Bugün dizilerden billboardlara televizyonda yayınlanan tartışma programlarından internet sitelerindeki reklamlara kadar neredeyse her yerde Samsung’un son çıkardığı cep telefonu Note II’ye ait reklamları görüyoruz. Ve bu reklamların büyük bir çoğunluğunda dikkat çekilmek istenen nokta stylus ( Kalem ). Yani Samsung son teknolojiye sahip cep telefonunu tanıtırken, onu ön plana çıkartacak materyali bir stylus olarak görüyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=4YY3MSaUqMg

 ( Kim bir stylus ister ki ? )

Eğer devrimsel bir ürün yaratarak piyasaya hakim olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk iş oyunun kuralını değiştirmek. Herkesin gittiği yoldan giderek başarıya ulaşamazsınız. Marka olarak son teknolojiye sahip bir cep telefonu üretebilir, kullanım kolaylığı açısından kutu içeriğine bir stylus ekleyebilirsiniz ama yıllar öncesine ait bir teknolojiyle onu tanıtamazsınız.

Steve Jobs’ı sevmeyebilirsiniz, ondan nefrette edebilirsiniz ancak teknoloji dünyasına kazandırdıklarını asla göz ardı edemezsiniz. Steve Jobs’un yukarıda yayınladığımız videosu 2007 yılına ait. İlk iPhone’un tanıtıldığı lansmandan bir bölümün yer aldığı video, Steve Jobs’un oyunun kuralını nasıl değiştirdiğinin bir örneği aslında. Yıllardır süre gelen dokunmatik ekranla stylus kullanılır mantığı yıkılarak, kullanıcılar Steve Jobs’un deyimiyle dünyanın en iyi işaretçisiyle iPhone’u kullanmaya yöneltildi.

Bir önceki Samsung yazımda bahsettiğim gibi fark, başarı ve devrim yalnızca farklılaşılarak elde edilebilen kavramlar. Yıllar öncesinin teknolojisini Bir Sonraki Büyük İcat olarak göstermek, hatta bunu yeni Galaxy Note II’nin basın davetiyesinde ana unsur olarak lanse etmek, başarıya giden yolun değil ancak başarısızlığa giden yolun tabelası olabilir.

Bir Cevap Yazın