Son Yıllarda En Çok Dikkat Çeken 6 Irkçı Reklam

  • Son dönemde büyük markalara ait olan çok sayıda ırkçı reklamlarla karşılaştık.
  • Bu yazımızda Intel, H&M, PlayStation ve Nivea gibi büyük markaların yaptığı en dikkat çekici ırkçı reklamları sizler için derledik.
  • İlgili Yazı: Markalar, Irkçı Reklamları Kasten mi Yapıyorlar?

Son dönemde büyük markalara ait olan çok sayıda ırkçı reklamlarla karşılaştık. Üstelik bu reklamların bazılarındaki ırkçı ögeler o kadar barizdi ki, bu durum bazı kişilerin aklına Acaba markalar, dikkat çekmek için kasıtlı olarak mı ırkçı reklamlar yapıyorlar? sorusunu bile getirdi. Irkçı reklamlarıyla gündeme gelen markalar arasında İsveçli giyim markası H&M ve kişisel bakım ürünleri markası Nivea gibi birçok önemli marka yer alıyordu.

Dove

Kişisel bakım ürünleri üreten Dove‘un geçtiğimiz yıl içerisinde Facebook’ta yaptığı reklam kampanyası, sosyal medyada bir anda infial yarattı. Reklam kampanyasında kullanılan ilk resimde, siyahi bir kadının üzerindeki tişörtünü çıkarttığı ve tişörtün altından beyaz tenli bir kadının çıktığı görülüyordu. Diğer resimde de beyaz kadının tişörtünü çıkarttığı ve onun tişörtünün altından da Asyalı bir kadının çıktığı görülüyordu.

İşte bu durum, doğal olarak sosyal medyada, reklamla ilgili olarak ırkçılık tartışmalarının başlamasına neden oldu. Birçok insan, sosyal medyada markayı ırkçılık yapmakla suçladı. Bu tepkilerin ardından, bu Facebook reklamı Dove tarafından kısa bir süre içerisinde yayından kaldırıldı. Ve marka resmi Twitter hesabı üzerinden konuyla ilgili bir açıklama yaparak özür diledi.

Nivea

Aynı Dove gibi kişisel bakım ürünleri markası olan Nivea da geçtiğimiz yıl ırkçılık kokan bir reklamla gündeme geldi. İşin garip yanı, Nivea’nın bu reklamı, Dove’nun tepki çeken reklamından çok kısa bir süre sonra yayımlandı. Nijeryalı eski güzellik kraliçesi ve iş kadını Omowunmi Akinnesi’nin rol aldığı Nivea reklamında, “fark edilir derecede açık bir ten” sloganı ön plana çıkartılıyordu.

Nijerya, Kamerun, Gana ve Senegal’de reklam panolarında Nivea’nın bu reklamına yer verilirken aynı zamanda bir televizyon reklamı da yayımlandı. Bu televizyon reklamında ise Omowunmi Akinnesi kremi mutlu mutlu sürerken izleyici de efekt yardımıyla sürülen bölgenin daha açık hale dönüştüğüne tanık oluyordu.

Nivea’nın bu reklamı, birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından ırkçı olarak değerlendirildi ve reklamın yayından kaldırılması istendi. Tüm bu tepkiler üzerine Nivea ise “Kampanya hiç kimsenin cilt bakımı ihtiyacı ve tercihlerini alçaltma ya da yüceltme anlamı taşımıyor.” şeklinde bir açıklama ile söz konusu Natural Fairness ürün serisinin doğal içerikler ve UV filtresi içerdiğini ve de güneş kaynaklı melanin (koyu rekli pigment oluşumu) artışını azaltma amacı taşıdığını ifade etti.

H&M

Bu yılın hemen başında, İsveçli hazır giyim markasının internet sitesindeki bir görsel tartışmalara yol açtı. H&M’in internet sitesinde satışa sunulan ve siyahi bir çocuk manken tarafından sergilenen kıyafetin üzerinde “Ormandaki En Havalı Maymun” (Coolest Monkey in the Jungle) yazıyordu. Doğal olarak bu görsel, İsveçli şirketin ırkçılık suçlamalarına maruz kalmasına neden oldu.

