Samsung’dan Apple Fanatiklerine…

iPhone 5’in lansmanından sonra tüm teknoloji siteleri en büyük rakip Samsung’un en yetenekli telefonu ile kıyas yarışına girdi. Pek çok forum ve blogda yorumlar atıldı keza twitter’da da durum pek farklı değildi. Genel kanı Samsung’un donanım ve özellik açısından iPhone 5’ten çok daha iyi olduğuydu ve bundan aldığı güçle Samsung bir reklam yayınladı. Sandığınız gibi iPhone 5 almak “Çok dahice değil” dedi ve ardından gerekçelerini sıraladı reklamın altına. Ardından “Zaten sonraki yenilik burda” diyerek başka seçenekler aramamak gerektiğini ekledi.

Liste incelendiğinde Samsung’un donanımsal olarak bir üstünlüğü göze çarpıyor mutlaka fakat Apple fanatikleri donanımdan  ziyade, bu donanımların verimli bir şekilde kullanılabildiği stabil bir sistemi olması gerektiğini öne sürüyorlardı. Ve buna sadece Apple’ın iOS tercihi cevap verebiliyordu onlara  göre. Tabii ki geniş bir uygulama yelpazeside Apple’ın en güçlü yönlerinden biriydi.

Bu reklamın yayınlanmasından kısa bir süre sonra Apple fanatikleri bir kontra-atak yaparak, Samsung reklamını ti’ye alarak, kendi gerekçelerini sıraladılar. “Ucuz plastikle yetinme.” başlığı taşıyan bu cevap, aslında bir şeyi özetliyordu. Samsung’un donanım olarak daha gelişmiş cihazları olabilir fakat Apple’ı geçmek istiyorsa önce Steve Jobs’un yarattığı bu marka algısını önemli ölçüde  zedelemesi veya daha iyisini ortaya koyması gerekiyor. Geçen hafta editörlerimizden Necip Murat’ın kaleme aldığı 4S ile 5 Arasındaki En Büyük Fark : Marka Algısı yazısı bahsettiğim durumu çok güzel ortaya koyuyor.

Belki Apple bu pazarda ilk oyuncu sayılabilir, kendi yarattığı ürünler ile yeni bir çığır açarak piyasayı bir devrime sürüklemiş de olabilir. Pazarda ilk olmanın getirdiği bir avantaja sahip olup, kendini güçlü olarak görüyor da olabilir. Fakat araştırmalara göre gerek Samsung’un satış rakamları, gerekse tüketici gözündeki algısı pozitif yönde seyrediyor. Fanatikler hariç çoğu tüketicide Apple’ın bir diktatör olmasını istemiyor, nitekim Apple getirdiği pek çok yenilik ile tüketicinin sırtına yeni yükler eklemekten de geri kalmıyor. iPhone 5 yeniliklerinden biri olan “Lightning” bağlantı noktası buna en son örnek.

Gelelim Samsung’un  son yayınladığı videoya. Dün Samsung Mobile USA tarafından YouTube’a yüklenen video, aslında Apple’ın mağaza açılışı öncesi iPhone 5 kuyruğundaki fanatiklerin diyaloglarıyla başlıyor. Sıradaki bir kullanıcının elindeki Samsung GS3’yi görmeleri ile birlikte sohbetin ekseni iPhone 5’ten, Samsung GS3’e kayıyor. Daha sonra diğer GS3 kullanıcılarının, bu cihazın nimetlerinden faydalanarak yaptıkları uygulamalar gösteriliyor en göze çarpanı ise tabiiki NFC teknolojisi oluyor.

Videoda dikkat çeken bir diğer noktada bizimde kullandığımız gibi Samsung Galaxy S3’ün, -GS3- kısaltması ile anılması. Reklamdaki GS3 kullanıcısı 3. nesil cihazı olan bu telefon ile marka olarak kendini kanıtladığını ve önemli bir hale geldiğini söylüyor.

The Next Big Thing is Already Here  (Sıradaki yenilik zaten burada.)

httpv://www.youtube.com/watch?v=nf5-Prx19ZM

Samsung buna benzer bir videoyu ilk olarak iPhone 4 ile Samsung GS2’yi kıyaslamak üzerine çıkarmıştı. O dönemde donanımsal olarak yine önde olduğunu iddia eden Samsung bu videosunda da Apple fanatikleri ile uğraşıyordu. Fakat yeni video, eskisine göre daha farklı bir ortamda (Apple-Samsung davası ve iPhone 5 donanım tartışmaları) ortaya çıktığı için dikkati daha fazla çekti.

The Next Big Thing

httpv://www.youtube.com/watch?v=tNxDd3l0lEU

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Youtube’dan Vlogger Logan Paul’a Sert Ceza

Youtube, geçtiğimiz ay yayınladığı intihar içerikli videoyla tüm dünyada tepki toplayan vlogger Logan Paul’un, skandallarını sürdürmesi üzerine videolarındaki reklamları geçici olarak kaldırdığını açıkladı.

İntihar Videosu Skandalı

Yaklaşık 17 milyon takipçisi olan kanalın sahibi 22 yaşındaki Logan, geçtiğimiz ay “Japonya’nın İntihar Ormanı’nda Bir Ceset Bulduk” başlıklı bir video yayınlamıştı. “İntihar Ormanı” olarak da bilinen Aokigahara Ormanı’nda çekilen videoda, intihar etmiş bir adamın görüntülerine yer vermiş ve durumla ilgili alaycı konuşmalar yapmıştı. Video dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılardan gelen tepkiler üzerine Logan tarafından yayından kaldırılmıştı. Youtube ise yaptırım olarak Paul’un kanalını Google Önerilenler’den çıkardığını ve ortak yürütülen projelerin iptal edildiğini duyurmuştu.

Bu skandalın ardından bir özür videosu yayınlamış olsa da Logan Paul, daha sonraki videolarında uygunsuz davranışlarını sürdürdü.

Paul’un “uslanmadığına” işaret olarak, bir videoda ölü bir hamsterı elektrik tabancasıyla vurması, bir diğerinde ise gençleri bulaşık deterjanı yeme videosu çekmeye özendiriyor olması olarak gösterildi.

Yetkililerin açıklamalarına göre, Paul’un  “toplululuk ve reklamverenler için uygunsuz” davranışlarını sürdürmesi, videolarındaki reklamların kaldırılması kararını getirdi.

Bu ceza şimdiye dek Youtube tarafından Paul’a verilen en sert ceza zira SocialBlade verilerine göre Paul’un YouTube kanalından sadece reklamlar ile elde ettiği kazanç aylık 1.2 milyon doları buluyor.

Bu cezanın ne süreyle uygulanacağı henüz bilinmiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link