Sprint, Rakibinin Fiyat Politikasıyla Alay Ettiği Bir Reklam Kampanyası Başlattı 0

Geçtiğimiz günlerde telekomünikasyon şirketi Sprint, rakibi Verizon’ın “sınırsız veri” hizmeti için belirlediği fahiş fiyatları alaya alan bir reklam kampanyası paylaştı. Kampanya kapsamında Sprint, “Fiyatın İki Katı” (Twice the Price) isimli hayali bir dükkan açtığını duyurdu. Adında da anlaşılacağı üzere bu Sprint’ın Fiyatın İki Katı dükkanındaki her ürün normal fiyatının iki katına satılıyor.

Design Taxi’nin haberine göre, Sprint’in bu kampanyayla için paylaştığı basın bülteninde hayali “Fiyatın İki Katı” dükkanının sahibi Danny Amca’nın açıklamalarına yer verildi. Açıklamasında “İnsanlar, bu parlak fikrin aklıma nasıl geldiğini soruyorlar ve onlara ‘Verizon, müşterilerini dört sınırsız hat için iki kat ücretlendirebiliyorsa ben neden yapmayayım?’ diyorum.” diyen Danny Amca ayrıca şunları söyledi:

Verizon’ı kopyaladım mı? Hayır, ben sadece onların aşırı fiyatlandırması ve kazandıkları milyarlarca dolardan ilham aldım. Müşterilere mağazamda benzer bir deneyim sunmak istedim. Herşeyin fiyatının iki katına satacağız.

Sprint’in internet sitesinde belirttiğine göre, şirket, sınırsız veri hizmetiyle birlikte dört telefon hattını aylık 90 dolar olarak ücretlendirirken Verizon ise aynı hizmet için aylık 180 dolar ücret talep ediyor. Hatta Sprint, sınırsız veri hizmetiyle birlikte beşinci bir hattı müşterilerine ücretsiz olarak sunarken (yani fiyat, aylık 90 dolar olarak kalırken) Verizon, sınırsız veri hizmetiyle birlikte beş telefon hattı için aylık 200 dolar ücret talep ediyor. İşte Sprint’in bu reklamı yapmasının amacı da aradaki bu yüksek fiyat farkını gözler önüne sererek insanların kendi hizmetini tercih etmesini sağlamak.

Sprint, bu reklam kampanyası için bir de reklam filmi çekmeyi ihmal etmedi tabii. Bu reklam filmini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Markaların kendi reklamlarında sık sık rakiplerine göndermelerde bulunduğuna ve çeşitli imalarla rakiplerinin hamlelerini eleştirdiğine, hatta onlarla dalga geçtiğine şahit oluyoruz. Ancak Sprint’in bu reklam kampanyasında yaptığı gibi doğrudan rakip firmanın isminin, hatta logosunu kullanılması, hem eşine az rastlanır hem de riskli bir durum. Zira bu reklam nedeniyle Verizon’un Sprint’e dava açması oldukça olası görünüyor.

Peki, sizce markaların birbirlerini açık bir şekilde eleştirdikleri, hatta birbirleriyle alay ettikleri bu tarz reklamlar yayımlamalarında herhangi bir sakınca var mı?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Axe’dan Deri ve Kurabiye Kokulu Yeni Deodorant: Evet Deri ve Kurabiye! 0

Alt nota, üst nota, odunsu çiçeksi gibi parfüm terimleri hepimizin hayatında bir şekilde karşılık buluyordur eminim. Ve ideal bir parfümde alt nota ile üst notada kullanılan koku mikslerin birbirleri ile uyumlu bir beraberlik yakalaması isteriz. Ancak erkek deodorant markası Axe, deri ve kurabiye kokusunu mikslediği ilginç bir ürün ile karşımıza çıkarak bildiğimiz tüm kuralları yıkıyor.

Kişisel bakım dünyasının kadınlara fazlaca yoğunlaştığı sıradan bir dönemde “erkeklere özel” sloganı ile gelerek tabiri caizse kendi küçük devrimini yaratan deodorant markası Axe, ‘Collision’ ismini verdiği ürün hattının ilk ürünü tanıttı.

Deri ve kurabiye kokusu dediğimizde sizlerde ayrı ayrı deri ve fırından yeni çıkmış taze kurabiye kokusunu düşünüp onları bir araya getirmeye kalktınız mı bilmiyoruz ama oldukça merak uyandırıcı olduğu konusunda hemfikiriz gibi.

