Reklamda Ünlü Kullanımı Nereye – LC Waikiki 0

Geçen haftaki yazımızda reklamda ünlü kullanımına bir giriş yapmış ve Seda Sayan üzerinden Şok ve Goldmaster reklamlarını incelemiştik.Bu hafta son günlerin ses getiren LC Waikiki reklamında oynayan Gülse Birsel, Mehmet Günsür ikilisini inceleyeceğiz.

 Mehmet Günsür – First

1996 yılında sakız pazarına giren ilk şekersiz tatlandırıcılı sakız markası olan First kurulduğu günden bu yana her zaman yenilikçi bir marka imajı çizdi. Farklı tatları ve ambalajlarıyla her zaman tüketicisinin dikkatini çekmeyi başaran First, yenilikçi ve dinamik yapısıyla özellikle genç kitleyi hedefliyor. First yeni sakızı First Sensations City’nin yeni reklamında da markasının dinamik ve genç yapısına uygun olarak İstanbul’un hareketli gece hayatını konu edinmiş ve reklamda Mehmet Günsür’ün oynaması da First için iyi bir tercih olmuş. Tarzı ve oyunculuğuyla genç kitle tarafından beğenilen ve hala genç olan Mehmet Günsür markayla iyi bir uyum sağlamış.

httpv://www.youtube.com/watch?v=VHq5X1th-LY

Gülse Birsel-Garanti bonus

Gülse Birsel reklam dünyasının çok yakından tanıdığı bir isim. Öyle ki dizilerinde yarattığı neredeyse bütün karakterler bir reklamda yer alıyor. Garanti – Bonus’ta büyük bir kitle tarafından sevilen Gülse Birsel’in popüleritesinden yararlanmak istemiş olacak ki onunla uzun dönemli bir kampanyaya imza attı ve Gülse Birsel’i marka yüzü yaptı. Senaryosunu kendisinin yazdığı reklamda Bonuskafa Kasiyer Cansu rolüyle kameraların karşısına geçen Birsel, Uğur Bilgin’in canlandırdığı genç ve yakışıklı müşterisi Mehmet Bey’e platonik bir aşk beslerken, müşterisini kendine aşık edebilmek için Bonus’un fırsatlarını kullanıyor. Reklam azımsanmayacak bir kitle tarafından sevilmese de uzun dönemli bir kampanyanın Birsel gibi popüler ve tanınmış bir ünlü ile yürütülmesini ben başarılı buldum.

httpv://www.youtube.com/watch?v=69QjgmkK_6s

Mehmet Günsür –Gülse Birsel LC Waikiki

LCW: Nişantaşı çocuklarıyla marka algısını değiştirmek yazımızda LCW’nin son reklamını ve stratejisini ayrıntılı olarak incelemiştik. Bugün o yazıya atıflarında olduğu bir yazıyla markaya biraz yakından bakalım. LC Waikiki, Türkiye’nin en büyük perakende giyim markası. Marka reklamında da söylediği gibi kolay ulaşılır olması nedeniyle düşük ve orta gelirli tüketici için çok önemli bir görev üstleniyor. İyi giyinmek herkesin hakkı sloganı bugüne kadar orta ve orta altı kitle için bir anlam ifade etsede, LCW yeni reklam kampanyasında bunu değiştirmeyi hedefliyor. Gülse Birsel’in ön yargıları degiştirmekle başlayan reklamında söylediği “herkese aynı anda hitap etmek zor gibi görünse de ,değil aslında” sözüyle LCW ona karşı bir önyargıya sahip olan elit kitleye sesleniyor. LCW bu kitleye tarzımıza ve markamıza güveniyoruz bize karşı olan önyargılarını yık ve sana sunduğumuz ‘iyi giyinme’ fırsatını değerlendir mesajı veriyor. Kısacası dün daha düşük gelirli kitleye iyi giyinmek senin de hakkın derken bugün her gelir grubuna iyi giyinmek hepinizin hakkı mesajını vermek istiyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=ij0oYeoYmWU

Bütün bunları göz önünde bulundurursak Mehmet Günsür ve Gülse Birsel tercihi markanın hedefleriyle uyuşuyor. Belirli bir tarz sahibi, büyük bir kitle tarafından sevilen popüler iki ünlü LCW’nin vermek istediği mesajla uyuşuyor. Ayrıca iki ünlünün son reklamda seslenilen elit kitleye dahil olması süreci kolaylaştırıyor. Mehmet Günsür’ün 2012 yılında Elle Stil Ödülleri’nde yılın erkek oyuncusu seçilmesi, LCW için bulunmaz fırsat. Buraya kadar her şey markayla uyumlu ve güzel gidiyor fakat meseleye bir de şu açıda bakın.

