Mutlaka fark etmişsinizdir; son dönemde reklamların vazgeçilmez unsuru bebekler haline geldi.  Bebek şampuanı, bebek bezi gibi ürünlerin reklamlarında bebekleri görmeye zaten alışkındık ancak özellikle son 1 yıl içinde alakalı alakasız her ürünün reklamında bebekleri görür olduk.

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan ” Bruno –  O burun tıkanacak arkadaş ” reklamının fazlaca ilgi görmesinden sonra yükselen bu ilgiden paylarını almak isteyen reklamcılar da hemen harekete geçtiler ve reklamlarımız bir anda bebek oyuncularla doldu.

Reklamda çekicilik unsurları bu alana ilgi duyan hemen herkesçe bilinir; cinsellik, mizah ve korku. Bu üç temel unsur reklamların daha fazla ilgi çekmesini sağlar. Tabi ki bu 3 unsurun içinde birçok bileşen de var ve dönem dönemde bunlardan bazıları popüler olur. Bu sıralarda ise gördüğümüz gibi bebeklerin sempatisini kullanmak popüler. Bu tarz reklamlar artık internette en çok izlenen komik videolar kategorisine girmeye bile başladı ancak reklamın sonunda hangi markanın yazdığına kaç kişi dikkat ediyor muamma. Reklam bittiğinde insanların ‘Ne kadar da şirin şeyler’ diyerek kanal değiştirdikleri ise bir gerçek.

Tabi işin başka bir boyutu da var: 90lar nesli olarak bizler bebek kullanılan reklamları daha çok bebek şampuanı ve bebek bezi reklamlarıyla hatırlarız. Özellikle Dalin bu konuda hepimizin aklına gelen ilk marka şüphesiz. Hal böyle olunca bebekli bir reklam görüldüğünde ilk olarak bu ürünler akla geliyor. Dolayısıyla bebekleri ürünleriyle alakasız olarak kullanan markalar bir nevi bu bebek bezi ve şampuanı markalarına hizmet etmiş oluyor.

http://www.youtube.com/watch?v=Smx9marzT58

Bu nostaljiden sonra şimdi gelelim asıl konuya: Reklamlarında bebeklerin çekiciliklerini kullanan son dönemdeki markalardan birisi Beko. Bulaşık makinesinin bebeğin seslendirilmesiyle anlatıldığı reklamda direkt olarak bebeğin sempatisinden faydalanıldığı aşikâr.

http://www.youtube.com/watch?v=dha98vBb2xI

Reklamda bebek kullanımı furyasına katılan son marka ise Turkcell oldu. Kullanıcılarının yeni yılını bebeklerin gülücükleriyle kutlayan marka ‘Ne kadar da şirin şeyler’ etkisi yaratmayı gayet güzel başarıyor.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın