Neredeyse her gün, her yerde karşımıza çıkan reklamlar hakkında hükümler verip, onları acımasızca eleştirmek ya da beğenimizi belirtmek kolaydır. Peki, bu reklamlar oluşturulurken bütçeler hangi faktörlere göre belirleniyor bunu hiç merak ettiniz mi?

Bir reklam kampanyası tasarlamak için öncelikle bir hedef belirlenmesi gerekir. Bu hedef doğrultusunda firma reklam bütçesini belirler, genelde bu bütçe yıllık olarak belirlenir. Katlanabilir miktar yöntemi, keyfi saptama yöntemi, satışların yüzdesi yöntemi, satış ünitesi yönetimi, reklam göstergesi yöntemi, hedef-faaliyet yöntemi gibi yollarla hesaplanan bütçeye genelde beş ana unsur etki eder.

Pazar payı yüksek olan markalar çok fazla reklama gerek duymaz . Onlar zaten var olan potansiyeli müşteri sadakatine çevirmek için reklam yaparlar. Bu yüzden de tüketicilerin zihninden çok kalplerinde yer edinmeye çalışırlar. Tüm bunların aksine, ortada pazar payı düşük ve kendine yer edinmeye çalışan bir marka varsa rakiplerin pastasından pay almaya çalışmak daha yüksek maliyet gerektirir. Çünkü tüketicinin zihninde sağlam bir yer edinebilmeniz için daha fazla çaba sarf etmeniz gerekir.

Ürün yaşam eğrisi bütçeyi etkileyen faktörlerden biridir. Yeni bir ürününüz varsa bunu herkese tanıtmanız kaçınılmazdır. Ürününüzün onlara ne sağlayacağını anlatmanız, nasıl kullanılacağından bahsetmeniz, ürününüzü almaya teşvik etmeniz gerekir. Bu yüzden sık sık reklam vermelisiniz. Hâlihazırda pazarda iyi bir yer edinmiş bir ürününüz varsa bu size daha ucuza mal olacaktır.

Aynı şekilde pazarda çok fazla rakip varsa bunlar arasından sıyrılıp dikkat çekmeniz gerekir. Bu yüzden müşterinin dikkatini çekmeniz ve bu işe büyük yatırımlar yapmanız gerekir. Bu yüzden rekabet de bütçeyi etkileyen önemli bir faktördür.

Ürünün ikame edilebilirliği de bütçeyi etkileyen faktörler arasında yer alır. Eğer kolayda bir ürününüz varsa  farklı bir konumlandırma için biraz fazla para harcamanız gerekebilir. Marlboro örneğinde olduğu gibi bir kovboy yaratmanız ve tüm dünyanın onu tanımasını sağlamanız tahmin edeceğiniz gibi biraz masraflı bir iş olabilir.

Kaçınılmaz olarak medya planlaması da bütçeyi doğrudan etkileyecektir. Reklamın sıklığı, hangi mecralarda yayınlanacağı gibi birçok kombinasyon reklam maliyetine etki edecektir. Eğer reklam filminizin televizyonun en fazla izlendiği zaman diliminde yani dizilerin, eğlence programlarının, reality şovların, yarışmaların ve maçların yer aldığı prime timeda yayınlamak istiyorsanız pamuk elinizi cebinize atmak zorundasınız.

 

Paylaş
Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın