Sevgililer Günü Reklamlarında Yaratıcılık Rekabeti 0

Psikanalist Jacques Lacan, Le Moment Sublime De L’amour (Aşkın Yüce Anından) bahsederken, kalbe adele kazandıran sevgililer gününü düşünmüş müydü? Sanmıyoruz! Her şeyin alabildiğine kışkırtıcı, havalı, ayrıcalıklı, pahalı, ışıltılı olduğu Şubat ayı, optik illüzyon mantığıyla bizi aşkın yüce anından, aşkın meta anına sürüklüyor. Televizyonda, radyoda, dergide, vapurda, sokakta, restoranda, durakta, metroda… Hazır olun! Her an her yerde sevgililer gününe dair reklamlar sizi bir gerillanın içerisine çekecek…

Daha çok ”ekonomik güç’’ üzerinden ilerleyen bu günde, markalar tüketici için benchmark belirlemeye ve her sene çıtayı yükseltmeye devam ediyor. Markalar, tüketiciyi aralıksız olarak, hem aşkın ekonomisi vardır; hem de aşkın ekonomisi yoktur, mesajıyla briefliyor. Bu mesajla markalar kendi ekolojik dengesinde tüketici için ‘’ endemik ürünler ‘’ sunup, özel hissettiren algılar yaratıyorlar. Fakat tüm bu algılar içerisinde, daha çok dikkat çeken bir şey var. Sevgililer gününün olmazsa olmaz ikilisi : Kadın ve seksist algı…

Markalar ve reklamlar, tüketicinin satın alma potansiyelini yükseltecek senaryolarda; aşk eşittir aşk, aşk eşittir seks, aşk eşittir güven, aşk eşittir sadakat, aşk eşittir para vb. temaları işleyip, çoğunlukla subliminal ( bilinçaltı mesajı) teknikle ilerliyor. Fakat şu bir gerçek ki; kadın, sevgililer gününün aktristi… Bu şu demek oluyor : Reklamlar seksist olmalı! Daha çok erkek egemen sektörün bakış açısıyla yol alan sevgililer günü reklamları, karşımıza reklam etiğine uymayan tablolar çıkartıyor. Kadın bedeninin bu ifşası reklamın etik kurallarına aykırı olsa da reklam endüstrisi bunu her zaman kullanmaya devam edecek…

Kadın vücudunun ikonik olarak kullanıldığı ve seksist  algının önünü alamadığımız bazı ‘Sevgililer Günü’ reklamları :

 

Kadını temsil eden İç çamaşırı ve mücevher ortaklığı... Sevgilinin pahalı iç çamaşırı aşkına atıfta bulunan bir görsel...
Kadını temsil eden İç çamaşırı ve mücevher ortaklığı… Sevgilinin pahalı hediye aşkına atıfta bulunan bir görsel…

 

Swatch subliminal görseliyle karşımızda... Slogan da pek duygusal :''Kalbimin Derinliklerinden''
Swatch subliminal görseliyle karşımızda…
Slogan da pek duygusal :”Kalbimin Derinliklerinden”

 

Bir iç çamaşırı reklamı... Slogan şöyle diyor : ''Sevgililer Günü'nde Ayrı Kalınmaz''
Bir iç çamaşırı reklamı… Slogan şöyle diyor : ”Sevgililer Günü’nde Ayrı Kalınmaz”

 

Absolut Aşkına...
Bir subliminal daha… Absolut Aşkına…

 

Bir deterjan markası… Sevgililer Günü için uygun bir hediye olmasa da, görsel kendini fazlasıyla anlatıyor.
Bir deterjan markası… Sevgililer Günü için uygun bir hediye olmasa da, görsel kendini fazlasıyla anlatıyor.

Bir Cevap Yazın

Efsane Seri Deneysel Bankacılık Sona Erdi 0

Garanti Bankası’nın uzun yıllardır devam eden efsane reklam serisi Deneysel Bankacılık çekilen son filmle sürpriz bir şekilde sona erdi.

Deneysel Bankacılık, kardeşi Garanti Bankası’nda çalışan Tanju Öztürk’ün arkadaşı Şafak’la Garanti’ye rakip olmaya çalışmasını konu ediniyordu. Her biri birbirinden eğlenceli videolardan oluşan bu seride ana karakterimiz Tanju sürekli başarısız olsa da asla çalışmaktan vazgeçmiyor, hep daha iyisini üretmeye çalışıyordu.

Yıllarca en çok konuşulan dijital projelerden biri olmayı başaran Deneysel Bankacılık yayınladığı son videoyla yine kendine has üslubuyla sona geldiğini anlattı. Video hakkında spoiler vermeden sizi hüzünlü ama eğlenceli The End videosuyla baş başa bırakıyoruz.

Organ Bağışı Konusunda Farkındalık Yaratan ‘Kumaş Nakilli’ Kampanya 0

Kendinden sonra başkalarına hayata tutunma şansı vermenin en güzel yolu olan organ bağışı maalesef birçok ülkede yeterli miktarda değil. (Buna ülkemizde dahil.)

Öyle ki ülkenin gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun bağış miktarı çok düşük miktarlarda kalabiliyor. Örneğin Japonya’da rakam milyon kişi başına 0.7 iken ABD’de milyon kişi başına 28.5 ülkemizde ise milyon kişi başına 0.2’lerde seyrediyor.

140.000 hastanın organ nakli beklediği ancak yeterli sayıda donör olmadığı için sadece 300 kişinin tedavi olduğu Japonya’da reklam ve PR şirketi Dentsu Japan

Japonya’da Dentsu kreatifleri organ bağışı konusunda Japon halkını bilinçlendirmek için kıyafetlerimizi tema olarak kullanmış.

Second Life Fashion” (İkinci Hayat Modası) olarak adlandırılan kampanya temel olarak, organ nakli ile yeniden hayata başlayabilmenin aslında eskiyen kıyafetlerimize ‘kumaş nakli’ (yama) yaparak onlara yeniden giyme şansı vermemiz kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Kenarda köşede unutulan, çöpe atılan kıyafetler kampanya kapsamında ücretsiz onarılarak onlara yeni kumaşlarla yeni şanslar verilmiş. Örneğin; kolunda yırtık olan bir lacivert gömlek, ekoseli bir gömleğin kol kumaşı ile birleştirilmiş ve ön kısmında sorun olan bir kumaş cekete bir basketbol ceketi parçası ilave edilmiş.

Yapılan çalışmalarla hepsi birbirinden ayrı, rengarenk ‘kumaş nakilli’ bu özel kıyafetlerle hedef kitlede organ nakli konusunda bilinç yaratılmaya çalışılmış.

Ücretsiz tamir edilen kıyafetlerin hepsine “Kalbim İkinci Hayat Modası ile Beraber” etiketleri takılan bu özel kıyafetler Second Life’ın daha önce yaptığı “Second Life Toys” adlı projenin devamı niteliğinde.

Sizlerde başkalarına hayata tutunma umudu vermek isterseniz www.siznebekliyorsunuz.com ‘dan organ bağışı konusunda detaylı bilgi alabilir, gönüllü olabilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link