Bu Uçak Koltukları Kendi Dilinizde Yabancı Birisiyle Sohbet Etmenizi Sağlıyor!

İletişimsizlik ya da karşı tarafın ne ifade ettiğini tam olarak anlayamamak problemlerin en önemli nedenlerinden birisidir. Peki ya sorun “dil bariyeri” ise? Ünlü havayolu şirketi KLM’nin yerleştirdiği bu uçak koltuklarında sanırım artık dil bariyeri de sorun değil…

Havaalanları birbirinden farklı birçok dil konuşan insanı bir arada görebileceğiniz ender yerlerdendir. Herkes valizleri, uçağın kalkış saatlerini ve uzun süre oturup beklemek zorundayken karşısındakinin dilini bilmediği için uzun uzun tavana bakmakla meşgulken KLM Havayolları dil bilmemeyi insanlar arasındaki iletişim önünde engel olmaktan kaldıracak bir olaya imza attı: Karşı tarafta oturanın kendi dilinde söylediği şeyi simultane çeviren karşılıklı uçak koltuklarına!

Evet anlaşmak için İngilizce ’de konuşulabilir diye düşünüyor olabilirsiniz ama işin asıl güzelliği de tam olarak orada. Karşınızda Tay Dili konuşan biri bile olsa onu ana dilinde dinleyip, ana dilinde cevap verme olanağına sahipsiniz.

The KLM Connecting Seats  ismi verilen bu anlamlı proje DDB & Tribal Amsterdam’ın ortak eseri olarak Amsterdam Schiphol Havaalanı’na giden şanslı kişileri sevindirdi. Havalanında seyahatlerini beklemek için koltuklara oturan kişiler koltukların iki tarafında mikrofonlarla karşılaştı. Yön sinyali olan bu mikrofonlar sayesinde karşı tarafta oturan kişiyle karşılıklı konuşma hissini kolaylaştırdı ve kişiler karşılıklı olarak kendi anadillerinde birbirlerine bir şeyler söyleyip Google Cloud sayesinde anında çevirisini duyup karşılık alırken, biz izleyenler oldukça içten şeyler paylaşıldığını gördük.

Google Cloud Speech ve Cloud Çeviri uygulamaları sayesinde her dil ve konuşma biçiminin çevrilebilmesi sayesinde 30 farklı milletten insan ( Çin’den İtalyan’a Amerikan’dan Fin’liye) farklı milletten kişilerle sohbet etme imkanı buldu. Böylelikle birbirini anladığında empatinin, hayata dair isteklerin benzerliğinde ifade edilmesi güzel anlara tanıklık etmemize sebep oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Samsung’dan Apple ile Dalga Geçen Reklam Filmleri Serisi

Samsung’un en yakın rakibi Apple ile uğraşmayı sevdiğini biliyoruz. Zira daha öncesinde Samsung’un Apple’a bolca gönderme yapan reklamını sizlerle paylaşmıştık1 dakikalık “Büyümek” isimli reklam filminde Samsung, Apple ve Samsung olarak farklı telefonlar kullanan bir çift üzerinden Samsung-Apple kıyaslamasını görmüştük ve Iphone X kuyruğunda bekleyenleri geçip giden eski Apple kullanıcı ile Samsung savaşı kazanmıştı.

Samsung yine Apple’dan daha iyi olduğunu vurgulayan ve kendisini Apple ile kıyaslayan reklam filmleri dizisi yayımladı. Ingenius: Speed, Ingenius: Dongle, Ingenius: Fast Charger ve Ingenius: Camera isimlerini taşıyan 4 spotluk reklam serisinde müşteriler, Apple çalışanını sordukları sorularla köşeye sıkıştırıyor. Mağaza çalışanı, pek çok noktada Samsung’un iPhone’dan daha iyi olduğunu kabul etmek durumunda kalıyor.

İlk reklam filminde Apple Store’a gelen müşteri telefonun hızıyla ilgili sorularla Apple çalışasını köşeye sıkıştırıyor.

İkinci reklam filminde Samsung’un güvenlik üstünlüğüne vurgu yapılıyor.

Üçüncü reklam filminde ise hızlı şarj ile ilgili Apple’ın yetersiz kaldığını görüyoruz.

Son reklam filminde ise Iphone X’in Galaxy 9’dan daha iyi bir kamerası olup olmadığı sorusuna Apple Store çalışanı hayır cevabını vermek durumunda kalıyor…

Tüm bu reklam filmlerinde oynayan Apple çalışanını bir de iş değiştirirken görseydik fena olmazdı aslında.

Samsung’un Apple’a sürekli sataşmasını siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Reklamların zekice ve esprili olduğuna şüphe yok ancak sizce Samsung bu stratejisiyle Apple’ın üstünlüğünü reddederken aslında kabul etmiş mi oluyor?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yeni Reklam Mecrası: Koltuk Altı

  • Wakino isimli Japon reklam ajansı, kadınların koltuk altlarını reklam mecrası olarak kiralıyor. 
  • Ajans, koltuk altlarını reklam mecrası olarak değerlendiren kadınlara her saat için 89,55 dolar ödüyor.
  • İlgili yazı; Samsonite’den Farklı ve Yepyeni Bir Reklam Mecrası

Reklamsız alanımız yok denecek kadar daralmışken, “Daha başka nereler reklam mecrası olarak kullanılabilir artık?” derken  Wakino  isimli reklam şirketi koltuk altı bakımında uzmanlaşan Japon markası Libert’nın ajansı olarak kadınların koltuk altlarını reklam mecrası olarak kiralıyor. Bu arada “Waki” de koltuk altı anlamına geliyor…

Daha önce tuvaletin, ağaçların, yürüyen merdivenlerin, yaya geçitlerinin ve daha pek çok alanın reklam mecrasına dönüştürüldüğünü gördük ama koltuk altı gerçekten size de biraz tuhaf gelmiyor mu?

Ancak düşündüğünüzde sürekli yürüyen bir billboard kiralamak gibi bir şey. Üstelik daha önce görülmemiş bir reklam mecrası olduğu için insanların dikkatini çekeceği de aşikar.

Şu ana kadar koltuk altlarına ağrısız epilasyon uygulayan bir şirket olmak üzere yalnızca bir müşterisi bulunan ajans Wakino, koltuk altlarını reklam mecrası olarak değerlendiren kadınlara her saat için 89,55 dolar ödüyormuş. Ajansın ileriye dönük hedefleri arasında koltuk altlarını iş arama siteleri, oyunculuk okulları ve dedektiflik ajanslarına kiralamak bulunuyor.

Bu işi şu an ajans yapıyor yani kendi bulduğu kadınların koltuk altlarını kiralıyor ancak bireysel olarak koltuk altlarını veya başka bölgelerini markalara reklam mecrası olarak kiralamak isteyen insanlar olursa bu iş neye dönüşür çok merak ediyorum açıkçası. Siz ne düşünüyorsunuz? Yeni reklam mecrasını beğendiniz mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link