Pembe Renkli Mutfak Aletleri, Seksizm Tartışmalarına Yol Açtı 0

İngiliz mutfak aletleri firması KitchenAid, geçtiğimiz günlerde internet sitesinde bazı pembe renkli mutfak ürünlerinin reklamını yayınladıktan sonra bazı Twitter kullanıcıları tarafından cinsel ayrımcılık yapmakla suçlandı. “Kadınlar İçin KitchenAid” ifadesinin yer aldığı reklamda, İngiliz hayır kurumu Breast Cancer Haven ( sikis ) için para toplamak amacıyla sınırlı sayıda üretilen pembe renkli mutfak ürünleri yer alıyordu.

Bu reklamı ilk farkedenlerden biri Hazel Davis isimli Twitter kullanıcısı oldu ve “Gerçekten ciddi misin KitchenAid?” şeklinde bir tweet atarken bu tweet’te “#letkitchenappliancesbekitchenappliances” (mutfak aletlerinin mutfak aletleri olmasına izin verin) ve “#everydaysexism” (her gün seksizm) etiketlerini paylaştı.

Katherine Trill adlı başka bir kullanıcı ise “Bunu çok erken paylaştın KitchenAid UK. Henüz 1 Nisan değil.” şeklinde imalı bir tweet attı.

KitchenAid ise Hazel Davis’in tweet’ine verdiği cevapta “Bu renk sürümü, İngiltere’deki Breast Cancer Haven’ı desteklemek için. Umudun sembolü olarak pembe kullanılıyor. Bir tedavi bulmak için farkındalığı artırıyor.” dedi.

Tabii, KitchenAid’i suçlayanların yanı sıra bu durumu gayet normal olarak karşılayan Twitter kullanıcıalrı da vardı. Bu kullanıcılardan biri, “Kadınlar için pembe, her zaman göğüs kanseri ile ilgilidir. Üzerinize alınmak için bu kadar hızlı davranmayın.” şeklinde bir tweet attı.

KitchenAid İngiltere adına konuşan bir temsilci, neden oldukları herhangi bir incitme için özür dilediklerini belirtirken söz konusu internet sayfasının silindiğini ifade etti. Amaçlarının Cook for the Cure (Tedavi İçin Yemek Pişir) programına dikkat çekmek olduğunu belirten şirket temsilcisi, programın göğüs kanserine karşı savaşmak için bağış topladığını ve farkındalığı artırdığını söyledi.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Efsane Seri Deneysel Bankacılık Sona Erdi 0

Garanti Bankası’nın uzun yıllardır devam eden efsane reklam serisi Deneysel Bankacılık çekilen son filmle sürpriz bir şekilde sona erdi.

Deneysel Bankacılık, kardeşi Garanti Bankası’nda çalışan Tanju Öztürk’ün arkadaşı Şafak’la Garanti’ye rakip olmaya çalışmasını konu ediniyordu. Her biri birbirinden eğlenceli videolardan oluşan bu seride ana karakterimiz Tanju sürekli başarısız olsa da asla çalışmaktan vazgeçmiyor, hep daha iyisini üretmeye çalışıyordu.

Yıllarca en çok konuşulan dijital projelerden biri olmayı başaran Deneysel Bankacılık yayınladığı son videoyla yine kendine has üslubuyla sona geldiğini anlattı. Video hakkında spoiler vermeden sizi hüzünlü ama eğlenceli The End videosuyla baş başa bırakıyoruz.

Organ Bağışı Konusunda Farkındalık Yaratan ‘Kumaş Nakilli’ Kampanya 0

Kendinden sonra başkalarına hayata tutunma şansı vermenin en güzel yolu olan organ bağışı maalesef birçok ülkede yeterli miktarda değil. (Buna ülkemizde dahil.)

Öyle ki ülkenin gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun bağış miktarı çok düşük miktarlarda kalabiliyor. Örneğin Japonya’da rakam milyon kişi başına 0.7 iken ABD’de milyon kişi başına 28.5 ülkemizde ise milyon kişi başına 0.2’lerde seyrediyor.

140.000 hastanın organ nakli beklediği ancak yeterli sayıda donör olmadığı için sadece 300 kişinin tedavi olduğu Japonya’da reklam ve PR şirketi Dentsu Japan

Japonya’da Dentsu kreatifleri organ bağışı konusunda Japon halkını bilinçlendirmek için kıyafetlerimizi tema olarak kullanmış.

Second Life Fashion” (İkinci Hayat Modası) olarak adlandırılan kampanya temel olarak, organ nakli ile yeniden hayata başlayabilmenin aslında eskiyen kıyafetlerimize ‘kumaş nakli’ (yama) yaparak onlara yeniden giyme şansı vermemiz kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Kenarda köşede unutulan, çöpe atılan kıyafetler kampanya kapsamında ücretsiz onarılarak onlara yeni kumaşlarla yeni şanslar verilmiş. Örneğin; kolunda yırtık olan bir lacivert gömlek, ekoseli bir gömleğin kol kumaşı ile birleştirilmiş ve ön kısmında sorun olan bir kumaş cekete bir basketbol ceketi parçası ilave edilmiş.

Yapılan çalışmalarla hepsi birbirinden ayrı, rengarenk ‘kumaş nakilli’ bu özel kıyafetlerle hedef kitlede organ nakli konusunda bilinç yaratılmaya çalışılmış.

Ücretsiz tamir edilen kıyafetlerin hepsine “Kalbim İkinci Hayat Modası ile Beraber” etiketleri takılan bu özel kıyafetler Second Life’ın daha önce yaptığı “Second Life Toys” adlı projenin devamı niteliğinde.

Sizlerde başkalarına hayata tutunma umudu vermek isterseniz www.siznebekliyorsunuz.com ‘dan organ bağışı konusunda detaylı bilgi alabilir, gönüllü olabilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link