Reklam Yazarlığında İçgörü Yakalama 0

 

“Duygu ve düşünceler akış halindedir”

Montaigne

 

Fransız Rönesansı’nın önde gelen isimlerinden biriydi filozof Montaigne. Duygu ve düşünceler akış halinde derken,aslında, kendisinden 2-3 asır sonra ortaya atılacak sosyal darwinizmin( Social darwinism) temelini de atıyordu. Tabii ki, birçok felsefi ve dinsel öğretide, yani toplumsal yapıyı doğrudan etkileyen düşüncesel ve yaşamsal pratiklerde, Montaigne’ nin ifadesinin benzerlerine rastlayabiliriz. Duygu ve düşünceler yaşam pratikleri ile beraber, var olan düzenden daha verimli olana doğru çizilebilecek bir yörünge etrafında evrilirler. Değişimin vazgeçilmezliği buradan gelmektedir. Peki, bu değişimin/ evrilmenin temel dürtüsü nedir? Yani birey neden değişimi yaratmakta ve/veya ona maruz kalmaktadır?

Adaptasyon

Reklamcılık ile toplumsal doğal seleksiyonun konusu olan adaptasyonun ne gibi bir bağıntısı olabilir?

Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle size iki tane adaptasyon modelinden bahsedeceğim. Tabii ki, adaptasyon konsepti sosyal darwinizim başlığı altında insanoğlunun sosyalleşme süreçlerine atıfta bulunmaktadır. Yani daha spesifik bir soru olan; “birey sosyalleşme süreçlerinde ne şekilde adaptasyon pratikleri göstermektedir” sorusunu cevaplayalım.

İlk adaptasyon modeli, bireyin kendi  yaşam alanını muhafaza etme dürtüsüyle, kendi dışında süregelen değişimlere karşı bir adaptasyon pratiği gösterdiği modeldir. Bu modelde, birey, sosyal hayattaki değişimlerin kendi yaşam alanına nüfus etmesini engellemek için, bu değişimlere karşı oluşturduğu savunma mekanizmaları ile kendi alanını korumaktadır. Yaşam alanı olarak nitelendirdiğim kavram, bireyin duygu ve düşünce haritalarıdır. Bu modelde bireyin deneyimlediği evrilme/değişim pasif bir karaktere sahiptir. Asosyal bireylerin yaşam pratikleri bu modele tam olmasa da somut bir örnek oluşturabilir. Alanı muhafaza etme dürtüsünü tanımlayacak olursak; bireyin kendisinden harici olarak toplumsal yaşamda maruz kaldığı ve/veya edindiği öğretileri devam ettirme tutumu olarak niteleyebiliriz. Mesela herhangi bir kültürel normu örnek olarak gösterebiliriz.

İkinci adaptasyon modeli, bireyin kendi yaşam alanını, kendi dışında süregelen değişimlere açtığı ve bu değişimlere aktif katılımda bulunmaya çalıştığı modeldir. Bu modelde, birey sosyal hayattaki değişimlere entegre olmanın doğal seleksiyon açısından daha verimli bir adaptasyon tutumu olduğu dürtüsüyle hareket eder. Günümüzün globalleşme eğilimi ele alındığında, ikinci adaptasyon modeli içinde bulunduğumuz çağın şartlarına uygunluk arz etmektedir. İki modelin de temel mantığını anlayabilmek için sosyal- dışadönük- ve asosyal-içe dönük- kişilik tiplerinin karşılaştırılması yapılabilir. Bu adaptasyon modellerinin temellendirmeleri oldukça uzun olduğu için çok kısa bir şekilde bahsettim, ancak unutulmaması gereken nokta iki adaptasyon modeli geçirgendir ve birbirini dışlayıcı değildir.

Reklamcılık ile bahsi geçen iki modelin nasıl bir bağıntısı olduğuna cevap bulma zamanı geldi.

Reklam metinleri yazılırken dikkat edilen noktalardan bir tanesi, hedef kitle ile ilgili iç görü yakalamaktır.

 

 

Yukarıdaki reklamın içeriğinde gördüğümüz ataerkil-muhafazakar toplum modelindeki duygularını dile getiremeyen baba figürü, bahsettiğimiz adaptasyon modelindeki “korunan alanın” çözümlemesi dile getirilmiştir.

