Büyük şirketler son dönemlerde viralin gücünü anladılar ve sonuna kadar kullanmak istiyorlar. Son dönemlerde her gün yeni bir viralle karşılaşmaya başladık. Bu dönemin en iyi  virallerinden birini ise Renault yaptı. Bilindiği gibi insanlar araba alma konusunda çok titizlerdir. İnce elerler sık dokurlar. Arabayı daha iyi hissetmek için ise test sürüşleri yaparlar. Test sürüşlerinde kullandığınız araba “Ferrari, Lamborghini” gibi özel üretim ve pahalı arabalar değilse  genelde unutulur tabi  Bu dezavantajı avantaja çevirmek isteyen Renault, test sürüşüne gelen müşterileri için güzel bir sürpriz hazırladı. “Yeni Clio’yu ilk gördüğünüzde unutamayacaksınız” sloganını kullanan Renault, test arabasına “VA VA VOOM” butonu yerleştirdi. Bu butona basan potansiyel müşteriler hiç unutamayacakları  bir test sürüşü deneyimi yaşadılar.

Bu viralin en ilginç yanı ise cinsiyete göre iki farklı konseptin yapılması. Viralde cinsiyeti ön plana çıkaran şirket, arabasının sadece bayanlara değil erkeklere de hitap ettiğini kanıtlamak istiyor. Yeni arabası için herhangi bir odak grubu seçmeyen Renault yaptığı bu test sürüşü viralleri ile şimdiden on binlerce kişiye ulaştı. Bu gücünü ise satışa da çevirebileceğe benziyor.

Test sürüşü viralleri bunlarla da bitmiyor. Çok yakın zamanda Pepsi de bu sefer satış danışmanını hedef alarak bir viral çalışma gerçekleştirdi. Bu keyifli viral de ise daha çok kişiye ulaşmak için bir ünlü kullanılıyor. O ünlü ise Nascar Yarışcısı olan Jeff Gordon‘un ta kendisi. Kılık değiştiren Jeff Gordon satış danışmanına hiç unutamayacağı bir deneyim yaşattı. Son anda satış danışmanından dayak yemekten kurtulan Jeff Gordon’un elinden ise Pepsi Max düşmedi. İşte o viral:

15 günde 30 milyondan fazla izlenen bu viral sayesinde Pepsi Max’ın marka bilinirliği ise kesinlikle arttı.

Virallerin izlenme rakamlarına bakıldığında televizyon reklamlarından çok daha fazla ses getirdiği rahatça fark ediliyor. Özellikle uluslararası ölçekte iş yapan büyük şirketler için artık viraller pazarlamanın vazgeçilmez bir unsuru oldu bile…

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın