Samsung’dan Apple Fanatiklerine… 0

iPhone 5’in lansmanından sonra tüm teknoloji siteleri en büyük rakip Samsung’un en yetenekli telefonu ile kıyas yarışına girdi. Pek çok forum ve blogda yorumlar atıldı keza twitter’da da durum pek farklı değildi. Genel kanı Samsung’un donanım ve özellik açısından iPhone 5’ten çok daha iyi olduğuydu ve bundan aldığı güçle Samsung bir reklam yayınladı. Sandığınız gibi iPhone 5 almak “Çok dahice değil” dedi ve ardından gerekçelerini sıraladı reklamın altına. Ardından “Zaten sonraki yenilik burda” diyerek başka seçenekler aramamak gerektiğini ekledi.

Liste incelendiğinde Samsung’un donanımsal olarak bir üstünlüğü göze çarpıyor mutlaka fakat Apple fanatikleri donanımdan  ziyade, bu donanımların verimli bir şekilde kullanılabildiği stabil bir sistemi olması gerektiğini öne sürüyorlardı. Ve buna sadece Apple’ın iOS tercihi cevap verebiliyordu onlara  göre. Tabii ki geniş bir uygulama yelpazeside Apple’ın en güçlü yönlerinden biriydi.

Bu reklamın yayınlanmasından kısa bir süre sonra Apple fanatikleri bir kontra-atak yaparak, Samsung reklamını ti’ye alarak, kendi gerekçelerini sıraladılar. “Ucuz plastikle yetinme.” başlığı taşıyan bu cevap, aslında bir şeyi özetliyordu. Samsung’un donanım olarak daha gelişmiş cihazları olabilir fakat Apple’ı geçmek istiyorsa önce Steve Jobs’un yarattığı bu marka algısını önemli ölçüde  zedelemesi veya daha iyisini ortaya koyması gerekiyor. Geçen hafta editörlerimizden Necip Murat’ın kaleme aldığı 4S ile 5 Arasındaki En Büyük Fark : Marka Algısı yazısı bahsettiğim durumu çok güzel ortaya koyuyor.

Belki Apple bu pazarda ilk oyuncu sayılabilir, kendi yarattığı ürünler ile yeni bir çığır açarak piyasayı bir devrime sürüklemiş de olabilir. Pazarda ilk olmanın getirdiği bir avantaja sahip olup, kendini güçlü olarak görüyor da olabilir. Fakat araştırmalara göre gerek Samsung’un satış rakamları, gerekse tüketici gözündeki algısı pozitif yönde seyrediyor. Fanatikler hariç çoğu tüketicide Apple’ın bir diktatör olmasını istemiyor, nitekim Apple getirdiği pek çok yenilik ile tüketicinin sırtına yeni yükler eklemekten de geri kalmıyor. iPhone 5 yeniliklerinden biri olan “Lightning” bağlantı noktası buna en son örnek.

Gelelim Samsung’un  son yayınladığı videoya. Dün Samsung Mobile USA tarafından YouTube’a yüklenen video, aslında Apple’ın mağaza açılışı öncesi iPhone 5 kuyruğundaki fanatiklerin diyaloglarıyla başlıyor. Sıradaki bir kullanıcının elindeki Samsung GS3’yi görmeleri ile birlikte sohbetin ekseni iPhone 5’ten, Samsung GS3’e kayıyor. Daha sonra diğer GS3 kullanıcılarının, bu cihazın nimetlerinden faydalanarak yaptıkları uygulamalar gösteriliyor en göze çarpanı ise tabiiki NFC teknolojisi oluyor.

Videoda dikkat çeken bir diğer noktada bizimde kullandığımız gibi Samsung Galaxy S3’ün, -GS3- kısaltması ile anılması. Reklamdaki GS3 kullanıcısı 3. nesil cihazı olan bu telefon ile marka olarak kendini kanıtladığını ve önemli bir hale geldiğini söylüyor.

The Next Big Thing is Already Here  (Sıradaki yenilik zaten burada.)

httpv://www.youtube.com/watch?v=nf5-Prx19ZM

Samsung buna benzer bir videoyu ilk olarak iPhone 4 ile Samsung GS2’yi kıyaslamak üzerine çıkarmıştı. O dönemde donanımsal olarak yine önde olduğunu iddia eden Samsung bu videosunda da Apple fanatikleri ile uğraşıyordu. Fakat yeni video, eskisine göre daha farklı bir ortamda (Apple-Samsung davası ve iPhone 5 donanım tartışmaları) ortaya çıktığı için dikkati daha fazla çekti.

The Next Big Thing

httpv://www.youtube.com/watch?v=tNxDd3l0lEU

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Apple’ın FaceID ile Başı Dertte Mi? 0

Apple, FBI’nın San Bernardino’da gerçekleşen ve 14 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırısında ele geçirdiği şifreli iPhone 5c model telefondaki iletişim bilgilerine ulaşma talebini reddetmiş ve olay Silikon Vadisi’nin en çok konuşulan hadiselerinden biri olmuştu. Şimdi ise Face ID teknolojisine ABD Senatosu’ndan soruşturma geldi.

12 Eylül’de yapılan özel bir etkinlik ile Apple, yeni teknolojilerini duyurdu. Bu teknolojilerden en çok ilgi çekeni ise elbetteki FaceID oldu. Kullanıcılarına hem güvenlik hem de kolaylık sağlayan bu teknoloji duyurulduğu andan itibaren tüm dünyanın gündeminde yer aldı. Son zamanlarda ise güvenlik konusunda bu teknoloji üzerinde bir çok şüphe mevcut.

En son, şu anda Rusya’da ikamet eden NSA’in eski çalışanı Edward Snowden bu teknolojinin güvenlik zafiyeti içerdiğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar sonrasında ise sosyal medyada bu konu hakkında birçok paylaşımda bulunuldu ve birçok telefon kullanıcısı kişisel güvenlik ve gizlilik konusunda endişeye düştü.

Bu konuyu devralan ABD Senatosu’ndan Senatör Al Franken, kişisel güvenlik ve gizlilik konusundaki bu endişelerin giderilmesi için Apple CEO’su Tim Cook‘a bir mektup yazdı. Sonrasında Apple tarafından yapılan açıklamalarda Face ID ayrıntılarının telefonun kendisinde olacağı belirtildi. Ancak bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen Senatör, Apple’ın bu teknolojideki tüm adımlarını bilmek istiyor.

Senatör Franken sorduğu sorularda Apple’ın Face ID algoritmasını yetiştirmek için kullandığı bir milyar yüz görüntüsünün nereden geldiğini soruyor ve Apple’ın müşterilerinin yüzlerini başka bir amaçla kullanmayacağına dair güvence istiyor. Edward Snowden, Face ID’nin yüz taramayı normalleştirdiğini ifade ederek kesinlikle kötü amaçlarla kullanılacak bir teknoloji olduğunu belirtmişti.

Ancak şurası biliniyor ki Apple firması, güvenlik konusuna verdiği önem ve bu alanda yaptığı yatırımlarla ön plana çıkıyor. Birçok Apple kullanıcısı güvenli olduğu gerekçesiyle firmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

 

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link