Aşağıda izleyeceğiniz reklam filmi ise; ikinci adaptasyon modeliyle hareket ederken, modeller arası geçirgenliği tam anlamıyla hesap edememiştir. Rekam filminde “yaz,serinlik,tatil,mutluluk,eğlence” temaları cinsel dürtülünme ile dikkat çekme mantığı üzerinden izleyiciye aksettirilmeye çalışılmıştır. İkinci modele ait dememin sebebi, cinsel anlatının tarihsel evrimini göz önünde bulundurmamdır.

 

Coca Cola ne yaptı?

Aynı ürünü, farklı adaptasyon modelleri incelemesi üzerinden iç görü yakalayarak, farklı hedef gruplarına pazarladı. İkinci reklam filminde, ilk reklam filminde gösterdiği lokal-bölgesel bakış açısıyla global yaklaşım düsturunu, tam anlamıyla gerçekleştirememiştir. Çünkü, liberal söylem eleştirilerinde öne çıkan “particularism” ve “universalism” arasındaki dengeyi tam olarak tutturamamıştır.

Pazarlamasyon' da marka ve reklamcılık üzerine yazılar yazan Oğuz Kaan Mavice, Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümü mezunu.

Bir Cevap Yazın

Amazon’un Algoritması Teröristlere mi Çalışıyor? 0

Channel 4 News‘in yayınladığı habere göre, Amazon’un algoritması, kullanıcılarına bomba yapmak için tüm malzemeleri sunuyor. Tek başına satın alındığında herhangi bir zararı olmayan ürünler, reaksiyona girerek patlama yarattıkları ürünlerle birlikte ‘bunu alan bunu da aldı’ şeklinde kullanıcılara sunuluyor.

Amazonun bu algoritması kullanıcılara ilgili oldukları diğer ürünleri sunmak için kullanılıyor. Fakat bazı durumlar var ki kullanıcının aklına bazı fikirler de sokuyor. Örnek olarak ise eğer termit ve karabarut yapımında kullanılan malzemelerden birini satın alırsanız diğerlerini de size öneri olarak sunuyor. Bu önerileri takip ederek aldığınız ürünler sonucunda ev yapımı bir patlayıcı elde edebiliyorsunuz.

Hatta bunun çok daha ötesinde patlamanın etkisini artırmak için, şarapnel olarak kullanılmak amacıyla çelik misketler de kullanıcılara öneriliyor. Tabii ki Amazon’un algoritması bu ürünleri birlikte satın alan kişilerin çelik misketleri şarapnel olarak kullandığını bilmiyor. Ancak amacınız bomba yapmaksa bu öneriler size güçlü bir patlayıcı yapmayı sunuyor.

Bu öneriler sadece kimyasal maddeler ile sınırlı da değil aynı zaman da gıda üretimi için satılan (Channel 4 tarafından adı açıklanmayan) bazı maddeler de çeşitli reaksiyonlarla bir bomba malzemesine dönüşebiliyor.

Channel 4 News’in en önemli çalışması ise Birleşik Krallık kanunlarına göre bir kişi, kendi kullanımı için en fazla 100 gram karabarut satın alabiliyor iken Amazon’da toplam 45 kg karabarut üretecek malzemeden oluşan bir sepet hazırlaması.

Amazon’un bu bileşenleri sepete ekleyen müşterilerine “Bunu alan bunu da aldı” diyerek sunduğu diğer malzemeler şunlar:

  • Çelik misketler
  • Basma düğmeli şalter
  • Batarya bağlantıları ve kablolar

Bir diğer örnek ise eğer Amazondan ateşleyici kablo satın alırsanız size uzaktan kumandayla patlamaları tetiklemeyi sağlayan elektronik ateşleme sisteminin de içinde olduğu listeyi öneriyor.

Tabi ki şunu diyebiliriz ki Amazon’da satılan tüm bu ürünlerin Birleşik Krallık’da satılması ve alınması yasa dışı değil. Ancak daha önce bu malzemeleri birlikte satın aldığı için tutuklanan ve bomba yapmayı planladığı öğrenilen bazı kişiler tutuklanmıştı.

Parlamentonun İç İşleri Komitesi Başkanı Yvette Cooper elde edilen bulguların ‘rahatsız edici’ olduğunu belirtti.

Amazon ise buna karşılık olarak satılan tüm ürünlerin Birleşik Krallık yasalarına uygun olmak zorunda olduğunu, ayrıca konu hakkında inceleme yapmak isteyen polis ve diğer güvenlik güçleri ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Bahsi geçen kimyasalların adı özellikle açıklanmadı ancak uzmanlar bu kimyasalların bomba yapımında kullanıldığını doğruladı.

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link