Toys R Us ile 30 Saniyelik Nostalji Turu

Toys R Us

“Dijital yoktu, oyuncak çoktu; dijital geldi, Toys R Us‘ı yendi, bize video oyunlarını armağan etti.” şeklinde özetlenebilecek bir sürecin kurbanı olan, bir zamanların efsanesi Toys R Us, geçmişteki parlak günlerine dönebilir mi? Dünyanın geçirdiği hızlı dönüşüme ve dijitalleşme kavramına yeterince ayak uyduramayan dev firma adına, bu sorunun cevabını şimdilik bilmiyoruz. Fakat şirket, bunu başarmak için çaba sarf ediyor.

Bunun son örneği ise nostalji temalı reklam filmi oldu. Walmart ve Amazon ikilisi markaya rakip olmadan önce, özellikle 80’li yılların oyuncak pazarını neredeyse tek başına yürüten Toys R Us, 30 saniyelik reklam filminde 70’li ve 80’li yılların rüzgârını arkasına almayı denemiş. Eski güzel günleri yad ederken BBDO Atlanta ekibinin desteğini alan marka, bu kısa Noel dönemi reklamında, Toys R Us’ın on yıllar öncesinde yayınlanan reklam filmlerinden bir derleme yapılmış. Arka planda ise I Don’t Wanna Grow Up (Büyümek İstemiyorum) adlı reklam müziğinin yeni bir versiyonu kullanılmış.

Daha önceki yazımızdan hatırlayacağınız üzere oyuncak devi, üç ay önce iflas koruma talep etmişti. Bu arada yeni pazarlama çalışmalarına başlayan firmanın dirilişi için BBDO tarafından Today We Play adında bir platform oluşturmuştu ve son yıllarda çocukların oyun vaktinin giderek nasıl azaldığına dikkat çekmek istenmişti.

Reklam müziği I Don’t Wanna Grow Up, Rilo Kiley grubunun eski üyesi olan şarkıcı ve besteci Jenny Lewis tarafından, 41 yıl önce yorumlanmıştı. Hatta Lewis’in kendisi de çocukken, ilk Toys R Us reklamlarında oynamıştı. Şarkının yeniden düzenlenen sözlerinde “Bisiklet ve trenlerden video oyunlarına, bu yıllar boyunca hep sizinleydik.” sözleri, markanın dünyadaki değişimi kabul ettiğini ve geçmiş ile bugün arasında bir varlık mücadelesi verdiğini ima eder gibi görünüyor. Eski parlak dönemleri hatırlatan yeni reklam filminin, Noel tatili boyunca televizyon reklamı olarak yayınlanacağı belirtildi.

The Naughty List is not an option
Markanın eski günlerine dönmek için BBDO desteğiyle başlattığı The Naughty List Is Not An Option kampanyasının firmayı ayağa kaldırıp kaldıramayacağı hâlâ belirsiz.

Bu reklamın ve yeni yıl öncesinde markanın başlattığı “The Naughty List Is Not An Option” kampanyasının, Toys R Us markasını ayağa kaldırıp kaldırmayacağını hep birlikte göreceğiz. Fakat değişime uyum sağlayamadığı için iflas koruma talep etmiş bir şirketin, geçmişi hatırlatmaktan çok, yeni sözler söylemesinin kendisi adına daha yararlı olacağını düşünüyorum. Aksi takdirde Toys R Us için gelecek şarkının güftesi Osman Nihat Akın’a, bestesi ise Şükrü Tunar’a ait olan Bir Zamanlar Mâziye Bak Ne Kadar Şendik olacağını tahmin etmek çok zor olmayacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Starbucks, Sipariş Vermedikleri İçin 2 Siyahi Müşterisini Tutuklattı

Sürekli olarak işini büyütmek için yaptığı yeni hamlelerle ve yeni içecekleriyle karşımıza çıkan dünyanın en büyük kahve dükkanı zinciri Starbucks, bu sefer son derece olumsuz bir haberle karşımıza çıktı. Business Insider’ın yaptığı habere göre, geçtiğimiz hafta içerisinde sosyal medyada, Starbucks’taki iki siyahi erkeğin polis tarafından kelepçelenerek götürüldüğü anları gösteren çeşitli videolar viral hale geldi. Videolardan birinde, olaya tanık olan bir Starbucks müşterisinin ise “Onlar hiçbir şey yapmadılar.” dedikleri duyuluyordu.

Philadelphia yetkililerinin yaptıkları açıklamaya göre, bu iki siyahi adam herhangi bir şey satın almamalarına rağmen, kafede oturuyormuş ve baristaya tuvaleti kullanıp kullanamayacaklarını sormuşlar. Barista da tuvaleti kullanamayacaklarını söyleyip mekandan ayrılmalarını istemiş, iki adam mekandan ayrılmayı reddedince de Starbucks çalışanlarından biri polisi aramış. Ardından da polis gelip bu iki siyahi adamı tutuklamış.

Yukarıdaki videoda polisle konuşan ve tutuklanan iki siyahi adamla buluşmaya geldiğini belirten bir adam da görülüyor. Bu adam polislere bu tutuklamanın saçma olduğunu söylüyor ve birçok kez polislere “Onlar ne yaptılar?” diye soruyor. Alabildiği tek cevap ise bir polis memurunun, mağazadan bir çağrı aldıklarını söylemesi oluyor.

Starbucks CEO’su Kevin Johnson, sosyal medyada Starbucks’a karşı büyük tepki gösterilmesine neden olan bu olayla ilgili olarak geçtiğimiz cumartesi günü bir açıklama yaptı. Kevin Johnson yaptığı açıklamada, olayın videolarını izlemenin çok zor olduğu ve sonucun ise kınanmayı hakettiğini söyledi. Bununla birlikte Johnson, tutuklanan iki adamla uzlaşmaya gideceğini ve böyle bir olayın gelecekte tekrar yaşanmayacağından emin olmak için gerekli adımları atacaklarından bahsetti.

Ayrıca Starbucks CEO’su en derin özürlerini bildirdiği açıklamada, şirketin olayın soruşturmayı ve gereken her uygulamayı değiştirmeyi planladığını ve de Starbucks’ın ayrımcılığa ve ırksal profillemeye kesin olarak karşı durduğunu kamuoyuna garanti ettiğini ifade etti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tommy Hilfiger ile Moda Engel Tanımıyor: Engelli Bireylere Özel Tommy Adaptive Koleksiyonu ile Tanışın!

Ünlü moda markası Tommy Hilfiger engelli bireylerin istedikleri gibi giyinmelerin önünü açan yenilikçi bir koleksiyona imza attı. Tommy Adaptive ismi verilen koleksiyonda birçok renkli ve stil parça bulmak mümkün.

2016 yılında moda endüstrisine engelli kişilerin katılımını artırmayı amaçlayan kar amacı gütmeyen organizasyon Runway of Dreams ile işbirliği yaparak bir koleksiyon çıkarak marka, koleksiyonu genişletmek ve engelli bireylere daha fazla kıyafet opsiyonu sunmak için yeni bir giyim hattı oluşturdu.

Tommy Adaptive’in misyonunun kendilerini moda ile ifade etmeleri için kişileri güçlendirmek ve onları modaya dahil etmek olduğu belirtildi.

Adaptive her gardıropta olması gereken temel parçalar olan tişörtler, pantolonlar, sortlar, elbiseler ve ceketlerden oluşuyor. Ve tüm bu kıyafetlerin yakaları ya da kolları ayarlanabiliyor. Bazıları manyetik düğmeler içeriyor, fermuarları tek el ile kapatılabiliyor ve böylece moda engel bir parça daha engel tanımıyor hale geliyor.

Tommy Hilfiger bu yeni hattını duyurmak için 18 yaşındaki otistik şef Jeremiah Josey, tekerlekli sandalye kullanan bir dansçı, paralimpik atlet Jeremy Campbell gibi önemli isimlerle çalıştı.

Marka daha önce Runway of Dreams ile çıkardıkları koleksiyon sonrası birçok kişiden ürünleri çeşitlendirmeleri adına yoğun geri dönüşler almaları sonucu böyle bir giyim hattı çıkarmak istediklerini belirtti. Belki de bu geri dönüşler moda endüstrisinde artan bu talep için daha fazla marka için de bir uyanış olur ne dersiniz?

3 Nisan’da lansmanı yapılan Tommy Adaptive koleksiyonu online satışa sunuldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link