Unutulmaz Test Sürüşlerine Buyrun ! 0

Büyük şirketler son dönemlerde viralin gücünü anladılar ve sonuna kadar kullanmak istiyorlar. Son dönemlerde her gün yeni bir viralle karşılaşmaya başladık. Bu dönemin en iyi  virallerinden birini ise Renault yaptı. Bilindiği gibi insanlar araba alma konusunda çok titizlerdir. İnce elerler sık dokurlar. Arabayı daha iyi hissetmek için ise test sürüşleri yaparlar. Test sürüşlerinde kullandığınız araba “Ferrari, Lamborghini” gibi özel üretim ve pahalı arabalar değilse  genelde unutulur tabi  Bu dezavantajı avantaja çevirmek isteyen Renault, test sürüşüne gelen müşterileri için güzel bir sürpriz hazırladı. “Yeni Clio’yu ilk gördüğünüzde unutamayacaksınız” sloganını kullanan Renault, test arabasına “VA VA VOOM” butonu yerleştirdi. Bu butona basan potansiyel müşteriler hiç unutamayacakları  bir test sürüşü deneyimi yaşadılar.

Bu viralin en ilginç yanı ise cinsiyete göre iki farklı konseptin yapılması. Viralde cinsiyeti ön plana çıkaran şirket, arabasının sadece bayanlara değil erkeklere de hitap ettiğini kanıtlamak istiyor. Yeni arabası için herhangi bir odak grubu seçmeyen Renault yaptığı bu test sürüşü viralleri ile şimdiden on binlerce kişiye ulaştı. Bu gücünü ise satışa da çevirebileceğe benziyor.

Test sürüşü viralleri bunlarla da bitmiyor. Çok yakın zamanda Pepsi de bu sefer satış danışmanını hedef alarak bir viral çalışma gerçekleştirdi. Bu keyifli viral de ise daha çok kişiye ulaşmak için bir ünlü kullanılıyor. O ünlü ise Nascar Yarışcısı olan Jeff Gordon‘un ta kendisi. Kılık değiştiren Jeff Gordon satış danışmanına hiç unutamayacağı bir deneyim yaşattı. Son anda satış danışmanından dayak yemekten kurtulan Jeff Gordon’un elinden ise Pepsi Max düşmedi. İşte o viral:

15 günde 30 milyondan fazla izlenen bu viral sayesinde Pepsi Max’ın marka bilinirliği ise kesinlikle arttı.

Virallerin izlenme rakamlarına bakıldığında televizyon reklamlarından çok daha fazla ses getirdiği rahatça fark ediliyor. Özellikle uluslararası ölçekte iş yapan büyük şirketler için artık viraller pazarlamanın vazgeçilmez bir unsuru oldu bile…

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Subway Yeni ‘Food Art’ Çalışmaları ile Göz Doyuruyor 0

Fast food şirketi Subway kendisine yeni bir marka kimliği yaratıyor. Fikir New York merkezli Turner Duckworth kreatif ajansı tarafından geliştirildi.

Marka taze gıdaları odağına alan ‘food art’ çalışmaları ile gözümüzü de doyuruyor. Yaratıcılıklarını konuşturan kreatif ekip son derecede renkli çalışmalara imza atmış. Maruldan yerküre, köfte ve soğan ile gezegen gibi ilginç çalışmalar konseptin içinde mevcut.

İşte yaratıcı ve minimalliği ile dikkat çeken çalışmalardan örnekler;

 

 

 

 

Ünlü Markaların İlk Reklamları 0

Bütünleşik pazarlama iletişimi çabaları içinde yer alan reklam, bugün tüm tutundurma karması elemanları gibi, işletmelerin pazarlama amaçlarının başarılması ve karşılaşılan pazarlama sorunlarının çözümlenmesinde en önemli rollerden birini üstlenir durumda.

Peki günümüz markalarının reklam stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik reklamcılığa karşı hızla yükselişe geçen modern reklamcılık, sektörde anlayışı kısa sürede ikiye bölmeyi başardı.

Hal böyle iken reklamların eski yüzleri ile yeni yüzleri arasındaki anlamsal ve biçimsel farklar kaçınılmaz bir boyutta arttı.

Bu eski-yeni karması içinde,  Türkiye’deki bilinen markaların yeni reklamları bir kenara bırakıp, unutulmuş ilk reklamlarını incelemeye ne dersiniz?

Efes Pilsen (1976) 
1
Coca-Cola (1964) 

2

Akbank (1951) 

3

Aygaz (1963) 

5

Koleston (1960)  

6

Sana (1953)

Adsız

Selpak (1971) 

8 (473 x 640)

Blendax (1970) 

4

Ülker (1970) 

Turkcell (90’lar) 

559528_383984084957995_2143945414_n

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link