Şekerbank Reklamcılığı 0

Reklamcılık özelinde pazarlama iletişimi ile ilgilendiğimden beri beni en çok etkileyen reklamlar arasında hep Şekerbank reklamları yer almıştır. KOBİ bankacılığının öneminin arttığı günümüzde bu alandaki rakiplerinden farklılaşmayı tüketicide karşılık bulan duygusal reklamlarıyla sağlayan bu bankanın son yayınlanan reklamı da bu beğenilere bir yenisini ekledi.

1953 yılında Anadolu’da binlerce üreticinin, girişimcinin küçük birikimleriyle kurulmuş bir banka olarak kurulan Şekerbank bu yıl 60. yılını kutluyor. “Türkiye’de,  aktif büyüklükte ilk on özel banka arasında, ‘küçük işletmelerin finansmanında lider banka’ olarak yer almak.” vizyonu ve “Anadolu bankacılığı anlayışıyla köyden kente; yerel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alan, bankası olmayanları da bankacılık hizmetleriyle tanıştıran, mutlu müşteri, çalışan ve ortaklarıyla değer yaratarak birlikte büyüyen, gücünü köklü geçmişinden alan, çağdaş bir banka olmak.” misyonu ile yola çıkılmış. Gayet net ve açık bir şekilde açıklanmış bir  rota.

Son birkaç yıldır ses getiren bir çok reklam filmine imza attılar. Sırasıyla hatırlatmak istiyorum. İlk olarak Uzat Elini Türkiye adlı reklam filmi yayınlandı.

Ardından başlı başına bir reklamcılık dersi olarak değerlendirdiğim bir reklam filmi yayınlandı Üreten Susarsa, Türkiye Susar… Ders niteliğinde olduğunu düşünmemin sebebi reklam filminin reklam kuşağında kendisini çok yüksek bir oranda fark ettiriyor olması. Çünkü reklam filminde hiç ses kullanılmadı. İzleyiciye anlatılmak istenen durum en iyi bu şekilde anlatılabilirdi zira. Filmde yer alan üretici kişiler özenle seçilmiş. Hepsi üreticinin ta kendisi. Çok başarılı bir çalışmaydı.

Çok beğendiğim bir sonraki reklam filmi “Üretenin Gerçek Bankası” adını taşıyordu. Sanat yönetimi, Cast seçimi, Müzik hepsi harika. Söylenecek tek bir şey bile yok bence. Etkilenmemek elde değil. Tüyler diken diken oluyor izlerken. Vermek istediği mesajı gayet başarılı veriyordu üreten insanın ve ailesinin yaşamından etkileyici kesitlerle. Bu film de derslik bence.

Sırada on yıllardır durmadan üreten efsane grup Moğollar ile birlikte çalıştıkları bir reklam fimi var, Üreten Emeklilik. Bu çalışma içinde insanı gerçekten gülümseten, dozunda bir mizah kullanılarak ortaya çıkarılmış bir mizansen barındırıyor. Bu tatlı mizahı yaratan en önemli öğe yine kullanılan müzikteki başarıydı şüphesiz. Harıl harıl çalışan bir esnafın lokantasındayız şimdi de. Çoğumuzun konuk olduğu türden bir esnaf lokantası. ‘Durmadan çalışmaktan yarını düşünecek vakti olmayan esnaf, küçük işletme ve çiftçilerin emekliliğine destek Şekerbank’tan’ metniyle veda ediliyor izleyiciye. Gayet net verilmiş bir mesaj daha.

httpv://www.youtube.com/watch?v=RWKJVgF2ZnI

Ve son olarak geçtiğimiz ay yayınlanan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile birlikte yürüttükleri Kapımız Esnafa Hep Açık projesi ile ilgili reklam filmi. Türk halkını mahalle esnafından alışveriş yapmaya davet ederken yok olmaya yüz tutmuş bir değerimiz olan mahalle esnaflarımızın önemi de belirtiliyor. Bu önem yurt dışındaki büyük şehirlerdeki esnaflar ile mahallemiin esnafları arasındaki fark göz önüne serilerek gösterilmeye çalışılıyor.“Açık”lık bir kaç farklı anlamda kullanılarak manevi değerlere dikkat çekiliyor.

Bu konuda küçük bir parantez açmak isterim yüksek müsadenizle. Bu reklamda Son 5-10 yılda ekonomi politikalarının açtığı bir yara olarak değerlendirdiğim mahalle esnaflarına dikkat çekiliyor. Mantar gibi türeyen market zincirleri karşısında var olma savaşı veren mahalle esnafları.Başbakanın bile duyarsız kaldığı “Siz de gidip birleşerek bir market olun o zaman” diyerek bence pek mümkün olmayan bir çözüm sunduğu mahalle esnafları. Özellikle C2 ve altı hedef kitlenin yetiştiremediği bütçesini onunla yama yapmaya çalıştığı mahalle esnafları. Paramız eksik olduğunda ya da hastamız, cenazemiz olduğunda koştuğumuz ama ay başında kuruş hesabı yaparak uğradığımız marketlerden vakit bulamadığımız mahalle esnafları.

Sen de ne dertliymişsin be kardeşim, esnaf mısın yoksa?” dediğinizi duyar gibiyim. Hayır esnaf değilim ama amcam 19 yıllık mahalle bakkalı. Bu sürenin neredeyse hepsinde bende eşlik ettim kendisine ve şahit oldum günümüz mahalle esnafının sorunlarına. İddia ediyorum mahalle bakkalları olmasaydı ekonomimiz çok daha zayıf olurdu. Onlar faizsiz her ay başına kadar manevi kredi verir işçiye, memura, emekliye.

Neyse bu küçük dert köşesi parantezinden sonra devam edelim. Bu reklam filmi de bu sorunları gizli olarak ortaya koyuyor. En son zamanlarımızda bizlerden yardımlarını eksik  etmeyen mahalle esnaflarımızdan alışveriş yapmamızı istiyor, “Mahallemizi mahalle yapan esnafımız için el ele verelim, siz de yarın mahalle esnafınızdan alışveriş yapın, kapıları hep açık kalsın” mesajıyla. Ayrıca her ayın 15’inde tüketicilerin esnaftan alışveriş yapmasına yönelik markanın 60’ıncı kuruluş yılı boyunca birçok saha aktivitesi ve kampanyalar düzenlenecek. Şekerbank ‘Açık’ platformu kapsamında esnafın işlerini kolaylaştıracak, onların rekabetsel avantajlarını artıracak ve onları teknolojiye, değişime açacak yeni ürünler sunacak.

Ben bu reklamları beğenirken yaptığım küçük bir araştırma sonrasında gördüm ki bu reklamlar hedef kitlesinde karşılık bulmuş, onca para çöp olmamış. Orta vadede daha da fazla karşılık bulacağa benziyor. Bankanın elde ettiği başarı rakamlarına göz atalım birlikte.

  • Banka, 2011 yılına göre 2012’de yüzde 104 artışla 240 milyon TL net kâr elde etti. Bu rakam bankacılık sektörünün en iyi büyüme rakamı.
  • Toplam özkaynak büyüklüğü bir önceki yıla göre yüzde 25 artarak 1,8 milyar TL’ye yükseten Şekerbank’ın özkaynak karlılığı yüzde 13,17 seviyesinde gerçekleşti.
  • 2012 yılında toplam kredi hacmini yıl başına kıyasla yüzde 16 artışla yaklaşık 10 milyar TL’ye ulaştıran Şekerbank’ın;  tarım, esnaf ve KOBİ kredilerindeki yıllık artış oranı ise yüzde 19 olarak gerçekleşti.

Şekerbank Türkiye genelinde 400 bin esnafı kucaklıyor

Kökleri bin yıl öncesine uzanan ve ‘Ahilik’ geleneğinin temsilcisi olan, bugün sayıları 2 milyonu aşan esnafın ülkemiz ekonomisinde önemli bir paya sahip olduğunu kaydeden Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Hasan Basri Göktan, rakamlarla Şekerbank’ta esnafın yerini ise şöyle ifade ediyor: “Bugün toplam kredi protföyümüzün yüzde 15’ini esnafa kullandırdığımız krediler oluşturuyor. Bu oran sektörde yüzde 7,8 civarındadır. Sektör 2012 yılında toplam esnaf ve mikro işletme kredilerinde yüzde 15 büyüme sağlarken bu oran Şekerbank’ta yüzde 44 olmuştur. Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin esnafa ulaşıyoruz. Bu 400 bin esnafın 20 bini, geliştirdiğimiz nakit akışına dayalı kredilendirme yöntemi ile ilk kez bankacılıkla tanıştı.”

İşte bu rakamlar yayınlanan reklam filmlerinin başarısını çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Marka kurulduğu günden bugüne tutarlı ve titiz çalışmalarının meyvesini toplamakla kalmıyor ve tüketicisini gıdıklayan böylesine etkili reklam filmleriyle hedef kitlesiyle manevi bir bağ kurmayı başarıyor. Naçizane bir tavsiyem hedef kitlesi ile daha fazla fiziksel temas kurmaya yönelmesi.

Kişisel olarak beğendiğim ve çok başarılı bulduğum bir marka. Bankacılık sektöründe ayrı bir yeri olduğu aşikar. Medya bütçelerinin el verdiği derecede iletişim yatırımı yapıyorlar. Bunun önemini kavradıklarına şüphem yok. Buradan emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Apple iPhone X’in İlk Reklam Filmi Yayınlandı 0

Apple’ın OLED ekranlı ilk telefonu olan iPhone X sonunda resmiyet kazandı. Akıllı telefonun yeteneklerini ortaya koyan ilk reklam filmi de gün ışığına çıkmış durumda.

Apple’ın tüm dünyada merakla beklenen yeni iPhone modellerini dün Cupertino’daki Steve Jobs Tiyatrosu’nda düzenlenen görkemli bir lansmanla tanıtıldı. iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X olarak piyasaya sürülen 3 yeni modelin reklam filmleri de aradan çok süre geçmeden yayınlanmaya başladı.

iPhone X ile tanışın (Meet iPhone X) sloganıyla başlayan reklam filmi yaklaşık olarak 70 saniye sürüyor. Reklamda özellikle fiziksel ana ekran (home) tuşunun olmamasına ve hangi ekranda olursanız olun, tek hareketle ana ekrana dönebileceğinize dikkat çekiliyor. Ayrıca videoda kablosuz şarj özelliği, 64 bit mimariye sahip A11 Bionic çip ve yüz tanıma teknolojisi Face ID’nin de vurgulandığını belirtelim.

Videonun devamında ise üst kısımda yer alan sensörlerin isimlerinin ekrana geldiğini görüyoruz. Aynı zamanda çift arka kamera teknolojisinin sunduğu özellikler de detaylı bir şekilde listeleniyor. Artırılmış gerçeklik (AR) özelliğinin Jurassic Park temalı bir örnekle karşımıza çıkmasıyla da reklamın sonuna gelmiş oluyoruz. Apple iPhone X, 3 Kasım’da satışa sunulacak.

Kaynak: Donanımhaber

IKEA, Ürün Kataloglarının Çalınmasını Önlemek İçin Sahte Dergi Kapakları Hazırladı 0

Bu zamana kadar IKEA‘nın ilginç reklam hamleleriyle karşılaştık. Mesela markanın, Balenciaga’nın 2145 dolarlık çantasına yaptığı gönderme ve bunun akabinde 99 cent’lik IKEA çantasından yapılan absürt ürünler bunlardan ikisiydi. Şimdi ise İsveçli mobilya üreticisi, ürün kataloğuyla ilgili enteresan bir reklam yaptı.

Bildiğiniz gibi IKEA, her sene bir ürün kataloğu çıkartıyor. Son olarak 2018 yılı kataloğunu tanıtmak için 2 kere dünya hafıza şampiyonu olan Yanjaa Wintersoul ile iş birliğine giden markanın yeni reklamında da özenle hazırlanan bu ürün kataloğunun insanlar tarafından ne kadar ilgi gördüğünden ve bu yüzden çalınabileceğinden bahsediliyor. Şirketin bunun için bulduğu çözüm ise sahte dergi kapakları! Şöyle ki; insanların, başkasının IKEA kataloğunu çalmasını önlemek için bazı sahte dergi kapakları tasarlanmış ve bu dergi kapakları, kataloğu insanların gerçekten ilgisini çekmeyecek, sıkıcı konularla ilgili bir dergiymiş gibi gösteriyor.

IKEA’nın “The Changing Catalogue”, yani “Değişen Katalog” ismiyle duyurduğu bu kampanya için bir de reklam filmi çekilmiş. Reklamda verilmek istenen mesaj, çok eğlenceli bir dille anlatılıyor. Bu reklam filmini aşağıdan izleyebilirsiniz.

IKEA kataloğunun çalınmasını önlemek isteyenler için IKEA İtalya‘nın internet sitesinde, hazırlanan 10 farklı sahte dergi kapağı tasarımı sergileniyor ve bunlar indirilebiliyor. İlgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link