Senin Annen Bir Melekti Yavrum: Reklamda Klişeler 0

Yaratıcılığın çok kesin bir tanımı olmamakla beraber  ‘kimsenin göremediğini görmek’ ya da ‘herkesin gördüğünü farklı bir şekilde görmek’ gibi birkaç tanımı mevcut. Fakat reklamlarda kullanılan öyle klişeler var ki bunlar farklılıktan öte artık o kategoride yapılan reklamların olmazsa olmazı haline geldi. Bu durumda çoğu insanın aklına aynı soru geliyor olmalı: ‘’Bu ülkede yaratıcı insan mı yok ve neden hep aynı şeyler?’’

Öncelikle şuna bir açıklık getirmemiz gerekiyor. Ülkemizde tabi ki çok yaratıcı insanlar var. Bu insanlar sektörde çok yaratıcı fikirler de üretiyor ama önlerinde öyle bir engel var ki…  Bu engel aslında reklamın olmazsa olmazlarından biri: reklamveren. Reklam ajansı ve reklamveren bir elmanın iki yarısı olmasına rağmen, siyahla beyaz kadar da birbirine zıttır.

Ajans çoğu zaman çok yaratıcı işler yapmasına rağmen sunum günü gelip çattığında reklamverenin bu işi beğenmeyeceğini bilir. Yine de şansını denemek ister ve dener de ama sonuç hep aynıdır: ‘’Yani iyi güzel de sanki biraz…’’ İşte bu kelimeler önce reklamcının yaratıcı tarafını buruşturup bir çöp kovasına basket atmasını ardından klişelerle dolu bir reklam fikri yaratmasını beraberinde getirir. İşin ilginç yanı müşteri yani reklamveren ‘’Bunlar çok klişe olmuş’’ demez aksine fikre bayılır ve hemen satın alır. Hatta çoğu zaman müşteriden gelen brief bile bu şekilde yazılmış olur. ‘’Bir şampuan reklamı lazım, güzel bir kız olsun, saçları önce çok kirli ve sönük olsun ürünle yıkadıktan sonraysa gür ve parlak olsun, yürüdükçe ahenkle dans etsin istiyoruz…’’ İşin şakası bir yana gerçekten vurgulamak istediklerini birer ipucu olarak briefe ekleyiverirler. Reklam sektöründe de müşteri her zaman haklı olduğundan bu istekleri yerine getirilir.

Peki, nedir bu klişeler? Muhtemelen hepimizin aklına birkaç tane gelmiştir bile. Ben kendi aklıma gelen ‘en klişe’lerden birkaçını paylaşmak istiyorum:

  • Şampuan reklamları: Şampuan reklamlarının çoğunda yer alan ahenkle dans eden saçları artık hepimiz tanıyoruz. Kızımız önce çok bakımsız ve depresyondaymış gibiyken ürünü kullandıktan sonra saçları dolgunlaşır, ruh hali düzelir, depresyondan çıkıp kendini dışarıya atar. ‘Eğer bizi kullanırsanız siz de bu kız gibi çok güzel ve sorunsuz saçlara sahip olursunuz ve tüm dikkatleri üzerinize çekersiniz’ demenin başka bir yoludur bu dolgun saçlar.
  • Çikolata reklamları: Bu ürün kategorisinde ise kakao ile süt önce havada çarpışır. Sonra hemen katılaşıp şekle girerler. Bir de fındık, karamel vs. varsa hepsi havada çarpışarak görsel bir şölen oluşturur. Bu reklamlar da ‘her şeyin en doğalını kullanıyoruz, biz bu işi böyle coşkuyla yapıyoruz’ demenin başka bir yoludur.
  • Ped reklamları: Kızlarımızda mutlaka beyaz pantolon olmalıdır. Çok fazla hareket etmeleri ve yerlerinde duramamaları da istenir. Ekranın ikiye bölünüp başka markanın pediyle bizim pedin mavi sıvı testine tabi tutulmasından bahsetmiyorum bile… Bu reklamlarda da ‘biz diğer markalardan daha kaliteliyiz ve eğer bizi kullanırsanız kafanızda başka şeyler olmaz, kendinize çok güvenirsiniz ve bu da parlamanızı sağlar’ demektir.
  • Leke çıkarıcı, çamaşır beyazlatıcı ürünlerin reklamları: Bu ürünlerde genellikle ‘annenizden öğrendiğiniz gibi’ içgörüsüyle hareket edilir. Mutlaka anne aranır ve ‘ne kullanmam gerek, ne yapacağım?’ tarzında sorulara ürünün adını içeren cevaplar alınır, ürün kullanılır ve süper sonuçlar elde edilir.

Bunlar reklam sektöründe kullanılan klişelerden sadece dört tanesi. Sizin de aklınıza gelen klişeler varsa paylaşmanız dileğiyle…

Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın

Emojilerden Yemek Oluşturarak Çocukların Beslenmesini Destekleyen Yardım Kampanyası 0

Zorluklar içinde yaşayan bir canlıya yardım etmenin binlerce çeşidini bulabiliriz, yeter ki gerçekten isteyelim. No Kid Hungry isimli bir yardım kuruluşu da küçük çocukların beslenmesine yardım edebilmek için oldukça çekici bir yardım kampanyası hazırlamış:  Emoji-yemekler.

