Reklam Engelleme Uygulamalarının Sonu Ne Olacak? 0

İnternette bir çok reklama maruz kalmadan özgürce dolaşmak harika bir his değil mi? Kullanıcılar olarak biz reklamsız internetin keyfini çıkarsak bile tek gelir kaynağı sitede gösterilen reklamlar olan websiteleri bu durumdan bir hayli rahatsız. Öyle ki tek başına reklam engelleme faaliyetinin önüne geçemeyen ülkeler çareyi adblocker uygulamalarına karşı birleşmekte bulmuştu.

Reklam engelleme faaliyetlerine karşı ilk tavır İsveç’te görüldü, Mart ayı itibari ile İsveç’te bir çok TV ve gazetelerin websiteleri reklam engelleme uzantılarını devre dışı bırakmadan kullanıcıların websitelerine girişine izin vermezken bir hafta sonra İsveç’in ülke olarak aldığı bu karara Fransa’da katılmış, Le Monde, Le Figaro ve müzik uygulaması Deezer’ da adblocker uygulamalarına karşı birleşmişti.

Her ne kadar ülkeler adblocker uygulamalarına karşı ortak tavır göstermiş olsalar da kullanıcılar uzantılarda sadece girmek istedikleri sayfalar için ‘bu sitede devredışı bırak’ özelliğini etkinleştirerek adblockerları kullanmaya devam ettiği için sorun bir türlü çözülememişti.

Reklam engelleme uygulamaları reklamlar yüklenmeden engellemenin iki yolundan birisi. Bir çok durumda reklam engelleme uygulamaları bilinen reklam ağları listesinden yüklenen dijital reklamları engelliyor. Engellenen reklamlar çoğunlukla video reklamlar, sosyal ağlar ve tarayıcılarda gösterilen reklamlar oluyor.

reklam

Hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde ülkemizde de Sözcü Gazetesi reklam engelleme uygulamasına karşı okuyucularından adblocker uygulamasını kaldırmasını istemiş, ardından da Reklamsız Sözcü isminde kişilere reklamsız gazete okuma deneyimi sunan bir üyelik sistemini devreye almıştı.

Reklam engelleme uygulamaları özellikle sadece reklam gelirleri ile varlığını sürdürebilen dijital medya şirketleri büyüyen bir tehlike. Örneğin sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde mobil cihazlarda kullanılan adblocker kullanım oranı bilgisayarlarda kullanılana ulaşırsa Amerikan dijital medya şirketleri bugünün kullanım oranlarına göre, gelecek yıl dijital reklam formatları üzerinde 9.7 milyar dolarlık bir hasılat kaybı yaşayacak.

Reklam engelleme uygulamaları genellikle hedef kitlenin demografik özelliklerine ve içeriğin türüne göre değişim gösteriyor. Örneğin;ad blocker uygulamaları genç erkekler tarafından oyun sitelerinde dikkat dağılmasını engellemek için genel haber siteleri ile karşılaştırıldığında daha sık kullanılıyor.

Reklam engelleme uygulamaları özelllikle bu yılın son dönemlerinde Apple tarafından faaliyete geçirilmesi planlanan işletim sisteminin uygulama geliştiricilere mobil cihazlar için reklam engelleme uygulaması geliştirmesine olanak sağlaması ile daha fazla kullanılmaya başlanacak.

Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yavaş yavaş reklam engelleme uygulamalarına olan tavır, ülkemizde ne zaman ortak bir tavır haline dönüşecek merak konusu.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Organ Bağışı Konusunda Farkındalık Yaratan ‘Kumaş Nakilli’ Kampanya 0

Kendinden sonra başkalarına hayata tutunma şansı vermenin en güzel yolu olan organ bağışı maalesef birçok ülkede yeterli miktarda değil. (Buna ülkemizde dahil.)

Öyle ki ülkenin gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun bağış miktarı çok düşük miktarlarda kalabiliyor. Örneğin Japonya’da rakam milyon kişi başına 0.7 iken ABD’de milyon kişi başına 28.5 ülkemizde ise milyon kişi başına 0.2’lerde seyrediyor.

140.000 hastanın organ nakli beklediği ancak yeterli sayıda donör olmadığı için sadece 300 kişinin tedavi olduğu Japonya’da reklam ve PR şirketi Dentsu Japan

Japonya’da Dentsu kreatifleri organ bağışı konusunda Japon halkını bilinçlendirmek için kıyafetlerimizi tema olarak kullanmış.

Second Life Fashion” (İkinci Hayat Modası) olarak adlandırılan kampanya temel olarak, organ nakli ile yeniden hayata başlayabilmenin aslında eskiyen kıyafetlerimize ‘kumaş nakli’ (yama) yaparak onlara yeniden giyme şansı vermemiz kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Kenarda köşede unutulan, çöpe atılan kıyafetler kampanya kapsamında ücretsiz onarılarak onlara yeni kumaşlarla yeni şanslar verilmiş. Örneğin; kolunda yırtık olan bir lacivert gömlek, ekoseli bir gömleğin kol kumaşı ile birleştirilmiş ve ön kısmında sorun olan bir kumaş cekete bir basketbol ceketi parçası ilave edilmiş.

Yapılan çalışmalarla hepsi birbirinden ayrı, rengarenk ‘kumaş nakilli’ bu özel kıyafetlerle hedef kitlede organ nakli konusunda bilinç yaratılmaya çalışılmış.

Ücretsiz tamir edilen kıyafetlerin hepsine “Kalbim İkinci Hayat Modası ile Beraber” etiketleri takılan bu özel kıyafetler Second Life’ın daha önce yaptığı “Second Life Toys” adlı projenin devamı niteliğinde.

Sizlerde başkalarına hayata tutunma umudu vermek isterseniz www.siznebekliyorsunuz.com ‘dan organ bağışı konusunda detaylı bilgi alabilir, gönüllü olabilirsiniz.

Subway Yeni ‘Food Art’ Çalışmaları ile Göz Doyuruyor 0

Fast food şirketi Subway kendisine yeni bir marka kimliği yaratıyor. Fikir New York merkezli Turner Duckworth kreatif ajansı tarafından geliştirildi.

Marka taze gıdaları odağına alan ‘food art’ çalışmaları ile gözümüzü de doyuruyor. Yaratıcılıklarını konuşturan kreatif ekip son derecede renkli çalışmalara imza atmış. Maruldan yerküre, köfte ve soğan ile gezegen gibi ilginç çalışmalar konseptin içinde mevcut.

İşte yaratıcı ve minimalliği ile dikkat çeken çalışmalardan örnekler;

 

 

 

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link