Garanti –Bonus, Birsel’le uzun dönemli bir kampanyaya başladı. Garanti –Bonus reklamlarının yayınlanma frekanslarıda oldukça yüksek. Yani gazetenizi çevirirken de Televizyon izlerken de Garanti –Bonus reklamı görmeniz çok büyük olasılık. Yine First’te bütün İstanbul’u Mehmet Günsür reklamlarıyla donattı. Reklamın yayınlanma sıklığı da azımsanmayacak derecede yüksek. Bu yüzden LCW Mehmet Günsür ve Gülse Birsel’i  kendi markasından çok diğer markalarda gören tüketiciye ulaşmada ciddi anlamda zorluk çekecektir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük perakende giyim markası isen ünlü kullanımında da bir tarzın olmalı.

Ülkemizde reklamda ünlü kullanımı her geçen gün sıkıntılı bir aşamaya doğru ilerliyor.Markalar ünlü kullanımının doğru kullanıldığında markaya büyük katkı yapacağının yanında yanlış kullanıldığında da markaya zarar vereceğini farkına varmalıdırlar. Eskiden markayla uyuşmayan ünlü kullanımına alışmışken şu an aynı ünlünün farklı markalarla aynı anda çalışmasıyla karşı karşıyayız. Sekiz – on ünlünün sürekli aynı markalar tarafından kullanılıyor olması Türk reklamcılığının üretkenliğine ciddi anlamda zarar veriyor. Türk reklamcılığının ünlü kullanımını bir kenara bırakıp yaratıcılığını göstermesinin vakti gelmedi mi sizce de?

Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

Emojilerden Yemek Oluşturarak Çocukların Beslenmesini Destekleyen Yardım Kampanyası 0

Zorluklar içinde yaşayan bir canlıya yardım etmenin binlerce çeşidini bulabiliriz, yeter ki gerçekten isteyelim. No Kid Hungry isimli bir yardım kuruluşu da küçük çocukların beslenmesine yardım edebilmek için oldukça çekici bir yardım kampanyası hazırlamış:  Emoji-yemekler.

Instagram üzerinden sadece 10 saniyede bir çocuğun karnının doyması için bağışta bulunabilmenizi sağlayan bu kampanyaya katılabilmek için ilk olarak No Kid Hungry’nin Instagram hesabını ziyaret ediyorsunuz, hesabın hikayeler kısmında oluşturdukları 10 saniyelik videoyu izleyip yana kaydırıyorsunuz ve kendi emoji-yemeğinizi hazırlamaya başlıyorsunuz. Üstte duran boş tabağa alt kısımda yer alan yiyecek emojilerinden istediğinizi sürükleyerek kendinize has bir yemek oluşturabiliyorsunuz. Tabağa eklediğiniz her bir yiyecek emojisi sizin organizasyona bağışlayacağınız bağış miktarını belirliyor. Tabağa eklediğiniz emoji sayısı arttıkça bağış miktarınız da artıyor.

Terkedilmiş ya da yeterli beslenme desteğine sahip olamayan çocukların çektiği zorluklara dikkat çekmek amacıyla BBH New York işbirliği ile gençlere yönelik olan hazırlanan bu kampanya, No Kid Hungry’nin amaçları göz önüne alınarak gençlerin en fazla vakit geçirdiği bir sosyal mecrada bağışçı olmalarını eğlenceli bir yolla sağlamayı hedeflemiş.

Böylelikle gençler hem sayfayı ziyaret ederek konunun ciddiyeti hakkında bilgi sahibi olabiliyor hem on saniyelik eğlenceli bir video sonrasında sanal bir yemek tabağı hazırlarken eğleniyor ve işin sonunda çocukların beslenmesi için istedikleri kadar bağış yapabiliyorlar.

