Mannequin Challenge, geçtiğimiz senenin internette viral haline gelen akımlarından biriydi. Bilmeyenler için Mannequin Challenge, insanların herhangi bir pozisyonda tıpkı bir cansız manken gibi hareketsiz bir şekilde dururken video alınmasıyla gerçekleştirilen bir olay. Ve 2016 yılında bunun birçok örneğini gördük. Bu tarz viral haline gelen olayların reklamlarda kullanılmasına alışığız. Bu sefer de Mannequin Challenge, Brezilya’daki bir reklamda kullanıldı. Reklam aynı zamanda önemli bir mesaj içeren bir kamu spotu olmasından dolayı dikkat çekiyor taşıyor.

Reklamda dans eden, bisiklet süren, telefonla konuşan, televizyon izleyen ve benzeri eylemler yapan insanların aynı Mannequin Challenge’daki gibi hareketsiz bir şekilde durdukları görülüyor. Bu sırada ise kavga eden bir çiftin sesleri duyuluyor. Erkeğin, bir yandan kadına bağırırken bir yandan da öfkeyle etrafı dağıttığı seslerden anlaşılabiliyor. Kadın ise sadece ağlıyor ve çaresiz bir şekilde erkeğe durmasını söylüyor. Reklam filminin sonunda ise, Brezilya’da her 24 saniyede bir kadının istismar edildiğine dair bir bilgi paylaşılıyor ve “Sadece orada dikilme!” (Don’t just stand there!) mesajıyla insanların kadına karşı şiddete sessiz kalmamaları isteniyor.

Reklam filmiyle ilgili dikkat çeken bir nokta bulunuyor. Son kısmı hariç reklamın uzunluğu tam 24 saniye olarak ayarlanmış. Bunun da yukarıda paylaşmış olduğumuz Brezilya’da her 24 saniyede bir kadının istismar edilmesi durumuna açık bir gönderme olduğu görülüyor.

Ülkemizde de büyük bir sorun olan kadına karşı şiddete dikkat çekmek adına böyle bir reklam filmi hazırlanması zaten sosyal sorumluluk açısından  takdir edilesi bir durumken böylesine popüler bir akımın  reklamın temelini oluşturması ise reklamın daha çok insanın dikkatini çekmesi açısından önem taşıyor.

Bir Cevap Yazın