Reklamcılar Derneği, üyesi olan ajanslardan elde ettiği verilerden derlediği 2016 yılında yapılan toplam reklam yatırımlarına dair rakamları gerçekleştirdiği basın toplantısında paylaştı. Derneğin geçtiğimiz ay göreve gelen yeni Yönetim Kurulu Başkanı Nil Bağcıoğlu’nun sözcülüğünde gerçekleşen basın toplantısında Genel Müdür Ayşegül Molu ve Asbaşkan Demet İkiler de yer aldı.

Reklamcılar Derneği Başkanı Nil Bağcıoğlu, konuşmasında geçtiğimiz yıl gerçekleşen reklam ve medya yatırımlarına değinirken büyümede etkisi bulunan sektörler ve mecra yatırımlarındaki değişimden de bahsetmeyi ihmal etmedi. Bağcıoğlu, 2016 yılında reklam yatırımlarının bir önceki yıla göre %10,96 oranında artış gösterdiğini ve istikrarlı büyümenin sürdüğünü ifade etti. 2015 yılında 6,474 milyon TL olan reklam yatırımları, 2016 yılında 7,184 milyon TL’ye ulaştı. Bununla birlikte 2016 yılında Türkiye’de inşaat ve dekorasyon, otomotiv ve iletişim sektörlerinde reklam yatırımları artış gösterdi.

Reklam Yatırımlarında Televizyon Reklamları Hala Açık Ara Birinci

Reklam yatırımlarında %51,22’lik oran ile televizyon kuruluşları her yıl olduğu gibi zirvede yer alırken televizyon reklamlarına yapılan toplam yatırım miktarı 3,679 milyon TL oldu. Televizyon kuruluşlarını %24’lük oran ile dijital mecralar takip ederken %14,88 ile basın reklam yatırımları üçüncü sırada yer aldı. Basın reklam yatırımları, bir önceki yıla göre %2,38 oranında geriledi. Ayrıca 2015 yılına göre radyo reklam yatırımı %21,55, dijital mecra reklam yatırımı %16,99, sinema reklam yatırımı %14,03 ve açık hava reklam yatırımı ise %8,18 oranında arttı.

Basın toplantısında, geçtiğimiz yıl dünya çapındaki reklam yatırımlarının beklendiği gibi %6,5 oranında arttığı ve bu yıl da %6 oranında bir artış beklendiği açıklandı. Ülkeler bazındaki reklam yatırımlarının gayrisafi yıllık harcamalara oranı ortalama %7,5 olarak gerçekleşirken Türkiye’de bu oran yaklaşık olarak %3 – %3,5 seviyelerinde kaldı. Ekonomik krizle boğuşan ülkelerde bu oranın Türkiye’dekinden daha yüksek olması dikkat çekerken Türkiye için bu oranın 2017 yılında %3,3 olmasının beklendiği belirtildi.

 

Bir Cevap Yazın