Dün gece 50.yıl dönümünü kutlayan Super Bowl, bugün de gündemi reklamları ile doldurmuş durumda. Aslında bu duruma çokta şaşırmamak lazım çünkü bildiğiniz gibi insanlar nerede pazarlamacılar orada. Asıl konuya gelecek olursak bu sene 30 saniyelik bir reklam spotunun 5 milyon dolara çıkması biz reklam sevenleri bile düşündürdü. Aslına bakarsanız ben bazı markaların bu harcamasını doğru buluyor; doğru kesime, doğru yerde ulaştıklarını düşünüyorum. Fakat şu da bir gerçek ki; insanların dikkatini çekmenin çok zor olduğu Super Bowl ortamında 30 saniyede ön plana çıkmak, istenilen mesajı vermek ve en önemlisi Super Bowl sonrası akıllarda kalmak her markaya nasip olmuyor.

Hedef kitlesi genç ve orta yaş erkekler olan markalar bir adım önde;

Bildiğiniz gibi pazarlamacıların ulaşmakta en zorlandığı kesimlerden biri genç ve orta yaş erkekler. Özellikle bu kesimin televizyon izleme oranının düşüklüğüne bakılırsa, hedef kitlesi erkekler olan markaların ABD’de 120 milyon, dünya çapında 160 milyon kişi tarafından izlenen Super Bowl’a 5 milyon dolar yatırması mantıklı geliyor. Bu yılın en beğenilen Super Bowl reklamlarından birini yapan Audi’nin R8 için hazırladığı reklam 5 milyona değmiş gibi gözüküyor. Doğru hedef kitlesine ulaşmanın yanı sıra, “Starman” şarkısının seçilmesi, uzaya yolculuk mesajı ile markanın en önemli konumlanma stratejilerinden biri olan hız ile uyumluluk göstermesi ve doğru ünlü seçimi ile oldukça başarılı görünüyor.

Amerika pazarında bilinirliği ve tercih edilirliği yüksek olan markalar avantajlı;

Super Bowl’un dünya çapında ses getirmesi gün geçtikçe artıyor olsa bile oldukça geleneksel bir etkinlik olduğunu da unutmamak lazım. Bu nedenle Amerika’da kullanımı yaygın ve sevilen bir markanın 5 milyon dolara reklam vermesi diğer markaların reklam vermesinden daha akıllıca diyebiliriz. Prius Amerika’da oldukça tercih edilen bir marka ve Toyata’nın Super Bowl için bu markasına yatırım yapması bence doğru bir adım olmuş. Bununla birlikte reklamın oldukça eğlenceli ve heyecanlı olması Super Bowl ortamı ile uyum sağlayarak, ürün özelliği gösterme konusunda da 30 saniyede iyi bir iş çıkarmışa benziyor.

Super Bowl esnasında tüketimi gerçekleştirilebilen hızlı tüketim markaları;

Heinz, Snickers, Doritos ve Budweiser Super Bowl’da her sene yaratıcı çalışmalarını izlediğimiz markalardan. Hızlı tüketim markalarının reklam için hatırı sayılır bütçeler ayırdığını biliyoruz fakat bu 5 milyon dolar kadar mı o konu çoğumuz için tartışma konusu olabilir. Fakat insanların heyecanlı ve mutlu oldukları zamanlarda ürün alma eğiliminin yüksek olduğunu düşünürsek, Super Bowl reklam vermek için kaçınılmaz bir ortam oluyor. Bu sene Snickers’ın Super Bowl’un 50. Yıldönümünü, “Marilyn Monroe’nun meşhur Happy Birthday Mr. President” kurgusu ile kutlaması, Snickers’ın genel marka mesajı olan “açken sen sen değilsin” ile birleştirmesi 5 milyona değen işler arasında.

Peki hangi markaların Super Bowl’a reklam vermesi 5 milyona değmez derseniz bu konunun oldukça tartışmaya açık olduğunu söyleyebilirim. Markaların pazarlama bütçesi için ayırdığı miktar bu anlamda önemli. Kısıtlı bir bütçe ile 5 milyonluk Super Bowl yatırımı yapmak pek mantıklı olmayacaktır. Super Bowl reklamlarının prestij açısından kaçınılmaz bir fırsat olduğunu söylesek de her zaman sürekliliğin tüketici ile iletişimde prestijden daha önemli olduğunu söylebiliriz. Bir başka neden ise markanın global pazarda hatta Amerika pazarında bilinirliği. Eğer marka Amerika pazarında yeterli bir müşteri kesimine sahip değilse Super Bowl reklamının prestiji ters yönde etkileyeceğini düşünenlerdenim.

Siz de benim gibi reklam sevenlerdenseniz 2016 Super Bowl reklamlarına bir göz atın derim.

Bir Cevap Yazın