Soda ve sert içki pazarlamasının karmaşıklaştığı bir reklam filmi izleyeceğiz Pepsi’den. Ürün hattına yepyeni bir ürün ekleyen Pepsi, tamamen doğal aromalardan oluşan yeni premium kolası 1893 ile Y kuşağı tüketicisinin dikkatini çekerken kendi tarihine de atıfta bulunmayı ihmal etmiyor.

“1893 Pepsi Cola’nın yaratıcılarından” olarak adlandırılan yeni kola reklam filminde aktör Jeff Galfer’a yer veriyor.

Reklam filmi karanlık ve hangar tarzı bir yerde someliyer ( viski ya da şarabın kalitesini kontrol eden uzman) ve Y kuşağını temsil eden 3 karakter ile başlıyor. İlk etapta diğer Pepsi kutularından tasarımı daha farklı olan 1893’ü bardağa döken someliyer 1893’ün nasıl içileceğini tarif ediyor.

Yeni ürün 1893 hem kola hem de zencefilli kola aromalarına sahip iki ürün olarak piyasada. 1893’ün ne olduğunu anlatmak amacıyla çekilen ilk reklam filminde Pepsi , (ilk olarak piyasada Brad’s Cola olarak biliniyordu) kurucularına ve tarihine ve Pepsi lezzetinin ‘zamansızlığına’ vurgu yapan reklam filminde ‘beklenmeyen ve özgün bir kola deneyiminin’ 1893 ile yaşanacağını belirtiyor ve kolanın içeriği de reklam filminde yer alıyordu.

Bu reklamda ise Pepsi hem normal hem de zencefilli olarak piyasaya sürdüğü yeni ürünü için yeni bir kullanım alanı tanımlıyor ve içkilerle beraber kokteyl amaçlı da kullanılabileceğinin altını çiziyor. Dikkat edildiği zaman iki reklam filminde de yer alan detaylar bu amacı doğruluyor.

Beverage Digest editörü Duane Stanford ise Pepsi’nin bu hamlesini” Y kuşağı kokteyl kültürü ile tüm kültürü karma bir hale getirmeye çalışıyor” şeklinde yorumlarken aynı zamandan Pepsi’nin Fizz adını verdiği bir proje olduğunu ve böylelikle tüketicilerde kola içerken yaşadıkları deneyimi müzik, DJ’ler ve yeni bir içecek kültürü haline getirmeye çalıştıklarından bahsetti. Hatta Pepsi Fizz ilk içecek deneyimi etkinliğini New York’ta yapmış bile.

1893 ile Pepsi yemek kültürüne dikkatleri yeniden çekmeyi amaçlıyor. Marka gelecek yıllarda kola ve zencefil aromaları dışında yeni tadları da test etmeye açılmayı planlıyor.

1893 ise Brad’s Drink olarak bilinen Pepsi Cola’nın kurucusu Caleb Bradham’ın doğum yılı ile kurucuya saygıyı temsil ediyor.

Marka 1893’ü ‘yüksek kaliteli ve her yerde bulunabilir’ olarak konumlandırmayı planlıyor. Siyah ve bronz kutularda sunulucak olan bu yeni kolanın fiyatı ise 12 onz’da 1.79 dolar olacak.

Pepsi daha önce de Caleb’s Cola ve Back to the Future’a özel seri olarak Pepsi Cola Perfect’i çıkarmıştı.

1893 ve kola için reklamlarda da belirtilmeye başlanan yeni kullanım alanlarını nasıl buldunuz?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın