Reklamın Babaları 0

Geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz Müslüm Gürses’in ardından Çaykur, Gürses’in reklam filmlerini apar topar yayından kaldırmıştı. Uzun yoğun bakım sürecinde tepki alan Çaykur, Müslüm Gürses’in moralini düzeltmek için reklamların yayına devam ettiğini söylemişti. Bütün bu tatsız süreç yaşanırken dikkatimizi çeken nokta Müslüm Gürses’in müzisyen kimliğinin yanı sıra önemli bir reklam figürü haline gelmiş olmasıydı.

Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur da en az Müslüm Gürses kadar önemli birer reklam figürü. Büyük ve güvenilir istatistikler olmamasına rağmen, reklam dünyası hala ünlülerin satışı arttırdığına inanıyor. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre; ünlü kullanan kampanyalarda verilen mesajlar gözden kaçıp tamamen ünlüye kayabiliyor. Bu da doğal olarak ünlü kullanımında inandığımız değerleri temelden sarsmaya başlıyor.

Mediacat ve Ipsos KMG’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği Celebrity Güven Endeksi verileri bizlere ilginç bilgiler sunuyor.Bu verilere göre, endeksin (son 3 sene) tartışılmaz lideri Orhan Gencebay. İlk 20’ye girdiği günden bu yana hızla yükselen Gencebay, ilk 10’daki yerini şimdilik sabitlemişe benziyor.

Orhan Gencebay’ın ardından bu listeye sadece 2012’nin temmuzunda Ferdi Tayfur‘un 20’inci sıradan girdiğini görüyoruz. Bu veriler sizi sıktıysa hazır olun en ilginci şimdi geliyor.

Son 10 yılın reklam kampanyalarını aklınıza getirirseniz Müslüm Gürses‘in açık ara birinci olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Müslüm Gürses’in Celebrity Güven Endeksi’ndeki yerini merak edenlerin sabırsızlandığının farkındayım. O zaman hemen söyleyelim; Müslüm Gürses endeksin ilk 20’sinde yok.

httpv://www.youtube.com/watch?v=T9RbVnZszVc

Son 30 sene göz önünde bulundurulunca Müslüm Gürses’in reklam kampanyalarını domine ettiğini görüyoruz. Ferdi Tayfur, ünlü Mobil reklamlarından sonra reklam sahnesinden çekilmişe benziyor. Orhan Gencebay ise İdeal Kart, Vodafone ve Samsun Towers reklamlarıyla aklımıza yer etmiş. Gencebay’ın özellikle Şafak Sezer ile beraber yer aldığı Vodafone reklamları hala aklımızda.

Dünyaca ünlü markalar ve onlarca reklam filmi ile zirvede olan, fakat Celebrity Güven Endeksi’ne bile giremeyen Müslüm Gürses’in sırrı nedir diyenler vardır mutlaka. İşin sırrı tek kelimeyle samimiyet. Brrr demekten çekinmeyen, silüetinin sebzelerden olmasına izin veren birinin, reklamların aranılan ismi haline gelmesi hiç de tesadüf değil. Tüm bu bahsettiklerimin sonucunda; reklamda ünlü kullanırken samimiyet olgusuna önem verip, bu doğrultuda ünlü kullanımına gitmek markaların yararına olacaktır diyebiliriz. Elbette bu demek değildir ki ünlü her zaman satar…

httpv://www.youtube.com/watch?v=YIEnAr63u5k

httpv://www.youtube.com/watch?v=A1phdzObNAk

Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv mezunu. Bir yakınının zorlamasıyla girdiği reklam dünyasında öğreniyor, paylaşıyor, durmadan araştırıyor. Digital Experience alanında hizmet veren Hoop'ta Proje Direktörü olarak çalışmakta.

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Coca-Cola’dan Telaffuzu Ödeme Olarak Kabul Eden Dünyanın İlk Otomatı 0

Coca-Cola İsveç, bu yaz şişe kolalarını 90’dan fazla tatil yöresini tanıtan ambalajlarla birlikte sundu. Doğal olarak bu tatil yöreleri arasında İsveç’te bulunan bazı yerlere de yer verildi. İşte kampanyanın ilginç yanı burada ortaya çıkıyor.

İsveç’te çok sayıda yerel lehçe bulunuyor ve bu lehçelerin her biri farklı fonetiklere ve dilbilgisel özelliklere sahip olmalarından dolayı İsveçliler için bile karmaşık olabiliyor. Coca-Cola İsveç de buradan yola çıkarak lehçeyi ödeme olarak kabul eden bir otomatik satış makinesini İsveç’in başkenti Stockholm’de yer alan Stureplan isimli meydana yerleştirerek insanların kullanımına sundu.

Dialekt-o-maten ismindeki bu otomat, kullanıcının sesini, hatta dildeki şiveyi algılayabilme yeteneğine sahip. Bu teknoloji, kullanıcının orijinal lehçeyi ne kadar doğru telaffuz ettiklerini belirleyebilmek için kullanıcının ses, konuşma temposu ve tonlamasını bir değerlendirmeye tabi tutuyor.

Birçok meraklı hayran ve gazeteci, Coca-Cola’nın bu ilginç otomatik satış makinesini ilk elden deneyimleyebilmeleri için davet edildi. Söylemeleri istenen ifadeleri iyi telaffuz eden katılımcılar ise otomattan bedava Coca-Cola almayı başardılar.

Kampanya kapsamında “Smögen”, en popüler ve telaffuzu en kolay lehçe olarak ön plana çıkarken “Abisko” en az popüler olan lehçe ve “Vadstena” ise telaffuzu en zor lehçe olarak dikkat çekti.

Coca-Cola, bu tarz farklı pazarlama kampanyalarıyla dikkat çeken markaların başında geliyor. Örneğin, dev içecek markası yine bu yaza özel olarak “Share a Coke” isimli kampanyası kapsamında isme özel şarkılar hazırlamış ve Romanya’da festival bileti olarak kullanılabilen pet şişe ambalajlarını kullanıma sunmuştu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link