Reklamda Ünlü Kullanımı Nereye 0

Ülkemizdeki markaların son dönemlerine baktığımızda büyük bir çoğunluğu ünlü kullanımı stratejisini benimsemiş gözüküyor. Ekranda gördüğümüz reklamlarda neredeyse ünlü kullanımına gitmeyen marka kalmadı. İlk bakışta, özellikle bilinirlik ve hatırlanma konusunda markaya ciddi anlamda katkı sağlayan ünlü kullanımı stratejisinin kullanılması normal görülebilir. Meseleye daha yakından baktığımızda ise bunların birçoğunun ne marka hedefleriyle nede stratejiyle uzaktan yakından alakası olmadığını görüyoruz. Peki ünlü kullanımın sorunlu olduğu ülkemizde, bir ünlünün aynı anda iki markayla çalışması markalara bir katkı sağlar mı? Akıllıca bir stratejiyle bir ünlüden iki markada yarar sağlayabilir mi? Bu tür sorulara cevap arayacağım yazı dizisi Seda Sayan’la başlıyor.

Seda sayan

Şok, tüketici güven endekslerinde ön sıralarda yer alan Seda Sayan’la uzun süredir iletişimini sürdürüyor. Özellikle alışverişte karar verici konumda olan kadınlar başta olmak üzere Şok’un hedef kitlesini oluşturan düşük ve orta gelir grubu için önemli bir isim Sayan. Yıllardır yaptığı kadın programlarıyla da hedef kitle için yüzünün hiç eskimemiş olması da markaya avantaj sağlıyor. Ayrıca Kadırgalı ruhuyla tüketici için adaleti temsil eden, dürüst, güvenilir bir profil çiziyor ki bu bir gıda perakende firması için bulunmayacak fırsat.

sok_market_mintax_12_1_2013

Seda Sayan’la Şok birlikteliğine bu kadar alışmışken bir de baktık ki Gold Master da reklamların da Seda Sayan’ı kullanmaya başladı. Televizyon reklamlarında sadece sesi duyulan Sayan‘ın programlarında da Gold Master tanıtımlarına yer verdiğini görüyoruz. Gold Master tüketici üzerinde güvenli bir marka imajına sahip olmak istiyor. Bu yüzden belirli bir süredir kendince reklam ve tanıtım faaliyetlerinde bulunuyor. Ayrıca Gold Master, Gold Master denince ilk akla gelen ve üzerine yapışan uydu alıcısı algısınından kurtulmak ve  elektronik marka algısına sahip olmak istiyor. Bu yüzden  reklamlarında  süpürge ve küçük ev aletlerini sıkça görüyoruz. Buraya kadar baktığımızda Gold Master‘ın hedef kitlesine uygun bir isim olan Seda Sayan’ın kullanılması gayet mantıklı. Ayrıca küçük ev aletleri süpürge gibi ürünlerde karar verici olan kadın kitle için güvenilir bir isim seçilmiş. Seda Sayan’ın seçilmesi markanın güvenilir marka olma hedefiyle de uyuşuyor.

Buraya kadar her şey markanın hedefleriyle uyuşuyor. Buradaki sorun Gold Master’ın üç aşağı beş yukarı Şok’la benzer hedef kitlelere sahip olması ve Şok’un Seda Sayan’ın üzerine yapışmış olmasından, Gold Master reklamını gören insanların aklına Şok gelmesi. Reklamda Sayan’ın sesini duyan büyük bir kitlede Gold Master Şok‘ta satılan ürünlerden biri gibi algılanıyor. Ayrıca reklamda ‘süpürgesi şaşırtır fiyatıyla şaşırtır’ sözünün geçmesi Şok’un vermek istediği hem kaliteli hem ekonomik mesajıyla aynı doğrultuda olmuş. Bu yüzden Gold Master’ın Seda Sayan seçimini riskli bir yaklaşım olarak görüyorum. Gold Master gibi büyümek isteyen kendisine hedefler koyan bir markanın Şok algısı altında ezilmesi marka hedeflerine ciddi anlamda zarar veriyor.

