Türkiye’deki Reklam Yatırımları, 2016’da Yaklaşık Olarak %11 Arttı 0

Reklamcılar Derneği, üyesi olan ajanslardan elde ettiği verilerden derlediği 2016 yılında yapılan toplam reklam yatırımlarına dair rakamları gerçekleştirdiği basın toplantısında paylaştı. Derneğin geçtiğimiz ay göreve gelen yeni Yönetim Kurulu Başkanı Nil Bağcıoğlu’nun sözcülüğünde gerçekleşen basın toplantısında Genel Müdür Ayşegül Molu ve Asbaşkan Demet İkiler de yer aldı.

Reklamcılar Derneği Başkanı Nil Bağcıoğlu, konuşmasında geçtiğimiz yıl gerçekleşen reklam ve medya yatırımlarına değinirken büyümede etkisi bulunan sektörler ve mecra yatırımlarındaki değişimden de bahsetmeyi ihmal etmedi. Bağcıoğlu, 2016 yılında reklam yatırımlarının bir önceki yıla göre %10,96 oranında artış gösterdiğini ve istikrarlı büyümenin sürdüğünü ifade etti. 2015 yılında 6,474 milyon TL olan reklam yatırımları, 2016 yılında 7,184 milyon TL’ye ulaştı. Bununla birlikte 2016 yılında Türkiye’de inşaat ve dekorasyon, otomotiv ve iletişim sektörlerinde reklam yatırımları artış gösterdi.

Reklam Yatırımlarında Televizyon Reklamları Hala Açık Ara Birinci

Reklam yatırımlarında %51,22’lik oran ile televizyon kuruluşları her yıl olduğu gibi zirvede yer alırken televizyon reklamlarına yapılan toplam yatırım miktarı 3,679 milyon TL oldu. Televizyon kuruluşlarını %24’lük oran ile dijital mecralar takip ederken %14,88 ile basın reklam yatırımları üçüncü sırada yer aldı. Basın reklam yatırımları, bir önceki yıla göre %2,38 oranında geriledi. Ayrıca 2015 yılına göre radyo reklam yatırımı %21,55, dijital mecra reklam yatırımı %16,99, sinema reklam yatırımı %14,03 ve açık hava reklam yatırımı ise %8,18 oranında arttı.

Basın toplantısında, geçtiğimiz yıl dünya çapındaki reklam yatırımlarının beklendiği gibi %6,5 oranında arttığı ve bu yıl da %6 oranında bir artış beklendiği açıklandı. Ülkeler bazındaki reklam yatırımlarının gayrisafi yıllık harcamalara oranı ortalama %7,5 olarak gerçekleşirken Türkiye’de bu oran yaklaşık olarak %3 – %3,5 seviyelerinde kaldı. Ekonomik krizle boğuşan ülkelerde bu oranın Türkiye’dekinden daha yüksek olması dikkat çekerken Türkiye için bu oranın 2017 yılında %3,3 olmasının beklendiği belirtildi.

 

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Ünlü Markaların İlk Reklamları 0

Bütünleşik pazarlama iletişimi çabaları içinde yer alan reklam, bugün tüm tutundurma karması elemanları gibi, işletmelerin pazarlama amaçlarının başarılması ve karşılaşılan pazarlama sorunlarının çözümlenmesinde en önemli rollerden birini üstlenir durumda.

Peki günümüz markalarının reklam stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik reklamcılığa karşı hızla yükselişe geçen modern reklamcılık, sektörde anlayışı kısa sürede ikiye bölmeyi başardı.

Hal böyle iken reklamların eski yüzleri ile yeni yüzleri arasındaki anlamsal ve biçimsel farklar kaçınılmaz bir boyutta arttı.

Bu eski-yeni karması içinde,  Türkiye’deki bilinen markaların yeni reklamları bir kenara bırakıp, unutulmuş ilk reklamlarını incelemeye ne dersiniz?

Efes Pilsen (1976) 
1
Coca-Cola (1964) 

2

Akbank (1951) 

3

Aygaz (1963) 

5

Koleston (1960)  

6

Sana (1953)

Adsız

Selpak (1971) 

8 (473 x 640)

Blendax (1970) 

4

Ülker (1970) 

Turkcell (90’lar) 

559528_383984084957995_2143945414_n

10 Kasım’ın Atatürk’ü Farklı Yönleriyle Anlatan Etkileyici 10 Reklam Filmi 0

Bazı markalar 10 Kasım için etkileyici reklam filmleri hazırladılar. Sizler için bazılarını derledik;

Filli Boya 

Çizgisini hiç bozmayan Filli Boya’nın 10 Kasım için hazırladığı reklam filminde ressam bir kadın Atatürk’ün ona çağrıştırdığı kelimeleri de kullanarak kocaman bir duvarı Atatürk ile kaplıyor.

Özdilek Holding 

Reklamın başında Atatürk ile özdeşleşmiş kelimeleri onun söylediği sözleri teker teker görüyoruz. Kelimeler giderek çoğalıyor kamera uzaklaşıyor ve kelimeler Atatürk’ün yüzünü oluşturuyor. Reklamın sonunda net ve öz bir şekilde “Minnettarız” diyorlar.

Mutlu Akü 

Reklam filminde “Kolay Değil” sloganıyla Atatürk’ün yaptığı tüm zor şeyler hatırlatılmış ve fotoğraflarla birlikte video haline getirilmiş. Reklamın sonunda “Ata’mızı saygı ve özlemle anıyoruz” mesajını görüyoruz.

Karaca

Karaca reklamında siyah bir ekranla verilen yas teması ve Atatürk’ü çağrıştıran, hatırlatan kelimeleri kullanmış. Kelimelerin ve bir dakikalık saygı duruşunun önemini vurgulayan bir reklam filmi olmuş.

Borusan Holding

Borusan Holding’in reklamı, Kalbimizin her zaman Atatürk ile attığını anlatan kısa ve öz bir reklam filmi olmuş.

Koç Holding 

Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in her yerinde Atatürk’ten bir şeyler olduğunu ve onu unutmadığımızı dokunaklı bir reklam filmi ile hatırlatıyor.

Sabancı Holding

Sensiz 79 yıl hashtag’i ile “Seni hiç unutmadık” diyen Sabancı Holding de Atatürk’ün  en sevilen ve güzel anılarını bir video ile birleştirmiş.

Türk Telekom

Atatürk’ün videolarından kesitler ve görselleri birleştirerek bir reklam filmi oluşturan Türk Telekom, reklamın sonunda “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Saygı ve Özlemle Anıyoruz.” diyor.

Vestel

“Bazen yalnızca durmak gerekir” diyerek reklamında siren sesi kullanan Vestel, “Saygı ve özlemle anıyoruz” diyerek reklamı bitiriyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link