Reklamda Ünlü Kullanımı Nereye – LC Waikiki

Geçen haftaki yazımızda reklamda ünlü kullanımına bir giriş yapmış ve Seda Sayan üzerinden Şok ve Goldmaster reklamlarını incelemiştik.Bu hafta son günlerin ses getiren LC Waikiki reklamında oynayan Gülse Birsel, Mehmet Günsür ikilisini inceleyeceğiz.

 Mehmet Günsür – First

1996 yılında sakız pazarına giren ilk şekersiz tatlandırıcılı sakız markası olan First kurulduğu günden bu yana her zaman yenilikçi bir marka imajı çizdi. Farklı tatları ve ambalajlarıyla her zaman tüketicisinin dikkatini çekmeyi başaran First, yenilikçi ve dinamik yapısıyla özellikle genç kitleyi hedefliyor. First yeni sakızı First Sensations City’nin yeni reklamında da markasının dinamik ve genç yapısına uygun olarak İstanbul’un hareketli gece hayatını konu edinmiş ve reklamda Mehmet Günsür’ün oynaması da First için iyi bir tercih olmuş. Tarzı ve oyunculuğuyla genç kitle tarafından beğenilen ve hala genç olan Mehmet Günsür markayla iyi bir uyum sağlamış.

httpv://www.youtube.com/watch?v=VHq5X1th-LY

Gülse Birsel-Garanti bonus

Gülse Birsel reklam dünyasının çok yakından tanıdığı bir isim. Öyle ki dizilerinde yarattığı neredeyse bütün karakterler bir reklamda yer alıyor. Garanti – Bonus’ta büyük bir kitle tarafından sevilen Gülse Birsel’in popüleritesinden yararlanmak istemiş olacak ki onunla uzun dönemli bir kampanyaya imza attı ve Gülse Birsel’i marka yüzü yaptı. Senaryosunu kendisinin yazdığı reklamda Bonuskafa Kasiyer Cansu rolüyle kameraların karşısına geçen Birsel, Uğur Bilgin’in canlandırdığı genç ve yakışıklı müşterisi Mehmet Bey’e platonik bir aşk beslerken, müşterisini kendine aşık edebilmek için Bonus’un fırsatlarını kullanıyor. Reklam azımsanmayacak bir kitle tarafından sevilmese de uzun dönemli bir kampanyanın Birsel gibi popüler ve tanınmış bir ünlü ile yürütülmesini ben başarılı buldum.

httpv://www.youtube.com/watch?v=69QjgmkK_6s

Mehmet Günsür –Gülse Birsel LC Waikiki

LCW: Nişantaşı çocuklarıyla marka algısını değiştirmek yazımızda LCW’nin son reklamını ve stratejisini ayrıntılı olarak incelemiştik. Bugün o yazıya atıflarında olduğu bir yazıyla markaya biraz yakından bakalım. LC Waikiki, Türkiye’nin en büyük perakende giyim markası. Marka reklamında da söylediği gibi kolay ulaşılır olması nedeniyle düşük ve orta gelirli tüketici için çok önemli bir görev üstleniyor. İyi giyinmek herkesin hakkı sloganı bugüne kadar orta ve orta altı kitle için bir anlam ifade etsede, LCW yeni reklam kampanyasında bunu değiştirmeyi hedefliyor. Gülse Birsel’in ön yargıları degiştirmekle başlayan reklamında söylediği “herkese aynı anda hitap etmek zor gibi görünse de ,değil aslında” sözüyle LCW ona karşı bir önyargıya sahip olan elit kitleye sesleniyor. LCW bu kitleye tarzımıza ve markamıza güveniyoruz bize karşı olan önyargılarını yık ve sana sunduğumuz ‘iyi giyinme’ fırsatını değerlendir mesajı veriyor. Kısacası dün daha düşük gelirli kitleye iyi giyinmek senin de hakkın derken bugün her gelir grubuna iyi giyinmek hepinizin hakkı mesajını vermek istiyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=ij0oYeoYmWU

Bütün bunları göz önünde bulundurursak Mehmet Günsür ve Gülse Birsel tercihi markanın hedefleriyle uyuşuyor. Belirli bir tarz sahibi, büyük bir kitle tarafından sevilen popüler iki ünlü LCW’nin vermek istediği mesajla uyuşuyor. Ayrıca iki ünlünün son reklamda seslenilen elit kitleye dahil olması süreci kolaylaştırıyor. Mehmet Günsür’ün 2012 yılında Elle Stil Ödülleri’nde yılın erkek oyuncusu seçilmesi, LCW için bulunmaz fırsat. Buraya kadar her şey markayla uyumlu ve güzel gidiyor fakat meseleye bir de şu açıda bakın.

Garanti –Bonus, Birsel’le uzun dönemli bir kampanyaya başladı. Garanti –Bonus reklamlarının yayınlanma frekanslarıda oldukça yüksek. Yani gazetenizi çevirirken de Televizyon izlerken de Garanti –Bonus reklamı görmeniz çok büyük olasılık. Yine First’te bütün İstanbul’u Mehmet Günsür reklamlarıyla donattı. Reklamın yayınlanma sıklığı da azımsanmayacak derecede yüksek. Bu yüzden LCW Mehmet Günsür ve Gülse Birsel’i  kendi markasından çok diğer markalarda gören tüketiciye ulaşmada ciddi anlamda zorluk çekecektir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük perakende giyim markası isen ünlü kullanımında da bir tarzın olmalı.

Ülkemizde reklamda ünlü kullanımı her geçen gün sıkıntılı bir aşamaya doğru ilerliyor.Markalar ünlü kullanımının doğru kullanıldığında markaya büyük katkı yapacağının yanında yanlış kullanıldığında da markaya zarar vereceğini farkına varmalıdırlar. Eskiden markayla uyuşmayan ünlü kullanımına alışmışken şu an aynı ünlünün farklı markalarla aynı anda çalışmasıyla karşı karşıyayız. Sekiz – on ünlünün sürekli aynı markalar tarafından kullanılıyor olması Türk reklamcılığının üretkenliğine ciddi anlamda zarar veriyor. Türk reklamcılığının ünlü kullanımını bir kenara bırakıp yaratıcılığını göstermesinin vakti gelmedi mi sizce de?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

Airbnb, Trump’ın Pislik Yuvası Olarak Tanımladığı Ülkelerin Reklamını Yaptı

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık koltuğuna oturduğundan beri, yaptığı birçok hamle hem kendi ülkesindeki hem de dünya çapındaki çok büyük bir kesim tarafından eleştirilen Donald Trump, zaman zaman da belli kesimlere yönelik olarak yaptığı aşağılayıcı yorumlarla dikkatleri üzerine çekiyor. Kendisinin bu kapsamda son olarak yaptığı açıklama da oldukça tepki topladı.

Donald Trump, iddia edildiğine göre geçtiğimiz hafta Beyaz Saray’da gerçekleştirilen bir toplantı sırasında Haiti, El Salvador ve bazı Afrika ülkelerini hafifletilmiş tabirle “pislik yuvası” olarak tanımladı. Doğal olarak bu açıklama, son günlerde medyada kendine fazlaca yer buldu ve birçok kişi, Donald Trump’ın bu açıklamasına tepki göstererek söz konusu ülkeleri savundu. İnsanların konaklama yeri bulmasına yardımcı olan bir online platform olan Airbnb de kritik bir hamleyle Amerika Birleşik Devletleri başkanının bu açıklamasını bir reklam kampanyasına dönüştürdü.

Fortune’un yaptığı habere göre Airbnb, Donald Trump’ın kötülediği bu ülkelerin reklamını yapmak için en az 100.000 dolar katkıda bulunacağına söz verdi. Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su olan Brian Chesky, resmi Twitter hesabından attığı tweet’lerle bu ülkelerin kendileri için olan önemine dikkat çekti ve dolaylı bir şekilde de olsa Trump’ın açıklamasını eleştirdi. Brian Chesky; Haiti, El Salvador ve Afrika’nın belli bölgelerinde yaklaşık olarak 75.000 ev sahibi bulunduğunu ve toplamda 2,7 milyon Airbnb kullanıcısının Haiti, El Salvador ve Afrika ülkelerinin “ziyaret etmeye yetecek kadar güzel” olduklarına karar verdiklerini vurguladı.

