Rüya mıydı, reklam mıydı?: Bilinçaltı(Subliminal) Reklamlar 0

Reklam dünyasına yakından ilgisi olan herkesin var mı yok mu diye merak ettiği, merak etmese bile mutlaka karşılaştığı, hala karşılaşmadıysa büyük ihtimalle bir gün karşılacağı bir rivayet vardır: Bilinçaltı(Subliminal) Reklamlar. 1957 yılında James Vicary bu yöntemin kullanılmasıyla kola ve mısır satışlarının arttırıldığını iddia etmiştir.

Amerikalı pazar araştırmacısı olan J.Vicary uzun yıllar boyunca bilinçaltı mesajların insanların satın alma kararlarına etkisi olup olmadığını araştırmıştır. Ona göre 1955 yapımı olan ‘Picnic’ adlı filmde 1/3000 sn.de bir ‘’eat popcorn’’ ‘’drink coke’’ tarzı mesajlar yer alıyordu. İnsan gözü bu mesajları görüyor ama algılayamıyordu. Daha doğrusu ‘’bilinçsiz’’ bir algılama yaşıyordu. Yani göz mesajı yakalıyor ama bunu beyine bir görüntü olarak değil de, bilinçaltımıza bir mesaj olarak yolluyordu.

Bu yöntemi daha bilimsel bir şekilde açıklamak gerekirse: İnsan gözünün görebileceği anlık bir görüntü 24 kareden oluşur. Bu 24 kare çok hızlı bir biçimde sinema bandında akarken araya bir 25.kare konup sonra yeni bir anlık görüntüye yani, yeni 24 kareye geçildiğinde göz aradaki 25.kareyi de tarar ama açıkça kavrayamaz. Böylece insan zihnine bir mesaj yerleştirilmiş olur. Buna 25.kare tekniği adı verilir.

‘Her şey tamam da neden böyle gizli gizli?’ Yine aynı rivayetlere göre bunun nedenini şu şekilde açıklayabiliriz: İnsan zihni bir şeyi açıkça algılayabildiği zaman onu reddeder ya da kabul eder. Bir reklam ya da mesaj, birinin zihnine ona seçme şansı tanımadan yerleştirilmek isteniyorsa ona bunu açıkça söylemek yerine kendisinin bile isteyerek ulaşamayacağı bir yere yani bilinçaltına yollamak sizce de daha mantıklı değil mi?

Bu tekniğin kullanıldığı örneklere baktığımız zaman genellikle cinsellik üzerine gidiliyor. Yandaki resimde gördüğümüz Camel devesindeki gibi ‘’güç, otorite, erillik vs.’’ üzerine gittiği zamanlar da yok değil. Aslında kullanılması reklamcılar için akılda kalıcılıkla ilgili güzel sonuçlar doğuracak bu tekniğin etik olarak kurallara aykırı olduğunu belirtmekte fayda var. Bu yüzden de yasaklanmış. Yine aynı rivayetlere göre bu tip reklamlarla ilgili kurulmuş kurullar bile var. Eğer tespit edilirse çok ciddi cezalar uygulanabiliyor. Çünkü bu reklamlar insanlara seçme şansı tanımıyor.

Belirtmek istediğim ufak bir nokta daha  var: J.Vicary’nin iddiası daha sonra yalanlandı. Başka bir bilim adamı ona aynı deneyi yeniden yapmayı teklif etti fakat hiçbir zaman aynı sonuçlara ulaşamadılar. Buna göre tüm bunlar komplo teorisi gibi gelse de birkaç çarpıcı örnek bu rivayetlerin doğruluğunu destekler nitelikte. Siz ne dersiniz?

Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın

Coca-Cola’dan Telaffuzu Ödeme Olarak Kabul Eden Dünyanın İlk Otomatı 0

Coca-Cola İsveç, bu yaz şişe kolalarını 90’dan fazla tatil yöresini tanıtan ambalajlarla birlikte sundu. Doğal olarak bu tatil yöreleri arasında İsveç’te bulunan bazı yerlere de yer verildi. İşte kampanyanın ilginç yanı burada ortaya çıkıyor.

İsveç’te çok sayıda yerel lehçe bulunuyor ve bu lehçelerin her biri farklı fonetiklere ve dilbilgisel özelliklere sahip olmalarından dolayı İsveçliler için bile karmaşık olabiliyor. Coca-Cola İsveç de buradan yola çıkarak lehçeyi ödeme olarak kabul eden bir otomatik satış makinesini İsveç’in başkenti Stockholm’de yer alan Stureplan isimli meydana yerleştirerek insanların kullanımına sundu.

Dialekt-o-maten ismindeki bu otomat, kullanıcının sesini, hatta dildeki şiveyi algılayabilme yeteneğine sahip. Bu teknoloji, kullanıcının orijinal lehçeyi ne kadar doğru telaffuz ettiklerini belirleyebilmek için kullanıcının ses, konuşma temposu ve tonlamasını bir değerlendirmeye tabi tutuyor.

Birçok meraklı hayran ve gazeteci, Coca-Cola’nın bu ilginç otomatik satış makinesini ilk elden deneyimleyebilmeleri için davet edildi. Söylemeleri istenen ifadeleri iyi telaffuz eden katılımcılar ise otomattan bedava Coca-Cola almayı başardılar.

Kampanya kapsamında “Smögen”, en popüler ve telaffuzu en kolay lehçe olarak ön plana çıkarken “Abisko” en az popüler olan lehçe ve “Vadstena” ise telaffuzu en zor lehçe olarak dikkat çekti.

Coca-Cola, bu tarz farklı pazarlama kampanyalarıyla dikkat çeken markaların başında geliyor. Örneğin, dev içecek markası yine bu yaza özel olarak “Share a Coke” isimli kampanyası kapsamında isme özel şarkılar hazırlamış ve Romanya’da festival bileti olarak kullanılabilen pet şişe ambalajlarını kullanıma sunmuştu.

Apple iPhone X’in İlk Reklam Filmi Yayınlandı 0

Apple’ın OLED ekranlı ilk telefonu olan iPhone X sonunda resmiyet kazandı. Akıllı telefonun yeteneklerini ortaya koyan ilk reklam filmi de gün ışığına çıkmış durumda.

Apple’ın tüm dünyada merakla beklenen yeni iPhone modellerini dün Cupertino’daki Steve Jobs Tiyatrosu’nda düzenlenen görkemli bir lansmanla tanıtıldı. iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X olarak piyasaya sürülen 3 yeni modelin reklam filmleri de aradan çok süre geçmeden yayınlanmaya başladı.

iPhone X ile tanışın (Meet iPhone X) sloganıyla başlayan reklam filmi yaklaşık olarak 70 saniye sürüyor. Reklamda özellikle fiziksel ana ekran (home) tuşunun olmamasına ve hangi ekranda olursanız olun, tek hareketle ana ekrana dönebileceğinize dikkat çekiliyor. Ayrıca videoda kablosuz şarj özelliği, 64 bit mimariye sahip A11 Bionic çip ve yüz tanıma teknolojisi Face ID’nin de vurgulandığını belirtelim.

Videonun devamında ise üst kısımda yer alan sensörlerin isimlerinin ekrana geldiğini görüyoruz. Aynı zamanda çift arka kamera teknolojisinin sunduğu özellikler de detaylı bir şekilde listeleniyor. Artırılmış gerçeklik (AR) özelliğinin Jurassic Park temalı bir örnekle karşımıza çıkmasıyla da reklamın sonuna gelmiş oluyoruz. Apple iPhone X, 3 Kasım’da satışa sunulacak.

Kaynak: Donanımhaber
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link