Reklamda Ünlü Kullanımı Nereye – LC Waikiki 0

Geçen haftaki yazımızda reklamda ünlü kullanımına bir giriş yapmış ve Seda Sayan üzerinden Şok ve Goldmaster reklamlarını incelemiştik.Bu hafta son günlerin ses getiren LC Waikiki reklamında oynayan Gülse Birsel, Mehmet Günsür ikilisini inceleyeceğiz.

 Mehmet Günsür – First

1996 yılında sakız pazarına giren ilk şekersiz tatlandırıcılı sakız markası olan First kurulduğu günden bu yana her zaman yenilikçi bir marka imajı çizdi. Farklı tatları ve ambalajlarıyla her zaman tüketicisinin dikkatini çekmeyi başaran First, yenilikçi ve dinamik yapısıyla özellikle genç kitleyi hedefliyor. First yeni sakızı First Sensations City’nin yeni reklamında da markasının dinamik ve genç yapısına uygun olarak İstanbul’un hareketli gece hayatını konu edinmiş ve reklamda Mehmet Günsür’ün oynaması da First için iyi bir tercih olmuş. Tarzı ve oyunculuğuyla genç kitle tarafından beğenilen ve hala genç olan Mehmet Günsür markayla iyi bir uyum sağlamış.

httpv://www.youtube.com/watch?v=VHq5X1th-LY

Gülse Birsel-Garanti bonus

Gülse Birsel reklam dünyasının çok yakından tanıdığı bir isim. Öyle ki dizilerinde yarattığı neredeyse bütün karakterler bir reklamda yer alıyor. Garanti – Bonus’ta büyük bir kitle tarafından sevilen Gülse Birsel’in popüleritesinden yararlanmak istemiş olacak ki onunla uzun dönemli bir kampanyaya imza attı ve Gülse Birsel’i marka yüzü yaptı. Senaryosunu kendisinin yazdığı reklamda Bonuskafa Kasiyer Cansu rolüyle kameraların karşısına geçen Birsel, Uğur Bilgin’in canlandırdığı genç ve yakışıklı müşterisi Mehmet Bey’e platonik bir aşk beslerken, müşterisini kendine aşık edebilmek için Bonus’un fırsatlarını kullanıyor. Reklam azımsanmayacak bir kitle tarafından sevilmese de uzun dönemli bir kampanyanın Birsel gibi popüler ve tanınmış bir ünlü ile yürütülmesini ben başarılı buldum.

httpv://www.youtube.com/watch?v=69QjgmkK_6s

Mehmet Günsür –Gülse Birsel LC Waikiki

LCW: Nişantaşı çocuklarıyla marka algısını değiştirmek yazımızda LCW’nin son reklamını ve stratejisini ayrıntılı olarak incelemiştik. Bugün o yazıya atıflarında olduğu bir yazıyla markaya biraz yakından bakalım. LC Waikiki, Türkiye’nin en büyük perakende giyim markası. Marka reklamında da söylediği gibi kolay ulaşılır olması nedeniyle düşük ve orta gelirli tüketici için çok önemli bir görev üstleniyor. İyi giyinmek herkesin hakkı sloganı bugüne kadar orta ve orta altı kitle için bir anlam ifade etsede, LCW yeni reklam kampanyasında bunu değiştirmeyi hedefliyor. Gülse Birsel’in ön yargıları degiştirmekle başlayan reklamında söylediği “herkese aynı anda hitap etmek zor gibi görünse de ,değil aslında” sözüyle LCW ona karşı bir önyargıya sahip olan elit kitleye sesleniyor. LCW bu kitleye tarzımıza ve markamıza güveniyoruz bize karşı olan önyargılarını yık ve sana sunduğumuz ‘iyi giyinme’ fırsatını değerlendir mesajı veriyor. Kısacası dün daha düşük gelirli kitleye iyi giyinmek senin de hakkın derken bugün her gelir grubuna iyi giyinmek hepinizin hakkı mesajını vermek istiyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=ij0oYeoYmWU

Bütün bunları göz önünde bulundurursak Mehmet Günsür ve Gülse Birsel tercihi markanın hedefleriyle uyuşuyor. Belirli bir tarz sahibi, büyük bir kitle tarafından sevilen popüler iki ünlü LCW’nin vermek istediği mesajla uyuşuyor. Ayrıca iki ünlünün son reklamda seslenilen elit kitleye dahil olması süreci kolaylaştırıyor. Mehmet Günsür’ün 2012 yılında Elle Stil Ödülleri’nde yılın erkek oyuncusu seçilmesi, LCW için bulunmaz fırsat. Buraya kadar her şey markayla uyumlu ve güzel gidiyor fakat meseleye bir de şu açıda bakın.

