Toys R Us ile 30 Saniyelik Nostalji Turu

Toys R Us

“Dijital yoktu, oyuncak çoktu; dijital geldi, Toys R Us‘ı yendi, bize video oyunlarını armağan etti.” şeklinde özetlenebilecek bir sürecin kurbanı olan, bir zamanların efsanesi Toys R Us, geçmişteki parlak günlerine dönebilir mi? Dünyanın geçirdiği hızlı dönüşüme ve dijitalleşme kavramına yeterince ayak uyduramayan dev firma adına, bu sorunun cevabını şimdilik bilmiyoruz. Fakat şirket, bunu başarmak için çaba sarf ediyor.

Bunun son örneği ise nostalji temalı reklam filmi oldu. Walmart ve Amazon ikilisi markaya rakip olmadan önce, özellikle 80’li yılların oyuncak pazarını neredeyse tek başına yürüten Toys R Us, 30 saniyelik reklam filminde 70’li ve 80’li yılların rüzgârını arkasına almayı denemiş. Eski güzel günleri yad ederken BBDO Atlanta ekibinin desteğini alan marka, bu kısa Noel dönemi reklamında, Toys R Us’ın on yıllar öncesinde yayınlanan reklam filmlerinden bir derleme yapılmış. Arka planda ise I Don’t Wanna Grow Up (Büyümek İstemiyorum) adlı reklam müziğinin yeni bir versiyonu kullanılmış.

Daha önceki yazımızdan hatırlayacağınız üzere oyuncak devi, üç ay önce iflas koruma talep etmişti. Bu arada yeni pazarlama çalışmalarına başlayan firmanın dirilişi için BBDO tarafından Today We Play adında bir platform oluşturmuştu ve son yıllarda çocukların oyun vaktinin giderek nasıl azaldığına dikkat çekmek istenmişti.

Reklam müziği I Don’t Wanna Grow Up, Rilo Kiley grubunun eski üyesi olan şarkıcı ve besteci Jenny Lewis tarafından, 41 yıl önce yorumlanmıştı. Hatta Lewis’in kendisi de çocukken, ilk Toys R Us reklamlarında oynamıştı. Şarkının yeniden düzenlenen sözlerinde “Bisiklet ve trenlerden video oyunlarına, bu yıllar boyunca hep sizinleydik.” sözleri, markanın dünyadaki değişimi kabul ettiğini ve geçmiş ile bugün arasında bir varlık mücadelesi verdiğini ima eder gibi görünüyor. Eski parlak dönemleri hatırlatan yeni reklam filminin, Noel tatili boyunca televizyon reklamı olarak yayınlanacağı belirtildi.

The Naughty List is not an option
Markanın eski günlerine dönmek için BBDO desteğiyle başlattığı The Naughty List Is Not An Option kampanyasının firmayı ayağa kaldırıp kaldıramayacağı hâlâ belirsiz.

Bu reklamın ve yeni yıl öncesinde markanın başlattığı “The Naughty List Is Not An Option” kampanyasının, Toys R Us markasını ayağa kaldırıp kaldırmayacağını hep birlikte göreceğiz. Fakat değişime uyum sağlayamadığı için iflas koruma talep etmiş bir şirketin, geçmişi hatırlatmaktan çok, yeni sözler söylemesinin kendisi adına daha yararlı olacağını düşünüyorum. Aksi takdirde Toys R Us için gelecek şarkının güftesi Osman Nihat Akın’a, bestesi ise Şükrü Tunar’a ait olan Bir Zamanlar Mâziye Bak Ne Kadar Şendik olacağını tahmin etmek çok zor olmayacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Nasty Gal’ın Reklamı Modelin Sağlıksız Zayıflığı Gerekçesiyle Yasaklandı

  • İngiltere Reklam Standartları Kurumu’nun müdahalesi üzerine moda markası Nasty Gal’in bir reklamı yasaklandı.
  • Reklamın yasaklanma sebebi ise reklamdaki modelin kaburgalarının belli olacak kadar zayıf olması ve bu durumun sağlıksız gözükmesi. 
  • ASA (İngiltere Reklam Standartları Kurumu), “Modelin, bu sahnelerde sağlıksız zayıf olduğunu düşündük ve bu yüzden reklamların sorumsuz olduğu sonucuna vardık” diye açıklama yaptı. 
  • Böyle bir durum daha önce de yaşanmıştı. İlgili yazı; Gucci’nin Yeni Reklamı Modellerin ‘Aşırı Zayıflığı’ Nedeniyle Yasaklandı!

Çağımızda özellikle reklamlarda kullanılan modellerin fiziksel görünümlerinin tek tipliliği nedeniyle güzellik algısı da tek tipleşti ve pek çok insan kendisinin çirkin olduğunu düşünüyor. Özellikle gençlerde fazla zayıflama veya protein tozları gibi tehlikeli yollarla kas yapma gibi eğilimler çoğaldı. Bu konunun net bir yargısı yok ancak yine de hassas davranılmaya çalışılıyor.

İngiltere Reklam Standartları Kurumu’nun (ASA) son zamanlarda yasakladığı reklamlara bir yenisi daha eklendi ve moda markası Nasty Gal’ın son reklamını yasakladı. Reklamın yasaklanma gerekçesi ise reklamda kullanılan modelin “sağlıksız derecede zayıf olması”. 

Özellikle modelin göğüs kafesinin çıkıklığı ve belirginliği oldukça dikkat çekti ve birtakım şikayetler aldı. 22 kişi modelin zayıflığının gereksiz fazla olduğu ile ilgili şikayette bulundu.

ASA, “Modelin, bu sahnelerde sağlıksız zayıf olduğunu düşündük ve bu yüzden reklamların sorumsuz olduğu sonucuna vardık” diye açıklama yaptı. 

Bu durum aynı zamanda sosyal medyada tepki de aldı. “Son zamanlarda daha kilolu mankenleri kullanmanın yanlış bir tarafı yokken neden zayıf mankenler için çifte standart oluyor?” minvalinde yorumlar getirenler ortada bir haksızlık olduğu kanısında.

Marka da modelle birçok kez çalıştıklarını belirtti ve sağlığın onlar için her şeyden önce geldiğini söyleyerek ortada sağlıksız bir durum olmadığını ifade etti.

Siz ne düşünüyorsunuz reklamlarda kullanılan modellerin fiziksel görünüşleri ile ilgili bu yaptırımlara nasıl bakıyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?