Reklamcılık, pragmatizmin emrinde bir iş… Toplumsal hafızaya nüfuz eden reklamlar, lovemark’lar, ikonlar yaratma fikri, çoğu zaman duyguların ibresini duyarlıklıktan çıkartıyor. İrice bir KOBİ olarak nitelendirebileceğimiz reklamcılığın, hiç kuşkusuz en çok beslendiği şeyden birtanesi de ” hayvan sömürüsü…’’

Ünlü bir restaurant zincirinin nargile sunumunda kullandığı balıklar, Kumcula Sahilinde, çevreye hatta sahile yapılan oteller ve gece kulüplerinin ışıkları yüzünden yollarını kaybedip, denizden uzaklaşan Caretta carettalar, Fayton gezileri yüzünden her yıl ortalama 400 at ölümü, Arjantin’in Mendoza Hayvanat Bahçesi’nde 40 derece sıcakta 23 yıl geçiren, türdaşı kutup ayısı Pelusya’yı kanserden kaybeden ve sonunda sıcağa, yüksek strese, yalnızlığa dayanamadığı için delirerek yaşamını yitiren Kutup ayısı Arturo…

Her biri ya da pek çoğu ekonomik amaçlar güdüldüğü için ekolojik dengeleri altüst edilen hayvanlar… Tüm bu kişi, kurum ya da kuruluşlar; hayvan sömürüsü üzerinden yaptıkları reklamlar sayesinde, cins isimlerinin önüne aldıkları – balıklı (nargile), deri(çanta), ünlü( hayvanat bahçesi) gibi – sıfatlarla daha çok bilinirlik sağlıyor ve daha çok kazanıyorlar.

kutup-ayisi-arturo-

Hayvan Hakları savunucusu PETA, bu sömürünün görünürlüğünü arttırmak için oldukça etkili bir kampanya hazırladı. Egzotik deri endüstrisinin hedef alındığı kampanyada, kampanyanın öznesi de, eylemin kendisi de son derece başarılı !

PETA, Bangkok’taki bir alışveriş merkezine içerisinde çanta, ayakkabı ve kıyafet satılan “The Leather Work’’ isimli sahte bir mağaza açıyor. Dışaran bakıldığında şık ve kusursuz görünün ürünlerin içerisine kan, et ve sinirlerle doldurulmuş; hatta bazılarının içerisine atan kalpler yerleştirilmiş ürünler tasarlıyorlar. Mağazaki müşteriler ürünleri denemek için ellerine aldıklarında bu görüntülerle karşılaşınca büyük bir şok yaşıyorlar.

PETA Asya’nın, Ogilvy & Mather Bangkok künyesinde gerçekleştirdiği kampanyada,  Tayland’daki Timsah istismarına dikkat çekiliyor. Uluslararası markaların ‘’deri ‘’ üssü haline gelen Tayland’da, her yıl milyonlarca sürüngenin derisi lüks tüketim ürünleri için canlı canlı yüzülüyor. Konuşma yetisi haricinde, insana en yakın tür olan hayvanlara bu büyük endüstrilerde uygulanan sömürünün bir an önce durdurulması gerekiyor. Zira nehirlerde yüzün o canlılar, kadın cüzdanı değildir.

 

Bir Cevap Yazın