Bu Uçak Koltukları Kendi Dilinizde Yabancı Birisiyle Sohbet Etmenizi Sağlıyor!

İletişimsizlik ya da karşı tarafın ne ifade ettiğini tam olarak anlayamamak problemlerin en önemli nedenlerinden birisidir. Peki ya sorun “dil bariyeri” ise? Ünlü havayolu şirketi KLM’nin yerleştirdiği bu uçak koltuklarında sanırım artık dil bariyeri de sorun değil…

Havaalanları birbirinden farklı birçok dil konuşan insanı bir arada görebileceğiniz ender yerlerdendir. Herkes valizleri, uçağın kalkış saatlerini ve uzun süre oturup beklemek zorundayken karşısındakinin dilini bilmediği için uzun uzun tavana bakmakla meşgulken KLM Havayolları dil bilmemeyi insanlar arasındaki iletişim önünde engel olmaktan kaldıracak bir olaya imza attı: Karşı tarafta oturanın kendi dilinde söylediği şeyi simultane çeviren karşılıklı uçak koltuklarına!

Evet anlaşmak için İngilizce ’de konuşulabilir diye düşünüyor olabilirsiniz ama işin asıl güzelliği de tam olarak orada. Karşınızda Tay Dili konuşan biri bile olsa onu ana dilinde dinleyip, ana dilinde cevap verme olanağına sahipsiniz.

The KLM Connecting Seats  ismi verilen bu anlamlı proje DDB & Tribal Amsterdam’ın ortak eseri olarak Amsterdam Schiphol Havaalanı’na giden şanslı kişileri sevindirdi. Havalanında seyahatlerini beklemek için koltuklara oturan kişiler koltukların iki tarafında mikrofonlarla karşılaştı. Yön sinyali olan bu mikrofonlar sayesinde karşı tarafta oturan kişiyle karşılıklı konuşma hissini kolaylaştırdı ve kişiler karşılıklı olarak kendi anadillerinde birbirlerine bir şeyler söyleyip Google Cloud sayesinde anında çevirisini duyup karşılık alırken, biz izleyenler oldukça içten şeyler paylaşıldığını gördük.

Google Cloud Speech ve Cloud Çeviri uygulamaları sayesinde her dil ve konuşma biçiminin çevrilebilmesi sayesinde 30 farklı milletten insan ( Çin’den İtalyan’a Amerikan’dan Fin’liye) farklı milletten kişilerle sohbet etme imkanı buldu. Böylelikle birbirini anladığında empatinin, hayata dair isteklerin benzerliğinde ifade edilmesi güzel anlara tanıklık etmemize sebep oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link