Reklamın İyisi Kötüsü Çirkini 0

httpv://youtu.be/e3gaLz0tn9I

‘ Risk budur ! ‘

İtü sözlük’ten bir yazarın Hitler’in reklam yüzü olarak kullanıldığı Biomen reklamı için yapmış olduğu tespit ki bence de çok yerinde.

Bugün bu reklamı görmeyen insan kalmamıştır sanırım. Hele ki Huffington Post‘tan , NewYork Post‘a , Ads of the World’e kadar milyonlarca takipçisi bulunan bu denli büyük siteler bile haberini yapmışken.

Doğal olarak reklam başta ABD merkezli Yahudi sivil toplum örgütü İftira ve İnkar ile Mücadele ( The Anti-Defamation League- ADL ) olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşundan büyük tepkiler aldı ve siyasi bir krize yol açmadan yayından kaldırıldı.

Peki ya reklamın markaya katkısı ne yönlü oldu ? Alttaki grafiktede görüldüğü gibi Biomen’in Google’da aratılma oranı reklam öncesine göre neredeyse % 90 artmışken reklamın  markanın bilinirliğini arttırdığını açıkça söyleyebiliriz ancak bunun markaya olan katkısının olumlu yönde olduğunu söylemek zor .

Reklam yalnızca reklam yüzüyle değil  reklam metniyle de rezalet. Öne çıkartılmak istenen erkeklik olgusu ‘ Kadın elbisesi giymiyorsan kadın şampuanıda kullanma’ cümlesiyle vurgulanmak istenmiş , reklam yüzü hatasının ardından metin hatası da yapılarak  reklam tam anlamıyla  ‘çirkin’ hale getirilmiş.

soL yazarı Asaf Güven Aksel yazısında şöyle demiş bu erkeklik vurgusu için :

” Bi’o erkek’ denilerek, tek ‘arî’ erkek şampuanı olduğu vurgulanmış. Herhalde bununla genetik, ırksal farklılık gelmiş akıllara, oradan da Hitler.

Şampuan – sabun bağıntısını, akıllara bu şampuanın bileşiminin geldiğini, bu iğrenç cinsiyetçilikteki ‘erkek’liğin, yine aynı dolayımla eşcinsellere reva görülenleri çağrıştırdığını hiç söylemeyelim. “

Reklamın iyisi kötüsü olmaz diye bir söz var hatta bir yazımızda 118 reklamları ile ilgili olarak bu sözü biz de kullanmıştık ama Biomen reklamı bu sözün yanlış olduğunu kanıtlar nitelikte. Bu reklamın Biomen’e faydadan çok zarar getirdiği ve getireceği de ortada.

Umarız baştan sonra her yönüyle  çirkin olan bu reklam bir emsal olur da bir daha bu denli çirkin ve aşağılayıcı bir reklamla karşılaşmayız .

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Efsane Seri Deneysel Bankacılık Sona Erdi 0

Garanti Bankası’nın uzun yıllardır devam eden efsane reklam serisi Deneysel Bankacılık çekilen son filmle sürpriz bir şekilde sona erdi.

Deneysel Bankacılık, kardeşi Garanti Bankası’nda çalışan Tanju Öztürk’ün arkadaşı Şafak’la Garanti’ye rakip olmaya çalışmasını konu ediniyordu. Her biri birbirinden eğlenceli videolardan oluşan bu seride ana karakterimiz Tanju sürekli başarısız olsa da asla çalışmaktan vazgeçmiyor, hep daha iyisini üretmeye çalışıyordu.

Yıllarca en çok konuşulan dijital projelerden biri olmayı başaran Deneysel Bankacılık yayınladığı son videoyla yine kendine has üslubuyla sona geldiğini anlattı. Video hakkında spoiler vermeden sizi hüzünlü ama eğlenceli The End videosuyla baş başa bırakıyoruz.

Organ Bağışı Konusunda Farkındalık Yaratan ‘Kumaş Nakilli’ Kampanya 0

Kendinden sonra başkalarına hayata tutunma şansı vermenin en güzel yolu olan organ bağışı maalesef birçok ülkede yeterli miktarda değil. (Buna ülkemizde dahil.)

Öyle ki ülkenin gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun bağış miktarı çok düşük miktarlarda kalabiliyor. Örneğin Japonya’da rakam milyon kişi başına 0.7 iken ABD’de milyon kişi başına 28.5 ülkemizde ise milyon kişi başına 0.2’lerde seyrediyor.

140.000 hastanın organ nakli beklediği ancak yeterli sayıda donör olmadığı için sadece 300 kişinin tedavi olduğu Japonya’da reklam ve PR şirketi Dentsu Japan

Japonya’da Dentsu kreatifleri organ bağışı konusunda Japon halkını bilinçlendirmek için kıyafetlerimizi tema olarak kullanmış.

Second Life Fashion” (İkinci Hayat Modası) olarak adlandırılan kampanya temel olarak, organ nakli ile yeniden hayata başlayabilmenin aslında eskiyen kıyafetlerimize ‘kumaş nakli’ (yama) yaparak onlara yeniden giyme şansı vermemiz kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Kenarda köşede unutulan, çöpe atılan kıyafetler kampanya kapsamında ücretsiz onarılarak onlara yeni kumaşlarla yeni şanslar verilmiş. Örneğin; kolunda yırtık olan bir lacivert gömlek, ekoseli bir gömleğin kol kumaşı ile birleştirilmiş ve ön kısmında sorun olan bir kumaş cekete bir basketbol ceketi parçası ilave edilmiş.

Yapılan çalışmalarla hepsi birbirinden ayrı, rengarenk ‘kumaş nakilli’ bu özel kıyafetlerle hedef kitlede organ nakli konusunda bilinç yaratılmaya çalışılmış.

Ücretsiz tamir edilen kıyafetlerin hepsine “Kalbim İkinci Hayat Modası ile Beraber” etiketleri takılan bu özel kıyafetler Second Life’ın daha önce yaptığı “Second Life Toys” adlı projenin devamı niteliğinde.

Sizlerde başkalarına hayata tutunma umudu vermek isterseniz www.siznebekliyorsunuz.com ‘dan organ bağışı konusunda detaylı bilgi alabilir, gönüllü olabilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link








Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link