golf’un pek çok yaşam tarzına uyum sağlamasını, farklı tarzda insanlara  aynı şarkıyı söyleterek gözler önüne seriyor. Ben de bu şarkının sözlerini reklamın temasına uygun olarak kendimce yeniden yorumladım: People Love People Prefer What Should It Be!

İlk olarak 1974 yılında piyasaya sürülen Volkswagen Golf bu yıl 7. nesliyle karşımızda. 2012 Kasım ayında satışa sunulan otomobil birçok yeni teknolojiyi ve motor seçeneklerini barındırıyor. İşte bu fenomen otomobilin 7. nesli için hazırlanan reklam kampanyasını birlikte inceleyeceğiz.

Alman  Grabarz & Partner’ın hazırladığı reklam filmi ülkemizde de birkaç aydır gösterimde. Otomobilin felsefesi “pek çok yaşam tarzına uyum sağlayan, bir otomobilden farklı beklentileri olan bir çok insanın beklentilerini karşılayan bir otomobil” şeklinde özetleniyor.

Volkswagen’den Cornelia Kabelitz  aracı “ Golf, herkes için bir anlam ifade ediyor. Pek çok insan tarafından kullanılan bu otomobil çok geniş bir hedef kitleye sahip. Herkes kişisel beklentilerinin karşılığını Golf’de buluyor.”  diye anlatıyor.

Kampanyanın direktörü Timm Weber ise hazırladıkları kampanyanın stratejisini söyle özetliyor. “Kampanyanın tamamı ‘Onu ancak insanları iyi tanıyanlar yaratabilir.’ sloganına dayanıyor. İlanlarımızda insanlara dair gözlemlerimizden bahsediyoruz. İnsanları iyi tanıdığımızı göstermek için gerçekten şaşırtıcı içgörüler kullanmaya çalıştık.”

Bu otomobilin mottosu ise gerçekten etkileyici “Onu ancak insanları iyi tanıyanlar yaratabilir.” Yani diğer bir deyişle “Sizleri iyi tanıyoruz. Bir otomobilden neler beklediğinizi biliyoruz. İhtiyaçlarınızın farkındayız ve bu ihtiyaçlar çerçevesinde sizin için bu otomobili yarattık.”

Kampanyanın ilk işi bu reklam filmiydi. Böylesine bir felsefeyi tüketiciye aktarmanın en basit ve eğlenceli yolu bir şarkı ile anlatmak diye düşünülmüş ve İngiliz Depech Mode grubunun “People are People” adlı şarkısı seçilmiş. Bu şarkıyı farklı yaşam tarzlarını benimsemiş, farklı müzik zevklerine sahip insanlar kendilerini yansıtan tarzlarda seslendirmiş. Hatta grubun vokalisti Dave Gahan da rol almış reklam filminde.

Şarkının sözleri şöyle:

People are people so why should it be

You and I should get along so awfully

İşte bu sözler anında insanın diline yapışıyor. Farklı muhtemel hedef kitle profilleri tarafından farklı tarzlarda söyleniyor. 25 yaşlarında sakin bir kadın, 40 yaşlarında bir kovboy, parti kızları, çocuklu bir aile, bohem/emo rockçılar gibi kişiler Golf’un içinde bu şarkıyı kendi hayat tarzlarına paralel bir müzik şekliyle seslendiriyor.

Buradaki fikir gerçekten harika. Bir şarkı üzerinden otomobili bu şekilde anlatmak çok doğru bir strateji. Şarkı ve otomobil aynı, değişen tek şey kişiler ve şarkıyı söyleyiş tarzları. Felsefelerini direk söylemek yerine çevresel (duygusal) bir reklamcılık anlayışıyla bir şarkı yardımıyla dolaylı olarak anlatıyorlar. Bu anlatım tarzının daha etkili olduğu aşikar. Şarkının yarattığı etkiye birçok defa şahit oldum. Twitter’dan yaptığım küçük kamuoyu araştırmasına göre genel olarak çok beğenilmiş bu reklam. Özellikle grubun takipçileri bu şarkıyı reklamda duydukları için çok mutlu olduklarını dile getirmişler.

fhf

jk

jklk

Bu reklam filmi aslında kampanyanın başlangıcıydı. Şu sıralar stratejilerini daha net anlatmaya başladılar.  “Onu ancak insanları iyi tanıyanlar yaratabilir.” sloganını benimsetmek için otomobilin yeni teknolojilerinden bahsediyorlar. Bunu da Timm Weber’in de dediği gibi insanlara özgü dikkat çekici içgörülerle anlatıyorlar. Otomobil kullanırken hayatımızı kolaylaştıracak teknolojileri insanlara özgü ilginç bilgilerden yola çıkarak bize sunuyorlar.

Reklam filminde yer alan karakterler aracılığıyla bu ilginç bilgiler ve otomobilin bu bilgiyle alakalı özelliği birlikte sunuluyor. Yeni Golf’de bulunan şerit takip asistanı ve dinamik uzun far asistanının anlatıldığı iki reklamı yayınlanıyor şu anda.

http://www.youtube.com/watch?v=tRxIUfmE1vY

http://www.youtube.com/watch?v=RrBNV5tCQ5k

Bu arada Yeni Golf Avrupa’dan sonra dünyada da yılın otomobili seçildi. Bu başarıyı reklam kampanyasındaki başarılar da izledi. Ortaya imrenerek baktığım keşke ben yapsaydım dediğim bir kampanya çıkmış. Böylesine fenomen bir otomobile de böyle bir kampanya yakışırdı.

040320132024543603321_2

Volkswagen markası her zaman reklam kampanyalarında belli bir standardın üzerinde olan işlerle karşımıza çıkıyor. Bettle Lemon kampanyasından başlayarak bugüne gelinceye kadar takip ettiğim kadarıyla çok başarılı işler yapıyorlar. Tüketici de bunu karşılığını veriyor. Bettle’dan Golf’e Polo’dan Passat’a bir çok modeli fenomen olmuş durumda. Çok başarılı bir marka. Umarım bir gün yollarımız kesişir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link