Toys R Us ile 30 Saniyelik Nostalji Turu

Toys R Us

“Dijital yoktu, oyuncak çoktu; dijital geldi, Toys R Us‘ı yendi, bize video oyunlarını armağan etti.” şeklinde özetlenebilecek bir sürecin kurbanı olan, bir zamanların efsanesi Toys R Us, geçmişteki parlak günlerine dönebilir mi? Dünyanın geçirdiği hızlı dönüşüme ve dijitalleşme kavramına yeterince ayak uyduramayan dev firma adına, bu sorunun cevabını şimdilik bilmiyoruz. Fakat şirket, bunu başarmak için çaba sarf ediyor.

Bunun son örneği ise nostalji temalı reklam filmi oldu. Walmart ve Amazon ikilisi markaya rakip olmadan önce, özellikle 80’li yılların oyuncak pazarını neredeyse tek başına yürüten Toys R Us, 30 saniyelik reklam filminde 70’li ve 80’li yılların rüzgârını arkasına almayı denemiş. Eski güzel günleri yad ederken BBDO Atlanta ekibinin desteğini alan marka, bu kısa Noel dönemi reklamında, Toys R Us’ın on yıllar öncesinde yayınlanan reklam filmlerinden bir derleme yapılmış. Arka planda ise I Don’t Wanna Grow Up (Büyümek İstemiyorum) adlı reklam müziğinin yeni bir versiyonu kullanılmış.

Daha önceki yazımızdan hatırlayacağınız üzere oyuncak devi, üç ay önce iflas koruma talep etmişti. Bu arada yeni pazarlama çalışmalarına başlayan firmanın dirilişi için BBDO tarafından Today We Play adında bir platform oluşturmuştu ve son yıllarda çocukların oyun vaktinin giderek nasıl azaldığına dikkat çekmek istenmişti.

Reklam müziği I Don’t Wanna Grow Up, Rilo Kiley grubunun eski üyesi olan şarkıcı ve besteci Jenny Lewis tarafından, 41 yıl önce yorumlanmıştı. Hatta Lewis’in kendisi de çocukken, ilk Toys R Us reklamlarında oynamıştı. Şarkının yeniden düzenlenen sözlerinde “Bisiklet ve trenlerden video oyunlarına, bu yıllar boyunca hep sizinleydik.” sözleri, markanın dünyadaki değişimi kabul ettiğini ve geçmiş ile bugün arasında bir varlık mücadelesi verdiğini ima eder gibi görünüyor. Eski parlak dönemleri hatırlatan yeni reklam filminin, Noel tatili boyunca televizyon reklamı olarak yayınlanacağı belirtildi.

The Naughty List is not an option
Markanın eski günlerine dönmek için BBDO desteğiyle başlattığı The Naughty List Is Not An Option kampanyasının firmayı ayağa kaldırıp kaldıramayacağı hâlâ belirsiz.

Bu reklamın ve yeni yıl öncesinde markanın başlattığı “The Naughty List Is Not An Option” kampanyasının, Toys R Us markasını ayağa kaldırıp kaldırmayacağını hep birlikte göreceğiz. Fakat değişime uyum sağlayamadığı için iflas koruma talep etmiş bir şirketin, geçmişi hatırlatmaktan çok, yeni sözler söylemesinin kendisi adına daha yararlı olacağını düşünüyorum. Aksi takdirde Toys R Us için gelecek şarkının güftesi Osman Nihat Akın’a, bestesi ise Şükrü Tunar’a ait olan Bir Zamanlar Mâziye Bak Ne Kadar Şendik olacağını tahmin etmek çok zor olmayacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

İnternetin En Popüler Markası H&M

  • İsveçli moda markası H&M, internette 30 milyondan fazla aramayla internetin en popüler markası oldu. 
  • H&M’i ayda 25 milyon arama ile Zara izledi.
  • İlgili yazı; Hazır Giyim Savaşları: Zara vs H&M

İsveçli perakende markası tüm  H&M rakiplerini sollayarak internetin en popüler markası olmayı başardı. H&M, SEMrush tarafından derlenen internet arama verilerine göre, dünya çapında ayda 30 milyondan fazla arama kaydederek, dünyanın en popüler markası olmayı başardı. 

H&M’i ayda 25 milyon arama ile Zara izledi. Spor giyim devi Adidas ve Nike, İngiltere merkezli online perakendeci Asos ile her biri 15 milyondan fazla aylık arama hacmi ile üçüncü sırada yer aldılar.

En sevdikleri moda markalarını tercih eden İngiliz moda tüketicileri, Asos ve New Look ile 4 milyonu aşkın arama ile en üst sıradaki yerini alırken, 2 milyonu aşan Topshop ve Boohoo ile ikinci sırada yer alıyor.

İnternet aramalarına modanın fast food’u olarak bilinen fast-fashion markaları damga vururken lüks markaların ayda 5 milyon aramanın üzerine çıkamadığı görüldü.

Kaynak: Fashionunited

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tesla, ABD Dışındaki İlk Fabrikasını Çin’de Kuruyor

Tesla’nın Çin’de bir üretim fabrikası kurmak istediği uzun bir süredir gündemdeydi. Bunun için bazı girişimlerde de bulunan Tesla son olarak Çin’de fabrika kuracağının kesinleştiğini açıkladı. Fabrika Çin’in Şanghay kentinde olacak.

Şirket, Şanghay’da inşa edilecek fabrikada üretimin 2 ila 3 yıl sonra başlayacağını ve yılda 500 bin araç üretilmesinin planlandığını açıkladı. Fabrika ABD’nin sınırları dışında kurulan ilk “Gigafactory” de olacak.

Şanghay kent yönetiminden yapılan açıklamada da Tesla Üst Yöneticisi Elon Musk, Şanghay Belediye Başkanı Ying Yong ve diğer yetkililer arasında fabrikanın kurulması konusunda anlaşma imzalandığı bildirildi.

ABD’den sonra en büyük pazar Çin

Açıklamada, fabrikanın, Şanghay’daki en büyük yabancı yatırım olacağı belirtildi.

Çin’de 2014 yılında elektrikli araçlarını satmaya başlayan Tesla’nın California’dan ülkeye gönderdiği araçlara yüzde 15 ithalat vergisi ekleniyor. Buna rağmen Çin’in Tesla için ABD’den sonra en büyük ikinci pazar olduğu ifade ediliyor.

Tesla, ABD Başkanı Donald Trump’ın gümrük vergilerini yükseltmesine misilleme olarak Pekin yönetimi tarafından ilave yüzde 25 ithalat vergisi uyguladığı şirketler arasında yer alıyor.

Tesla’nın satışları artıyor

Şirketin Çin’de elektrikli araç satışlarının geçen yıl yüzde 82 artarak 468 bin olduğu belirtiliyor.

Tesla’nın Şanghay’da bir de araştırma tesisi kuracağı ifade edildi.

Bu arada Tesla’nın Çin’e yatırımının ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının olduğu bir dönemde açıklanması dikkati çekti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link