httpv://youtu.be/e3gaLz0tn9I

‘ Risk budur ! ‘

İtü sözlük’ten bir yazarın Hitler’in reklam yüzü olarak kullanıldığı Biomen reklamı için yapmış olduğu tespit ki bence de çok yerinde.

Bugün bu reklamı görmeyen insan kalmamıştır sanırım. Hele ki Huffington Post‘tan , NewYork Post‘a , Ads of the World’e kadar milyonlarca takipçisi bulunan bu denli büyük siteler bile haberini yapmışken.

Doğal olarak reklam başta ABD merkezli Yahudi sivil toplum örgütü İftira ve İnkar ile Mücadele ( The Anti-Defamation League- ADL ) olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşundan büyük tepkiler aldı ve siyasi bir krize yol açmadan yayından kaldırıldı.

Peki ya reklamın markaya katkısı ne yönlü oldu ? Alttaki grafiktede görüldüğü gibi Biomen’in Google’da aratılma oranı reklam öncesine göre neredeyse % 90 artmışken reklamın  markanın bilinirliğini arttırdığını açıkça söyleyebiliriz ancak bunun markaya olan katkısının olumlu yönde olduğunu söylemek zor .

Reklam yalnızca reklam yüzüyle değil  reklam metniyle de rezalet. Öne çıkartılmak istenen erkeklik olgusu ‘ Kadın elbisesi giymiyorsan kadın şampuanıda kullanma’ cümlesiyle vurgulanmak istenmiş , reklam yüzü hatasının ardından metin hatası da yapılarak  reklam tam anlamıyla  ‘çirkin’ hale getirilmiş.

soL yazarı Asaf Güven Aksel yazısında şöyle demiş bu erkeklik vurgusu için :

” Bi’o erkek’ denilerek, tek ‘arî’ erkek şampuanı olduğu vurgulanmış. Herhalde bununla genetik, ırksal farklılık gelmiş akıllara, oradan da Hitler.

Şampuan – sabun bağıntısını, akıllara bu şampuanın bileşiminin geldiğini, bu iğrenç cinsiyetçilikteki ‘erkek’liğin, yine aynı dolayımla eşcinsellere reva görülenleri çağrıştırdığını hiç söylemeyelim. “

Reklamın iyisi kötüsü olmaz diye bir söz var hatta bir yazımızda 118 reklamları ile ilgili olarak bu sözü biz de kullanmıştık ama Biomen reklamı bu sözün yanlış olduğunu kanıtlar nitelikte. Bu reklamın Biomen’e faydadan çok zarar getirdiği ve getireceği de ortada.

Umarız baştan sonra her yönüyle  çirkin olan bu reklam bir emsal olur da bir daha bu denli çirkin ve aşağılayıcı bir reklamla karşılaşmayız .

Bir Cevap Yazın