Pazarlamada ve Reklamcılıkta Mistik Değerler

Dünyaca ünlü psikanalist Slavoj Jijek, modern dünyada ürünü tüketiciye satın aldıran şeyin ürüne mistik değer katılmasıyla başarılabileceğini şu örnekleriyle anlatıyor:

“Sade kahve ile sütlü kahve arasında aslında içerik olarak aynı olmalarına rağmen bir fark vardır. Sütsüz kahve belirli bir noksanlıkla işaretlenmiştir. Onda bir şey eksiktir. Bu durumda basit bir soru sormaktayız: Kahveye neden krema, süt ya da başka herhangi bir şeyi ekliyoruz? Çünkü kahvede tek başınayken bir şey eksiktir ve bizim kahvedeki bu boşluğu doldurmamız gerekir.Şimdi size zor bir kavramdan bahsedeceğim.  Psikanalizde nesneyi küçük a ile adlandırırız ve a arzunun maliyetinin nesnesidir. Mesela aşık olduğunuzda bu nesneden bahsedersiniz. Eğer bu gerçek bir aşk ise neden o adamı ya da kadını sevdiğiniz sorusuna cevap veremezsiniz. Bu soruya cevap verdiğiniz anda elbette o gerçek aşk değildir. Sadece ‘Sende ne olduğunu bilmediğim,seni sevmemi sağlayan fazladan bir şey var.’ diyebilirsiniz.

Şimdi yavaş yavaş reklam konusuna yaklaşıyoruz. Buradaki yapı piyasada yer alan ‘tamamıyla benzersiz bir ürün’ ile aynı yapıya sahip. Bu benim en favorim : ‘Kinder sürpriz çikolata’ Onu çevreleyen yumurtayı kırdıktan sonra içinden bir nesne çıkıyor. Bu bence tamamıyla ustaca işlenmiş bir strateji. Çünkü gördüğünüz her ürün sadece gördüğünüzden ibaret değil, onda daha başka bir şeyler var, gizemli bir parça var. Dolayısıyla burada onlar bu mistik parçayı direk veriyorlar. Siz o çikolatayı alıyorsunuz fakat onun içinde daha fazlası saklı. İçinde saklı bir hazine var ve evet siz onu satın alabilirsiniz. Mesela klasik Coca-Cola reklamı: ‘Kola budur’ (Coke is it!) Budur dediği ‘şey’ gizemli bir bileşendir ve siz bu gizemli bileşeni alıyorsunuz. En azından Kaliforniya’da satışının yasaklanmasına şaşmamalı.Kinder sürpriz yumurtayı satmak için Kanada’dan kaçak almak zorunda kaldılar.Hile yaptıklarını iddia ettiler.Dolayısıyla bence bu reklamın nasıl işleyebileceğini göstermek için ilk adım. Mistik bir parça eklemek zorundasınız. Bu nedenle ‘En fazla kakao bizim çikolatamızda var’ , ‘Bizimki organik olarak üretilmiştir.’Bizimki en iyisi’ gibi sadece ‘olumlu’ özelliklere değinen reklamlara atıfta bulunmak istiyorum, bu hiçbir işe yaramaz. Mutlaka mistisizme yönelmelisiz, mutlaka daha fazla şey vermelisiniz.Ne olduğunu bilmiyorum ama benim ürünü hayal etmemi sağlayan bir şeyler katmalısınız.

Şimdi kahveyle ilgili popüler sinemadan başka bir olaya değinmeme izin verin. Ivan Megergor’un rol aldığı İngiliz işçi sınıfı dramalarından ‘Brassed Off’tan bahsedeceğim, belki izlemişsinizdir.Kahraman, genç ve tatlı bir kadına evine kadar eşlik eder ve kadın evin girişinde adama ‘Bir kahve içmek ister misin?’ diye sorar. Adam cevap verir, ‘Gerçekten çok isterdim ama bir sorun var, ben kahve içmem.’ Kadın gülümseyerek cevap verir, ‘Sorun yok, zaten hiç kahvem yok.’ Kadının cevabındaki muazzam erotik vurgu hiç sekse değinmeden utanarak yaptığı cinsel davette saklıdır.Adamı dairesine kahve içmek için ilk davet ettiğinde kahvesi olmadığını kabul ediyor ama daveti iptal etmiyor.Sadece ilk kahve davetinin aslında sekse davetinin bahanesi olduğunu açık ediyor. Dolayısıyla burada vurgulamak istediğim ‘tam olarak söylenmeyenin, ima edilenin ortaya koyduğu boyut’. Ve bu düzeyde nasıl hile yapıyorsunuz? Bu benim ortaya koymak istediğim ilk nokta: En tehlikeli hile, direk yalan söylemek şeklinde olan değildir.’Doğru’yu söyleyebilirsiniz ama modern dilbiliminden bildiğimiz üzere her ‘ifade’ beklentiler yaratır.” 

