İngiliz mutfak aletleri firması KitchenAid, geçtiğimiz günlerde internet sitesinde bazı pembe renkli mutfak ürünlerinin reklamını yayınladıktan sonra bazı Twitter kullanıcıları tarafından cinsel ayrımcılık yapmakla suçlandı. “Kadınlar İçin KitchenAid” ifadesinin yer aldığı reklamda, İngiliz hayır kurumu Breast Cancer Haven ( sikis ) için para toplamak amacıyla sınırlı sayıda üretilen pembe renkli mutfak ürünleri yer alıyordu.

Bu reklamı ilk farkedenlerden biri Hazel Davis isimli Twitter kullanıcısı oldu ve “Gerçekten ciddi misin KitchenAid?” şeklinde bir tweet atarken bu tweet’te “#letkitchenappliancesbekitchenappliances” (mutfak aletlerinin mutfak aletleri olmasına izin verin) ve “#everydaysexism” (her gün seksizm) etiketlerini paylaştı.

Katherine Trill adlı başka bir kullanıcı ise “Bunu çok erken paylaştın KitchenAid UK. Henüz 1 Nisan değil.” şeklinde imalı bir tweet attı.

KitchenAid ise Hazel Davis’in tweet’ine verdiği cevapta “Bu renk sürümü, İngiltere’deki Breast Cancer Haven’ı desteklemek için. Umudun sembolü olarak pembe kullanılıyor. Bir tedavi bulmak için farkındalığı artırıyor.” dedi.

Tabii, KitchenAid’i suçlayanların yanı sıra bu durumu gayet normal olarak karşılayan Twitter kullanıcıalrı da vardı. Bu kullanıcılardan biri, “Kadınlar için pembe, her zaman göğüs kanseri ile ilgilidir. Üzerinize alınmak için bu kadar hızlı davranmayın.” şeklinde bir tweet attı.

KitchenAid İngiltere adına konuşan bir temsilci, neden oldukları herhangi bir incitme için özür dilediklerini belirtirken söz konusu internet sayfasının silindiğini ifade etti. Amaçlarının Cook for the Cure (Tedavi İçin Yemek Pişir) programına dikkat çekmek olduğunu belirten şirket temsilcisi, programın göğüs kanserine karşı savaşmak için bağış topladığını ve farkındalığı artırdığını söyledi.

Bir Cevap Yazın