Axe Collision ismi verilen ürün hattı deodorant ve duş jeli olarak iki farklı ürünle tüketicisini selamlamaya hazırlanırken, marka tarafından bu beklenmedik koku beraberliği aslında biz bu ikiliyi bir karıştıralım ya kokusu gerçekten güzel olursa mentalitesi ile üretilmiş ve  “ tamamen farklı dünyaların taze ve sıcak kokuları ” olarak tanımlanmış.

Bu sonbaharda tüm Avrupa’ya tanıtılması planlanan Axe Collision Leather + Cookies ülkemize de gelir mi bilmiyoruz ancak tanıtımı için hazırlanan ve hepimizin akılında acaba güzel kokacak mı sorusunu yanıtlamaya çalışan eğlenceli reklam filmini aşağıda izleyebilirsiniz.

Genelde deri kokusu, yeni tanıtılan arabalarda kullanılıyor ancak kurabiye kokusu ile karıştırıp deodorant olarak kullanmak aklımıza gelmezdi. Peki siz Axe’ın sıradanlıktan uzak, tabuları yıkan yeni deri ve kurabiye kokulu yeni Collision serisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Burger King, Mutsuz Wendy’s Müşterilerinin Tweet’lerini Kullanarak Reklam Yaptı 0

Fast food restoran zinciri Wendy’s, sosyal medya ile arası oldukça iyi olan bir marka. Öyle ki, marka geçtiğimiz aylarda Twitter’daki retweet rekorunun kırılmasıyla sonuçlanan bir Twitter kampanyası yapmıştı. Ancak markanın dünya çapında reklam yapmasını sağlayan bu mecra, şu sıralarda kendi aleyhine işleyen bir kampanyayla çalkalanıyor.

Wendy’s, müşterilerine sunduğu baharatlı tavuk parçaçıklarının satışını geçtiğimiz mart ayında sonlandırdı. Bunun üzerine de bazı Wendy’s müşterileri, bu durumla ilgili hayal kırıklarını ifade eden tweet’ler attılar. Burger King de Wendy’s müşterilerinin attığı bu tweetleri “sponsorlu tweet” haline getirdi. Burger King’in bunu yapmaktaki amacı ise satışa sunacağı “baharatlı tavuk parçacıkları”nın tanıtımını yapmaktı.

Burger King, bu tweet’leri bir reklam malzemesi olarak kullanarak hem baharatlı tavuk parçacıklarını seven Wendy’s müşterilerinin dikkatini çekti hem de Twitter’ın gücünü, ondan çok iyi bir şekilde faydalanan rakibine karşı kullanmış oldu.

Bununla birlikte Burger King, yeni baharatlı tavuk parçacıklarını tanıtmak için reklam tabelalarını da kullanıyor. Aşağıda paylaşmış olduğumuz tweet’te yer alan görselde de görebileceğiniz gibi, yeni ürününü tanıtmak için rakibine karşı oldukça agresif bir reklam kampanyası yürüten Burger King, bir Wendy’s şubesinin karşısında yer alan bir reklam tabelasında yeni ürününü tanıtan bir reklama yer vermiş.

Ayrıca Burger King, bu reklam kampanyasıyla ilgili olarak resmi Facebook sayfasından da bir paylaşım yaptı. Burger King’in Wendy’s’e açık bir şekilde göndermede bulunduğu bu esprili Facebook paylaşımında, “adı Wendy olan ve New York’ta yaşayan kişilerin, 13 Ekim günü öğleden sonra belirli Burger King restoranlarına giderek kimlikleriyle birlikte ücretsiz olarak baharatlı tavuk parçacıklarından alabilecekleri” ifade ediliyor.

Bu reklam kampanyasında Wendy’s’i hedef alan Burger King, geçtiğimiz günlerde de “It” isimli korku filminin Almanya’daki galasında yaptığı reklam ile bir diğer rakibi McDonald’s‘ı hedef almıştı. Bu tarz akıl dolu ve sıra dışı reklamlar söz konusu olduğunda dünyaca ünlü fast food restoran zincirinin bu işte oldukça iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Marka, bu yılın ilk aylarında da yanan restoranlarının fotoğraflarını kullanarak ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link