Reklamcılar İçin Terlemeden Kazanmanın 4 Yolu 0

Reklamcıların ve reklam ajanslarının başlıca hedefleri nedir? Tabi ki kazançlı bir ajans olmak ve ortaya çıkardıkları işlerin beğeni görmesi, tutması. Bunları yapmak elbetteki o kadar kolay değil. Ancak günümüzün interaktif ve dinamik dünyasını düşünürsek, bazen ajanslar birtakım yollar kullanarak yaptıkları projeleri bol kazançlı bir hale getirebiliyorlar. Reklamcılığın en önemli unsuru olan olan yaratıcılığı öldüren bu yöntemler neler mi? İşte altın değerinde 4 ipucu:

1. Ünlü Kullan

Bir reklamın amacı nedir? Tüketicinin dikkatini ürüne çekmek. Bunun birçok farklı yolu var elbette. Ancak son zamanlarda en çok kullanılan yollardan ve tabi ki en çok tutanlardan birisi ünlü kullanımı. Koy reklamına Türkiye çapında, dünya çapında tanınan ve sevilen bir ünlüyü, reklamın tutsun. Tabi çok da kötü olmasın reklam orası ayrı.

2. Sağlam Bir Çevre Edin

Bir iş yönetiyorsanız, bir iş dünyasındaysanız ya da boşverin her şeyi, yaşıyorsanız çevre edinmek her zaman önemli. Sağlam bir çevre edindiğinizde kapalı kapıları açmakta çok zorlanmazsınız. Örneğin bir kanalın sahibini tanıyorsanız, ‘prime time‘ spotlarını size sağlayabilir, normalde vermiyorlarsa bile. Eğer sağlam bir yapımcı tanıyorsanız, işiniz sudan ucuza hayata geçebilir. Bu liste uzar gider. En iyisi çevreyi geniş tutun, ne olur ne olmaz.

3. Trendleri Gözden Kaçırma

Bir şey modaysa kaçırmamak lazım tabi ki. Birinin üstünde gördün mü bir kazağı, ara bul giy aynısını. Bu durum iş hayatında da reklam dünyasında da farklı değil. Adam hazır oturup bulmuş bir trend, baktın millet de tutuyor, kaçırma yani. Trendleri takip etmek kolay değil diyebilirsin ki haklısın sonuna kadar. Bakarsın trend sanırsın, trend değildir tutmaz reklamın. Oradaki süzgeci de iyi ayarla hani, orası da sana kalmış.

4. Hapşırıkçı Bul

Hapşırıkçı dediğim virüs olan değil yahu, Seth Godin yazmıştı Mor İnek‘inde hapşırıkçılar önemlidir diye; işte kaçırma onları tut yakala kollarından. Önemlidir hapşırıkçılar, bir hapşırırlar ki tüm dünya duyar senin o güzel reklamını. İşte bunları bulmak önemlidir; göz ardı edilmemeli.

Ama ne yaparsan yap bunlar tek başına pek bir işe de yaramayabilir. En önemli olan ne yapıyorsan işini en kaliteli haliyle yapmak tabii ki. En kaliteli işini ortaya çıkar, kalanlar o işi zaten daha da güzelleştirir.

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Ünlü Markaların İlk Reklamları 0

Bütünleşik pazarlama iletişimi çabaları içinde yer alan reklam, bugün tüm tutundurma karması elemanları gibi, işletmelerin pazarlama amaçlarının başarılması ve karşılaşılan pazarlama sorunlarının çözümlenmesinde en önemli rollerden birini üstlenir durumda.

Peki günümüz markalarının reklam stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik reklamcılığa karşı hızla yükselişe geçen modern reklamcılık, sektörde anlayışı kısa sürede ikiye bölmeyi başardı.

Hal böyle iken reklamların eski yüzleri ile yeni yüzleri arasındaki anlamsal ve biçimsel farklar kaçınılmaz bir boyutta arttı.

Bu eski-yeni karması içinde,  Türkiye’deki bilinen markaların yeni reklamları bir kenara bırakıp, unutulmuş ilk reklamlarını incelemeye ne dersiniz?

Efes Pilsen (1976) 
1
Coca-Cola (1964) 

2

Akbank (1951) 

3

Aygaz (1963) 

5

Koleston (1960)  

6

Sana (1953)

Adsız

Selpak (1971) 

8 (473 x 640)

Blendax (1970) 

4

Ülker (1970) 

Turkcell (90’lar) 

559528_383984084957995_2143945414_n

10 Kasım’ın Atatürk’ü Farklı Yönleriyle Anlatan Etkileyici 10 Reklam Filmi 0

Bazı markalar 10 Kasım için etkileyici reklam filmleri hazırladılar. Sizler için bazılarını derledik;

Filli Boya 

Çizgisini hiç bozmayan Filli Boya’nın 10 Kasım için hazırladığı reklam filminde ressam bir kadın Atatürk’ün ona çağrıştırdığı kelimeleri de kullanarak kocaman bir duvarı Atatürk ile kaplıyor.

Özdilek Holding 

Reklamın başında Atatürk ile özdeşleşmiş kelimeleri onun söylediği sözleri teker teker görüyoruz. Kelimeler giderek çoğalıyor kamera uzaklaşıyor ve kelimeler Atatürk’ün yüzünü oluşturuyor. Reklamın sonunda net ve öz bir şekilde “Minnettarız” diyorlar.

Mutlu Akü 

Reklam filminde “Kolay Değil” sloganıyla Atatürk’ün yaptığı tüm zor şeyler hatırlatılmış ve fotoğraflarla birlikte video haline getirilmiş. Reklamın sonunda “Ata’mızı saygı ve özlemle anıyoruz” mesajını görüyoruz.

Karaca

Karaca reklamında siyah bir ekranla verilen yas teması ve Atatürk’ü çağrıştıran, hatırlatan kelimeleri kullanmış. Kelimelerin ve bir dakikalık saygı duruşunun önemini vurgulayan bir reklam filmi olmuş.

Borusan Holding

Borusan Holding’in reklamı, Kalbimizin her zaman Atatürk ile attığını anlatan kısa ve öz bir reklam filmi olmuş.

Koç Holding 

Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in her yerinde Atatürk’ten bir şeyler olduğunu ve onu unutmadığımızı dokunaklı bir reklam filmi ile hatırlatıyor.

Sabancı Holding

Sensiz 79 yıl hashtag’i ile “Seni hiç unutmadık” diyen Sabancı Holding de Atatürk’ün  en sevilen ve güzel anılarını bir video ile birleştirmiş.

Türk Telekom

Atatürk’ün videolarından kesitler ve görselleri birleştirerek bir reklam filmi oluşturan Türk Telekom, reklamın sonunda “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Saygı ve Özlemle Anıyoruz.” diyor.

Vestel

“Bazen yalnızca durmak gerekir” diyerek reklamında siren sesi kullanan Vestel, “Saygı ve özlemle anıyoruz” diyerek reklamı bitiriyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link