Bugün Seda Sayan ve çalıştığı markaları inceledik. Yazı dizimiz yeni ünlüler ve yeni markalarla devam edecek…

Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

Krispy Kreme, Dünya Diyabet Günü’nde Bedava Donut Dağıttı 0

Donut diyince akla gelen ilk markalardan biri olan ve ülkemizde de faaliyet gösteren Krispy Kreme, son reklam kampanyası kapsamında, 14 Kasım’da, Londra’da tamı tamına 36.000 adet bedava donut dağıttı. Ancak birçok insan, bu olay nedeniyle Krispy Kreme’e tepki gösterdi. Bu tepkinin sebebi ise 14 Kasım’ın Dünya Diyabet Günü olmasıydı.

Ulusal Obezite Forumu, bu kampanyanın zamanlamasıyla ilgili olarak Krispy Kreme‘e önemli sorular yöneltti. Ulusal Obezite Forumu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tam Fry ise konuyla ilgili olarak “Ne diyeceğimi bilemiyorum. O şekerli şeyin reklamını yapmak için Dünya Diyabet Günü’nü seçmek, ne düşüncesizce ve aptalca bir fikir!” dedi.

Bu yaşananlardan sonra Krispy Kreme’den yetkili bir kişi, “Bugün Krispy Kreme, UberEats ile birlikte bir promosyon başlattı. Ama artık bunun kötü bir şekilde zamanlanmış olduğunu biliyoruz. Umuyoruz ki, hayranlarımız sağlık bir yaşam tarzının bir parçası ve arada sırada olan bir ziyafet olarak donut’larımızın tadını çıkarmaya devam edeceklerdir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Sosyal medyada birçok kişi, Krispy Kreme’e bu duyarsızlığından ötürü tepki gösterdi. Hatta bu konu Twitter’da o kadar çok tartışıldı ki, #KrispyKreme ve #WorldDiabetesDay etiketleri Twitter’ın en çok konuşulan konuları arasına girdi.

Krispy Kreme Birleşik Krallık’ın resmi Twitter hesabı, Dünya Diyabet Günü‘nde donut dağıtmalarını eleştiren bir Twitter kullanıcısının attığı tweet’e “Donut’larımız ara sıra olan bir ziyafet ve biz bugün başkente biraz neşe yaymak istedik. Kötü zamanlama, artık biliyoruz.” şeklinde yanıt verdi.

Bununla birlikte bedava donut almak isteyen birçok Londralı ise internet sitesinde yaşanan teknik bir sorun nedeniyle donut alamadı. Krispy Kreme’in bu sorunla ilgili yaptığı açıklamaya göre UberEats sadece birkaç dakika içerisinde on binlerce sipariş almış ve bu da uygulamanın çökmesine neden olmuş.

Efsane Seri Deneysel Bankacılık Sona Erdi 0

Garanti Bankası’nın uzun yıllardır devam eden efsane reklam serisi Deneysel Bankacılık çekilen son filmle sürpriz bir şekilde sona erdi.

Deneysel Bankacılık, kardeşi Garanti Bankası’nda çalışan Tanju Öztürk’ün arkadaşı Şafak’la Garanti’ye rakip olmaya çalışmasını konu ediniyordu. Her biri birbirinden eğlenceli videolardan oluşan bu seride ana karakterimiz Tanju sürekli başarısız olsa da asla çalışmaktan vazgeçmiyor, hep daha iyisini üretmeye çalışıyordu.

Yıllarca en çok konuşulan dijital projelerden biri olmayı başaran Deneysel Bankacılık yayınladığı son videoyla yine kendine has üslubuyla sona geldiğini anlattı. Video hakkında spoiler vermeden sizi hüzünlü ama eğlenceli The End videosuyla baş başa bırakıyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link