Zaman zaman çeşitli hastalıklara dikkat çekmek amacıyla farkındalık kampanyaları düzenlenir. Ancak bu kampanyalardan çok azı yaratıcı olup akıllarda yer edinebilmeyi başarabilmiştir. Innocean Worldwide U.K. isimli kurumun Alzheimar hastalığına dikkat çekmek için Shazam iş birliğiyle yaptığı kampanya da işte bu az sayıdaki yaratıcı kampanyalardan biri olmayı başardı.

“Shazam’ın Unuttuğu Gün” isimli kampanya kapsamında Shazam, insanların kendisinden tanımlamasını istediği şarkıları hatırlamakta güçlük çekti. Uygulama en sonunda parçayı hatırladığında ise kullanıcılar, Alzheimer hastalığıyla ilgili bir eylem çağrısına yönlendirildi ve bağış yapmaya davet edildi. Bununla birlikte kampanyanın mesajını duyurmak için Shazam’ın mevcut Shazam Again özelliğinden de yararlanıldı.

Kampanyanın amacı, nispeten genç insanlara Alzheimer hastalığının sadece yaşlı kişileri ilgilendirmediğini söylemekti. Öyle ki, 40 yaşındaki kişiler bile Alzheimer hastalığına yakalanabiliyorlar. Sadece Birleşik Krallık’ta, 65 yaşın altında bunama hastalığına sahip tam 40.000 kişi bulunuyor.

Kampanya, nisan ayı içinde, sadece Birleşik Krallık’ta gerçekleştirildi. Yapılan açıklamaya göre kampanya, toplamda 2.018.206 izlenim elde etti ve 5.096 kişi bağış sayfasını ziyaret etti.

Kampanya için yayımlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın