Sevgililer Günü Reklamlarında Yaratıcılık Rekabeti

Psikanalist Jacques Lacan, Le Moment Sublime De L’amour (Aşkın Yüce Anından) bahsederken, kalbe adele kazandıran sevgililer gününü düşünmüş müydü? Sanmıyoruz! Her şeyin alabildiğine kışkırtıcı, havalı, ayrıcalıklı, pahalı, ışıltılı olduğu Şubat ayı, optik illüzyon mantığıyla bizi aşkın yüce anından, aşkın meta anına sürüklüyor. Televizyonda, radyoda, dergide, vapurda, sokakta, restoranda, durakta, metroda… Hazır olun! Her an her yerde sevgililer gününe dair reklamlar sizi bir gerillanın içerisine çekecek…

Daha çok ”ekonomik güç’’ üzerinden ilerleyen bu günde, markalar tüketici için benchmark belirlemeye ve her sene çıtayı yükseltmeye devam ediyor. Markalar, tüketiciyi aralıksız olarak, hem aşkın ekonomisi vardır; hem de aşkın ekonomisi yoktur, mesajıyla briefliyor. Bu mesajla markalar kendi ekolojik dengesinde tüketici için ‘’ endemik ürünler ‘’ sunup, özel hissettiren algılar yaratıyorlar. Fakat tüm bu algılar içerisinde, daha çok dikkat çeken bir şey var. Sevgililer gününün olmazsa olmaz ikilisi : Kadın ve seksist algı…

Markalar ve reklamlar, tüketicinin satın alma potansiyelini yükseltecek senaryolarda; aşk eşittir aşk, aşk eşittir seks, aşk eşittir güven, aşk eşittir sadakat, aşk eşittir para vb. temaları işleyip, çoğunlukla subliminal ( bilinçaltı mesajı) teknikle ilerliyor. Fakat şu bir gerçek ki; kadın, sevgililer gününün aktristi… Bu şu demek oluyor : Reklamlar seksist olmalı! Daha çok erkek egemen sektörün bakış açısıyla yol alan sevgililer günü reklamları, karşımıza reklam etiğine uymayan tablolar çıkartıyor. Kadın bedeninin bu ifşası reklamın etik kurallarına aykırı olsa da reklam endüstrisi bunu her zaman kullanmaya devam edecek…

Kadın vücudunun ikonik olarak kullanıldığı ve seksist  algının önünü alamadığımız bazı ‘Sevgililer Günü’ reklamları :

 

Kadını temsil eden İç çamaşırı ve mücevher ortaklığı... Sevgilinin pahalı iç çamaşırı aşkına atıfta bulunan bir görsel...
Kadını temsil eden İç çamaşırı ve mücevher ortaklığı… Sevgilinin pahalı hediye aşkına atıfta bulunan bir görsel…

 

Swatch subliminal görseliyle karşımızda... Slogan da pek duygusal :''Kalbimin Derinliklerinden''
Swatch subliminal görseliyle karşımızda…
Slogan da pek duygusal :”Kalbimin Derinliklerinden”

 

Bir iç çamaşırı reklamı... Slogan şöyle diyor : ''Sevgililer Günü'nde Ayrı Kalınmaz''
Bir iç çamaşırı reklamı… Slogan şöyle diyor : ”Sevgililer Günü’nde Ayrı Kalınmaz”

 

Absolut Aşkına...
Bir subliminal daha… Absolut Aşkına…

 

Bir deterjan markası… Sevgililer Günü için uygun bir hediye olmasa da, görsel kendini fazlasıyla anlatıyor.
Bir deterjan markası… Sevgililer Günü için uygun bir hediye olmasa da, görsel kendini fazlasıyla anlatıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Barcelona Oyuncuları Beko İle Mutfakta

Birkaç gün önce Beko‘nun Barcelona‘nın üç ana sponsorundan biri olarak sponsorluk sözleşmesini 3 yıl daha uzattığını sizlerle paylaşmıştık. Yenilenen anlaşma kapsamında, Beko logosu FC Barcelona formasının sol omzunda yer almaya devam ederken, Beko dünya çapında 300 milyonu aşkın taraftarı bulunan FCB’nin Resmi Ev Aletleri ve Resmi Antrenman Ortağı da oldu.

Bu sponsorluk kapsamında Beko ve FCB’nin kısa süre önce duyurduğu küresel sosyal girişimi ‘Şampiyonlar Gibi Beslen’ (Eat Like a Pro) projesi de yeni sponsorluk döneminin temel odaklardan biri olacak. ‘Şampiyonlar Gibi Beslen’ girişimi, çocukların hayran oldukları sporcuları örnek alarak sağlıklı beslenmelerini ve sporu hayatlarının bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor. Beko, “Şampiyonlar gibi beslen” girişimine yönelik Barcelona futbolcularının yer aldığı bir reklam filmi de yayımladı.

