iPhone 5’in lansmanından sonra tüm teknoloji siteleri en büyük rakip Samsung’un en yetenekli telefonu ile kıyas yarışına girdi. Pek çok forum ve blogda yorumlar atıldı keza twitter’da da durum pek farklı değildi. Genel kanı Samsung’un donanım ve özellik açısından iPhone 5’ten çok daha iyi olduğuydu ve bundan aldığı güçle Samsung bir reklam yayınladı. Sandığınız gibi iPhone 5 almak “Çok dahice değil” dedi ve ardından gerekçelerini sıraladı reklamın altına. Ardından “Zaten sonraki yenilik burda” diyerek başka seçenekler aramamak gerektiğini ekledi.

Liste incelendiğinde Samsung’un donanımsal olarak bir üstünlüğü göze çarpıyor mutlaka fakat Apple fanatikleri donanımdan  ziyade, bu donanımların verimli bir şekilde kullanılabildiği stabil bir sistemi olması gerektiğini öne sürüyorlardı. Ve buna sadece Apple’ın iOS tercihi cevap verebiliyordu onlara  göre. Tabii ki geniş bir uygulama yelpazeside Apple’ın en güçlü yönlerinden biriydi.

Bu reklamın yayınlanmasından kısa bir süre sonra Apple fanatikleri bir kontra-atak yaparak, Samsung reklamını ti’ye alarak, kendi gerekçelerini sıraladılar. “Ucuz plastikle yetinme.” başlığı taşıyan bu cevap, aslında bir şeyi özetliyordu. Samsung’un donanım olarak daha gelişmiş cihazları olabilir fakat Apple’ı geçmek istiyorsa önce Steve Jobs’un yarattığı bu marka algısını önemli ölçüde  zedelemesi veya daha iyisini ortaya koyması gerekiyor. Geçen hafta editörlerimizden Necip Murat’ın kaleme aldığı 4S ile 5 Arasındaki En Büyük Fark : Marka Algısı yazısı bahsettiğim durumu çok güzel ortaya koyuyor.

Belki Apple bu pazarda ilk oyuncu sayılabilir, kendi yarattığı ürünler ile yeni bir çığır açarak piyasayı bir devrime sürüklemiş de olabilir. Pazarda ilk olmanın getirdiği bir avantaja sahip olup, kendini güçlü olarak görüyor da olabilir. Fakat araştırmalara göre gerek Samsung’un satış rakamları, gerekse tüketici gözündeki algısı pozitif yönde seyrediyor. Fanatikler hariç çoğu tüketicide Apple’ın bir diktatör olmasını istemiyor, nitekim Apple getirdiği pek çok yenilik ile tüketicinin sırtına yeni yükler eklemekten de geri kalmıyor. iPhone 5 yeniliklerinden biri olan “Lightning” bağlantı noktası buna en son örnek.

Gelelim Samsung’un  son yayınladığı videoya. Dün Samsung Mobile USA tarafından YouTube’a yüklenen video, aslında Apple’ın mağaza açılışı öncesi iPhone 5 kuyruğundaki fanatiklerin diyaloglarıyla başlıyor. Sıradaki bir kullanıcının elindeki Samsung GS3’yi görmeleri ile birlikte sohbetin ekseni iPhone 5’ten, Samsung GS3’e kayıyor. Daha sonra diğer GS3 kullanıcılarının, bu cihazın nimetlerinden faydalanarak yaptıkları uygulamalar gösteriliyor en göze çarpanı ise tabiiki NFC teknolojisi oluyor.

Videoda dikkat çeken bir diğer noktada bizimde kullandığımız gibi Samsung Galaxy S3’ün, -GS3- kısaltması ile anılması. Reklamdaki GS3 kullanıcısı 3. nesil cihazı olan bu telefon ile marka olarak kendini kanıtladığını ve önemli bir hale geldiğini söylüyor.

The Next Big Thing is Already Here  (Sıradaki yenilik zaten burada.)

httpv://www.youtube.com/watch?v=nf5-Prx19ZM

Samsung buna benzer bir videoyu ilk olarak iPhone 4 ile Samsung GS2’yi kıyaslamak üzerine çıkarmıştı. O dönemde donanımsal olarak yine önde olduğunu iddia eden Samsung bu videosunda da Apple fanatikleri ile uğraşıyordu. Fakat yeni video, eskisine göre daha farklı bir ortamda (Apple-Samsung davası ve iPhone 5 donanım tartışmaları) ortaya çıktığı için dikkati daha fazla çekti.

The Next Big Thing

httpv://www.youtube.com/watch?v=tNxDd3l0lEU

Bir Cevap Yazın