Peta’dan Kanlı Kampanya 0

Reklamcılık, pragmatizmin emrinde bir iş… Toplumsal hafızaya nüfuz eden reklamlar, lovemark’lar, ikonlar yaratma fikri, çoğu zaman duyguların ibresini duyarlıklıktan çıkartıyor. İrice bir KOBİ olarak nitelendirebileceğimiz reklamcılığın, hiç kuşkusuz en çok beslendiği şeyden birtanesi de ” hayvan sömürüsü…’’

Ünlü bir restaurant zincirinin nargile sunumunda kullandığı balıklar, Kumcula Sahilinde, çevreye hatta sahile yapılan oteller ve gece kulüplerinin ışıkları yüzünden yollarını kaybedip, denizden uzaklaşan Caretta carettalar, Fayton gezileri yüzünden her yıl ortalama 400 at ölümü, Arjantin’in Mendoza Hayvanat Bahçesi’nde 40 derece sıcakta 23 yıl geçiren, türdaşı kutup ayısı Pelusya’yı kanserden kaybeden ve sonunda sıcağa, yüksek strese, yalnızlığa dayanamadığı için delirerek yaşamını yitiren Kutup ayısı Arturo…

Her biri ya da pek çoğu ekonomik amaçlar güdüldüğü için ekolojik dengeleri altüst edilen hayvanlar… Tüm bu kişi, kurum ya da kuruluşlar; hayvan sömürüsü üzerinden yaptıkları reklamlar sayesinde, cins isimlerinin önüne aldıkları – balıklı (nargile), deri(çanta), ünlü( hayvanat bahçesi) gibi – sıfatlarla daha çok bilinirlik sağlıyor ve daha çok kazanıyorlar.

kutup-ayisi-arturo-

Hayvan Hakları savunucusu PETA, bu sömürünün görünürlüğünü arttırmak için oldukça etkili bir kampanya hazırladı. Egzotik deri endüstrisinin hedef alındığı kampanyada, kampanyanın öznesi de, eylemin kendisi de son derece başarılı !

PETA, Bangkok’taki bir alışveriş merkezine içerisinde çanta, ayakkabı ve kıyafet satılan “The Leather Work’’ isimli sahte bir mağaza açıyor. Dışaran bakıldığında şık ve kusursuz görünün ürünlerin içerisine kan, et ve sinirlerle doldurulmuş; hatta bazılarının içerisine atan kalpler yerleştirilmiş ürünler tasarlıyorlar. Mağazaki müşteriler ürünleri denemek için ellerine aldıklarında bu görüntülerle karşılaşınca büyük bir şok yaşıyorlar.

PETA Asya’nın, Ogilvy & Mather Bangkok künyesinde gerçekleştirdiği kampanyada,  Tayland’daki Timsah istismarına dikkat çekiliyor. Uluslararası markaların ‘’deri ‘’ üssü haline gelen Tayland’da, her yıl milyonlarca sürüngenin derisi lüks tüketim ürünleri için canlı canlı yüzülüyor. Konuşma yetisi haricinde, insana en yakın tür olan hayvanlara bu büyük endüstrilerde uygulanan sömürünün bir an önce durdurulması gerekiyor. Zira nehirlerde yüzün o canlılar, kadın cüzdanı değildir.

 

Bir Cevap Yazın

Krispy Kreme, Dünya Diyabet Günü’nde Bedava Donut Dağıttı 0

Donut diyince akla gelen ilk markalardan biri olan ve ülkemizde de faaliyet gösteren Krispy Kreme, son reklam kampanyası kapsamında, 14 Kasım’da, Londra’da tamı tamına 36.000 adet bedava donut dağıttı. Ancak birçok insan, bu olay nedeniyle Krispy Kreme’e tepki gösterdi. Bu tepkinin sebebi ise 14 Kasım’ın Dünya Diyabet Günü olmasıydı.

Ulusal Obezite Forumu, bu kampanyanın zamanlamasıyla ilgili olarak Krispy Kreme‘e önemli sorular yöneltti. Ulusal Obezite Forumu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tam Fry ise konuyla ilgili olarak “Ne diyeceğimi bilemiyorum. O şekerli şeyin reklamını yapmak için Dünya Diyabet Günü’nü seçmek, ne düşüncesizce ve aptalca bir fikir!” dedi.

Bu yaşananlardan sonra Krispy Kreme’den yetkili bir kişi, “Bugün Krispy Kreme, UberEats ile birlikte bir promosyon başlattı. Ama artık bunun kötü bir şekilde zamanlanmış olduğunu biliyoruz. Umuyoruz ki, hayranlarımız sağlık bir yaşam tarzının bir parçası ve arada sırada olan bir ziyafet olarak donut’larımızın tadını çıkarmaya devam edeceklerdir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Sosyal medyada birçok kişi, Krispy Kreme’e bu duyarsızlığından ötürü tepki gösterdi. Hatta bu konu Twitter’da o kadar çok tartışıldı ki, #KrispyKreme ve #WorldDiabetesDay etiketleri Twitter’ın en çok konuşulan konuları arasına girdi.

Krispy Kreme Birleşik Krallık’ın resmi Twitter hesabı, Dünya Diyabet Günü‘nde donut dağıtmalarını eleştiren bir Twitter kullanıcısının attığı tweet’e “Donut’larımız ara sıra olan bir ziyafet ve biz bugün başkente biraz neşe yaymak istedik. Kötü zamanlama, artık biliyoruz.” şeklinde yanıt verdi.

Bununla birlikte bedava donut almak isteyen birçok Londralı ise internet sitesinde yaşanan teknik bir sorun nedeniyle donut alamadı. Krispy Kreme’in bu sorunla ilgili yaptığı açıklamaya göre UberEats sadece birkaç dakika içerisinde on binlerce sipariş almış ve bu da uygulamanın çökmesine neden olmuş.

Efsane Seri Deneysel Bankacılık Sona Erdi 0

Garanti Bankası’nın uzun yıllardır devam eden efsane reklam serisi Deneysel Bankacılık çekilen son filmle sürpriz bir şekilde sona erdi.

Deneysel Bankacılık, kardeşi Garanti Bankası’nda çalışan Tanju Öztürk’ün arkadaşı Şafak’la Garanti’ye rakip olmaya çalışmasını konu ediniyordu. Her biri birbirinden eğlenceli videolardan oluşan bu seride ana karakterimiz Tanju sürekli başarısız olsa da asla çalışmaktan vazgeçmiyor, hep daha iyisini üretmeye çalışıyordu.

Yıllarca en çok konuşulan dijital projelerden biri olmayı başaran Deneysel Bankacılık yayınladığı son videoyla yine kendine has üslubuyla sona geldiğini anlattı. Video hakkında spoiler vermeden sizi hüzünlü ama eğlenceli The End videosuyla baş başa bırakıyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link