Rüya mıydı, reklam mıydı?: Bilinçaltı(Subliminal) Reklamlar 0

Reklam dünyasına yakından ilgisi olan herkesin var mı yok mu diye merak ettiği, merak etmese bile mutlaka karşılaştığı, hala karşılaşmadıysa büyük ihtimalle bir gün karşılacağı bir rivayet vardır: Bilinçaltı(Subliminal) Reklamlar. 1957 yılında James Vicary bu yöntemin kullanılmasıyla kola ve mısır satışlarının arttırıldığını iddia etmiştir.

Amerikalı pazar araştırmacısı olan J.Vicary uzun yıllar boyunca bilinçaltı mesajların insanların satın alma kararlarına etkisi olup olmadığını araştırmıştır. Ona göre 1955 yapımı olan ‘Picnic’ adlı filmde 1/3000 sn.de bir ‘’eat popcorn’’ ‘’drink coke’’ tarzı mesajlar yer alıyordu. İnsan gözü bu mesajları görüyor ama algılayamıyordu. Daha doğrusu ‘’bilinçsiz’’ bir algılama yaşıyordu. Yani göz mesajı yakalıyor ama bunu beyine bir görüntü olarak değil de, bilinçaltımıza bir mesaj olarak yolluyordu.

Bu yöntemi daha bilimsel bir şekilde açıklamak gerekirse: İnsan gözünün görebileceği anlık bir görüntü 24 kareden oluşur. Bu 24 kare çok hızlı bir biçimde sinema bandında akarken araya bir 25.kare konup sonra yeni bir anlık görüntüye yani, yeni 24 kareye geçildiğinde göz aradaki 25.kareyi de tarar ama açıkça kavrayamaz. Böylece insan zihnine bir mesaj yerleştirilmiş olur. Buna 25.kare tekniği adı verilir.

‘Her şey tamam da neden böyle gizli gizli?’ Yine aynı rivayetlere göre bunun nedenini şu şekilde açıklayabiliriz: İnsan zihni bir şeyi açıkça algılayabildiği zaman onu reddeder ya da kabul eder. Bir reklam ya da mesaj, birinin zihnine ona seçme şansı tanımadan yerleştirilmek isteniyorsa ona bunu açıkça söylemek yerine kendisinin bile isteyerek ulaşamayacağı bir yere yani bilinçaltına yollamak sizce de daha mantıklı değil mi?

Bu tekniğin kullanıldığı örneklere baktığımız zaman genellikle cinsellik üzerine gidiliyor. Yandaki resimde gördüğümüz Camel devesindeki gibi ‘’güç, otorite, erillik vs.’’ üzerine gittiği zamanlar da yok değil. Aslında kullanılması reklamcılar için akılda kalıcılıkla ilgili güzel sonuçlar doğuracak bu tekniğin etik olarak kurallara aykırı olduğunu belirtmekte fayda var. Bu yüzden de yasaklanmış. Yine aynı rivayetlere göre bu tip reklamlarla ilgili kurulmuş kurullar bile var. Eğer tespit edilirse çok ciddi cezalar uygulanabiliyor. Çünkü bu reklamlar insanlara seçme şansı tanımıyor.

Belirtmek istediğim ufak bir nokta daha  var: J.Vicary’nin iddiası daha sonra yalanlandı. Başka bir bilim adamı ona aynı deneyi yeniden yapmayı teklif etti fakat hiçbir zaman aynı sonuçlara ulaşamadılar. Buna göre tüm bunlar komplo teorisi gibi gelse de birkaç çarpıcı örnek bu rivayetlerin doğruluğunu destekler nitelikte. Siz ne dersiniz?

Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın

Ünlü Markaların İlk Reklamları 0

Bütünleşik pazarlama iletişimi çabaları içinde yer alan reklam, bugün tüm tutundurma karması elemanları gibi, işletmelerin pazarlama amaçlarının başarılması ve karşılaşılan pazarlama sorunlarının çözümlenmesinde en önemli rollerden birini üstlenir durumda.

Peki günümüz markalarının reklam stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik reklamcılığa karşı hızla yükselişe geçen modern reklamcılık, sektörde anlayışı kısa sürede ikiye bölmeyi başardı.

Hal böyle iken reklamların eski yüzleri ile yeni yüzleri arasındaki anlamsal ve biçimsel farklar kaçınılmaz bir boyutta arttı.

Bu eski-yeni karması içinde,  Türkiye’deki bilinen markaların yeni reklamları bir kenara bırakıp, unutulmuş ilk reklamlarını incelemeye ne dersiniz?

Efes Pilsen (1976) 
1
Coca-Cola (1964) 

2

Akbank (1951) 

3

Aygaz (1963) 

5

Koleston (1960)  

6

Sana (1953)

Adsız

Selpak (1971) 

8 (473 x 640)

Blendax (1970) 

4

Ülker (1970) 

Turkcell (90’lar) 

559528_383984084957995_2143945414_n

10 Kasım’ın Atatürk’ü Farklı Yönleriyle Anlatan Etkileyici 10 Reklam Filmi 0

Bazı markalar 10 Kasım için etkileyici reklam filmleri hazırladılar. Sizler için bazılarını derledik;

Filli Boya 

Çizgisini hiç bozmayan Filli Boya’nın 10 Kasım için hazırladığı reklam filminde ressam bir kadın Atatürk’ün ona çağrıştırdığı kelimeleri de kullanarak kocaman bir duvarı Atatürk ile kaplıyor.

Özdilek Holding 

Reklamın başında Atatürk ile özdeşleşmiş kelimeleri onun söylediği sözleri teker teker görüyoruz. Kelimeler giderek çoğalıyor kamera uzaklaşıyor ve kelimeler Atatürk’ün yüzünü oluşturuyor. Reklamın sonunda net ve öz bir şekilde “Minnettarız” diyorlar.

Mutlu Akü 

Reklam filminde “Kolay Değil” sloganıyla Atatürk’ün yaptığı tüm zor şeyler hatırlatılmış ve fotoğraflarla birlikte video haline getirilmiş. Reklamın sonunda “Ata’mızı saygı ve özlemle anıyoruz” mesajını görüyoruz.

Karaca

Karaca reklamında siyah bir ekranla verilen yas teması ve Atatürk’ü çağrıştıran, hatırlatan kelimeleri kullanmış. Kelimelerin ve bir dakikalık saygı duruşunun önemini vurgulayan bir reklam filmi olmuş.

Borusan Holding

Borusan Holding’in reklamı, Kalbimizin her zaman Atatürk ile attığını anlatan kısa ve öz bir reklam filmi olmuş.

Koç Holding 

Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in her yerinde Atatürk’ten bir şeyler olduğunu ve onu unutmadığımızı dokunaklı bir reklam filmi ile hatırlatıyor.

Sabancı Holding

Sensiz 79 yıl hashtag’i ile “Seni hiç unutmadık” diyen Sabancı Holding de Atatürk’ün  en sevilen ve güzel anılarını bir video ile birleştirmiş.

Türk Telekom

Atatürk’ün videolarından kesitler ve görselleri birleştirerek bir reklam filmi oluşturan Türk Telekom, reklamın sonunda “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Saygı ve Özlemle Anıyoruz.” diyor.

Vestel

“Bazen yalnızca durmak gerekir” diyerek reklamında siren sesi kullanan Vestel, “Saygı ve özlemle anıyoruz” diyerek reklamı bitiriyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link