Geçtiğimiz günlerde telekomünikasyon şirketi Sprint, rakibi Verizon’ın “sınırsız veri” hizmeti için belirlediği fahiş fiyatları alaya alan bir reklam kampanyası paylaştı. Kampanya kapsamında Sprint, “Fiyatın İki Katı” (Twice the Price) isimli hayali bir dükkan açtığını duyurdu. Adında da anlaşılacağı üzere bu Sprint’ın Fiyatın İki Katı dükkanındaki her ürün normal fiyatının iki katına satılıyor.

Design Taxi’nin haberine göre, Sprint’in bu kampanyayla için paylaştığı basın bülteninde hayali “Fiyatın İki Katı” dükkanının sahibi Danny Amca’nın açıklamalarına yer verildi. Açıklamasında “İnsanlar, bu parlak fikrin aklıma nasıl geldiğini soruyorlar ve onlara ‘Verizon, müşterilerini dört sınırsız hat için iki kat ücretlendirebiliyorsa ben neden yapmayayım?’ diyorum.” diyen Danny Amca ayrıca şunları söyledi:

Verizon’ı kopyaladım mı? Hayır, ben sadece onların aşırı fiyatlandırması ve kazandıkları milyarlarca dolardan ilham aldım. Müşterilere mağazamda benzer bir deneyim sunmak istedim. Herşeyin fiyatının iki katına satacağız.

Sprint’in internet sitesinde belirttiğine göre, şirket, sınırsız veri hizmetiyle birlikte dört telefon hattını aylık 90 dolar olarak ücretlendirirken Verizon ise aynı hizmet için aylık 180 dolar ücret talep ediyor. Hatta Sprint, sınırsız veri hizmetiyle birlikte beşinci bir hattı müşterilerine ücretsiz olarak sunarken (yani fiyat, aylık 90 dolar olarak kalırken) Verizon, sınırsız veri hizmetiyle birlikte beş telefon hattı için aylık 200 dolar ücret talep ediyor. İşte Sprint’in bu reklamı yapmasının amacı da aradaki bu yüksek fiyat farkını gözler önüne sererek insanların kendi hizmetini tercih etmesini sağlamak.

Sprint, bu reklam kampanyası için bir de reklam filmi çekmeyi ihmal etmedi tabii. Bu reklam filmini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Markaların kendi reklamlarında sık sık rakiplerine göndermelerde bulunduğuna ve çeşitli imalarla rakiplerinin hamlelerini eleştirdiğine, hatta onlarla dalga geçtiğine şahit oluyoruz. Ancak Sprint’in bu reklam kampanyasında yaptığı gibi doğrudan rakip firmanın isminin, hatta logosunu kullanılması, hem eşine az rastlanır hem de riskli bir durum. Zira bu reklam nedeniyle Verizon’un Sprint’e dava açması oldukça olası görünüyor.

Peki, sizce markaların birbirlerini açık bir şekilde eleştirdikleri, hatta birbirleriyle alay ettikleri bu tarz reklamlar yayımlamalarında herhangi bir sakınca var mı?

Bir Cevap Yazın