 

Bu olayın sosyal medyada büyük tepki toplamasının ardından, H&M söz konusu görsel bütün mecralardan kaldırdı. Bununla birlikte konuyla ilgili olarak marka adına açıklama yapan bir yetkili, bu görsel nedeniyle rencide olan herkesten özür dilediklerini ifade etti.

Popchips

Bir patates cipsi markası olan Popchips, ünlü aktör Ashton Kutcher’ın Raj isimli Hintli bir karakteri canlandırdığı bir YouTube videosu yayımladı. Ancak markanın bir parodi olarak nitelendirdiği bu reklam videosu, insanlarda olumsuz bir izlenim uyandırdı ve daha sonra marka, bu reklam videosunu yayından kaldırdı.

Popchips CEO’su ise reklam videosunu yayından kaldırma nedenlerini şu şekilde açıkladı:

“Bugün başlattığımız buluşma kampanyası parodisi hakkında çok fazla geri bildirim aldık ve görüşlerini paylaşmak için zaman ayıran herkese minnettarız. Ekibimiz birkaç kahkaha sağlamayı amaçlayan çeşitli karakterler içeren neşeli bir parodi oluşturmak için çok yoğun çalıştı. Kimseyi incitmek niyetinde değildik. Tüm sorumluluğu üstleniyorum ve kırdığımız herkesten özür diliyorum.”

PlayStation

Sony‘nin video oyun konsolu markası PlayStation, 2004 yılında PlayStation Portable -ya da kısaca PSP– adında bir taşınabilir video oyun konsolu çıkarttı. PlayStation Portable için yapılan açık hava reklamlarından biri ise birçok kişinin PlayStation markasına tepki göstermesine neden oldu.

PlayStation Portable’ın beyaz renginin tanıtımı için hazırlanan ve reklam panolarında sergilenen reklamda, “Beyaz geliyor.” ifadesinin yanı sıra, beyaz bir kadının, kendisinden daha kısa siyahi bir kadını acımasız bir şekilde çenesinden tuttuğu görülüyordu. Bu tepkilerin ardından Sony, aslında reklamda zıtlığı vurgulamak istediklerini söyleyerek kendini savundu.

Intel

Teknoloji şirketi Intel‘in Core 2 Duo işlemci serisinin tanıtmak için seneler önce paylaştığı reklamda, beyaz bir adamın yanında eğilmiş altı kaslı siyahi koşucu yer alıyordu ve “Çalışanlarınızın Gücünü En Üst Düzeye Çıkartın” ifadesi ön plana çıkartılmıştı. Doğal olarak reklamdaki bu bariz “kölelik” vurgusu, büyük bir öfkeye neden oldu.

İşin ilginç yanı, Intel aslında reklamın ırkçı, duyarsız ve küçük düşürücü olduğunu farketti ve yayımlanmadan önce reklamı askıya almaya çalıştı. Fakat Intel’in bütün bu çabalarına rağmen, bu reklam afişleri bir şekilde basıldı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Nike’ın, Ürünlerinin Yakılmasına Neden Olan Yeni Reklam Yüzü

  • Nike’ın NFL oyuncusu Colin Kaepernick’i reklam yüzü olarak kullandığı kampanyası özellikle ABD’de büyük ses getirdi.
  • Colin Kaepernick, ABD’de siyahilere yönelik olarak yapılan ırkçılık ve polis şiddeti nedeniyle, NFL maçlarından önce yapılan milli marş seramonisi sırasında diz çökerek milli marşı protesto eden ilk oyuncu.
  • Nike’ın bu reklam kampanyasının ardından, ABD’deki birçok insan, markanın çeşitli ürünlerini yakarak ve yırtarak bu duruma tepki gösterdi. Hatta Twitter’da #BoycottNike etiketiyle Nike’a karşı bir boykot kampanyası bile başlatıldı.
  • İlgili Yazı: Nike’ın, Ronaldo’nun Juventus Kariyeri İçin Paylaştığı Dev Afişler

ABD’nin en büyük spor giyim markalarından olan Nike, son yaptığı reklam kampanyasıyla bir anda dikkatleri üzerine çekti. Bunun sebebi ise markanın yeni reklam yüzü olarak NFL (ABD Ulusal Futbol Ligi) oyuncusu Colin Kaepernick’i seçmesiydi. Zira Kaepernick, son dönemde ABD’de birçok kişinin tepkisini üzerine çekmiş durumda.

