İnternette bir çok reklama maruz kalmadan özgürce dolaşmak harika bir his değil mi? Kullanıcılar olarak biz reklamsız internetin keyfini çıkarsak bile tek gelir kaynağı sitede gösterilen reklamlar olan websiteleri bu durumdan bir hayli rahatsız. Öyle ki tek başına reklam engelleme faaliyetinin önüne geçemeyen ülkeler çareyi adblocker uygulamalarına karşı birleşmekte bulmuştu.

Reklam engelleme faaliyetlerine karşı ilk tavır İsveç’te görüldü, Mart ayı itibari ile İsveç’te bir çok TV ve gazetelerin websiteleri reklam engelleme uzantılarını devre dışı bırakmadan kullanıcıların websitelerine girişine izin vermezken bir hafta sonra İsveç’in ülke olarak aldığı bu karara Fransa’da katılmış, Le Monde, Le Figaro ve müzik uygulaması Deezer’ da adblocker uygulamalarına karşı birleşmişti.

Her ne kadar ülkeler adblocker uygulamalarına karşı ortak tavır göstermiş olsalar da kullanıcılar uzantılarda sadece girmek istedikleri sayfalar için ‘bu sitede devredışı bırak’ özelliğini etkinleştirerek adblockerları kullanmaya devam ettiği için sorun bir türlü çözülememişti.

Reklam engelleme uygulamaları reklamlar yüklenmeden engellemenin iki yolundan birisi. Bir çok durumda reklam engelleme uygulamaları bilinen reklam ağları listesinden yüklenen dijital reklamları engelliyor. Engellenen reklamlar çoğunlukla video reklamlar, sosyal ağlar ve tarayıcılarda gösterilen reklamlar oluyor.

reklam

Hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde ülkemizde de Sözcü Gazetesi reklam engelleme uygulamasına karşı okuyucularından adblocker uygulamasını kaldırmasını istemiş, ardından da Reklamsız Sözcü isminde kişilere reklamsız gazete okuma deneyimi sunan bir üyelik sistemini devreye almıştı.

Reklam engelleme uygulamaları özellikle sadece reklam gelirleri ile varlığını sürdürebilen dijital medya şirketleri büyüyen bir tehlike. Örneğin sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde mobil cihazlarda kullanılan adblocker kullanım oranı bilgisayarlarda kullanılana ulaşırsa Amerikan dijital medya şirketleri bugünün kullanım oranlarına göre, gelecek yıl dijital reklam formatları üzerinde 9.7 milyar dolarlık bir hasılat kaybı yaşayacak.

Reklam engelleme uygulamaları genellikle hedef kitlenin demografik özelliklerine ve içeriğin türüne göre değişim gösteriyor. Örneğin;ad blocker uygulamaları genç erkekler tarafından oyun sitelerinde dikkat dağılmasını engellemek için genel haber siteleri ile karşılaştırıldığında daha sık kullanılıyor.

Reklam engelleme uygulamaları özelllikle bu yılın son dönemlerinde Apple tarafından faaliyete geçirilmesi planlanan işletim sisteminin uygulama geliştiricilere mobil cihazlar için reklam engelleme uygulaması geliştirmesine olanak sağlaması ile daha fazla kullanılmaya başlanacak.

Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yavaş yavaş reklam engelleme uygulamalarına olan tavır, ülkemizde ne zaman ortak bir tavır haline dönüşecek merak konusu.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın