Timberland’ten Emeklilik Planlarını Sorgulatan Kara Mizahlı Reklam

Günümüzde özellikle yaşam standartlarının yüksek olmadığı ülkelerde, yaşını almış insanların büyük bir kısmı emeklilik yaşları geldiği halde, maddi yükümlülükler nedeniyle emekli olamıyorlar. Öyle ki, bu durum günümüzün gençlerini bile emeklilik konusunda karamsarlığa düşürebiliyor. İşte Timberland, botları için Hong Kong‘da yaptığı reklamda bu konuya değindi.

Timberland’in Hong Kong’daki bir alışveriş merkezinde yer alan reklam afişinde “Asla emekli olamayacaksın. Botların niçin emekli olmak zorunda?” şeklinde bir ifade yer alıyor. Bu ifadeden anlayabileceğiniz üzere, burada botların dayanıklılığına dikkat çekiliyor. Peki, bu reklamda dikkat çekilen durum ne kadar doğru?

Çin’e bağlı özerk bir bölge olan Hong Kong’daki insanların emeklilik konusundaki beklentilerini bilemeyiz, ama rakamlar dünyanın süper gücü olarak adlandırılan ABD’de bile bu konudaki beklentilerin pek iç acıcı olmadığını gösteriyor. Business Insider’ın yaptığı habere göre özellikle 2008 Küresel Ekonomik Krizi ile birlikte, öğrenim kredisi ödemeleri ve düşük maaş artışları arasında sıkıp kalan Y kuşağı gençliği, emeklilik hesaplarına pek bir katkıda bulunamadılar. Bununla birlikte, ABD’nin büyük şehirlerinde kiralar hızlı bir şekilde artıyor ve çocuğu olanlar için çocuk bakımı masrafları, önemli bir gider kalemini oluşturuyor.

Washington Post gazetesinde bu konuyla ilgili yer alan bir makalede, önümüzdeki 10 yıllık süreçte borsanın hareketsiz olacağı tahmini baz alınarak “Y kuşağı, emeklilik için kenara ayırdıkları parayı iki katına çıkarmak zorunda kalabilir.” şeklinde bir cümleye verilmiş. Bununla birlikte danışmanlık şirketi McKinsey’den Tim Koller, Washington Post’a yaptığı açıklamada “Gerçekçi olursak, bu makaleyi okuyan çoğu insan, belki de kendi ebeveynlerinin çalıştıklarından birazcık daha uzun bir süre çalışmayı düşünmeliler.” dedi.

Sonuç olarak Timberland’in yaptığı bu reklama geri dönecek olursak; Timberland, bu reklamda Hong Kong’taki yoğun çalışma kültürüne dikkat çekerken istemeden de olsa dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan birçok insanın gelecekle ilgili belki de en önemlisi kaygısını açığa çıkarmış oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Şehrin Ortasında Dilediğiniz Zaman Uyuyabileceğiniz Uyku Salonu

Gün içinde uykunuz geldiğinde veya çok yorgun hissettiğinizde evinize gidip biraz kestirmeyi isterdiniz değil mi? Yenilikçi uyku şirketi Casper da bu ihtiyaçtan yola çıkarak gün içinde şekerleyebileceğiniz bir uyku merkezi açtı.

Ney York şehrinde, Manhattan’ın merkezinde kutu içi yatak konseptini tanıtmak için bir uyku merkezi açan Casper uyku için gereken tüm malzemeleri de müşterilerine sağlıyor. Şirket uyku merkezini  yüz yıkama platformu, lüks pijama markası Sleepy Jones’un pijamaları ve diş temizliği yapan Hello’nun diş fırçaları ve diş macunu ile donatmış.Yastık, yorgan gibi tüm malzemelerle birlikte saydığımız lüks malzemeleri kullanmak ve 45 dakikalık bir uyku için 25 dolar ödemeniz gerekiyor.


Casper, yıldızlarla donatılmış karanlık bir giriş kısmı ve yıldızlı pijamalar ile tam takım bir uyku konsepti sunuyor.

Müşteri deneyimini sonuna kadar yaşatan marka uyku moduna girmeniz için her şeyi yapıyor ve size 45 dakikalık muhtemelen unutamayacağınız bir deneyim yaşatıyor.

Casper’in CMO’su Jeff Brooks, amaçlarının sakinleştirici ve dinlendirici bir yer yaratmak olduğunu ve boşlukları bi deneyimle doldurmak istediklerini söylüyor. Yaklaşık 1 yıldır işleyen bu konseptin sadece marka için değil kaliteli ve sağlıklı uyku anlayışı için de çok önemli olduğunu ve bu şekilde müşterilerinin memnuniyetlerini çok rahat ölçebildiklerini de ekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın Gündemi #56

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 8 – 14 Temmuz arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link