Her şey Colin Kaepernick’in 2016 yılında milli marşı protesto etmesiyle başladı. Kaepernick, ABD’de siyahilere yönelik olarak yapılan ırkçılık ve polis şiddeti nedeniyle, NFL maçlarından önce yapılan milli marş seramonisi sırasında ayağa kalkmayıp diz çökerek bu durumu protesto eden ilk oyuncu. Bu durum, oyuncunun başta ABD Başkanı Donald Trump olmak üzere birçok kişi tarafından tepki görmesine neden oldu. Hatta ABD Başkanı Donald Trump, oyuncuyu sivil itaatsizlikle suçladı ve başka bir ülkeye gitmesini tavsiye etti.

San Francisco 49ers Forması Altında Milli Marşı Protesto Eden Colin Kaepernick (Sağda)

Nike’ın Colin Kaepernick ile yaptığı yeni reklam kampanyasında, Kaepernick’in bir fotoğrafı kullanıldı ve fotoğrafın üzerinde Nike’ın “Just Do It” (Sadece Yap) sloganının yanı sıra, “Bir şeye inan. Bu, her şeyi feda etmen anlamına gelse bile.” ifadesi yer aldı. Kaepernick’in son dönemde yaşadığı durumu özetleyen bu ifade, büyük anlam taşıyor. Zira Kaepernick’in ABD’de büyük ses getiren milli marş protestosunun ardından, sözleşmesi feshedilen oyuncuyla hiçbir NFL takımı sözleşme imzaladı ve oyuncunun kariyeri bitme noktasına geldi.

Spor giyim markası Nike’ın, Colin Kaepernick’e yer verdiği reklam kampanyası, sosyal medyada hem destek gördü hem de tepki topladı. Hatta ABD’deki muhafazakar insanlar ve Trump destekçileri, markanın ayakkabı ve çorap gibi ürünlerini yakarak ve yırtarak bu reklam kampanyasına olan tepkilerini gösterdiler. Örneğin bir Twitter kullanıcısı, markaya yönelik tepkisini göstermek için attığı bir tweet’te, Nike marka ayakkabılarını yaktığı bir video ile birlikte şu açıklamayı paylaştı:

“İlk olarak NFL, beni favori sporum ve ülkem arasında seçim yapmaya zorluyor. Ben ülkemi seçiyorum. Daha sonra Nike, beni favori ayakkabılarım ve ülkem arasında seçim yapmaya zorluyor. Ne zamandan beri Amerikan bayrağı ve ulusal marş saldırgan oldu?”

Aynı zamanda Twitter’da, #BoycottNike (Nike’ı Boykot Et) ve #JustBurnIt etiketleri açılarak Nike’a yönelik olarak bir boykot kampanyası bile başlatıldı. Öte yandan bu reklam kampanyasının, yarın başlayacak olan yeni NFL sezonunun hemen öncesinde yapılması da dikkat çekti. Bunların yanı sıra bu reklam kampanyasının yayımlanmasının ardından Nike’ın hisse değerleri, %2,6 oranında düştü ve bu da şirketin piyasa değerinin bir anda 3,7 milyar azalmasına neden oldu.

Nike’ın, bu reklam kampanyasını paylaşmadan önce böyle bir tepkiyle karşılaşacağını hesap etmediğini söylemek yanlış olur. Zira reklam yüzü olarak tercih ettiği sporcu, ABD’de eleştiri oklarını üzerine çekmiş bir isim. Ancak bu reklam kampanyasından dolayı, markaya tepki gösterenlerin yanı sıra, destek veren birçok insanın da olduğunu unutmamak gerek. Nike’ın bu konuda bir duruşu var ve yakın zamanda o duruşu bozacak gibi de görünmüyor. Zira marka, daha önce de Donald Trump’ın başkanlık görevini devralmasından kısa bir süre sonra, sporcudan müzisyene birçok ünlü ismi bir araya getirdiği ve eşitlik mesajı verdiği siyah beyaz bir reklam filmi yayımlamıştı.