Reklam filminde çocuğuna sağlıklı yemek pişirmek isteyen bir anne ve bundan memnun olmayan küçük bir çocuk görüyoruz. Anne çocuk için brokoli pişireceğini söylediğinde çocuk bundan hiç de memnun olmuyor. Ancak yemeği pişirme aşamasında mutfağa birden Barcelona’nın oyuncuları doluşuyor ve annenin yemek pişirmesine eğlenceli bir şekilde yardımcı oluyorlar.

Yemek pişirme kısmı çocuğun çok hoşuna gidiyor ve mutfaklarında olanları gülerek seyrediyor. Her şey bittiğinde son derecede sağlıklı olan yemeği önüne geliyor ve dünyanın en önemli oyuncularının annesiyle birlikte hazırladıkları yemeği afiyetle yiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Snickers, 14 Şubat’ı Unutan Çiftlerin İmdadına Yetişti

Snickers

Bir klişe hâline gelse de gerçek şu ki sevginin, aşkın belli bir günü olamaz. Sevginizi her gün gösterebilir, âşık olduğunuz insanı mutlu etmek için her günü yeni bir sürpriz için değerlendirebilirsiniz. Yine de iki gün önce kutlanan Sevgililer Günü, bazı çiftler için tüketim çılgınlığı üzerine temellenmiş piyasa ekonomisinin bir dayatmasıyken, bazıları içinse sevgilisiyle özel ve baş başa zaman geçirmek için güzel bir fırsat olarak görüldü. Peki, ya 14 Şubat’ta gideceği mekân için rezervasyon yapmayı ya da günün kendisini unutanlar? Ünlü atıştırmalık markası Snickers, bu özel günkü planı için yer ayırmayı unutanların yardımına, Sevgililer Günü kamyonetiyle koştu.

Snickers’ın Sevgililer Günü’nü unutan sevgililerin imdadına yetişen kamyoneti.

Kamyonette ağırlanan çiftlere, Londra’nın en iyi şeflerinden birinin ellerinden çıkan ve üç çeşit yemekten oluşan menü servis edildi. Çalışma en çok da romantik bir atmosferde yemek yemek için rezervasyon yapmayı unutan veya bunun için çok geç kalan çiftler için güzel bir telafi oldu.

Snickers ve birlikte çalıştığı ajans AMV BBDO’nun ortaklaşa projesi olan çalışma, Sevgililer Günü kamyonetinin 14 Şubat’ta, Londra’daki Shoreditch High Street caddesine park etmesiyle başladı. Üzerinde “Bu gece için bir masaya ihtiyacınız var mı?” sorusu yazılı kamyonet, yoldan geçenlerin dikkatini çekti. Kamyonetin üzerindeki kartlara gözü ilişenler, bunların iki kişilik restoran rezervasyonu olduğunu fark etti.

Oublié, Sevgililer Günü için tam da istenen atmosferi yansıtan bir mekân olarak hazırlandı.

Kartlar, Oublié (Fransızcada “unutmak” anlamındaki sözcük) adlı, bu proje için dekore edilmiş geçici bir restorandaki Sevgililer Günü yemeğine davet ediyordu. Oublié, Sevgililer Günü boyunca hizmet verdi ve Londra’nın oldukça tanınan bir aşçısı tarafından yapılan üç çeşit yemekten oluşan ücretsiz menüsünün yanında, gürültüden uzak atmosferiyle de çiftler için mükemmel bir ortam sundu.

Snickers, kamyonetin diğer tarafına ise “Açken unutursun.” ifadesini taşıyarak hem geçen yılki Sevgililer Günü’nde 14 Şubat mesajlarının yazılı olduğu küçük kutlama kartlarından oluşan billboard reklamını hem de hepimizin bildiği o ünlü “Açken sen, sen değilsin.” mottosunu hatırlatmış oldu.

Üç çeşit yemekten oluşan menünün sunulduğu restoranda, yemekler usta bir şefin ellerinden çıktı.

Sevgililer Günü sizin için gerçekten bir tüketim çılgınlığı mı, yoksa sevdiklerimize sevgimizi farklı şekillerde ifade etmemize bir bahane mi bilemiyoruz. Fakat Snickers markasının güzel düşünülmüş, dikkat çeken ve işe yarar bir içgörüye dayanan bu çalışmasını, uygulanabilirlik ve tüketicileirn gönlüne girme açısından da oldukça başarılı bulduğumu söylemeliyim.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link