Pepsi’den Gizemli Bir Kola: ‘1893’ ile Tanışın! 0

Soda ve sert içki pazarlamasının karmaşıklaştığı bir reklam filmi izleyeceğiz Pepsi’den. Ürün hattına yepyeni bir ürün ekleyen Pepsi, tamamen doğal aromalardan oluşan yeni premium kolası 1893 ile Y kuşağı tüketicisinin dikkatini çekerken kendi tarihine de atıfta bulunmayı ihmal etmiyor.

“1893 Pepsi Cola’nın yaratıcılarından” olarak adlandırılan yeni kola reklam filminde aktör Jeff Galfer’a yer veriyor.

Reklam filmi karanlık ve hangar tarzı bir yerde someliyer ( viski ya da şarabın kalitesini kontrol eden uzman) ve Y kuşağını temsil eden 3 karakter ile başlıyor. İlk etapta diğer Pepsi kutularından tasarımı daha farklı olan 1893’ü bardağa döken someliyer 1893’ün nasıl içileceğini tarif ediyor.

Yeni ürün 1893 hem kola hem de zencefilli kola aromalarına sahip iki ürün olarak piyasada. 1893’ün ne olduğunu anlatmak amacıyla çekilen ilk reklam filminde Pepsi , (ilk olarak piyasada Brad’s Cola olarak biliniyordu) kurucularına ve tarihine ve Pepsi lezzetinin ‘zamansızlığına’ vurgu yapan reklam filminde ‘beklenmeyen ve özgün bir kola deneyiminin’ 1893 ile yaşanacağını belirtiyor ve kolanın içeriği de reklam filminde yer alıyordu.

Bu reklamda ise Pepsi hem normal hem de zencefilli olarak piyasaya sürdüğü yeni ürünü için yeni bir kullanım alanı tanımlıyor ve içkilerle beraber kokteyl amaçlı da kullanılabileceğinin altını çiziyor. Dikkat edildiği zaman iki reklam filminde de yer alan detaylar bu amacı doğruluyor.

Beverage Digest editörü Duane Stanford ise Pepsi’nin bu hamlesini” Y kuşağı kokteyl kültürü ile tüm kültürü karma bir hale getirmeye çalışıyor” şeklinde yorumlarken aynı zamandan Pepsi’nin Fizz adını verdiği bir proje olduğunu ve böylelikle tüketicilerde kola içerken yaşadıkları deneyimi müzik, DJ’ler ve yeni bir içecek kültürü haline getirmeye çalıştıklarından bahsetti. Hatta Pepsi Fizz ilk içecek deneyimi etkinliğini New York’ta yapmış bile.

1893 ile Pepsi yemek kültürüne dikkatleri yeniden çekmeyi amaçlıyor. Marka gelecek yıllarda kola ve zencefil aromaları dışında yeni tadları da test etmeye açılmayı planlıyor.

1893 ise Brad’s Drink olarak bilinen Pepsi Cola’nın kurucusu Caleb Bradham’ın doğum yılı ile kurucuya saygıyı temsil ediyor.

Marka 1893’ü ‘yüksek kaliteli ve her yerde bulunabilir’ olarak konumlandırmayı planlıyor. Siyah ve bronz kutularda sunulucak olan bu yeni kolanın fiyatı ise 12 onz’da 1.79 dolar olacak.

Pepsi daha önce de Caleb’s Cola ve Back to the Future’a özel seri olarak Pepsi Cola Perfect’i çıkarmıştı.

1893 ve kola için reklamlarda da belirtilmeye başlanan yeni kullanım alanlarını nasıl buldunuz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Ünlü Markaların İlk Reklamları 0

Bütünleşik pazarlama iletişimi çabaları içinde yer alan reklam, bugün tüm tutundurma karması elemanları gibi, işletmelerin pazarlama amaçlarının başarılması ve karşılaşılan pazarlama sorunlarının çözümlenmesinde en önemli rollerden birini üstlenir durumda.

Peki günümüz markalarının reklam stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik reklamcılığa karşı hızla yükselişe geçen modern reklamcılık, sektörde anlayışı kısa sürede ikiye bölmeyi başardı.

Hal böyle iken reklamların eski yüzleri ile yeni yüzleri arasındaki anlamsal ve biçimsel farklar kaçınılmaz bir boyutta arttı.

Bu eski-yeni karması içinde,  Türkiye’deki bilinen markaların yeni reklamları bir kenara bırakıp, unutulmuş ilk reklamlarını incelemeye ne dersiniz?

Efes Pilsen (1976) 
1
Coca-Cola (1964) 

2

Akbank (1951) 

3

Aygaz (1963) 

5

Koleston (1960)  

6

Sana (1953)

Adsız

Selpak (1971) 

8 (473 x 640)

Blendax (1970) 

4

Ülker (1970) 

Turkcell (90’lar) 

559528_383984084957995_2143945414_n

10 Kasım’ın Atatürk’ü Farklı Yönleriyle Anlatan Etkileyici 10 Reklam Filmi 0

Bazı markalar 10 Kasım için etkileyici reklam filmleri hazırladılar. Sizler için bazılarını derledik;

Filli Boya 

Çizgisini hiç bozmayan Filli Boya’nın 10 Kasım için hazırladığı reklam filminde ressam bir kadın Atatürk’ün ona çağrıştırdığı kelimeleri de kullanarak kocaman bir duvarı Atatürk ile kaplıyor.

Özdilek Holding 

Reklamın başında Atatürk ile özdeşleşmiş kelimeleri onun söylediği sözleri teker teker görüyoruz. Kelimeler giderek çoğalıyor kamera uzaklaşıyor ve kelimeler Atatürk’ün yüzünü oluşturuyor. Reklamın sonunda net ve öz bir şekilde “Minnettarız” diyorlar.

Mutlu Akü 

Reklam filminde “Kolay Değil” sloganıyla Atatürk’ün yaptığı tüm zor şeyler hatırlatılmış ve fotoğraflarla birlikte video haline getirilmiş. Reklamın sonunda “Ata’mızı saygı ve özlemle anıyoruz” mesajını görüyoruz.

Karaca

Karaca reklamında siyah bir ekranla verilen yas teması ve Atatürk’ü çağrıştıran, hatırlatan kelimeleri kullanmış. Kelimelerin ve bir dakikalık saygı duruşunun önemini vurgulayan bir reklam filmi olmuş.

Borusan Holding

Borusan Holding’in reklamı, Kalbimizin her zaman Atatürk ile attığını anlatan kısa ve öz bir reklam filmi olmuş.

Koç Holding 

Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in her yerinde Atatürk’ten bir şeyler olduğunu ve onu unutmadığımızı dokunaklı bir reklam filmi ile hatırlatıyor.

Sabancı Holding

Sensiz 79 yıl hashtag’i ile “Seni hiç unutmadık” diyen Sabancı Holding de Atatürk’ün  en sevilen ve güzel anılarını bir video ile birleştirmiş.

Türk Telekom

Atatürk’ün videolarından kesitler ve görselleri birleştirerek bir reklam filmi oluşturan Türk Telekom, reklamın sonunda “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Saygı ve Özlemle Anıyoruz.” diyor.

Vestel

“Bazen yalnızca durmak gerekir” diyerek reklamında siren sesi kullanan Vestel, “Saygı ve özlemle anıyoruz” diyerek reklamı bitiriyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link