Ülkemizdeki markaların son dönemlerine baktığımızda büyük bir çoğunluğu ünlü kullanımı stratejisini benimsemiş gözüküyor. Ekranda gördüğümüz reklamlarda neredeyse ünlü kullanımına gitmeyen marka kalmadı. İlk bakışta, özellikle bilinirlik ve hatırlanma konusunda markaya ciddi anlamda katkı sağlayan ünlü kullanımı stratejisinin kullanılması normal görülebilir. Meseleye daha yakından baktığımızda ise bunların birçoğunun ne marka hedefleriyle nede stratejiyle uzaktan yakından alakası olmadığını görüyoruz. Peki ünlü kullanımın sorunlu olduğu ülkemizde, bir ünlünün aynı anda iki markayla çalışması markalara bir katkı sağlar mı? Akıllıca bir stratejiyle bir ünlüden iki markada yarar sağlayabilir mi? Bu tür sorulara cevap arayacağım yazı dizisi Seda Sayan’la başlıyor.

Seda sayan

Şok, tüketici güven endekslerinde ön sıralarda yer alan Seda Sayan’la uzun süredir iletişimini sürdürüyor. Özellikle alışverişte karar verici konumda olan kadınlar başta olmak üzere Şok’un hedef kitlesini oluşturan düşük ve orta gelir grubu için önemli bir isim Sayan. Yıllardır yaptığı kadın programlarıyla da hedef kitle için yüzünün hiç eskimemiş olması da markaya avantaj sağlıyor. Ayrıca Kadırgalı ruhuyla tüketici için adaleti temsil eden, dürüst, güvenilir bir profil çiziyor ki bu bir gıda perakende firması için bulunmayacak fırsat.

sok_market_mintax_12_1_2013

Seda Sayan’la Şok birlikteliğine bu kadar alışmışken bir de baktık ki Gold Master da reklamların da Seda Sayan’ı kullanmaya başladı. Televizyon reklamlarında sadece sesi duyulan Sayan‘ın programlarında da Gold Master tanıtımlarına yer verdiğini görüyoruz. Gold Master tüketici üzerinde güvenli bir marka imajına sahip olmak istiyor. Bu yüzden belirli bir süredir kendince reklam ve tanıtım faaliyetlerinde bulunuyor. Ayrıca Gold Master, Gold Master denince ilk akla gelen ve üzerine yapışan uydu alıcısı algısınından kurtulmak ve  elektronik marka algısına sahip olmak istiyor. Bu yüzden  reklamlarında  süpürge ve küçük ev aletlerini sıkça görüyoruz. Buraya kadar baktığımızda Gold Master‘ın hedef kitlesine uygun bir isim olan Seda Sayan’ın kullanılması gayet mantıklı. Ayrıca küçük ev aletleri süpürge gibi ürünlerde karar verici olan kadın kitle için güvenilir bir isim seçilmiş. Seda Sayan’ın seçilmesi markanın güvenilir marka olma hedefiyle de uyuşuyor.

Buraya kadar her şey markanın hedefleriyle uyuşuyor. Buradaki sorun Gold Master’ın üç aşağı beş yukarı Şok’la benzer hedef kitlelere sahip olması ve Şok’un Seda Sayan’ın üzerine yapışmış olmasından, Gold Master reklamını gören insanların aklına Şok gelmesi. Reklamda Sayan’ın sesini duyan büyük bir kitlede Gold Master Şok‘ta satılan ürünlerden biri gibi algılanıyor. Ayrıca reklamda ‘süpürgesi şaşırtır fiyatıyla şaşırtır’ sözünün geçmesi Şok’un vermek istediği hem kaliteli hem ekonomik mesajıyla aynı doğrultuda olmuş. Bu yüzden Gold Master’ın Seda Sayan seçimini riskli bir yaklaşım olarak görüyorum. Gold Master gibi büyümek isteyen kendisine hedefler koyan bir markanın Şok algısı altında ezilmesi marka hedeflerine ciddi anlamda zarar veriyor.

Bugün Seda Sayan ve çalıştığı markaları inceledik. Yazı dizimiz yeni ünlüler ve yeni markalarla devam edecek…

Paylaş
Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın