Reklamda Bütçe: Pardon, Bu Kovboy Ne Kadar Acaba? 0

 

Neredeyse her gün, her yerde karşımıza çıkan reklamlar hakkında hükümler verip, onları acımasızca eleştirmek ya da beğenimizi belirtmek kolaydır. Peki, bu reklamlar oluşturulurken bütçeler hangi faktörlere göre belirleniyor bunu hiç merak ettiniz mi?

Bir reklam kampanyası tasarlamak için öncelikle bir hedef belirlenmesi gerekir. Bu hedef doğrultusunda firma reklam bütçesini belirler, genelde bu bütçe yıllık olarak belirlenir. Katlanabilir miktar yöntemi, keyfi saptama yöntemi, satışların yüzdesi yöntemi, satış ünitesi yönetimi, reklam göstergesi yöntemi, hedef-faaliyet yöntemi gibi yollarla hesaplanan bütçeye genelde beş ana unsur etki eder.

Pazar payı yüksek olan markalar çok fazla reklama gerek duymaz . Onlar zaten var olan potansiyeli müşteri sadakatine çevirmek için reklam yaparlar. Bu yüzden de tüketicilerin zihninden çok kalplerinde yer edinmeye çalışırlar. Tüm bunların aksine, ortada pazar payı düşük ve kendine yer edinmeye çalışan bir marka varsa rakiplerin pastasından pay almaya çalışmak daha yüksek maliyet gerektirir. Çünkü tüketicinin zihninde sağlam bir yer edinebilmeniz için daha fazla çaba sarf etmeniz gerekir.

Ürün yaşam eğrisi bütçeyi etkileyen faktörlerden biridir. Yeni bir ürününüz varsa bunu herkese tanıtmanız kaçınılmazdır. Ürününüzün onlara ne sağlayacağını anlatmanız, nasıl kullanılacağından bahsetmeniz, ürününüzü almaya teşvik etmeniz gerekir. Bu yüzden sık sık reklam vermelisiniz. Hâlihazırda pazarda iyi bir yer edinmiş bir ürününüz varsa bu size daha ucuza mal olacaktır.

Aynı şekilde pazarda çok fazla rakip varsa bunlar arasından sıyrılıp dikkat çekmeniz gerekir. Bu yüzden müşterinin dikkatini çekmeniz ve bu işe büyük yatırımlar yapmanız gerekir. Bu yüzden rekabet de bütçeyi etkileyen önemli bir faktördür.

Ürünün ikame edilebilirliği de bütçeyi etkileyen faktörler arasında yer alır. Eğer kolayda bir ürününüz varsa  farklı bir konumlandırma için biraz fazla para harcamanız gerekebilir. Marlboro örneğinde olduğu gibi bir kovboy yaratmanız ve tüm dünyanın onu tanımasını sağlamanız tahmin edeceğiniz gibi biraz masraflı bir iş olabilir.

Kaçınılmaz olarak medya planlaması da bütçeyi doğrudan etkileyecektir. Reklamın sıklığı, hangi mecralarda yayınlanacağı gibi birçok kombinasyon reklam maliyetine etki edecektir. Eğer reklam filminizin televizyonun en fazla izlendiği zaman diliminde yani dizilerin, eğlence programlarının, reality şovların, yarışmaların ve maçların yer aldığı prime timeda yayınlamak istiyorsanız pamuk elinizi cebinize atmak zorundasınız.

 

Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın

Organ Bağışı Konusunda Farkındalık Yaratan ‘Kumaş Nakilli’ Kampanya 0

Kendinden sonra başkalarına hayata tutunma şansı vermenin en güzel yolu olan organ bağışı maalesef birçok ülkede yeterli miktarda değil. (Buna ülkemizde dahil.)

Öyle ki ülkenin gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun bağış miktarı çok düşük miktarlarda kalabiliyor. Örneğin Japonya’da rakam milyon kişi başına 0.7 iken ABD’de milyon kişi başına 28.5 ülkemizde ise milyon kişi başına 0.2’lerde seyrediyor.

140.000 hastanın organ nakli beklediği ancak yeterli sayıda donör olmadığı için sadece 300 kişinin tedavi olduğu Japonya’da reklam ve PR şirketi Dentsu Japan

Japonya’da Dentsu kreatifleri organ bağışı konusunda Japon halkını bilinçlendirmek için kıyafetlerimizi tema olarak kullanmış.

Second Life Fashion” (İkinci Hayat Modası) olarak adlandırılan kampanya temel olarak, organ nakli ile yeniden hayata başlayabilmenin aslında eskiyen kıyafetlerimize ‘kumaş nakli’ (yama) yaparak onlara yeniden giyme şansı vermemiz kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Kenarda köşede unutulan, çöpe atılan kıyafetler kampanya kapsamında ücretsiz onarılarak onlara yeni kumaşlarla yeni şanslar verilmiş. Örneğin; kolunda yırtık olan bir lacivert gömlek, ekoseli bir gömleğin kol kumaşı ile birleştirilmiş ve ön kısmında sorun olan bir kumaş cekete bir basketbol ceketi parçası ilave edilmiş.

Yapılan çalışmalarla hepsi birbirinden ayrı, rengarenk ‘kumaş nakilli’ bu özel kıyafetlerle hedef kitlede organ nakli konusunda bilinç yaratılmaya çalışılmış.

Ücretsiz tamir edilen kıyafetlerin hepsine “Kalbim İkinci Hayat Modası ile Beraber” etiketleri takılan bu özel kıyafetler Second Life’ın daha önce yaptığı “Second Life Toys” adlı projenin devamı niteliğinde.

Sizlerde başkalarına hayata tutunma umudu vermek isterseniz www.siznebekliyorsunuz.com ‘dan organ bağışı konusunda detaylı bilgi alabilir, gönüllü olabilirsiniz.

Subway Yeni ‘Food Art’ Çalışmaları ile Göz Doyuruyor 0

Fast food şirketi Subway kendisine yeni bir marka kimliği yaratıyor. Fikir New York merkezli Turner Duckworth kreatif ajansı tarafından geliştirildi.

Marka taze gıdaları odağına alan ‘food art’ çalışmaları ile gözümüzü de doyuruyor. Yaratıcılıklarını konuşturan kreatif ekip son derecede renkli çalışmalara imza atmış. Maruldan yerküre, köfte ve soğan ile gezegen gibi ilginç çalışmalar konseptin içinde mevcut.

İşte yaratıcı ve minimalliği ile dikkat çeken çalışmalardan örnekler;

 

 

 

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link