Geçtiğimiz hafta ABD’de reklam veren şirketler  ve televizyon yayıncıları, yeni yayın döneminde neler yapacaklarını görüşmek üzere bir araya geldi. Bu görüşmelerde P&G çok önemli bir karar alarak pazarlama bütçesinin büyük bölümünü televizyona aktaracağını açıkladı. P&G’nin bu kararı almasının en büyük nedeni, son dönemde dijital tarafta yaşadığı sıkıntılar.

Hafta boyunca süren toplantılarda P&G, reklam taahhütlerinin miktarını artırmaya çalıştı, ancak şirketin bu girişiminde pek de başarılı olduğu söylenemez. Çünkü televizyon yayıncıları, P&G’nin yapmak istediği düşük artış oranına sahip, eski usul reklam anlaşmalarına artık pek sıcak bakmıyor.

2008 yılında başlayan küresel ekonomik krizin ardından, televizyon yayıncıları, pazarın zayıf olmasından dolayı bu tarz uzun süreli ve düşük artış oranlı anlaşmalara olumlu bakıyorlardı. Ancak özellikle geçtiğimiz yıl gibi pazarın dirençli olduğu dönemlerde, televizyon yayıncıları  bu tarz anlaşmalara yanaşmıyorlar. Bu nedenle geçen yıl ABD’de birçok büyük televizyon yayıncısı, reklam vermek isteyen birçok şirketin anlaşma tekliflerini reddetmişti.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın