Türkiye’nin İlk Hedefe Yönelik Reklam Uygulaması

Digiturk, Türkiye’de ilk kez canlı yayındaki reklam kuşağında farklı profillere farklı reklam gösterimi gerçekleştirildi. Böylece izleyiciler daha ilgi alanlarına yönelik reklamlar izlerken, reklam verenler de daha iş hedeflerine uygun izleyiciye ulaşacaklar.

Canlı yayındaki reklam kuşağı içinde, HBB TV teknolojili uydu alıcılarında, izinli müşteri veri tabanı kullanılarak yapılan TV’de hedefli reklam örneği, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. 2017 yılında sabit görsel gösterimi şeklinde yapılan, geçen bu yıl bir adım ileri taşınarak canlı yayınlanan reklamlar içinde profile özel içerik sunan proje ilk kez Samsung ile uygulamaya geçti.Uygulama reklamverenlerin iş hedeflerine de doğrudan etki etmesiyle öne çıkıyor.

beIN MEDIA GROUP çatısı altında güçlenen teknoloji yatırımları ve işbirlikleri ile sektöre öncülük etmeyi sürdüren ve geleceği yepyeni projelerle inşa etmeye devam eden Digiturk, müşterilerine yepyeni ve şaşırtıcı deneyimler sunuyor. Bu proje ile de sektöre yepyeni bir soluk getirerek firmaların, iletişim çalışmalarında farklılaşarak hedef kitlesine en direkt şekilde ulaşmasını sağlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Mountain Dew Türkiye Pazarında

2018 yılında Türkiye’de faaliyet gösteren içecek işletmelerinin ürün ithalatında ve Amerikan menşeli markaların Türkiye’ye getirilmesinde artış yaşanıyor. Bu girişimlerin sonuncusu Pepsi Company‘den geldi ve Fruko meşrubata yetki verilerek limon aromalı gazlı içecek Mountain Dew’in Türkiye’de üretimi ve Türkiye pazarına giriş süreci başlatıldı.

Mountain Dew’i konu almamın birkaç sebebi var:

  1. ABD satış rakamlarının yüksek olması.
  2. Markanın çıkışından sonra gerçekleştirdiği başarılı konumlandırma stratejisi.

Tennessee eyaletinde 1940 yılında alkollü içecekler için bir karışım olarak düşünülen Mountain Dew, içecek formülünde değişikliğe gidilerek 1948 yılında gazlı içecek haline getirildi. Güney eyaletlerde “ay ışığı”nı tanımlamak için kullanılan Mountain Dew deyişi ise markanın ismi haline geldi. Mountain Dew, ABD’de “hillbilly” olarak tarif edilen çiftçileri ve çiftçi ailelerini hedef kitlesine almıştı. Tennessee’nin güney eyaletlerinden biri olması, öncelikle hedef pazarın güney eyaletler olmasına neden oldu. “Willy the Hillbilly” karakteri yaratılarak dönemin ilk reklam filmleri çekildi.

1964 yılında Pepsi grubu tarafından satın alınan marka, modern bir logo ile birlikte ürünün hedef kitlesini değiştirmeyi tercih etti ve hedefine genç nüfusu aldı. Logo tasarımında “mountain” kelimesini “mtn” olarak kısaltan marka, extreme sporlar ve e-spor kategorileri başta olmak üzere promosyon çalışmaları gerçekleştirmeyi sürdürüyor. World of Warcraft, Halo, Call of Duty, Dead Rising, Forza Motorsport gibi oyunlar için özel ambalaj tasarımı ve içecek aroması çeşitlendirmesi gibi çalışmalar yapılıyor.

Ekstrem spor kategorisinde sponsordan ziyade organizatör olmayı tercih eden marka “DEW Tour” serileriyle BMX, kaykay, motokross başta olmak üzere yaz ve kış ekstrem spor etkinlikleri düzenlemeye devam ediyor.

Markanın Amerikan Ulusal Futbol Ligi finali olan “Super Bowl” maçlarında verdiği reklamlar ise içeceğin ulusal pazar başta olmak üzere, faaliyette olunan pazarlarda bilinirliğini artırıyor. 2018 Super Bowl maçında yine bir Pepsi grubu markası olan Doritos cips ile ortak bir reklam çalışması yürütüldü. Reklamda Morgan Freeman ve Peter Dinklage başrol oynuyor. İlk çekilen reklam filmi ile en çok bütçe ayrılan reklam filmi arasındaki fark göz alıcı…

Mountain Dew’in ABD pazarında 8 farklı çeşidi bulunurken, marka yöneticileri Türkiye’ye giriş için kalorisiz Mountain Dew çeşidini seçti. Kalorisiz Mountain Dew ürünün seçilmesinde Türkiye’de son yıllarda şekerli ve gazlı içeceklerin toplam satışında yaşanan gerileme ve toplam satışlarda yaklaşık %6 seviyesinde olan şekersiz içecek talebinin artışı dikkate alınmış olabilir. Türk tüketicisi şekersiz ve kalorisiz ürünleri tercih etmeyi sürdürüyor. İçecek tüketiminde tüketicilerin şekersiz ürün talebi satışlara yansıyor.

Türkiye’de 450 mililitre ve yukarıda görülen şişe tasarımıyla satışa sürülen içecek, 2.25TL’ye satılıyor. Ürüne zincir marketlerden ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Fanta, Nazi Almanyası’nda Kolaya Alternatif Olarak Nasıl İcat Edildi?

  • Fanta, İkinci Dünya Savaşı sırasında, Nazi Almanya’sında Coca-Cola üretimi için gereken bileşenlerin kıtlığından ötürü ortaya çıkmış bir içecektir.
  • 1955 yılında, İtalya’nın Napoli kentinde bulunan bir şişeleme tesisi, yerel olarak tedarik edilen turunçgilleri kullanarak Fanta Portakal üretmeye ve satmaya başladı.
  • Fanta ismi, fantastik anlamına gelen Almanca “fantastisch” kelimesinden gelir.
  • İlgili Yazı: Kola Savaşları: Coca-Cola vs Pepsi

The Local gazetesinin yayımladığı yazıya göre, Fanta‘nın, Nazi Almanyası‘nda ortaya çıkan bir içecek olduğu yakın zamana kadar pek bilinmemekteydi. Marka, 2015 yılında, 75. kuruluş yıl dönümünü kutlamak için yayımladığı reklamla Nazi kökenini resmi olarak duyurmuştu. Bu reklamdaki anlatıcı, Coca-Cola’da çalışan bazı akıllı kişilerin, kola yapmak için gerekli olan bileşenlerin kıtlığından ötürü, Nazi Almanyası’nda Fanta’yı nasıl icat ettiklerini açıklıyordu. Ancak anlatıcı, bazı ülkeler savaş sırasında Naziler’e ambargo uyguladığı için bileşenlerin zor bulunduğundan bahsetmiyordu.

Bu reklamın yayımlanmasının ardından, Fanta adına konuşan bir sözcü, The Local’e yaptığı açıklamada, reklamın 1940’lı yıllara atıfta bulunmadığını ifade etti ve şunu söyledi:

“Tüketicilerimize çocukluklarını hatırlatmak istedik. Örneğin klasik halkalı şişenin kullanıldığı tasarım 1960’lardan geliyor.”

Bu açıklamaya rağmen, bu reklam hızlı bir şekilde yayından kaldırıldı. Ancak yayından kaldırılana kadar birçok kişi reklamı izlemiş ve bu kişilerin bir kısmı reklamın içerdiği mesajdan ötürü incinmişti.

Fanta, Coca-Cola Sayesinde Nasıl Ortaya Çıktı?

Fanta’nın ortaya çıkmasının ardındaki gerçek hikaye bazen yanlış anlaşılmaktadır. Efsaneye göre Hitler, askerlerinin faşist müttefiki İtalya’dan en iyi portakalları içmesini istemişti, fakat gerçek daha sıradandı.

Coca-Cola, savaş öncesi yıllarda Almanya ve Avrupa’nın geri kalanında hızlı bir şekilde büyüyordu. 1933 ila 1939 yılları arasında, Nazi Almanyası’nda satılan Coca-Cola kasalarının sayısı yılda 100 binden 4,5 milyona yükseldi ve Zeit gazetesine göre, bu yüksek talebi karşılamak için 50 fabrika inşa edildi. Marka o kadar popülerdi ki, Hitler için bir propaganda olayı olarak görülen, Berlin’deki 1936 Olimpiyatları’nın resmi sponsorlarından biri haline geldi.

Fakat 1939 yılında savaş patlak verdikten sonra, Nazi Almanyası’na yapılan ithalata getirilen çeşitli ambargolar nedeniyle kola yapmak için gerekli şurupları Alman fabrikalarına taşımak gittikçe zor bir hale geldi. Bu nedenle savaş sırasında Almanya’da Coca-Cola üretimi durdu.

Buna rağmen Almanya’da bulunan Coca-Cola şirketinin başındaki isim olan Max Keith, tamamen vazeçmek istemedi ve birkaç mevcut bileşeni kolayca bir araya getirdi. Bu yeni tarif, çeşitli endüstriyel işlemlerden gelen artıkları içeriyordu. Fanta’yı meydana getirmek için süt fabrikalarından elde edilen peynir altı suyu kullanıldı ve başta elma olmak üzere, meyve presleme fabrikalarından elde edilen çeşitli meyvelerin artıkları, diğer çeşitli bileşenlerle birleştirildi.

Bugün bildiğimiz turuncu Fanta, 1950’li yıllarda turunçgiller ile tatlandırıldı. The Local gazetesine konuşan bir şirket temsilcisinin belirttiğine göre, 1955 yılında, İtalya’nın Napoli kentinde bulunan bir şişeleme tesisi, yerel olarak tedarik edilen turunçgilleri kullanarak Fanta Portakal üretmeye ve satmaya başladı.

“Fanta” İsmi Nasıl Ortaya Çıktı?

Die Presse isimli gazetenin belirttiğine göre, Fanta ismi, fantastik anlamına gelen Almanca “fantastisch” kelimesinden geliyor. Bu isim, ABD’de yer alan Coca-Cola genel merkezi ile birlikte seçildi. ABD’deki tüketiciler, üründen etkilenmemişlerdi ve ürünün satması için heyecan verici bir kelimeye ihtiyacı olduğu düşünülüyordu.

Fakat içecek, Alman halkı tarafından fazlasıyla sevildiğini zaman içerisinde kanıtladı. Ancak buna rağmen, savaştan birkaç yıl sonra dünyanın geri kalanında da satışa sunuldu ve 1970’li yıllar itibarıyla global bir popülariteye ulaştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link