Spor giyim markasının, bu reklam kampanyasıyla dikkatleri fazlasıyla üzerine çektiği aşikar. Ancak bu kampanyanın etkilerinin uzun vadede olumlu mu, yoksa olumsuz mu olacağını zaman gösterecek. Peki, sizce herhangi bir markanın bu tarz olaylarda tarafsız kalması mı gerekir, yoksa doğru olduğuna inandığı düşünceyi belli etmesi mi gerekir?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sigara Şirketleri Gençleri Etkilemek İçin Sosyal Medyayı Kullanıyor

  • Büyük tütün şirketleri gençleri etkilemek için Influencer adı verilen sosyal medyada yüksek takipçiye ulaşmış kişiler aracılığıyla gizli reklam veriyor. 
  • Tütün şirketleri, reklamları ile gençleri hedef almadıklarını ve ABD’nin televizyon ve radyo sigara reklamları da dahil olmak üzere gençlere tütünün pazarlanmasıyla ilgili 1970’lere dayanan kuralları olduğunu ve bu durumun gerçek olmadığını iddia ediyorlar. 
  • İlgili yazı; Dünyanın En Ünlü Sigara Şirketi Neden Sigarayı Bıraktırmaya Çalışıyor?

Bildiğiniz gibi hem bizim ülkemizde hem de dünyanın pek çok ülkesine sigara reklamları yasal değil. Özellikle televizyonlarda kesinlikle herhangi bir tütün mamulü reklamına yer verilmiyor. Bu durum da sigara şirketlerinin satışlarını artırabilmek için başka kanallara yönelmesini sağlıyor. Bunlardan bir tanesi de sosyal medya.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Robert V. Kozinets tarafından yönetilen bir araştırmada, dört büyük tütün şirketinin, binlerce takipçisi olan Instagram fenomenlerine gizli reklam vererek gençleri hedefledikleri iddia edildi.

Tütün şirketleri, sosyal medya influencer’larına 40’tan fazla ülkede belgelenmiş bir pazarlama stratejisinin parçası olarak görüntülerini yayınlamak üzere Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında gizlice sigara içiyorlar. 

Tobacco-Free Kids isimli ABD merkezli kuruluşun yaptığı araştırmaya göre sosyal medyada üksek takipçilere ulaşan gençler sigaralı görüntülenmek için para alıyorlar ve eğitiliyorlar. Sigara ile nasıl doğal görüneceklerini, nasıl doğal fotoğraflar çekileceklerini ve markayı nasıl tanıtacaklarını öğreniyorlar. Örneğin; İtalya’da Lucky Strike’ı tanıtmak için ödeme yapanlara, sigara paketlerindeki sağlık uyarılarını fotoğraflardan uzak tutmaları söylendi. Tütün şirketleri ayrıca taraflar ve yarışmalar düzenledi ve katılımcıları içeriği sosyal medyada paylaşmaya teşvik etti.

Ancak tütün şirketleri, reklamları ile gençleri hedef almadıklarını ve ABD’nin televizyon ve radyo sigara reklamları da dahil olmak üzere gençlere tütünün pazarlanmasıyla ilgili 1970’lere dayanan kuralları olduğunu iddia ediyor.

Bu araştırmalardan çıkan sonuca göre ise şu anda en çok Z kuşağı tehlikede. Çünkü Influencer’lara yoğun ilgi gösteren ve onlardan çok etkilenen bu kuşak henüz 20’li yaşlarına bile ulaşmamış olmasına rağmen tütün kullanımına farkında olmadan özendiriliyorlar. Şu anki X ve Y kuşağının çocukluğunda aynı reklamlara televizyondan maruz kaldıklarını düşündüğümüzde aslında hiçbir şeyin değişmemiş olduğu sonucuna varabiliriz çünkü o dönemde de şu an Z kuşağı için Influencer’lar ne ise özellikle X kuşağı için televizyonlar da o derece güven veriyordu.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, gelecek nesil için endişeli misiniz yoksa bu durumun kısa zamanda olumlu sonuçlanacağını mı düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?