PSFK tarafından hazırlanan Reklamcılığın Geleceği raporu, küresel markaların reklam stratejileri hakkında oldukça önemli bilgiler ortaya koyuyor.

Gün geçtikçe değişen teknoloji, sosyal  mecralar ve kuşakların karakteristik özellikleri, küresel markaları kendi hedef kitleleri olan genç kuşaklara ulaşmak için daha fazla yaratıcı işler yapmaya itiyor. Markaların temel değer önerileri aynı kalıyor ancak hedef kitlelerin meraklarını sürekli canlı tutma yolunda atılan adımlar çeşitleniyor.

Online pazar yerlerine olan ilginin artışı, uzun zamandan beri varlığını sürdüren firmaları geleneksel mesaj iletme sürecini değiştiriyor, yeniden biçimlendiriyor.

Marka sadakatini sağlamanın daha da zor olduğu bu günlerde, hedef kitlesinin gözünde fark yaratmak için sınırları zorlayan markalara hep beraber bir göz atalım;

NIKEPlus_App_Login_hd_1600

Nike

İlk örneğimiz Nike, spor alanında oldukça başarılı işlere imza atan marka, hedef kitlesine kişiselleştirilmiş bir sporcu deneyimi yaşatmak istiyor. Örneğin artık mobil reklamları ile ürünlerini tanıtırken, tüketicisinin ülkesindeki hava durumu koşullarını dikkate alıyor.

Bununla beraber Nike+ uygulaması ile de mobil kişiselleştirmenin yöntemleri geliştiriliyor. Hedef kitlesine uygulama yardımıyla daha önceden Nike temsilcileri ile yaşadığı diyologlara bağlı olarak özel reklamlar gönderiyor.

amazon

Amazon

E- pazarlamanın küresel liderleri arasında gösterilen Amazon, dijital tüketici etkileşiminin öncüleri arasından gösteriliyor. Açtığı küresel oyun platformu Twitch ile ticaret ile eğlence arasındaki keskin ayrımı kaldırıyor.

Twitch bir tv platformu, bu platformda yaşı 5 ile 34 arası değişen kişiler spor turnuvalarını ve maçları canlı olarak izleyebiliyor. Amazon ise Twitch’i satın alarak marka ve ürünlerini için yeni bir reklam mecrası oluşturuyor.

Aynı zamanda Amazon ses tanıma özellikli yapay zeka yazılımları Echo, Tap ve Dot servisleri ile de müşterileri için evlerinde istedikleri her yerde Amazon’dan ürün sipariş verebilme imkanı oluşturuyor.

ge_thrillist_psfk

General Electric

1876’da Thomas Edison tarafından kurulan dünyanın en büyük elektrik dağıtım şirketlerinden General Electric müşterileri tarafından markasının çok iyi bilinmediğini farkettiği zaman makası hakkında tüketicileri bilgilendirmek için kendi bilimsel teknolojilerini anlatmak adına popüler akımların gücünü kullanmaya karar verdi.

Dünyanın en acı sosunu hazırlaması için Thrillist, çocuk mucidler için Jimmy Fallon’ın ünlü Tonight Show’ una sponsor oldu. Böylece eğlenceli içeriklerin yardımı ile kendi  teknolojileri daha geniş bir kitleye, daha kolay bir şekilde anlatmış oldu.

Target-PFresh

Target

Perakende ve reklam stratejisini kullanıcılarının alışveriş deneyimlerini iyileştirmeye odaklayan ABD’li perakende devlerinden Target bu nedenle çipli etiket olarak tabir edilen RFID etiketlerini tüketicilerine kendi tercihlerine özel promosyonlar sunmak için kullanmaya başladı.

Ayrıca tüketicilerinin sağlıklı yaşam amaçları desteklemek için taze ürünlerin tanıtımına ağırlık vererek, Target mağazaları içinde spor etkinlikleri düzenliyor.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın