Reklamcılıkta Yaratıcılık Nedir, Reklam Felsefesine Nasıl Uyarlanmalıdır?

Reklam, bohem bir kültür değildir. Bir kuluçka nöbeti değildir. Gizemli yaratım süreçleri değildir. Tüm bunlar, ortaya çıkan işin başarıdan, gerçekten fersah fersah uzaklaşmasıdır. Tüm bunlar, saplanıp kalma miyopluğudur.

Reklam eleştirmeni Bob Garfield bu durumu şöyle açıklar : “Reklamcılık, kendi mesajlarını titizlikle kendi yaratmaya alışmış bir endüstridir. Reklamcılık, kurumsal olarak kendisini değerlendirme kriteri, birbirlerini ışıltılı heykelciklerle ödüllendirmekle sınırlı bir endüstridir.”  Serbest çağrışımlar dünyasına dalarsak eğer günümüzde verilen bazı kristal ödüller, kristal camlarıyla ünlü Bohemya kentinden mi ilham aldı dersiniz?

Reklam, rasyonel ve duygusal hayal gücü ile ilerleyen vagonlardır. Dünyayı döndüren şey kelimelerdir. Hayal gücüdür. Sanattır. Biçimin özgürleştirici güzelliğidir. Boş bir kağıt parçası kadar tehditkar başka ne olabilir ? Tüm bunlar felsefenin tesellisi değil; yaratıcılığın özüdür.

51b5da0c-8d06-4ed9-867c-800bca04744e

Hayao Miyazaki, ‘Yürüyen Şato’ animesinde yarattığı ‘Calcifer’ karakteri ile bir ateşe ruh vermiştir. Calcifer kötü bir ruhtur. Ancak devasa bir şatoyu hareket ettiren tek güç o minik ateştir.  Öğretilmiş yaratıcılık metotları, geleneksel reklamcılık algıları ve daha pek çok şeyi değiştirmek için kötü olmayı denemeliyiz. Ve kötü olmak istiyorsak, cesurca kuralları yıkmalıyız.

Müstakbel müşterilerinize sunduğunuz kusursuz vaadlerinizi – orijinallik, strateji, alaka, mizah, yaratıcılık, müzik, sinematografi, fotoğraf – kutsal bir vekil edası ile sıradanlaşmadan, kuralları yıkarak gerçekleştirmelisiniz. Zira, siz ışıltılı ödül törenleri sonrasında içkinizi yudumlarken, her daim pazar payını arttırmak için koşturan müşterilerinizi de düşünmelisiniz.

Tüm bu düşünce bulutlarının içerisindeki siyahlık yani asıl mesele; reklamcılık sektörünün ve reklamcılık mesleğinin bu kadar sterilleştirilmesidir. Bu, stereotip bir bakış açısıdır. Bu yaşlı bir döngüdür. Tembihli, sözde yaratıcı kişiler, hünersiz işler çıkarmaya devam ettiği sürece, kimse kral çıplak demediği sürece bu döngüde yaşamaya devam edeceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link