No Kid Hungry ‘ye yapılan bağışlardan vergi alınmıyor. Ve organizasyon yapılan bağışlarla zor durumda olan çocukların yeme ve eğitim masrafları için onların ailelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Organizasyona göre yapılan her 20 $’lık bağış bir çocuğa 200 yemek kadar destek olabiliyor. Doğru element ve doğru kanal tercihi ile yapılan bu kampanya sosyal medyanın gençler üzerindeki gücünü yardım gibi sosyal bir konuya çekme konusunda ne kadar başarılı olunabileceğini bizlere gösteriyor.

Amazon’un Algoritması Teröristlere mi Çalışıyor? 0

Channel 4 News‘in yayınladığı habere göre, Amazon’un algoritması, kullanıcılarına bomba yapmak için tüm malzemeleri sunuyor. Tek başına satın alındığında herhangi bir zararı olmayan ürünler, reaksiyona girerek patlama yarattıkları ürünlerle birlikte ‘bunu alan bunu da aldı’ şeklinde kullanıcılara sunuluyor.

Amazonun bu algoritması kullanıcılara ilgili oldukları diğer ürünleri sunmak için kullanılıyor. Fakat bazı durumlar var ki kullanıcının aklına bazı fikirler de sokuyor. Örnek olarak ise eğer termit ve karabarut yapımında kullanılan malzemelerden birini satın alırsanız diğerlerini de size öneri olarak sunuyor. Bu önerileri takip ederek aldığınız ürünler sonucunda ev yapımı bir patlayıcı elde edebiliyorsunuz.

Hatta bunun çok daha ötesinde patlamanın etkisini artırmak için, şarapnel olarak kullanılmak amacıyla çelik misketler de kullanıcılara öneriliyor. Tabii ki Amazon’un algoritması bu ürünleri birlikte satın alan kişilerin çelik misketleri şarapnel olarak kullandığını bilmiyor. Ancak amacınız bomba yapmaksa bu öneriler size güçlü bir patlayıcı yapmayı sunuyor.

Bu öneriler sadece kimyasal maddeler ile sınırlı da değil aynı zaman da gıda üretimi için satılan (Channel 4 tarafından adı açıklanmayan) bazı maddeler de çeşitli reaksiyonlarla bir bomba malzemesine dönüşebiliyor.

Channel 4 News’in en önemli çalışması ise Birleşik Krallık kanunlarına göre bir kişi, kendi kullanımı için en fazla 100 gram karabarut satın alabiliyor iken Amazon’da toplam 45 kg karabarut üretecek malzemeden oluşan bir sepet hazırlaması.

Amazon’un bu bileşenleri sepete ekleyen müşterilerine “Bunu alan bunu da aldı” diyerek sunduğu diğer malzemeler şunlar:

  • Çelik misketler
  • Basma düğmeli şalter
  • Batarya bağlantıları ve kablolar

Bir diğer örnek ise eğer Amazondan ateşleyici kablo satın alırsanız size uzaktan kumandayla patlamaları tetiklemeyi sağlayan elektronik ateşleme sisteminin de içinde olduğu listeyi öneriyor.

Tabi ki şunu diyebiliriz ki Amazon’da satılan tüm bu ürünlerin Birleşik Krallık’da satılması ve alınması yasa dışı değil. Ancak daha önce bu malzemeleri birlikte satın aldığı için tutuklanan ve bomba yapmayı planladığı öğrenilen bazı kişiler tutuklanmıştı.

Parlamentonun İç İşleri Komitesi Başkanı Yvette Cooper elde edilen bulguların ‘rahatsız edici’ olduğunu belirtti.

Amazon ise buna karşılık olarak satılan tüm ürünlerin Birleşik Krallık yasalarına uygun olmak zorunda olduğunu, ayrıca konu hakkında inceleme yapmak isteyen polis ve diğer güvenlik güçleri ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Bahsi geçen kimyasalların adı özellikle açıklanmadı ancak uzmanlar bu kimyasalların bomba yapımında kullanıldığını doğruladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link