Geçen haftaki yazımızda reklamda ünlü kullanımına bir giriş yapmış ve Seda Sayan üzerinden Şok ve Goldmaster reklamlarını incelemiştik.Bu hafta son günlerin ses getiren LC Waikiki reklamında oynayan Gülse Birsel, Mehmet Günsür ikilisini inceleyeceğiz.

 Mehmet Günsür – First

1996 yılında sakız pazarına giren ilk şekersiz tatlandırıcılı sakız markası olan First kurulduğu günden bu yana her zaman yenilikçi bir marka imajı çizdi. Farklı tatları ve ambalajlarıyla her zaman tüketicisinin dikkatini çekmeyi başaran First, yenilikçi ve dinamik yapısıyla özellikle genç kitleyi hedefliyor. First yeni sakızı First Sensations City’nin yeni reklamında da markasının dinamik ve genç yapısına uygun olarak İstanbul’un hareketli gece hayatını konu edinmiş ve reklamda Mehmet Günsür’ün oynaması da First için iyi bir tercih olmuş. Tarzı ve oyunculuğuyla genç kitle tarafından beğenilen ve hala genç olan Mehmet Günsür markayla iyi bir uyum sağlamış.

httpv://www.youtube.com/watch?v=VHq5X1th-LY

Gülse Birsel-Garanti bonus

Gülse Birsel reklam dünyasının çok yakından tanıdığı bir isim. Öyle ki dizilerinde yarattığı neredeyse bütün karakterler bir reklamda yer alıyor. Garanti – Bonus’ta büyük bir kitle tarafından sevilen Gülse Birsel’in popüleritesinden yararlanmak istemiş olacak ki onunla uzun dönemli bir kampanyaya imza attı ve Gülse Birsel’i marka yüzü yaptı. Senaryosunu kendisinin yazdığı reklamda Bonuskafa Kasiyer Cansu rolüyle kameraların karşısına geçen Birsel, Uğur Bilgin’in canlandırdığı genç ve yakışıklı müşterisi Mehmet Bey’e platonik bir aşk beslerken, müşterisini kendine aşık edebilmek için Bonus’un fırsatlarını kullanıyor. Reklam azımsanmayacak bir kitle tarafından sevilmese de uzun dönemli bir kampanyanın Birsel gibi popüler ve tanınmış bir ünlü ile yürütülmesini ben başarılı buldum.

httpv://www.youtube.com/watch?v=69QjgmkK_6s

Mehmet Günsür –Gülse Birsel LC Waikiki

LCW: Nişantaşı çocuklarıyla marka algısını değiştirmek yazımızda LCW’nin son reklamını ve stratejisini ayrıntılı olarak incelemiştik. Bugün o yazıya atıflarında olduğu bir yazıyla markaya biraz yakından bakalım. LC Waikiki, Türkiye’nin en büyük perakende giyim markası. Marka reklamında da söylediği gibi kolay ulaşılır olması nedeniyle düşük ve orta gelirli tüketici için çok önemli bir görev üstleniyor. İyi giyinmek herkesin hakkı sloganı bugüne kadar orta ve orta altı kitle için bir anlam ifade etsede, LCW yeni reklam kampanyasında bunu değiştirmeyi hedefliyor. Gülse Birsel’in ön yargıları degiştirmekle başlayan reklamında söylediği “herkese aynı anda hitap etmek zor gibi görünse de ,değil aslında” sözüyle LCW ona karşı bir önyargıya sahip olan elit kitleye sesleniyor. LCW bu kitleye tarzımıza ve markamıza güveniyoruz bize karşı olan önyargılarını yık ve sana sunduğumuz ‘iyi giyinme’ fırsatını değerlendir mesajı veriyor. Kısacası dün daha düşük gelirli kitleye iyi giyinmek senin de hakkın derken bugün her gelir grubuna iyi giyinmek hepinizin hakkı mesajını vermek istiyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=ij0oYeoYmWU

Bütün bunları göz önünde bulundurursak Mehmet Günsür ve Gülse Birsel tercihi markanın hedefleriyle uyuşuyor. Belirli bir tarz sahibi, büyük bir kitle tarafından sevilen popüler iki ünlü LCW’nin vermek istediği mesajla uyuşuyor. Ayrıca iki ünlünün son reklamda seslenilen elit kitleye dahil olması süreci kolaylaştırıyor. Mehmet Günsür’ün 2012 yılında Elle Stil Ödülleri’nde yılın erkek oyuncusu seçilmesi, LCW için bulunmaz fırsat. Buraya kadar her şey markayla uyumlu ve güzel gidiyor fakat meseleye bir de şu açıda bakın.

Garanti –Bonus, Birsel’le uzun dönemli bir kampanyaya başladı. Garanti –Bonus reklamlarının yayınlanma frekanslarıda oldukça yüksek. Yani gazetenizi çevirirken de Televizyon izlerken de Garanti –Bonus reklamı görmeniz çok büyük olasılık. Yine First’te bütün İstanbul’u Mehmet Günsür reklamlarıyla donattı. Reklamın yayınlanma sıklığı da azımsanmayacak derecede yüksek. Bu yüzden LCW Mehmet Günsür ve Gülse Birsel’i  kendi markasından çok diğer markalarda gören tüketiciye ulaşmada ciddi anlamda zorluk çekecektir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük perakende giyim markası isen ünlü kullanımında da bir tarzın olmalı.

Ülkemizde reklamda ünlü kullanımı her geçen gün sıkıntılı bir aşamaya doğru ilerliyor.Markalar ünlü kullanımının doğru kullanıldığında markaya büyük katkı yapacağının yanında yanlış kullanıldığında da markaya zarar vereceğini farkına varmalıdırlar. Eskiden markayla uyuşmayan ünlü kullanımına alışmışken şu an aynı ünlünün farklı markalarla aynı anda çalışmasıyla karşı karşıyayız. Sekiz – on ünlünün sürekli aynı markalar tarafından kullanılıyor olması Türk reklamcılığının üretkenliğine ciddi anlamda zarar veriyor. Türk reklamcılığının ünlü kullanımını bir kenara bırakıp yaratıcılığını göstermesinin vakti gelmedi mi sizce de?

Paylaş
Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın