Reklamcılığın Sınırlarını Zorlayan Küresel Markalar 0

PSFK tarafından hazırlanan Reklamcılığın Geleceği raporu, küresel markaların reklam stratejileri hakkında oldukça önemli bilgiler ortaya koyuyor.

Gün geçtikçe değişen teknoloji, sosyal  mecralar ve kuşakların karakteristik özellikleri, küresel markaları kendi hedef kitleleri olan genç kuşaklara ulaşmak için daha fazla yaratıcı işler yapmaya itiyor. Markaların temel değer önerileri aynı kalıyor ancak hedef kitlelerin meraklarını sürekli canlı tutma yolunda atılan adımlar çeşitleniyor.

Online pazar yerlerine olan ilginin artışı, uzun zamandan beri varlığını sürdüren firmaları geleneksel mesaj iletme sürecini değiştiriyor, yeniden biçimlendiriyor.

Marka sadakatini sağlamanın daha da zor olduğu bu günlerde, hedef kitlesinin gözünde fark yaratmak için sınırları zorlayan markalara hep beraber bir göz atalım;

NIKEPlus_App_Login_hd_1600

Nike

İlk örneğimiz Nike, spor alanında oldukça başarılı işlere imza atan marka, hedef kitlesine kişiselleştirilmiş bir sporcu deneyimi yaşatmak istiyor. Örneğin artık mobil reklamları ile ürünlerini tanıtırken, tüketicisinin ülkesindeki hava durumu koşullarını dikkate alıyor.

Bununla beraber Nike+ uygulaması ile de mobil kişiselleştirmenin yöntemleri geliştiriliyor. Hedef kitlesine uygulama yardımıyla daha önceden Nike temsilcileri ile yaşadığı diyologlara bağlı olarak özel reklamlar gönderiyor.

amazon

Amazon

E- pazarlamanın küresel liderleri arasında gösterilen Amazon, dijital tüketici etkileşiminin öncüleri arasından gösteriliyor. Açtığı küresel oyun platformu Twitch ile ticaret ile eğlence arasındaki keskin ayrımı kaldırıyor.

Twitch bir tv platformu, bu platformda yaşı 5 ile 34 arası değişen kişiler spor turnuvalarını ve maçları canlı olarak izleyebiliyor. Amazon ise Twitch’i satın alarak marka ve ürünlerini için yeni bir reklam mecrası oluşturuyor.

Aynı zamanda Amazon ses tanıma özellikli yapay zeka yazılımları Echo, Tap ve Dot servisleri ile de müşterileri için evlerinde istedikleri her yerde Amazon’dan ürün sipariş verebilme imkanı oluşturuyor.

ge_thrillist_psfk

General Electric

1876’da Thomas Edison tarafından kurulan dünyanın en büyük elektrik dağıtım şirketlerinden General Electric müşterileri tarafından markasının çok iyi bilinmediğini farkettiği zaman makası hakkında tüketicileri bilgilendirmek için kendi bilimsel teknolojilerini anlatmak adına popüler akımların gücünü kullanmaya karar verdi.

Dünyanın en acı sosunu hazırlaması için Thrillist, çocuk mucidler için Jimmy Fallon’ın ünlü Tonight Show’ una sponsor oldu. Böylece eğlenceli içeriklerin yardımı ile kendi  teknolojileri daha geniş bir kitleye, daha kolay bir şekilde anlatmış oldu.

Target-PFresh

Target

Perakende ve reklam stratejisini kullanıcılarının alışveriş deneyimlerini iyileştirmeye odaklayan ABD’li perakende devlerinden Target bu nedenle çipli etiket olarak tabir edilen RFID etiketlerini tüketicilerine kendi tercihlerine özel promosyonlar sunmak için kullanmaya başladı.

Ayrıca tüketicilerinin sağlıklı yaşam amaçları desteklemek için taze ürünlerin tanıtımına ağırlık vererek, Target mağazaları içinde spor etkinlikleri düzenliyor.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Emojilerden Yemek Oluşturarak Çocukların Beslenmesini Destekleyen Yardım Kampanyası 0

Zorluklar içinde yaşayan bir canlıya yardım etmenin binlerce çeşidini bulabiliriz, yeter ki gerçekten isteyelim. No Kid Hungry isimli bir yardım kuruluşu da küçük çocukların beslenmesine yardım edebilmek için oldukça çekici bir yardım kampanyası hazırlamış:  Emoji-yemekler.

Instagram üzerinden sadece 10 saniyede bir çocuğun karnının doyması için bağışta bulunabilmenizi sağlayan bu kampanyaya katılabilmek için ilk olarak No Kid Hungry’nin Instagram hesabını ziyaret ediyorsunuz, hesabın hikayeler kısmında oluşturdukları 10 saniyelik videoyu izleyip yana kaydırıyorsunuz ve kendi emoji-yemeğinizi hazırlamaya başlıyorsunuz. Üstte duran boş tabağa alt kısımda yer alan yiyecek emojilerinden istediğinizi sürükleyerek kendinize has bir yemek oluşturabiliyorsunuz. Tabağa eklediğiniz her bir yiyecek emojisi sizin organizasyona bağışlayacağınız bağış miktarını belirliyor. Tabağa eklediğiniz emoji sayısı arttıkça bağış miktarınız da artıyor.

Terkedilmiş ya da yeterli beslenme desteğine sahip olamayan çocukların çektiği zorluklara dikkat çekmek amacıyla BBH New York işbirliği ile gençlere yönelik olan hazırlanan bu kampanya, No Kid Hungry’nin amaçları göz önüne alınarak gençlerin en fazla vakit geçirdiği bir sosyal mecrada bağışçı olmalarını eğlenceli bir yolla sağlamayı hedeflemiş.

Böylelikle gençler hem sayfayı ziyaret ederek konunun ciddiyeti hakkında bilgi sahibi olabiliyor hem on saniyelik eğlenceli bir video sonrasında sanal bir yemek tabağı hazırlarken eğleniyor ve işin sonunda çocukların beslenmesi için istedikleri kadar bağış yapabiliyorlar.

No Kid Hungry ‘ye yapılan bağışlardan vergi alınmıyor. Ve organizasyon yapılan bağışlarla zor durumda olan çocukların yeme ve eğitim masrafları için onların ailelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Organizasyona göre yapılan her 20 $’lık bağış bir çocuğa 200 yemek kadar destek olabiliyor. Doğru element ve doğru kanal tercihi ile yapılan bu kampanya sosyal medyanın gençler üzerindeki gücünü yardım gibi sosyal bir konuya çekme konusunda ne kadar başarılı olunabileceğini bizlere gösteriyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link