Samsung; Bir Sonraki Büyük İcat Stylus Mu ? 0

Bugün dizilerden billboardlara televizyonda yayınlanan tartışma programlarından internet sitelerindeki reklamlara kadar neredeyse her yerde Samsung’un son çıkardığı cep telefonu Note II’ye ait reklamları görüyoruz. Ve bu reklamların büyük bir çoğunluğunda dikkat çekilmek istenen nokta stylus ( Kalem ). Yani Samsung son teknolojiye sahip cep telefonunu tanıtırken, onu ön plana çıkartacak materyali bir stylus olarak görüyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=4YY3MSaUqMg

 ( Kim bir stylus ister ki ? )

Eğer devrimsel bir ürün yaratarak piyasaya hakim olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk iş oyunun kuralını değiştirmek. Herkesin gittiği yoldan giderek başarıya ulaşamazsınız. Marka olarak son teknolojiye sahip bir cep telefonu üretebilir, kullanım kolaylığı açısından kutu içeriğine bir stylus ekleyebilirsiniz ama yıllar öncesine ait bir teknolojiyle onu tanıtamazsınız.

Steve Jobs’ı sevmeyebilirsiniz, ondan nefrette edebilirsiniz ancak teknoloji dünyasına kazandırdıklarını asla göz ardı edemezsiniz. Steve Jobs’un yukarıda yayınladığımız videosu 2007 yılına ait. İlk iPhone’un tanıtıldığı lansmandan bir bölümün yer aldığı video, Steve Jobs’un oyunun kuralını nasıl değiştirdiğinin bir örneği aslında. Yıllardır süre gelen dokunmatik ekranla stylus kullanılır mantığı yıkılarak, kullanıcılar Steve Jobs’un deyimiyle dünyanın en iyi işaretçisiyle iPhone’u kullanmaya yöneltildi.

Bir önceki Samsung yazımda bahsettiğim gibi fark, başarı ve devrim yalnızca farklılaşılarak elde edilebilen kavramlar. Yıllar öncesinin teknolojisini Bir Sonraki Büyük İcat olarak göstermek, hatta bunu yeni Galaxy Note II’nin basın davetiyesinde ana unsur olarak lanse etmek, başarıya giden yolun değil ancak başarısızlığa giden yolun tabelası olabilir.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Efsane Seri Deneysel Bankacılık Sona Erdi 0

Garanti Bankası’nın uzun yıllardır devam eden efsane reklam serisi Deneysel Bankacılık çekilen son filmle sürpriz bir şekilde sona erdi.

Deneysel Bankacılık, kardeşi Garanti Bankası’nda çalışan Tanju Öztürk’ün arkadaşı Şafak’la Garanti’ye rakip olmaya çalışmasını konu ediniyordu. Her biri birbirinden eğlenceli videolardan oluşan bu seride ana karakterimiz Tanju sürekli başarısız olsa da asla çalışmaktan vazgeçmiyor, hep daha iyisini üretmeye çalışıyordu.

Yıllarca en çok konuşulan dijital projelerden biri olmayı başaran Deneysel Bankacılık yayınladığı son videoyla yine kendine has üslubuyla sona geldiğini anlattı. Video hakkında spoiler vermeden sizi hüzünlü ama eğlenceli The End videosuyla baş başa bırakıyoruz.

Organ Bağışı Konusunda Farkındalık Yaratan ‘Kumaş Nakilli’ Kampanya 0

Kendinden sonra başkalarına hayata tutunma şansı vermenin en güzel yolu olan organ bağışı maalesef birçok ülkede yeterli miktarda değil. (Buna ülkemizde dahil.)

Öyle ki ülkenin gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun bağış miktarı çok düşük miktarlarda kalabiliyor. Örneğin Japonya’da rakam milyon kişi başına 0.7 iken ABD’de milyon kişi başına 28.5 ülkemizde ise milyon kişi başına 0.2’lerde seyrediyor.

140.000 hastanın organ nakli beklediği ancak yeterli sayıda donör olmadığı için sadece 300 kişinin tedavi olduğu Japonya’da reklam ve PR şirketi Dentsu Japan

Japonya’da Dentsu kreatifleri organ bağışı konusunda Japon halkını bilinçlendirmek için kıyafetlerimizi tema olarak kullanmış.

Second Life Fashion” (İkinci Hayat Modası) olarak adlandırılan kampanya temel olarak, organ nakli ile yeniden hayata başlayabilmenin aslında eskiyen kıyafetlerimize ‘kumaş nakli’ (yama) yaparak onlara yeniden giyme şansı vermemiz kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Kenarda köşede unutulan, çöpe atılan kıyafetler kampanya kapsamında ücretsiz onarılarak onlara yeni kumaşlarla yeni şanslar verilmiş. Örneğin; kolunda yırtık olan bir lacivert gömlek, ekoseli bir gömleğin kol kumaşı ile birleştirilmiş ve ön kısmında sorun olan bir kumaş cekete bir basketbol ceketi parçası ilave edilmiş.

Yapılan çalışmalarla hepsi birbirinden ayrı, rengarenk ‘kumaş nakilli’ bu özel kıyafetlerle hedef kitlede organ nakli konusunda bilinç yaratılmaya çalışılmış.

Ücretsiz tamir edilen kıyafetlerin hepsine “Kalbim İkinci Hayat Modası ile Beraber” etiketleri takılan bu özel kıyafetler Second Life’ın daha önce yaptığı “Second Life Toys” adlı projenin devamı niteliğinde.

Sizlerde başkalarına hayata tutunma umudu vermek isterseniz www.siznebekliyorsunuz.com ‘dan organ bağışı konusunda detaylı bilgi alabilir, gönüllü olabilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link