Super Bowl Reklamları Gerçekten 5 Milyon Dolara Değer Mi? 0

Dün gece 50.yıl dönümünü kutlayan Super Bowl, bugün de gündemi reklamları ile doldurmuş durumda. Aslında bu duruma çokta şaşırmamak lazım çünkü bildiğiniz gibi insanlar nerede pazarlamacılar orada. Asıl konuya gelecek olursak bu sene 30 saniyelik bir reklam spotunun 5 milyon dolara çıkması biz reklam sevenleri bile düşündürdü. Aslına bakarsanız ben bazı markaların bu harcamasını doğru buluyor; doğru kesime, doğru yerde ulaştıklarını düşünüyorum. Fakat şu da bir gerçek ki; insanların dikkatini çekmenin çok zor olduğu Super Bowl ortamında 30 saniyede ön plana çıkmak, istenilen mesajı vermek ve en önemlisi Super Bowl sonrası akıllarda kalmak her markaya nasip olmuyor.

Hedef kitlesi genç ve orta yaş erkekler olan markalar bir adım önde;

Bildiğiniz gibi pazarlamacıların ulaşmakta en zorlandığı kesimlerden biri genç ve orta yaş erkekler. Özellikle bu kesimin televizyon izleme oranının düşüklüğüne bakılırsa, hedef kitlesi erkekler olan markaların ABD’de 120 milyon, dünya çapında 160 milyon kişi tarafından izlenen Super Bowl’a 5 milyon dolar yatırması mantıklı geliyor. Bu yılın en beğenilen Super Bowl reklamlarından birini yapan Audi’nin R8 için hazırladığı reklam 5 milyona değmiş gibi gözüküyor. Doğru hedef kitlesine ulaşmanın yanı sıra, “Starman” şarkısının seçilmesi, uzaya yolculuk mesajı ile markanın en önemli konumlanma stratejilerinden biri olan hız ile uyumluluk göstermesi ve doğru ünlü seçimi ile oldukça başarılı görünüyor.

Amerika pazarında bilinirliği ve tercih edilirliği yüksek olan markalar avantajlı;

Super Bowl’un dünya çapında ses getirmesi gün geçtikçe artıyor olsa bile oldukça geleneksel bir etkinlik olduğunu da unutmamak lazım. Bu nedenle Amerika’da kullanımı yaygın ve sevilen bir markanın 5 milyon dolara reklam vermesi diğer markaların reklam vermesinden daha akıllıca diyebiliriz. Prius Amerika’da oldukça tercih edilen bir marka ve Toyata’nın Super Bowl için bu markasına yatırım yapması bence doğru bir adım olmuş. Bununla birlikte reklamın oldukça eğlenceli ve heyecanlı olması Super Bowl ortamı ile uyum sağlayarak, ürün özelliği gösterme konusunda da 30 saniyede iyi bir iş çıkarmışa benziyor.

Super Bowl esnasında tüketimi gerçekleştirilebilen hızlı tüketim markaları;

Heinz, Snickers, Doritos ve Budweiser Super Bowl’da her sene yaratıcı çalışmalarını izlediğimiz markalardan. Hızlı tüketim markalarının reklam için hatırı sayılır bütçeler ayırdığını biliyoruz fakat bu 5 milyon dolar kadar mı o konu çoğumuz için tartışma konusu olabilir. Fakat insanların heyecanlı ve mutlu oldukları zamanlarda ürün alma eğiliminin yüksek olduğunu düşünürsek, Super Bowl reklam vermek için kaçınılmaz bir ortam oluyor. Bu sene Snickers’ın Super Bowl’un 50. Yıldönümünü, “Marilyn Monroe’nun meşhur Happy Birthday Mr. President” kurgusu ile kutlaması, Snickers’ın genel marka mesajı olan “açken sen sen değilsin” ile birleştirmesi 5 milyona değen işler arasında.

Peki hangi markaların Super Bowl’a reklam vermesi 5 milyona değmez derseniz bu konunun oldukça tartışmaya açık olduğunu söyleyebilirim. Markaların pazarlama bütçesi için ayırdığı miktar bu anlamda önemli. Kısıtlı bir bütçe ile 5 milyonluk Super Bowl yatırımı yapmak pek mantıklı olmayacaktır. Super Bowl reklamlarının prestij açısından kaçınılmaz bir fırsat olduğunu söylesek de her zaman sürekliliğin tüketici ile iletişimde prestijden daha önemli olduğunu söylebiliriz. Bir başka neden ise markanın global pazarda hatta Amerika pazarında bilinirliği. Eğer marka Amerika pazarında yeterli bir müşteri kesimine sahip değilse Super Bowl reklamının prestiji ters yönde etkileyeceğini düşünenlerdenim.