Airbnbn CEO’su, attığı tweet’lerden birinde bu ülkelerde bulunan 75.000 ev sahibinin toplamda 170 milyon dolar gelir elde ettiğini de belirtti.

Bununla birlikte Brian Chesky, söz konusu ülkelerin güzelliklerini ön plana çıkartmak için bu ülkelerden bazı manzaraların yer aldığı fotoğraflar paylaşmayı da ihmal etmedi.

Ayrıca Airbnb’nin resmi Instagram hesabı da aynı şekilde benzer şekilde bahsi geçen ülkelerin bazılarının fotoğraflarını paylaştı.

Bu, bir markanın, Donald Trump’ın açıklamasından faydalandığı ilk olay değil. Daha önce de fast food restoran zinciri KFC, Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a yönelik olarak attığı bir tweet’i kullanarak McDonald’s’a göndermede bulunmuştu.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

McDonald’s, Müzeleri Kötülediği İçin Tepki Çeken Reklamını Yayından Kaldırdı

Markaların, sundukları ürünlerin ya da hizmetlerin insanlar tarafından tercih edilmesini sağlamak amacıyla yaptıkları reklamlar her zaman beklenilen sonucu vermeyebiliyor, hatta geri tepebiliyor. Şu zamana kadar tepki çeken birçok reklamla karşılaştık. Bunun geçtiğimiz yılki örneklerine “2017’nin En Çok Tepki Çeken 10 Reklamı” başlıklı yazımızdan göz atabilirsiniz. Bu durumun son kurbanı ise fast food restoran zinciri McDonald’s oldu.

Desing Taxi’nin yaptığı habere göre Kanada’da yayımlanan bir McDonald’s reklamı, 5 doları yemek almak için harcamanın, müzeye gidip dinozorlar hakkında bir şeyler öğrenmek için harcamaktan daha iyi olduğunu vurguluyordu. Reklamdaki anlatıcı, “5 dolara bir müze turu yapabilirsiniz.” diyor ve ardından müze rehberi olan bir kadın anlatıcının sözünü keserek “Dinozorlar vardı ve sonra yoktu. Tamam, öyleyse hediyelik eşya dükkanına geçin.” diyor. Daha sonra anlatıcı, izleyicilere 5 dolarlarını sandviç, patates kızartması ve içecekten oluşan değerli bir yemek için harcamalarını söylüyor.

Müze gezmenin aslında o kadar da önemli bir olay olmadığı izlenimini yaratan bu reklam, doğal olarak insanların tepkisini çekti. Kanada’nın en batısında yer alan Britanya Kolumbiyası eyaletinde bulunan bir bilim müzesi olan Exploration Place’in müdürü olan Tracy Calogheros, bu reklamın kendisini çok üzdüğünü belirtti. Tracy Calogheros reklamla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Aslında bizim hediyelik eşya dükkanlarımızda insanları söğüşlemek için bu işin içinde olduğumuzu ve 5 dolarınızı yeni McDonald’s hamburger promosyonuna harcamanızın daha iyi olduğunu ima ediyor. dedi.

Bu yaşananların ardından McDonald’s adına konuşan Adam Grachnik isimli şirket sözcüsü ise şirket adına özür diledi ve reklamın komik olması ve hiçbir müzeye karşı kırıcı olmaması gerektiğini ifade etti. Adam Grachnik, The Canadian Press isimli haber ajansına yaptığı açıklamada, “Müzelerin güvenilir, saygıdeğer ve Kanada kültürü hakkında bilgilendirici yerler olduğunun tamamen farkındayız ve herhangi bir kırgınlık için özür diliyoruz.” dedi.

Bunların yanı sıra McDonald’s Kanada, Amerikan Müzeler Birliği Başkanı Laura Lott’un reklamla ilgili olarak attığı tweet’e yanıt vererek resmi Twitter hesabı üzerinden de özür diledi ve şunları ifade etti:

“Herhangi bir kırgınlık için özür diliyoruz Laura. Müzelerin güvenilir, saygıdeğer ve Kanada kültürü hakkında bilgilendirici yerler olduğunun tamamen farkındayız ve bu reklamı derhal yayın kanallarından kaldırıyoruz.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link