Sevgililer Günü Reklamlarında Yaratıcılık Rekabeti 0

Psikanalist Jacques Lacan, Le Moment Sublime De L’amour (Aşkın Yüce Anından) bahsederken, kalbe adele kazandıran sevgililer gününü düşünmüş müydü? Sanmıyoruz! Her şeyin alabildiğine kışkırtıcı, havalı, ayrıcalıklı, pahalı, ışıltılı olduğu Şubat ayı, optik illüzyon mantığıyla bizi aşkın yüce anından, aşkın meta anına sürüklüyor. Televizyonda, radyoda, dergide, vapurda, sokakta, restoranda, durakta, metroda… Hazır olun! Her an her yerde sevgililer gününe dair reklamlar sizi bir gerillanın içerisine çekecek…

Daha çok ”ekonomik güç’’ üzerinden ilerleyen bu günde, markalar tüketici için benchmark belirlemeye ve her sene çıtayı yükseltmeye devam ediyor. Markalar, tüketiciyi aralıksız olarak, hem aşkın ekonomisi vardır; hem de aşkın ekonomisi yoktur, mesajıyla briefliyor. Bu mesajla markalar kendi ekolojik dengesinde tüketici için ‘’ endemik ürünler ‘’ sunup, özel hissettiren algılar yaratıyorlar. Fakat tüm bu algılar içerisinde, daha çok dikkat çeken bir şey var. Sevgililer gününün olmazsa olmaz ikilisi : Kadın ve seksist algı…

Markalar ve reklamlar, tüketicinin satın alma potansiyelini yükseltecek senaryolarda; aşk eşittir aşk, aşk eşittir seks, aşk eşittir güven, aşk eşittir sadakat, aşk eşittir para vb. temaları işleyip, çoğunlukla subliminal ( bilinçaltı mesajı) teknikle ilerliyor. Fakat şu bir gerçek ki; kadın, sevgililer gününün aktristi… Bu şu demek oluyor : Reklamlar seksist olmalı! Daha çok erkek egemen sektörün bakış açısıyla yol alan sevgililer günü reklamları, karşımıza reklam etiğine uymayan tablolar çıkartıyor. Kadın bedeninin bu ifşası reklamın etik kurallarına aykırı olsa da reklam endüstrisi bunu her zaman kullanmaya devam edecek…

Kadın vücudunun ikonik olarak kullanıldığı ve seksist  algının önünü alamadığımız bazı ‘Sevgililer Günü’ reklamları :

 

Kadını temsil eden İç çamaşırı ve mücevher ortaklığı... Sevgilinin pahalı iç çamaşırı aşkına atıfta bulunan bir görsel...
Kadını temsil eden İç çamaşırı ve mücevher ortaklığı… Sevgilinin pahalı hediye aşkına atıfta bulunan bir görsel…

 

Swatch subliminal görseliyle karşımızda... Slogan da pek duygusal :''Kalbimin Derinliklerinden''
Swatch subliminal görseliyle karşımızda…
Slogan da pek duygusal :”Kalbimin Derinliklerinden”

 

Bir iç çamaşırı reklamı... Slogan şöyle diyor : ''Sevgililer Günü'nde Ayrı Kalınmaz''
Bir iç çamaşırı reklamı… Slogan şöyle diyor : ”Sevgililer Günü’nde Ayrı Kalınmaz”

 

Absolut Aşkına...
Bir subliminal daha… Absolut Aşkına…

 

Bir deterjan markası… Sevgililer Günü için uygun bir hediye olmasa da, görsel kendini fazlasıyla anlatıyor.
Bir deterjan markası… Sevgililer Günü için uygun bir hediye olmasa da, görsel kendini fazlasıyla anlatıyor.

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Coca-Cola’dan Telaffuzu Ödeme Olarak Kabul Eden Dünyanın İlk Otomatı 0

Coca-Cola İsveç, bu yaz şişe kolalarını 90’dan fazla tatil yöresini tanıtan ambalajlarla birlikte sundu. Doğal olarak bu tatil yöreleri arasında İsveç’te bulunan bazı yerlere de yer verildi. İşte kampanyanın ilginç yanı burada ortaya çıkıyor.

İsveç’te çok sayıda yerel lehçe bulunuyor ve bu lehçelerin her biri farklı fonetiklere ve dilbilgisel özelliklere sahip olmalarından dolayı İsveçliler için bile karmaşık olabiliyor. Coca-Cola İsveç de buradan yola çıkarak lehçeyi ödeme olarak kabul eden bir otomatik satış makinesini İsveç’in başkenti Stockholm’de yer alan Stureplan isimli meydana yerleştirerek insanların kullanımına sundu.

Dialekt-o-maten ismindeki bu otomat, kullanıcının sesini, hatta dildeki şiveyi algılayabilme yeteneğine sahip. Bu teknoloji, kullanıcının orijinal lehçeyi ne kadar doğru telaffuz ettiklerini belirleyebilmek için kullanıcının ses, konuşma temposu ve tonlamasını bir değerlendirmeye tabi tutuyor.

Birçok meraklı hayran ve gazeteci, Coca-Cola’nın bu ilginç otomatik satış makinesini ilk elden deneyimleyebilmeleri için davet edildi. Söylemeleri istenen ifadeleri iyi telaffuz eden katılımcılar ise otomattan bedava Coca-Cola almayı başardılar.

Kampanya kapsamında “Smögen”, en popüler ve telaffuzu en kolay lehçe olarak ön plana çıkarken “Abisko” en az popüler olan lehçe ve “Vadstena” ise telaffuzu en zor lehçe olarak dikkat çekti.

Coca-Cola, bu tarz farklı pazarlama kampanyalarıyla dikkat çeken markaların başında geliyor. Örneğin, dev içecek markası yine bu yaza özel olarak “Share a Coke” isimli kampanyası kapsamında isme özel şarkılar hazırlamış ve Romanya’da festival bileti olarak kullanılabilen pet şişe ambalajlarını kullanıma sunmuştu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link