Reklamcılıkta ‘Ünsüz’ Kullanımı

Son zamanlarda dikkatinizi çekmiştir mutlaka; reklamlar adeta bir ünlü geçidine dönüştü. Bir marka reklam yapacaksa hemen popüler bir ünlü bulunup marka yüzü yapılıyor. Çoğu markanın nasıl bir stratejiye dayanarak ünlü kullanımına gittiğinin belli olmadığı bir süreçte halkın içinden, sıradan insanlar kullanılarak yaratılmış iki efsane karakter üzerinden reklamcılıkta ünsüz kullanımına daha yakından bakalım.

Ali Desidero

desiredrooooTürk reklamcılık tarihinin en iyi karakterlerinden biri. Yıllarca ”Derby kullan ey millet” söylemini beyinlerimize kazıyan adam.

Derby üretiminden tasarımına kadar yüzde yüz Türk sermayesi olduğundan ‘sapına kadar Türk’ mesajı veriyor ve pazardaki milli duyguları hassas kitleyi hedefliyordu. Aynı zamanda Samurai alt markasıylada ucuz fiyat politikasını sürdüren Derby, pazarda milliyetçi ve ucuz konumunu sahiplenmişti. Yani Derby fonksiyonel fayda olarak daha pahalısının yaptığı traşı daha ucuza yapabilmek, duygusal fayda olarak da yerli malı kullanmaktı.

Bu politikayı anlatacak en iyi isim de hedef kitlenin içinden gelen bir karakter Ali Desidero‘ydu. Yüzlerce yıllık mahalle kültürünün yarattığı bir karakter olan Desidero, delikanlı ağır abi rolünü oynuyordu. Küçükleri seven, büyükleri sayan mahallenin koruyucu abisiydi. Reklamlardaki uçuk, tanınmayan karakterlerin yanında o her mahallede karşımıza çıkabilecek sıcak ve samımı bir karakterdi.

Karakteri canlandıran Yıldırım Memişoğlu da gerçek hayatında da bu mahalle kültürünün içinden gelen bir Ali Desidero’ydu aslında. Bu yüzden rol yapmıyor kendisini oynuyordu karakterde. Karakterin yaratıcısı olan Türk reklamcılığının efsane ismi Ali Taran’ın şu sözleri aslında her şeyi özetliyor:

“Önce gerçekleri kabul edeceksiniz. Biz gerçekleri değiştirmeye çalışmayız, var olanlar üzerinden yaratırız. Biz bu ülke insanını gözleriz. Onu veri olarak alırız. Onun için bizim reklamlarımızı daha iyi anlıyorlar. Kendi değerlerini, kaprislerini reklama yansıtamazsın. Ben küpe takabilirim, ama bir ürün yaratırken, hedefim benim gibi küpe takanlar değil, Türk halkıdır”

Ayşe Teyze

ayse-teyze-3010İkinci efsane Ace’nin Ayşe Teyze’sidir. Ayşe Teyze Procter&Gamble’ın dünyanın birçok yerinde uyguladığı halkın içinden sıradan insanları marka yüzü yaparak bu insanlarla uzun dönem kampanya yürütme politikasının Türkiye versiyonudur aslında.

Karakteri canlandıran Alev Gündoğdu, Ace ile ilk sahneye çıktıgında henüz 27 yaşındaydı. Dile kolay tam o günden bu güne tam 33 yıl olmuş. Hiç değişmeyen mavi eteği ve bembeyaz gömleğiyle adeta evimizin bir ferdi konumuna geldi. Çamaşırın dostu, mikropların can düşmanı Ayşe Teyze, ihtiyaç duyulduğunda ortaya çıkıp yanından hiç ayırmadığı Ace’si ile bir anne duyarlılığı ve şefkatiyle çamaşırları temizler.

Ayşe Teyze evine ve ailesine düşkün, pratik, temiz, bilinçli bir kadındır aynı zamanda. Kısacası Ayşe Teyze sokaktaki Türk kadını rolünü yıllar boyu oynadı ve Ace’nin pastadan kopardığı payın en büyük etkeni oldu.

İki örnek bize ünlü kullanımına gitmeden de markaların ne kadar başarılı işler yapabileceğini net olarak gösteriyor. İyi yakalanmış tüketici iç görüleriyle, markanın hedefleri ve stratejileri göz önünde bulundurularak kullanılan ‘ünsüz’ karakterler de bir markaya büyük değer katabilir. Önemli olan da başarıyı sıfırdan yakalamak değil mi zaten?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

IKEA’dan Donald Trump ve Kim Jong-Un’a “Silahlarla Savaşmayın, Mobilya Yapın” Çağrısı

12 Haziran 2018, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un arasında Kuzey Kore’nin nükleer silahlandırılması konusundaki tarihi toplantısına ithafen IKEA bir Facebook postu yayınladı. 