Garanti –Bonus, Birsel’le uzun dönemli bir kampanyaya başladı. Garanti –Bonus reklamlarının yayınlanma frekanslarıda oldukça yüksek. Yani gazetenizi çevirirken de Televizyon izlerken de Garanti –Bonus reklamı görmeniz çok büyük olasılık. Yine First’te bütün İstanbul’u Mehmet Günsür reklamlarıyla donattı. Reklamın yayınlanma sıklığı da azımsanmayacak derecede yüksek. Bu yüzden LCW Mehmet Günsür ve Gülse Birsel’i  kendi markasından çok diğer markalarda gören tüketiciye ulaşmada ciddi anlamda zorluk çekecektir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük perakende giyim markası isen ünlü kullanımında da bir tarzın olmalı.

Ülkemizde reklamda ünlü kullanımı her geçen gün sıkıntılı bir aşamaya doğru ilerliyor.Markalar ünlü kullanımının doğru kullanıldığında markaya büyük katkı yapacağının yanında yanlış kullanıldığında da markaya zarar vereceğini farkına varmalıdırlar. Eskiden markayla uyuşmayan ünlü kullanımına alışmışken şu an aynı ünlünün farklı markalarla aynı anda çalışmasıyla karşı karşıyayız. Sekiz – on ünlünün sürekli aynı markalar tarafından kullanılıyor olması Türk reklamcılığının üretkenliğine ciddi anlamda zarar veriyor. Türk reklamcılığının ünlü kullanımını bir kenara bırakıp yaratıcılığını göstermesinin vakti gelmedi mi sizce de?

Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

Organ Bağışı Konusunda Farkındalık Yaratan ‘Kumaş Nakilli’ Kampanya 0

Kendinden sonra başkalarına hayata tutunma şansı vermenin en güzel yolu olan organ bağışı maalesef birçok ülkede yeterli miktarda değil. (Buna ülkemizde dahil.)

Öyle ki ülkenin gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun bağış miktarı çok düşük miktarlarda kalabiliyor. Örneğin Japonya’da rakam milyon kişi başına 0.7 iken ABD’de milyon kişi başına 28.5 ülkemizde ise milyon kişi başına 0.2’lerde seyrediyor.

140.000 hastanın organ nakli beklediği ancak yeterli sayıda donör olmadığı için sadece 300 kişinin tedavi olduğu Japonya’da reklam ve PR şirketi Dentsu Japan

Japonya’da Dentsu kreatifleri organ bağışı konusunda Japon halkını bilinçlendirmek için kıyafetlerimizi tema olarak kullanmış.

Second Life Fashion” (İkinci Hayat Modası) olarak adlandırılan kampanya temel olarak, organ nakli ile yeniden hayata başlayabilmenin aslında eskiyen kıyafetlerimize ‘kumaş nakli’ (yama) yaparak onlara yeniden giyme şansı vermemiz kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Kenarda köşede unutulan, çöpe atılan kıyafetler kampanya kapsamında ücretsiz onarılarak onlara yeni kumaşlarla yeni şanslar verilmiş. Örneğin; kolunda yırtık olan bir lacivert gömlek, ekoseli bir gömleğin kol kumaşı ile birleştirilmiş ve ön kısmında sorun olan bir kumaş cekete bir basketbol ceketi parçası ilave edilmiş.

Yapılan çalışmalarla hepsi birbirinden ayrı, rengarenk ‘kumaş nakilli’ bu özel kıyafetlerle hedef kitlede organ nakli konusunda bilinç yaratılmaya çalışılmış.

Ücretsiz tamir edilen kıyafetlerin hepsine “Kalbim İkinci Hayat Modası ile Beraber” etiketleri takılan bu özel kıyafetler Second Life’ın daha önce yaptığı “Second Life Toys” adlı projenin devamı niteliğinde.

Sizlerde başkalarına hayata tutunma umudu vermek isterseniz www.siznebekliyorsunuz.com ‘dan organ bağışı konusunda detaylı bilgi alabilir, gönüllü olabilirsiniz.

Subway Yeni ‘Food Art’ Çalışmaları ile Göz Doyuruyor 0

Fast food şirketi Subway kendisine yeni bir marka kimliği yaratıyor. Fikir New York merkezli Turner Duckworth kreatif ajansı tarafından geliştirildi.

Marka taze gıdaları odağına alan ‘food art’ çalışmaları ile gözümüzü de doyuruyor. Yaratıcılıklarını konuşturan kreatif ekip son derecede renkli çalışmalara imza atmış. Maruldan yerküre, köfte ve soğan ile gezegen gibi ilginç çalışmalar konseptin içinde mevcut.

İşte yaratıcı ve minimalliği ile dikkat çeken çalışmalardan örnekler;

 

 

 

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link