Siz de benim gibi reklam sevenlerdenseniz 2016 Super Bowl reklamlarına bir göz atın derim.

Bir Cevap Yazın

Apple iPhone X’in İlk Reklam Filmi Yayınlandı 0

Apple’ın OLED ekranlı ilk telefonu olan iPhone X sonunda resmiyet kazandı. Akıllı telefonun yeteneklerini ortaya koyan ilk reklam filmi de gün ışığına çıkmış durumda.

Apple’ın tüm dünyada merakla beklenen yeni iPhone modellerini dün Cupertino’daki Steve Jobs Tiyatrosu’nda düzenlenen görkemli bir lansmanla tanıtıldı. iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X olarak piyasaya sürülen 3 yeni modelin reklam filmleri de aradan çok süre geçmeden yayınlanmaya başladı.

iPhone X ile tanışın (Meet iPhone X) sloganıyla başlayan reklam filmi yaklaşık olarak 70 saniye sürüyor. Reklamda özellikle fiziksel ana ekran (home) tuşunun olmamasına ve hangi ekranda olursanız olun, tek hareketle ana ekrana dönebileceğinize dikkat çekiliyor. Ayrıca videoda kablosuz şarj özelliği, 64 bit mimariye sahip A11 Bionic çip ve yüz tanıma teknolojisi Face ID’nin de vurgulandığını belirtelim.

Videonun devamında ise üst kısımda yer alan sensörlerin isimlerinin ekrana geldiğini görüyoruz. Aynı zamanda çift arka kamera teknolojisinin sunduğu özellikler de detaylı bir şekilde listeleniyor. Artırılmış gerçeklik (AR) özelliğinin Jurassic Park temalı bir örnekle karşımıza çıkmasıyla da reklamın sonuna gelmiş oluyoruz. Apple iPhone X, 3 Kasım’da satışa sunulacak.

Kaynak: Donanımhaber

IKEA, Ürün Kataloglarının Çalınmasını Önlemek İçin Sahte Dergi Kapakları Hazırladı 0

Bu zamana kadar IKEA‘nın ilginç reklam hamleleriyle karşılaştık. Mesela markanın, Balenciaga’nın 2145 dolarlık çantasına yaptığı gönderme ve bunun akabinde 99 cent’lik IKEA çantasından yapılan absürt ürünler bunlardan ikisiydi. Şimdi ise İsveçli mobilya üreticisi, ürün kataloğuyla ilgili enteresan bir reklam yaptı.

Bildiğiniz gibi IKEA, her sene bir ürün kataloğu çıkartıyor. Son olarak 2018 yılı kataloğunu tanıtmak için 2 kere dünya hafıza şampiyonu olan Yanjaa Wintersoul ile iş birliğine giden markanın yeni reklamında da özenle hazırlanan bu ürün kataloğunun insanlar tarafından ne kadar ilgi gördüğünden ve bu yüzden çalınabileceğinden bahsediliyor. Şirketin bunun için bulduğu çözüm ise sahte dergi kapakları! Şöyle ki; insanların, başkasının IKEA kataloğunu çalmasını önlemek için bazı sahte dergi kapakları tasarlanmış ve bu dergi kapakları, kataloğu insanların gerçekten ilgisini çekmeyecek, sıkıcı konularla ilgili bir dergiymiş gibi gösteriyor.

IKEA’nın “The Changing Catalogue”, yani “Değişen Katalog” ismiyle duyurduğu bu kampanya için bir de reklam filmi çekilmiş. Reklamda verilmek istenen mesaj, çok eğlenceli bir dille anlatılıyor. Bu reklam filmini aşağıdan izleyebilirsiniz.

IKEA kataloğunun çalınmasını önlemek isteyenler için IKEA İtalya‘nın internet sitesinde, hazırlanan 10 farklı sahte dergi kapağı tasarımı sergileniyor ve bunlar indirilebiliyor. İlgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link