Marka, vidaları sıkıştırmaya yarayan bir alyan anahtarı fotoğrafının yanınada “inşaat silahı 0 Dolar” şeklinde bir espri ile birlikte postun altında da “Mobilya yapalım, savaşmayalım” postu paylaştı.

IKEA tek bir alyan anahtarıyla çok anlamlı bir post yayınlayarak savaşa ve silahlanmaya karşı olduğunu belirtti. ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’a bedava olan alyan anahtarıyla savaşmak yerine mobilya yapmalarını teklif etti.

İlgi gören Facebook postunun altına Jin Spade’dan ilginç ve güzel bir yorum gelmiş: “Ya Ikea bir ülke olsaydı?”. Ardından Ikea da bu yoruma cevap vermekte gecikmemiş ve; “Alyan anahtarının yardımıyla bir şeylerin dağılmadığından emin olacağız.”

IKEA ilginç ve zekice reklam kampanyaları ile sık sık gündeme gelen bir marka ancak bu sefer herhangi bir ürününü tanıtmak yerine dünya barışına katkıda bulunmak istemiş. Siz ne düşünüyorsunuz, beğendiniz mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yalancının Mumu: Yalan İfadelerle Tüketiciyi Kandırmanın Cezasını Çeken Markalar

  • Tüketicinin beğenisine sunduğunuz her ürün ve hizmetin biraz pazarlamanın sihirli dokunuşuna ihtiyacı vardır elbet. Ama ya o ince ayarlanması gereken dozu biraz fazla kaçırdıysanız ne olacak?
  • Redbull kanatlandırmıyor, New Balance giyerek kilo veremiyorsunuz. Tüketiciyi kandırmanın, yanlış reklam beyanında bulunmanın bedelini ağır ödeyen markalardan örnekler aşağıda;
  • Benzer yazılar için Pazarlamada Algı ve İtibar Yönetimi

Markanızın ününü ve müşterinizin size güvenini zedelemekle sonuçlanabilecek bu hatalardan birkaç tanesine hep beraber göz atalım;

Airborne’un yaptığı:  Uydurma bir tedavi yöntemi

1990’larda piyasaya vitamin ve mineral takviyeleri çıkaran Airborne, piyasada bir anda yaygın hastalıklardan olan grip ve soğuk algınlığını engelleme ve etkilerini hafifletme vaadleri ile çıktı. Peki gerçekten öyle miydi? Daha sağlıklı ve güvenilir yiyecekler için toplum faydasını koruyan organizasyon Center for Science in the Public Interest (CSPI) tarafından yapılan araştırma bu iddiaların altını dolduracak gerçek bir bilimsel kanıt bulunmadığını keşfedince Airborne 23.3 milyon dolarlık bir tazminat ödemeye mahkum oldu.

Splenda: Şekerden yapılmıyor

Neredeyse her yerde şeker alternatifi olarak gördüğümüz Splenda ise “ Şekerden yapıldı, bu nedenle tadı şeker gibi” mottosu ile 2000’lerde yayılırken ve müşterilerini doğal olduğuna inandırırken Şeker Birliği aslında Splenda’nın şekerden yapılmadığını , yoğun bir kimyasal içerik içerdiğini keşfetti ve şirkete dava açtı. Gizlilik kararı ile sürdürülen davada 2007’de uzlaşma sağlandı.

New Balance kilo vermenize yardım etmiyor

2011’de New Balance yeni ayakkabı serisini kas aktivasyonunu ve kalori yakımını sağlar ifadeleri ile tanıtırken bu ifadelerin halkı kandırmak ve yanlış beyanda bulunmak olduğunu düşünüyor muydu? Hayır. Sonradan yapılan birçok araştırma normal yürüyüş ayakkabıları ile karşılaştırıldığında New Balance serisinin insan sağlığına ekstra bir faydası bulunmadığını hatta kas zedelenmesine bile neden olacağını kanıtladı.

Redbull kanatlandırmıyor

Bu vakanın ilgi çekici olmasının nedeni ise bunu zaten biliyor olmamız. Amerikan bir tüketicinin 10 senedir ürünü tükettiğini, ancak ne zihinsel ne de fiziksel olarak performans artışı yaşamadığını ve şirketin bu sloganla rakiplerini geri bırakmayı amaçladığını iddia ederek şirkete dava açması sonucu, Redbull davacı tarafla 13 milyon dolarlık bir anlaşma yaparak uzlaşı sağlamak durumunda kaldı. Ama bugünlerde hala bu sloganı duyuyoruz değil mi?

Volkswagen çevre için kılını kıpırdatmıyor

2016 yılında Federal Trade Commission (FTC)  tarafından markaya acılan dava markanın aslında temiz, dizel enerji tükettiğini reklamlarda ifade etmesi ama gerçekte bunun tam tersinin çıkmış olması. Emisyon testlerinde 7 yıl boyunca hile yaptığı anlaşılan markanın hala halk gözünde itibarını düzeltmek için ne kadar uğraştığına şahit oluyoruz.

Sizin aklınıza gelen başka hangi örnekler var?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link