Şöhret Satın Alan Markalar 0

Geçtiğimiz günlerde Pazarlamasyon yazarlarından Ogün Coşkun Cem Yılmazlı yeni İş Bankası reklamı üzerine eleştirel bir yazı yazmış ve ‘marka algısı hiçe mi sayılıyor? diye sormuştu. Ben de bu soru üzerine Türk reklamlarındaki ünlü kullanımını yazmak ve Ogün’ün sorusunu cevaplandırmak istedim. Öncelikle en göz önünde bulunan markaların hangi ünlülerle çalıştıklarına bir bakalım:

Turkcell

Turkcell bu konuda listeye ilk sıradan giriyor. Çünkü neredeyse bütün reklamlarında bir ünlü yer alıyor. Kullanılan ünlüleri saymaya kalksak neredeyse tüm televizyon yıldızlarını saymamız gerekir. Ama kısaca şöyle söyleyebiliriz: Gülse Birsel ve dizilerinde oynayan oyuncuların büyük kısmı. Haluk Bilginer, Yiğit Özşener, Nil Karaibrahimgil, Raga Oktay, Kadir Çöpdemir, Yetkin Dikinciler, Arda Turan, Sinem Kobal, Şahan Gökbakar, Sarp Apak, Hidayet Türkoğlu, Türk Futbol Milli Takımı.

httpv://www.youtube.com/watch?v=JDT_uEp0hE8

 Vodafone

Vodafone reklamlarında daha çok tarifelerini ve kampanyalarını anlatıyor. Reklamlarındaki ünlü kullanımı için aşağı yukarı %50 lik bir oran verebiliriz. Son döneme kadar devam eden ve yakın zamanda biten Şafak Sezer’li Vodafone Selim kampanyasıyla adlarını sıkça duyurdular. Tabi ki Şafak Sezer’i de oldukça memnun ettiler. Şu sıralarda ise BKM Çok Güzel Hareketler Ekibi ile çalışmaktalar. Daha öncesinde de Orhan Gencebay, Aylin Aslım, Athena ve Tugay Kerimoğlu’nu reklamlarında kullanmışlardı.

Avea

Avea’nın reklamlarında genel olarak istikrarlı bir çizgi yakaladığını görüyoruz. Yakın zamana kadar Erdem Yenerli Fasülye ve Optik kampanyası ile oldukça iyi işler çıkardılar.  Fakat bu kampanya geçtiğimiz aylarda sonlandırıldı. Şimdi Ata Demirerli reklamlarıyla dikkat çekiyorlar. Avea, çalıştıkları reklam yüzleriyle uzun solukla anlaşmalar yapıyor. Böylece tüketicinin zihninde diğer markalarda olduğu gibi bir karışıklık yaratmıyorlar.

httpv://www.youtube.com/watch?v=XvxnUDYj3Ac

 Pepsi

Önceki yazımda Pepsi’nin pazarlama stratejisinin ne kadar zayıf olduğunu anlatmıştım. Reklam stratejileri de yazımı destekler nitelikte. Ünlü kullanılmayan herhangi bir reklamı neredeyse yok. Ama asıl sorun çok fazla ünlü kullanmalarında değil, birbirinden alakasız isimleri reklam yüzü olarak seçmelerinde. Azra Akın ve Bülent Ersoy arasındaki bağlantıyı açıklayabilecek birisi var mıdır bilmiyorum. Bu isimler dışında bu güne kadar kullandıkları ünlüler arasında Kenan İmirzalıoğlu, Seda Sayan, Azra Akın, Ajda Pekkan var. Tabi bu isimleri yan yana koyduğunuzda zihinlerde marka algısına dair hiçbir şey kalmıyor.

Filli Boya

Böyle bir listede Filli Boya’yı anmadan geçmek olmazdı tabi ki.  Reklam yapmaya başladıkları günden bu yana tam 25 ünlüyle çalışmışlar. İşte o isimler: İbrahim Erkal, Müslüm Gürses, Hande Ataizi, Sibel Turnagöl, Beyazıt Öztürk, Hıncal Uluç, Ferdi Tayfur, Yeşim Salkım, Adnan Şenses, Harika Avcı, Fatih Terim, Yılmaz Vural, Oğuz Çetin, Osman Tamburacı, Erman Toroğlu, Şifo Mehmet, Güzide Duran, Çağla Şikel, Ahmet Çakar, Haldun Dormen, Seray Sever, Turgay Şener, Ziyan Şengül, Ebru Yaşar, Hande Yener. Bunun üzerine söylenecek çok şey var ama onu ayrı bir yazıda değerlendirmek gerekir.

Bu konuya biraz da ünlü tarafından bakmakta yarar var. Bu bize markaların stratejilerini anlamakta oldukça fayda sağlayacaktır. Bakalım ünlüler hangi markaların reklamlarında oynamış:

Kıvanç Tatlıtuğ

Kıvanç Tatlıtuğ da bu kısımda listenin en başında olmayı hak ediyor. Özellikle Aşk-ı Memnu’da oynarken popülerliğinin tavan yaptığı dönemde 6 farklı markanın reklam yüzü olarak bir rekora imza attığını tahmin ediyorum. Bu markalar şöyle: Mavi, Yedigün, Vestel, THY, Magnum, Head&Soulders. O dönem basında Mavi’nin reklamlarından 250 Bin Dolar, Yedigün’den 750 Bin Dolar, THY’den 300 Bin Dolar aldığı yazılmış. Tabiri caizse markaların yanlış reklam stratejileri Kıvanç Tatlıtuğ’un cebini doldurmuş.

Tarkan

Tarkan şimdiye kadar Yedigün, Turkcell, Avea, Opet reklamlarında oynamış. Burada dikkat çeken ise aynı kategorideki 2 markanın reklamlarında nasıl reklam yüzü olabildiği. Avea ve Turkcell marka yöneticileri bunu nasıl kabul ettiler anlamak güç.

httpv://www.youtube.com/watch?v=kjX1gYW54T0

Tarkan’lı Turkcell reklamı

httpv://www.youtube.com/watch?v=7_vnHU4PT6k

Tarkan’lı Avea reklamı

Cem Yılmaz

Ve geldik Ogün Coşkun’un sorduğu sorunun başrolüne. Cem Yılmaz şimdiye kadar Telsim, Doritos, Opet, Türk Telekom ve son olarak da İş Bankası reklamlarında boy gösterdi. Türk Telekom ile 2007 yılında senelik 44 reklam filmi çekmek üzere 2.5 Milyon Dolara anlaştı. 2010’da bu para 7.5 Milyon Dolara çıktı. Opet’ten de yıllık 7.5 Milyon Dolar aldı.

Yani sonuç olarak Ogün’ün sorduğu ‘marka algısı hiçe mi sayılıyor?’ sorusunun cevabı ‘hayır marka algısı hiçe sayılmıyor. Herhangi marka algısı zaten yaratılamıyor.’ oluyor. Şu an bu saydığımız markalar hedef kitleleri için neredeyse herhangi duygusal algı oluşturabilmiş durumda değiller. Yalnızca günü kurtarmak için yapılmış reklam filmleriyle oyalanıyorlar. Şöhret satın alarak ürün satmaya çalışıyorlar. Ve bu yanlış stratejide sadece ünlülerin ceplerini daha çok doldurmalarına yarıyor.

Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı - Pazarlama da örgütlenmektir!

Bir Cevap Yazın

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link