Reklamın En Eğlenceli Hali: Advergame 0

Çoğu zaman olduğu gibi Türkçe karşılığı ne yazık ki tam olarak bulunamayan ve dilimize ” eğlence ” olarak geçen kelimelerden biri olan ‘entartainment’ tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en hızlı büyüyen ve gelişen sektörlerden biri.

Bu büyümenin öncüleri, birçok alanda olduğu gibi tabi ki reklamcılar ve pazarlamacılar. Hedef kitlelerinin dikkatlerini çekebilmek için onlara seslenebildikleri her alanda seslenmeye çalışıyorlar. Sosyal medya aracılığıyla da gündelik işleri ve ‘entartainment’ ı bütünleştirmeyi büyük oranda başardılar. Bu bütünleşmenin içinde küçük bir ayrıntı gibi duran ancak gittikçe önem kazanan uygulamalardan biri ise advergame. Sosyal medyadaki reklam savaşlarının en güçlü silahlarından biri olan advergame, günümüz pazarlamasının moda deyimlerinden ‘hedef kitleye mutlu anlar yaşatan marka olmak’ anlayışını gerçekleştiren, en önemli pazarlama araçlarından biri.

Advergame’in önemini daha iyi gösteren bazı rakamlar ise şöyle :

 • EIAA (European Interactive Advertising Association)’ın verilerine göre standart e-reklam kampanyaları alıcıların satın alma kararını %2 etkilerken, advergame ile hazırlanan kampanyalar bu rakamı %15’lere kadar yükseltmekte.
 • Amerikan araştırma şirketi Yankee’nin yaptığı bir araştırmaya göre 2004’te 83.6 milyon dolar olan advergame pazarı 2011 yılında 971 milyon dolara yükselmiş.
 • Newzoo’nun video oyunlar hakkında yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’de video oyunlarına harcanan zaman günlük bazda 39 milyon saate yaklaşıyor. En fazla vakit ise %23’le  sosyal medya oyunlarına ayrılıyor. Elbette advergame’in bu oran içindeki yeri oldukça fazla.
 • Aynı araştırmaya göre 2012 yılında bu oyunlara Türkiye’de 400-500 milyon dolar seviyesinde bir hacim yaratılacak.

Ayrıca advergame’in yararlarından bahsetmek gerekirse ;

 • Hedef kitle verilerinin kolaylıkla toplanmasını sağlar. Yani bir nevi hedef kitle analizi yapar.
 • Reklam mesajlarını özelleştirir.
 • İnsanların markayla kendiliğinden bağ kurmalarını sağlar.
 • Puanlarını öğrenmek ve artırmak için kullanıcıların tekrar tekrar siteyi ziyaret etmelerini sağlar.
 • Word of mouth (ağızdan ağza pazarlama) yöntemini kendiliğinden harekete geçirir.
 • Gelecekteki pazarlama kampanyaları için kullanıcı veri tabanları oluşturulmasını sağlar.
 • Devlet politikaları gereği geleneksel mecralarda reklam yapmaları yasak ya da çok kısıtlı olan ilaç, içki, sigara gibi ürünlerin hedef kitlelerine ulaşmak için en etkili yollardan biridir.
 • Reklam mesajının hem görsel hem işitsel bir şekilde verilmesi dolayısıyla markanın hatırlanma oranı üzerinde olumlu değişiklik yapar.

Aşağıda yayınlandığı dönemde büyük beğeni toplayan hatta Altın Örümcek ödüllerinde Advergame kategorisinde birincilik, Kristal Elma’da ‘Başarı Ödülü’ ve Mediacat Felis ‘Erkekler’ kategorisinde birincilik ödülünü alan Efe rakının advergame örneğinin bir videosu var. Oyun yayınlandığı dönemde yaklaşık 4 milyon kez oynandı. Ayrıca yapılan araştırmalara göre kullanıcıların internet sitelerinde ortalama kalış süreleri 49 saniye olmasına rağmen oyunun kullanıcılarının sitede ortalama kalış süresi 9 dakika 58 saniye. Bu da oyunun başarısının bir diğer göstergesi.

Oyunda Nuran Sultan’ın figürlerine altta çalan müziğe göre butonlarla eşlik etmeye çalışıyorsunuz. Ayrıca oyun sesle de kontrol edilebiliyor. Oyuncular dansözü alkışlarla yakalamaya çalışıyor. Böylece kullanıcılar hem oryantal dans izlemiş oluyor hem de eğlenceli vakit geçiriyorlar. Ancak malesef oyun artık yayında değil.

 

Bir diğer örnek ise Garanti’den. 2011 yılında tasarlanan ve hala yayında olan oyunda sanal bir borsa kurulmuş. Size  10.000 sanal para veriliyor ve bu parayla oyuna başlıyorsunuz. Oyun başlar başlamaz  mobilya, maden, otel gibi işletme resimleri beliriyor ve üzerinde fiyatları yazıyor. Ancak fiyatlar sabit kalmıyor, sürekli artıyor ya da azalıyor. Siz de bir işletmeyi en az parayla alıp en çok paraya satarak paranızı artırmaya çalışıyorsunuz. Oyun gayet hızlı ve eğlenceli olduğu için oyundan ayrılmak biraz zor oluyor. Zaten markanın da amacı bu değil mi?

Oyuna şu linkten ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler!

http://www.garantisupertrader.com/

Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı - Pazarlama da örgütlenmektir!

Bir Cevap Yazın

Coca-Cola’dan Telaffuzu Ödeme Olarak Kabul Eden Dünyanın İlk Otomatı 0

Coca-Cola İsveç, bu yaz şişe kolalarını 90’dan fazla tatil yöresini tanıtan ambalajlarla birlikte sundu. Doğal olarak bu tatil yöreleri arasında İsveç’te bulunan bazı yerlere de yer verildi. İşte kampanyanın ilginç yanı burada ortaya çıkıyor.

İsveç’te çok sayıda yerel lehçe bulunuyor ve bu lehçelerin her biri farklı fonetiklere ve dilbilgisel özelliklere sahip olmalarından dolayı İsveçliler için bile karmaşık olabiliyor. Coca-Cola İsveç de buradan yola çıkarak lehçeyi ödeme olarak kabul eden bir otomatik satış makinesini İsveç’in başkenti Stockholm’de yer alan Stureplan isimli meydana yerleştirerek insanların kullanımına sundu.

Dialekt-o-maten ismindeki bu otomat, kullanıcının sesini, hatta dildeki şiveyi algılayabilme yeteneğine sahip. Bu teknoloji, kullanıcının orijinal lehçeyi ne kadar doğru telaffuz ettiklerini belirleyebilmek için kullanıcının ses, konuşma temposu ve tonlamasını bir değerlendirmeye tabi tutuyor.

Birçok meraklı hayran ve gazeteci, Coca-Cola’nın bu ilginç otomatik satış makinesini ilk elden deneyimleyebilmeleri için davet edildi. Söylemeleri istenen ifadeleri iyi telaffuz eden katılımcılar ise otomattan bedava Coca-Cola almayı başardılar.

Kampanya kapsamında “Smögen”, en popüler ve telaffuzu en kolay lehçe olarak ön plana çıkarken “Abisko” en az popüler olan lehçe ve “Vadstena” ise telaffuzu en zor lehçe olarak dikkat çekti.

Coca-Cola, bu tarz farklı pazarlama kampanyalarıyla dikkat çeken markaların başında geliyor. Örneğin, dev içecek markası yine bu yaza özel olarak “Share a Coke” isimli kampanyası kapsamında isme özel şarkılar hazırlamış ve Romanya’da festival bileti olarak kullanılabilen pet şişe ambalajlarını kullanıma sunmuştu.

Marketing Meetup Kayıtları Açıldı! ‘Blind Date’ Biletleri İçin Son Gün 0

Pazarlamaya ait faydalı alt konuların, alanında uzman konuşmacılar tarafından anlatıldığı, iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir buluşma serisi olan Marketing Meetup’ın dördüncü buluşması “Intelligence” yani “Zekâ” temasıyla profesyonellerle buluşuyor. Sektörün deneyimli isimlerinin “zekâ” olgusuna bakışlarını masaya yatıracağı Marketing Meetup, zekânın iş dünyasına neler getireceğine ışık tutucak.

Belli olan “Marketin Meetup Intelligence” konuşmacıları arasında yazar ve AçıkBeyin Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu Prof. Dr. Sinan Canan, eğitmen ve yazar Prof. Dr. Uğur Batı, Flying Spoon Kurucu ortağı Olcayto Cengiz, Hepsiburada CMO’su Yüce Zerey, BrandMap Genel yayın Yönetmeni Bülent Fidan gibi isimler yer alıyor.

Marketing Meetup, dördüncü serisi Intelligence ile 30 Kasım 2017’de İTÜ Ayazağa kampüsü içinde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Yarından itibaren fiyatlar kademeli olarak artacağı için bugün sonuna kadar çok sınırlı bir katılımcı kitlesi için özel %65’e varan indirimli giriş fiyatımız ile kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve etkinliğe kayıt yaptırmak için Marketin Meetup Intelligence’un internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz ya da aşağıdaki kayıt formu üzerinden kayıt olabilirsiniz.

Neden Marketing Meetup’a Katılmalısınız?

1. Aynı Konulardan Bahsetmiyoruz

Tüm konferanslar, birbirinin benzeri konular üzerinde dönüp durmaktayken, Marketing Meetup bu jenerik konular döngüsünü kırıyor. Marketing Meetup’ın hiçbir konferansında, hiçbir oturumunda klişe konulardan bahsedilmiyor. Böylece, her zaman farklı konularla seyircinin ilgisi canlı kalıyor.

2. Önemli Konuşmacıları Dinleyebileceksiniz

Marketing Meetup sektörün duayen isimlerinin katılımcılara yol gösterdiği, ışık tuttuğu bir konferans serisi. Kendi sektöründe, bilinen isimlerin konuk olduğu Marketing Meetup, etikete değil, içeriğe önem verenlerin katıldığı, doğru kişilerin kaliteli konulardan bahsettiği bir oluşum.

3. Yaratıcı Çözümler ve Trendleri Takip Edebileceksiniz

Son moda pazarlama konularının konuşulacağı oturumların yanı sıra, fuaye alanında gerçekleşecek aktivitelerle son dönem trendleri yakından takip edebileceksiniz.

4. Networking Yapmak İçin Birebir

Kaliteli insanların, sektör duayenlerinin katıldığı Marketing Meetup serisi, networking yapabilmeniz, profesyonel çevrenizi genişletebilmeniz için de kaçırılmayacak bir fırsat.

conference – Online Event Management with the ticketing solution from XING Events

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link