Reklamda Ünlü Kullanımı Nereye

Ülkemizdeki markaların son dönemlerine baktığımızda büyük bir çoğunluğu ünlü kullanımı stratejisini benimsemiş gözüküyor. Ekranda gördüğümüz reklamlarda neredeyse ünlü kullanımına gitmeyen marka kalmadı. İlk bakışta, özellikle bilinirlik ve hatırlanma konusunda markaya ciddi anlamda katkı sağlayan ünlü kullanımı stratejisinin kullanılması normal görülebilir. Meseleye daha yakından baktığımızda ise bunların birçoğunun ne marka hedefleriyle nede stratejiyle uzaktan yakından alakası olmadığını görüyoruz. Peki ünlü kullanımın sorunlu olduğu ülkemizde, bir ünlünün aynı anda iki markayla çalışması markalara bir katkı sağlar mı? Akıllıca bir stratejiyle bir ünlüden iki markada yarar sağlayabilir mi? Bu tür sorulara cevap arayacağım yazı dizisi Seda Sayan’la başlıyor.

Seda sayan

Şok, tüketici güven endekslerinde ön sıralarda yer alan Seda Sayan’la uzun süredir iletişimini sürdürüyor. Özellikle alışverişte karar verici konumda olan kadınlar başta olmak üzere Şok’un hedef kitlesini oluşturan düşük ve orta gelir grubu için önemli bir isim Sayan. Yıllardır yaptığı kadın programlarıyla da hedef kitle için yüzünün hiç eskimemiş olması da markaya avantaj sağlıyor. Ayrıca Kadırgalı ruhuyla tüketici için adaleti temsil eden, dürüst, güvenilir bir profil çiziyor ki bu bir gıda perakende firması için bulunmayacak fırsat.

sok_market_mintax_12_1_2013

Seda Sayan’la Şok birlikteliğine bu kadar alışmışken bir de baktık ki Gold Master da reklamların da Seda Sayan’ı kullanmaya başladı. Televizyon reklamlarında sadece sesi duyulan Sayan‘ın programlarında da Gold Master tanıtımlarına yer verdiğini görüyoruz. Gold Master tüketici üzerinde güvenli bir marka imajına sahip olmak istiyor. Bu yüzden belirli bir süredir kendince reklam ve tanıtım faaliyetlerinde bulunuyor. Ayrıca Gold Master, Gold Master denince ilk akla gelen ve üzerine yapışan uydu alıcısı algısınından kurtulmak ve  elektronik marka algısına sahip olmak istiyor. Bu yüzden  reklamlarında  süpürge ve küçük ev aletlerini sıkça görüyoruz. Buraya kadar baktığımızda Gold Master‘ın hedef kitlesine uygun bir isim olan Seda Sayan’ın kullanılması gayet mantıklı. Ayrıca küçük ev aletleri süpürge gibi ürünlerde karar verici olan kadın kitle için güvenilir bir isim seçilmiş. Seda Sayan’ın seçilmesi markanın güvenilir marka olma hedefiyle de uyuşuyor.

Buraya kadar her şey markanın hedefleriyle uyuşuyor. Buradaki sorun Gold Master’ın üç aşağı beş yukarı Şok’la benzer hedef kitlelere sahip olması ve Şok’un Seda Sayan’ın üzerine yapışmış olmasından, Gold Master reklamını gören insanların aklına Şok gelmesi. Reklamda Sayan’ın sesini duyan büyük bir kitlede Gold Master Şok‘ta satılan ürünlerden biri gibi algılanıyor. Ayrıca reklamda ‘süpürgesi şaşırtır fiyatıyla şaşırtır’ sözünün geçmesi Şok’un vermek istediği hem kaliteli hem ekonomik mesajıyla aynı doğrultuda olmuş. Bu yüzden Gold Master’ın Seda Sayan seçimini riskli bir yaklaşım olarak görüyorum. Gold Master gibi büyümek isteyen kendisine hedefler koyan bir markanın Şok algısı altında ezilmesi marka hedeflerine ciddi anlamda zarar veriyor.

Bugün Seda Sayan ve çalıştığı markaları inceledik. Yazı dizimiz yeni ünlüler ve yeni markalarla devam edecek…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link