Instagram üzerinden sadece 10 saniyede bir çocuğun karnının doyması için bağışta bulunabilmenizi sağlayan bu kampanyaya katılabilmek için ilk olarak No Kid Hungry’nin Instagram hesabını ziyaret ediyorsunuz, hesabın hikayeler kısmında oluşturdukları 10 saniyelik videoyu izleyip yana kaydırıyorsunuz ve kendi emoji-yemeğinizi hazırlamaya başlıyorsunuz. Üstte duran boş tabağa alt kısımda yer alan yiyecek emojilerinden istediğinizi sürükleyerek kendinize has bir yemek oluşturabiliyorsunuz. Tabağa eklediğiniz her bir yiyecek emojisi sizin organizasyona bağışlayacağınız bağış miktarını belirliyor. Tabağa eklediğiniz emoji sayısı arttıkça bağış miktarınız da artıyor.

Terkedilmiş ya da yeterli beslenme desteğine sahip olamayan çocukların çektiği zorluklara dikkat çekmek amacıyla BBH New York işbirliği ile gençlere yönelik olan hazırlanan bu kampanya, No Kid Hungry’nin amaçları göz önüne alınarak gençlerin en fazla vakit geçirdiği bir sosyal mecrada bağışçı olmalarını eğlenceli bir yolla sağlamayı hedeflemiş.

Böylelikle gençler hem sayfayı ziyaret ederek konunun ciddiyeti hakkında bilgi sahibi olabiliyor hem on saniyelik eğlenceli bir video sonrasında sanal bir yemek tabağı hazırlarken eğleniyor ve işin sonunda çocukların beslenmesi için istedikleri kadar bağış yapabiliyorlar.

No Kid Hungry ‘ye yapılan bağışlardan vergi alınmıyor. Ve organizasyon yapılan bağışlarla zor durumda olan çocukların yeme ve eğitim masrafları için onların ailelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Organizasyona göre yapılan her 20 $’lık bağış bir çocuğa 200 yemek kadar destek olabiliyor. Doğru element ve doğru kanal tercihi ile yapılan bu kampanya sosyal medyanın gençler üzerindeki gücünü yardım gibi sosyal bir konuya çekme konusunda ne kadar başarılı olunabileceğini bizlere gösteriyor.

Amazon’un Algoritması Teröristlere mi Çalışıyor? 0

Channel 4 News‘in yayınladığı habere göre, Amazon’un algoritması, kullanıcılarına bomba yapmak için tüm malzemeleri sunuyor. Tek başına satın alındığında herhangi bir zararı olmayan ürünler, reaksiyona girerek patlama yarattıkları ürünlerle birlikte ‘bunu alan bunu da aldı’ şeklinde kullanıcılara sunuluyor.

Amazonun bu algoritması kullanıcılara ilgili oldukları diğer ürünleri sunmak için kullanılıyor. Fakat bazı durumlar var ki kullanıcının aklına bazı fikirler de sokuyor. Örnek olarak ise eğer termit ve karabarut yapımında kullanılan malzemelerden birini satın alırsanız diğerlerini de size öneri olarak sunuyor. Bu önerileri takip ederek aldığınız ürünler sonucunda ev yapımı bir patlayıcı elde edebiliyorsunuz.

Hatta bunun çok daha ötesinde patlamanın etkisini artırmak için, şarapnel olarak kullanılmak amacıyla çelik misketler de kullanıcılara öneriliyor. Tabii ki Amazon’un algoritması bu ürünleri birlikte satın alan kişilerin çelik misketleri şarapnel olarak kullandığını bilmiyor. Ancak amacınız bomba yapmaksa bu öneriler size güçlü bir patlayıcı yapmayı sunuyor.

Bu öneriler sadece kimyasal maddeler ile sınırlı da değil aynı zaman da gıda üretimi için satılan (Channel 4 tarafından adı açıklanmayan) bazı maddeler de çeşitli reaksiyonlarla bir bomba malzemesine dönüşebiliyor.

Channel 4 News’in en önemli çalışması ise Birleşik Krallık kanunlarına göre bir kişi, kendi kullanımı için en fazla 100 gram karabarut satın alabiliyor iken Amazon’da toplam 45 kg karabarut üretecek malzemeden oluşan bir sepet hazırlaması.

Amazon’un bu bileşenleri sepete ekleyen müşterilerine “Bunu alan bunu da aldı” diyerek sunduğu diğer malzemeler şunlar:

  • Çelik misketler
  • Basma düğmeli şalter
  • Batarya bağlantıları ve kablolar

Bir diğer örnek ise eğer Amazondan ateşleyici kablo satın alırsanız size uzaktan kumandayla patlamaları tetiklemeyi sağlayan elektronik ateşleme sisteminin de içinde olduğu listeyi öneriyor.

Tabi ki şunu diyebiliriz ki Amazon’da satılan tüm bu ürünlerin Birleşik Krallık’da satılması ve alınması yasa dışı değil. Ancak daha önce bu malzemeleri birlikte satın aldığı için tutuklanan ve bomba yapmayı planladığı öğrenilen bazı kişiler tutuklanmıştı.

Parlamentonun İç İşleri Komitesi Başkanı Yvette Cooper elde edilen bulguların ‘rahatsız edici’ olduğunu belirtti.

Amazon ise buna karşılık olarak satılan tüm ürünlerin Birleşik Krallık yasalarına uygun olmak zorunda olduğunu, ayrıca konu hakkında inceleme yapmak isteyen polis ve diğer güvenlik güçleri ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Bahsi geçen kimyasalların adı özellikle açıklanmadı ancak uzmanlar bu kimyasalların bomba yapımında kullanıldığını doğruladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link