Reklamda Ünlü Kullanımı Nereye 0

Ülkemizdeki markaların son dönemlerine baktığımızda büyük bir çoğunluğu ünlü kullanımı stratejisini benimsemiş gözüküyor. Ekranda gördüğümüz reklamlarda neredeyse ünlü kullanımına gitmeyen marka kalmadı. İlk bakışta, özellikle bilinirlik ve hatırlanma konusunda markaya ciddi anlamda katkı sağlayan ünlü kullanımı stratejisinin kullanılması normal görülebilir. Meseleye daha yakından baktığımızda ise bunların birçoğunun ne marka hedefleriyle nede stratejiyle uzaktan yakından alakası olmadığını görüyoruz. Peki ünlü kullanımın sorunlu olduğu ülkemizde, bir ünlünün aynı anda iki markayla çalışması markalara bir katkı sağlar mı? Akıllıca bir stratejiyle bir ünlüden iki markada yarar sağlayabilir mi? Bu tür sorulara cevap arayacağım yazı dizisi Seda Sayan’la başlıyor.

Seda sayan

Şok, tüketici güven endekslerinde ön sıralarda yer alan Seda Sayan’la uzun süredir iletişimini sürdürüyor. Özellikle alışverişte karar verici konumda olan kadınlar başta olmak üzere Şok’un hedef kitlesini oluşturan düşük ve orta gelir grubu için önemli bir isim Sayan. Yıllardır yaptığı kadın programlarıyla da hedef kitle için yüzünün hiç eskimemiş olması da markaya avantaj sağlıyor. Ayrıca Kadırgalı ruhuyla tüketici için adaleti temsil eden, dürüst, güvenilir bir profil çiziyor ki bu bir gıda perakende firması için bulunmayacak fırsat.

sok_market_mintax_12_1_2013

Seda Sayan’la Şok birlikteliğine bu kadar alışmışken bir de baktık ki Gold Master da reklamların da Seda Sayan’ı kullanmaya başladı. Televizyon reklamlarında sadece sesi duyulan Sayan‘ın programlarında da Gold Master tanıtımlarına yer verdiğini görüyoruz. Gold Master tüketici üzerinde güvenli bir marka imajına sahip olmak istiyor. Bu yüzden belirli bir süredir kendince reklam ve tanıtım faaliyetlerinde bulunuyor. Ayrıca Gold Master, Gold Master denince ilk akla gelen ve üzerine yapışan uydu alıcısı algısınından kurtulmak ve  elektronik marka algısına sahip olmak istiyor. Bu yüzden  reklamlarında  süpürge ve küçük ev aletlerini sıkça görüyoruz. Buraya kadar baktığımızda Gold Master‘ın hedef kitlesine uygun bir isim olan Seda Sayan’ın kullanılması gayet mantıklı. Ayrıca küçük ev aletleri süpürge gibi ürünlerde karar verici olan kadın kitle için güvenilir bir isim seçilmiş. Seda Sayan’ın seçilmesi markanın güvenilir marka olma hedefiyle de uyuşuyor.

Buraya kadar her şey markanın hedefleriyle uyuşuyor. Buradaki sorun Gold Master’ın üç aşağı beş yukarı Şok’la benzer hedef kitlelere sahip olması ve Şok’un Seda Sayan’ın üzerine yapışmış olmasından, Gold Master reklamını gören insanların aklına Şok gelmesi. Reklamda Sayan’ın sesini duyan büyük bir kitlede Gold Master Şok‘ta satılan ürünlerden biri gibi algılanıyor. Ayrıca reklamda ‘süpürgesi şaşırtır fiyatıyla şaşırtır’ sözünün geçmesi Şok’un vermek istediği hem kaliteli hem ekonomik mesajıyla aynı doğrultuda olmuş. Bu yüzden Gold Master’ın Seda Sayan seçimini riskli bir yaklaşım olarak görüyorum. Gold Master gibi büyümek isteyen kendisine hedefler koyan bir markanın Şok algısı altında ezilmesi marka hedeflerine ciddi anlamda zarar veriyor.

Bugün Seda Sayan ve çalıştığı markaları inceledik. Yazı dizimiz yeni ünlüler ve yeni markalarla devam edecek…

Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Coca-Cola’dan Telaffuzu Ödeme Olarak Kabul Eden Dünyanın İlk Otomatı 0

Coca-Cola İsveç, bu yaz şişe kolalarını 90’dan fazla tatil yöresini tanıtan ambalajlarla birlikte sundu. Doğal olarak bu tatil yöreleri arasında İsveç’te bulunan bazı yerlere de yer verildi. İşte kampanyanın ilginç yanı burada ortaya çıkıyor.

İsveç’te çok sayıda yerel lehçe bulunuyor ve bu lehçelerin her biri farklı fonetiklere ve dilbilgisel özelliklere sahip olmalarından dolayı İsveçliler için bile karmaşık olabiliyor. Coca-Cola İsveç de buradan yola çıkarak lehçeyi ödeme olarak kabul eden bir otomatik satış makinesini İsveç’in başkenti Stockholm’de yer alan Stureplan isimli meydana yerleştirerek insanların kullanımına sundu.

Dialekt-o-maten ismindeki bu otomat, kullanıcının sesini, hatta dildeki şiveyi algılayabilme yeteneğine sahip. Bu teknoloji, kullanıcının orijinal lehçeyi ne kadar doğru telaffuz ettiklerini belirleyebilmek için kullanıcının ses, konuşma temposu ve tonlamasını bir değerlendirmeye tabi tutuyor.

Birçok meraklı hayran ve gazeteci, Coca-Cola’nın bu ilginç otomatik satış makinesini ilk elden deneyimleyebilmeleri için davet edildi. Söylemeleri istenen ifadeleri iyi telaffuz eden katılımcılar ise otomattan bedava Coca-Cola almayı başardılar.

Kampanya kapsamında “Smögen”, en popüler ve telaffuzu en kolay lehçe olarak ön plana çıkarken “Abisko” en az popüler olan lehçe ve “Vadstena” ise telaffuzu en zor lehçe olarak dikkat çekti.

Coca-Cola, bu tarz farklı pazarlama kampanyalarıyla dikkat çeken markaların başında geliyor. Örneğin, dev içecek markası yine bu yaza özel olarak “Share a Coke” isimli kampanyası kapsamında isme özel şarkılar hazırlamış ve Romanya’da festival bileti olarak kullanılabilen pet şişe ambalajlarını kullanıma sunmuştu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link