‘İspanya’nın dünyaca ünlü kulubü Barcelona’nın Arjantinli yıldızı Lionel Messi ile NBA’in dünyaca ünlü starı Kobe Bryant’ın oynadığı Türk Hava Yolları’na ait reklam filmi Youtube’da rekora gidiyor.’ Bu tarz haber başlıklarını Mashable gibi dünyanın bir numaralı portallarında bile mutlaka görmüşsünüzdür. Peki bu reklam filmine pazarlama açısından bakıldığında neler görülebilir?

Ortada bir çocuğa imza için yarışan Dünya’nın alanlarında en yetenekli 2 insanı var. Bu bize bir müşteriye ürününü satmaya çalışan iki rakip firmayla eş değer bir pozisyonu gösterir. Biri topla şov yapıyorsa diğeri de şovunu topla yapıyor. İki rakip de müşterisi için rakibinin yaptıklarını dikkate alıyor. Müşterinin ne istediği sorusuna cevap aramak yerine rakip ne yapıyor sorusuna cevap arıyor.

Burada karşımıza pazarlamanın önemli vuruşlarından biri çıkıyor: Dengeyi bozan her zaman kazanır gerçeği. Yani dondurma ikram etmek farklı olandır, çocuğun istediğidir. Markalar için bu durum çok önemlidir. Müşterinin ne istediğini doğru analiz ederseniz, kazanan siz olursunuz.

Bu gerçek, akıcı bir mizah faktörü  ile harmanlandığında, 51.2 milyon kişi tarafından izlenen büyük bir başarı ortaya  çıkıyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=ruav0KvQOOg

Bu arada ilgilenenler için reklamın kamera arkası görüntüleri de yayınlandı. İşte Messi ve Kobe’nin birbirini hiç görmeden rekabet ettikleri reklam filminin kamera arkası;

httpv://www.youtube.com/watch?v=YRiveMEGzrU

Türk Hava Yolları son yıllarda uyguladığı bu bütünleşik pazarlama iletişimi ile marka algısını da en üst seviyeye çıkarttı. Bakalım THY’nin yeni projeleri bize daha ne gibi sürprizler sunacak?

Paylaş
Esasen gönlünü pazarlamaya vermiş bu genç düz yazıya da bir o kadar meraklıdır, yazmayı sever,etrafındaki her olay, her nesnede pazarlamayı arar, bulur, yorumlar.

Bir Cevap Yazın