Reklamın Babaları 0

Geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz Müslüm Gürses’in ardından Çaykur, Gürses’in reklam filmlerini apar topar yayından kaldırmıştı. Uzun yoğun bakım sürecinde tepki alan Çaykur, Müslüm Gürses’in moralini düzeltmek için reklamların yayına devam ettiğini söylemişti. Bütün bu tatsız süreç yaşanırken dikkatimizi çeken nokta Müslüm Gürses’in müzisyen kimliğinin yanı sıra önemli bir reklam figürü haline gelmiş olmasıydı.

Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur da en az Müslüm Gürses kadar önemli birer reklam figürü. Büyük ve güvenilir istatistikler olmamasına rağmen, reklam dünyası hala ünlülerin satışı arttırdığına inanıyor. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre; ünlü kullanan kampanyalarda verilen mesajlar gözden kaçıp tamamen ünlüye kayabiliyor. Bu da doğal olarak ünlü kullanımında inandığımız değerleri temelden sarsmaya başlıyor.

Mediacat ve Ipsos KMG’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği Celebrity Güven Endeksi verileri bizlere ilginç bilgiler sunuyor.Bu verilere göre, endeksin (son 3 sene) tartışılmaz lideri Orhan Gencebay. İlk 20’ye girdiği günden bu yana hızla yükselen Gencebay, ilk 10’daki yerini şimdilik sabitlemişe benziyor.

Orhan Gencebay’ın ardından bu listeye sadece 2012’nin temmuzunda Ferdi Tayfur‘un 20’inci sıradan girdiğini görüyoruz. Bu veriler sizi sıktıysa hazır olun en ilginci şimdi geliyor.

Son 10 yılın reklam kampanyalarını aklınıza getirirseniz Müslüm Gürses‘in açık ara birinci olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Müslüm Gürses’in Celebrity Güven Endeksi’ndeki yerini merak edenlerin sabırsızlandığının farkındayım. O zaman hemen söyleyelim; Müslüm Gürses endeksin ilk 20’sinde yok.

httpv://www.youtube.com/watch?v=T9RbVnZszVc

Son 30 sene göz önünde bulundurulunca Müslüm Gürses’in reklam kampanyalarını domine ettiğini görüyoruz. Ferdi Tayfur, ünlü Mobil reklamlarından sonra reklam sahnesinden çekilmişe benziyor. Orhan Gencebay ise İdeal Kart, Vodafone ve Samsun Towers reklamlarıyla aklımıza yer etmiş. Gencebay’ın özellikle Şafak Sezer ile beraber yer aldığı Vodafone reklamları hala aklımızda.

Dünyaca ünlü markalar ve onlarca reklam filmi ile zirvede olan, fakat Celebrity Güven Endeksi’ne bile giremeyen Müslüm Gürses’in sırrı nedir diyenler vardır mutlaka. İşin sırrı tek kelimeyle samimiyet. Brrr demekten çekinmeyen, silüetinin sebzelerden olmasına izin veren birinin, reklamların aranılan ismi haline gelmesi hiç de tesadüf değil. Tüm bu bahsettiklerimin sonucunda; reklamda ünlü kullanırken samimiyet olgusuna önem verip, bu doğrultuda ünlü kullanımına gitmek markaların yararına olacaktır diyebiliriz. Elbette bu demek değildir ki ünlü her zaman satar…

httpv://www.youtube.com/watch?v=YIEnAr63u5k

httpv://www.youtube.com/watch?v=A1phdzObNAk

Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv mezunu. Bir yakınının zorlamasıyla girdiği reklam dünyasında öğreniyor, paylaşıyor, durmadan araştırıyor. Digital Experience alanında hizmet veren Hoop'ta Proje Direktörü olarak çalışmakta.

Bir Cevap Yazın

Subway Yeni ‘Food Art’ Çalışmaları ile Göz Doyuruyor 0

Fast food şirketi Subway kendisine yeni bir marka kimliği yaratıyor. Fikir New York merkezli Turner Duckworth kreatif ajansı tarafından geliştirildi.

Marka taze gıdaları odağına alan ‘food art’ çalışmaları ile gözümüzü de doyuruyor. Yaratıcılıklarını konuşturan kreatif ekip son derecede renkli çalışmalara imza atmış. Maruldan yerküre, köfte ve soğan ile gezegen gibi ilginç çalışmalar konseptin içinde mevcut.

İşte yaratıcı ve minimalliği ile dikkat çeken çalışmalardan örnekler;

 

 

 

 

Ünlü Markaların İlk Reklamları 0

Bütünleşik pazarlama iletişimi çabaları içinde yer alan reklam, bugün tüm tutundurma karması elemanları gibi, işletmelerin pazarlama amaçlarının başarılması ve karşılaşılan pazarlama sorunlarının çözümlenmesinde en önemli rollerden birini üstlenir durumda.

Peki günümüz markalarının reklam stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik reklamcılığa karşı hızla yükselişe geçen modern reklamcılık, sektörde anlayışı kısa sürede ikiye bölmeyi başardı.

Hal böyle iken reklamların eski yüzleri ile yeni yüzleri arasındaki anlamsal ve biçimsel farklar kaçınılmaz bir boyutta arttı.

Bu eski-yeni karması içinde,  Türkiye’deki bilinen markaların yeni reklamları bir kenara bırakıp, unutulmuş ilk reklamlarını incelemeye ne dersiniz?

Efes Pilsen (1976) 
1
Coca-Cola (1964) 

2

Akbank (1951) 

3

Aygaz (1963) 

5

Koleston (1960)  

6

Sana (1953)

Adsız

Selpak (1971) 

8 (473 x 640)

Blendax (1970) 

4

Ülker (1970) 

Turkcell (90’lar) 

559528_383984084957995_2143945414_n

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link