Çoğu zaman olduğu gibi Türkçe karşılığı ne yazık ki tam olarak bulunamayan ve dilimize ” eğlence ” olarak geçen kelimelerden biri olan ‘entartainment’ tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en hızlı büyüyen ve gelişen sektörlerden biri.

Bu büyümenin öncüleri, birçok alanda olduğu gibi tabi ki reklamcılar ve pazarlamacılar. Hedef kitlelerinin dikkatlerini çekebilmek için onlara seslenebildikleri her alanda seslenmeye çalışıyorlar. Sosyal medya aracılığıyla da gündelik işleri ve ‘entartainment’ ı bütünleştirmeyi büyük oranda başardılar. Bu bütünleşmenin içinde küçük bir ayrıntı gibi duran ancak gittikçe önem kazanan uygulamalardan biri ise advergame. Sosyal medyadaki reklam savaşlarının en güçlü silahlarından biri olan advergame, günümüz pazarlamasının moda deyimlerinden ‘hedef kitleye mutlu anlar yaşatan marka olmak’ anlayışını gerçekleştiren, en önemli pazarlama araçlarından biri.

Advergame’in önemini daha iyi gösteren bazı rakamlar ise şöyle :

 • EIAA (European Interactive Advertising Association)’ın verilerine göre standart e-reklam kampanyaları alıcıların satın alma kararını %2 etkilerken, advergame ile hazırlanan kampanyalar bu rakamı %15’lere kadar yükseltmekte.
 • Amerikan araştırma şirketi Yankee’nin yaptığı bir araştırmaya göre 2004’te 83.6 milyon dolar olan advergame pazarı 2011 yılında 971 milyon dolara yükselmiş.
 • Newzoo’nun video oyunlar hakkında yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’de video oyunlarına harcanan zaman günlük bazda 39 milyon saate yaklaşıyor. En fazla vakit ise %23’le  sosyal medya oyunlarına ayrılıyor. Elbette advergame’in bu oran içindeki yeri oldukça fazla.
 • Aynı araştırmaya göre 2012 yılında bu oyunlara Türkiye’de 400-500 milyon dolar seviyesinde bir hacim yaratılacak.

Ayrıca advergame’in yararlarından bahsetmek gerekirse ;

 • Hedef kitle verilerinin kolaylıkla toplanmasını sağlar. Yani bir nevi hedef kitle analizi yapar.
 • Reklam mesajlarını özelleştirir.
 • İnsanların markayla kendiliğinden bağ kurmalarını sağlar.
 • Puanlarını öğrenmek ve artırmak için kullanıcıların tekrar tekrar siteyi ziyaret etmelerini sağlar.
 • Word of mouth (ağızdan ağza pazarlama) yöntemini kendiliğinden harekete geçirir.
 • Gelecekteki pazarlama kampanyaları için kullanıcı veri tabanları oluşturulmasını sağlar.
 • Devlet politikaları gereği geleneksel mecralarda reklam yapmaları yasak ya da çok kısıtlı olan ilaç, içki, sigara gibi ürünlerin hedef kitlelerine ulaşmak için en etkili yollardan biridir.
 • Reklam mesajının hem görsel hem işitsel bir şekilde verilmesi dolayısıyla markanın hatırlanma oranı üzerinde olumlu değişiklik yapar.

Aşağıda yayınlandığı dönemde büyük beğeni toplayan hatta Altın Örümcek ödüllerinde Advergame kategorisinde birincilik, Kristal Elma’da ‘Başarı Ödülü’ ve Mediacat Felis ‘Erkekler’ kategorisinde birincilik ödülünü alan Efe rakının advergame örneğinin bir videosu var. Oyun yayınlandığı dönemde yaklaşık 4 milyon kez oynandı. Ayrıca yapılan araştırmalara göre kullanıcıların internet sitelerinde ortalama kalış süreleri 49 saniye olmasına rağmen oyunun kullanıcılarının sitede ortalama kalış süresi 9 dakika 58 saniye. Bu da oyunun başarısının bir diğer göstergesi.

Oyunda Nuran Sultan’ın figürlerine altta çalan müziğe göre butonlarla eşlik etmeye çalışıyorsunuz. Ayrıca oyun sesle de kontrol edilebiliyor. Oyuncular dansözü alkışlarla yakalamaya çalışıyor. Böylece kullanıcılar hem oryantal dans izlemiş oluyor hem de eğlenceli vakit geçiriyorlar. Ancak malesef oyun artık yayında değil.

 

Bir diğer örnek ise Garanti’den. 2011 yılında tasarlanan ve hala yayında olan oyunda sanal bir borsa kurulmuş. Size  10.000 sanal para veriliyor ve bu parayla oyuna başlıyorsunuz. Oyun başlar başlamaz  mobilya, maden, otel gibi işletme resimleri beliriyor ve üzerinde fiyatları yazıyor. Ancak fiyatlar sabit kalmıyor, sürekli artıyor ya da azalıyor. Siz de bir işletmeyi en az parayla alıp en çok paraya satarak paranızı artırmaya çalışıyorsunuz. Oyun gayet hızlı ve eğlenceli olduğu için oyundan ayrılmak biraz zor oluyor. Zaten markanın da amacı bu değil mi?

Oyuna şu linkten ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler!

http://www.garantisupertrader.com/

Bir Cevap Yazın