Reklam Engelleme Uygulamalarının Sonu Ne Olacak? 0

İnternette bir çok reklama maruz kalmadan özgürce dolaşmak harika bir his değil mi? Kullanıcılar olarak biz reklamsız internetin keyfini çıkarsak bile tek gelir kaynağı sitede gösterilen reklamlar olan websiteleri bu durumdan bir hayli rahatsız. Öyle ki tek başına reklam engelleme faaliyetinin önüne geçemeyen ülkeler çareyi adblocker uygulamalarına karşı birleşmekte bulmuştu.

Reklam engelleme faaliyetlerine karşı ilk tavır İsveç’te görüldü, Mart ayı itibari ile İsveç’te bir çok TV ve gazetelerin websiteleri reklam engelleme uzantılarını devre dışı bırakmadan kullanıcıların websitelerine girişine izin vermezken bir hafta sonra İsveç’in ülke olarak aldığı bu karara Fransa’da katılmış, Le Monde, Le Figaro ve müzik uygulaması Deezer’ da adblocker uygulamalarına karşı birleşmişti.

Her ne kadar ülkeler adblocker uygulamalarına karşı ortak tavır göstermiş olsalar da kullanıcılar uzantılarda sadece girmek istedikleri sayfalar için ‘bu sitede devredışı bırak’ özelliğini etkinleştirerek adblockerları kullanmaya devam ettiği için sorun bir türlü çözülememişti.

Reklam engelleme uygulamaları reklamlar yüklenmeden engellemenin iki yolundan birisi. Bir çok durumda reklam engelleme uygulamaları bilinen reklam ağları listesinden yüklenen dijital reklamları engelliyor. Engellenen reklamlar çoğunlukla video reklamlar, sosyal ağlar ve tarayıcılarda gösterilen reklamlar oluyor.

reklam

Hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde ülkemizde de Sözcü Gazetesi reklam engelleme uygulamasına karşı okuyucularından adblocker uygulamasını kaldırmasını istemiş, ardından da Reklamsız Sözcü isminde kişilere reklamsız gazete okuma deneyimi sunan bir üyelik sistemini devreye almıştı.

Reklam engelleme uygulamaları özellikle sadece reklam gelirleri ile varlığını sürdürebilen dijital medya şirketleri büyüyen bir tehlike. Örneğin sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde mobil cihazlarda kullanılan adblocker kullanım oranı bilgisayarlarda kullanılana ulaşırsa Amerikan dijital medya şirketleri bugünün kullanım oranlarına göre, gelecek yıl dijital reklam formatları üzerinde 9.7 milyar dolarlık bir hasılat kaybı yaşayacak.

Reklam engelleme uygulamaları genellikle hedef kitlenin demografik özelliklerine ve içeriğin türüne göre değişim gösteriyor. Örneğin;ad blocker uygulamaları genç erkekler tarafından oyun sitelerinde dikkat dağılmasını engellemek için genel haber siteleri ile karşılaştırıldığında daha sık kullanılıyor.

Reklam engelleme uygulamaları özelllikle bu yılın son dönemlerinde Apple tarafından faaliyete geçirilmesi planlanan işletim sisteminin uygulama geliştiricilere mobil cihazlar için reklam engelleme uygulaması geliştirmesine olanak sağlaması ile daha fazla kullanılmaya başlanacak.

Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yavaş yavaş reklam engelleme uygulamalarına olan tavır, ülkemizde ne zaman ortak bir tavır haline dönüşecek merak konusu.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Coca-Cola’dan Telaffuzu Ödeme Olarak Kabul Eden Dünyanın İlk Otomatı 0

Coca-Cola İsveç, bu yaz şişe kolalarını 90’dan fazla tatil yöresini tanıtan ambalajlarla birlikte sundu. Doğal olarak bu tatil yöreleri arasında İsveç’te bulunan bazı yerlere de yer verildi. İşte kampanyanın ilginç yanı burada ortaya çıkıyor.

İsveç’te çok sayıda yerel lehçe bulunuyor ve bu lehçelerin her biri farklı fonetiklere ve dilbilgisel özelliklere sahip olmalarından dolayı İsveçliler için bile karmaşık olabiliyor. Coca-Cola İsveç de buradan yola çıkarak lehçeyi ödeme olarak kabul eden bir otomatik satış makinesini İsveç’in başkenti Stockholm’de yer alan Stureplan isimli meydana yerleştirerek insanların kullanımına sundu.

Dialekt-o-maten ismindeki bu otomat, kullanıcının sesini, hatta dildeki şiveyi algılayabilme yeteneğine sahip. Bu teknoloji, kullanıcının orijinal lehçeyi ne kadar doğru telaffuz ettiklerini belirleyebilmek için kullanıcının ses, konuşma temposu ve tonlamasını bir değerlendirmeye tabi tutuyor.

Birçok meraklı hayran ve gazeteci, Coca-Cola’nın bu ilginç otomatik satış makinesini ilk elden deneyimleyebilmeleri için davet edildi. Söylemeleri istenen ifadeleri iyi telaffuz eden katılımcılar ise otomattan bedava Coca-Cola almayı başardılar.

Kampanya kapsamında “Smögen”, en popüler ve telaffuzu en kolay lehçe olarak ön plana çıkarken “Abisko” en az popüler olan lehçe ve “Vadstena” ise telaffuzu en zor lehçe olarak dikkat çekti.

Coca-Cola, bu tarz farklı pazarlama kampanyalarıyla dikkat çeken markaların başında geliyor. Örneğin, dev içecek markası yine bu yaza özel olarak “Share a Coke” isimli kampanyası kapsamında isme özel şarkılar hazırlamış ve Romanya’da festival bileti olarak kullanılabilen pet şişe ambalajlarını kullanıma sunmuştu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link