Reklamı yapılan ürünün,hizmetin veya markanın , değişen algıları ve değişen toplum değerlerini yakalaması gerekir. Ali Ağaoğlu da kendi markasının reklamını yapmakla eleştirilse de 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre en itibarlı on firma arasına girmeyi başarmıştır. 2000 öncesi dönem de toplumun dikkatini çeken “itibar” anlayışı “anadoluluk” , “halka yakın olma” iken – ki bunun örneğini halka yakınlığı, dürüstlüğü ve samimiyetiyle bilinen Sakıp Sabancı olarak gösterebiliriz – 2010’lu yıllara geldiğimizde “itibar” ve “beğeni” algısı biraz daha farklı şekillenmiştir. Ali Ağaoğlu’nun lüks arabalarla pozlar vermesi ve zenginliğini topluma samimi ve sempatik (ironik) bir şekilde yansıtması aslında bilinçli yapılmış başarılı bir PR örneğidir. Çağımızın dinamik olması sebebiyle sürekli değişmekte olan algılara göre “zenginliğin samimi ve ironik özeleştirisi” artık beğenilmektedir. “İstanbul’da trafik var diyorlar anlamıyorum. Helikopterle 15 dakikada gitmek istediğim yere ulaşıyorum.” diyen Ali Ağaoğlu, her ne kadar eleştirilmeye açık bir konumda olsa da, bu sempatik yaklaşımlar markasının itibarını zedelememiş ve aksine  beslemiştir.

httpv://www.youtube.com/watch?v=kI9W9rEF5nI

 

httpv://www.youtube.com/watch?v=NFy53QmmoMQ

 

Ali Saydam, bir reklamın veya markanın tüketici üzerindeki algısını zedelememek için “Markalar yaptıkları reklamlarda toplumun değerlerine ve değer yargılarına saygılı olmalıdır.” der ayrıca batıdan alınan hazır reklamların Türk toplumunda bazen tepki oluşturabileceğini söyler. Örnek olarak arabasına zarar gelmesin diye apartmandan düşmek üzere olan bir adamın altından arabasını çeken kadın (Toyota reklamı) Türk toplumunda tepki görecektir.

httpv://www.youtube.com/watch?v=ZEt6WpMN-FQ

Coca-Cola’nın ramazan ayı reklamında, herkes ailece masada oturuyor ancak sofrada oturan bir çocuğa kola kalmıyor. Çocuk bu duruma üzülüyor. Türk toplumunda bu tarz tüketim ürünlerinde öncelik her zaman çocuğun olmaktadır. Ali Saydam bu konuda haklı ancak toplumun değerlerinin de gelişen teknoloji ve değişen algılar sebebiyle de esneyebileceğini ve değişebileceğini söyleyebiliriz. Ağaoğlu örneğine dönecek olursak, Ali Ağaoğlu aslında “Ekmek yoksa, pasta yiyin” demiyor, üstü kapalı bir şekilde vaad ettiği şey “lüksiyat algısı“. Eğer toplumumuzdaki bir değerden bahsedecek olursak: “Zengin kişi, zenginliğini öne çıkarıp gösteriş yapmamalıdır.” sonucuna varırız. Ama işin ilginç yanı, Ağaoğlu bu konuda tam tersini yaparak başarılı oldu.Bir bakıyorsunuz cebinden yirmi bin euro çıkarıyor, bir bakıyorsunuz IMF toplantısına yırtık bir kot pantolonla gidiyor ve “Kotun yırtık olduğuna bakmayın, fiyatı normal kotlardan yirmi kat daha fazla” diye de ekliyor.Ağaoğlu aslında, zenginliğe “sempatikçe” yaklaşarak markasına “itibar” kazandırmayı başarmıştır.

Sonuç olarak, toplumun değer algısı da esneyebilmektedir, önemli olan bu “değişimi” farkedip, yakalayabilmektir. Burada başka bir yaklaşımı da vurgulamak istiyorum. Ali Ağaoğlu, Coca-Cola’nın “Kola budur!” dediği mistik sloganına ya da Marks & Spencer’ın “Your M&S” dediği yalın ve minimalist sloganına benzeyen bir reklam yapmıştır aslında: “Ben yaptım, oldu!” Slavoj Jijek’in de bahsettiği gibi aynı bir Kinder Sürpriz yumurta mantığından esinlenmiş bir yapı var. “Ben yaptım, oldu!” Ne şekilde yapıldığını, niye yapıldığını bilmiyoruz, nasıl yapıldığını, hangi kalitede veya kaç m2 olduğunu bilmiyoruz, bize söylenilen ve aktarılan sadece bir “güçlülük” bir “puslu-süslü bir imaj” duygusu, bir duygu aktarımı. Zaten, reklamın çok başarılı olması, mistisizmin ve yalınlığın bu dönemdeki algıdaki etkisini ve “etkin algısını” ıspatlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Dijital Reklamcılıktaki 4 Yeni Trend

  • Salesforce, Dijital Reklamcılık 2020 isimli bir araştırma raporu yayımladı.
  • Rapora göre, reklam ve pazarlama organizasyonların büyük kısmı, ortak bütçeleri paylaşıyor ve e-posta göndermek ve reklam kampanyaları oluşturmak için aynı ekibi kullanıyor.
  • Bu yıl içerisindeki dijital reklam harcamalarının %66’sının Google aramaları, YouTube, Facebook ve Instagram’a gitmesi bekleniyor.
  • İlgili Yazı: Yapay Zeka, Online Reklamcılıkta Başarıyı %35 Artırıyor

Dijital çağda olduğumuz şu günlerde, doğal olarak reklam sektöründe de dijital reklamcılık fazlasıyla ön plana çıkıyor. Ve başta teknoloji olmak üzere çeşitli etkenler nedeniyle dijital reklamcılıkta trendler yavaş yavaş değişiyor. Şirketlere CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) hizmeti sunan ve ABD merkezli bir şirket olan Salesforce da dijital reklamcılıktaki yeni trendleri tespit etmek amacıyla bir araştırma yaptı ve bu araştırma verilerine “Dijital Reklamcılık 2020” isimli raporunda yer verdi.

Dijital Reklamcılık 2020; Kuzey Amerika (ABD ve Kanada), Avrupa (Fransa, Almanya, Hollanda, Birleşik Krallık, İrlanda) ve Asya – Pasifik (Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda) bölgesinde yer alan çeşitli şirketlerde görev yapan 900 reklamcının katılımıyla hazırlanan bir araştırma raporu. Kasım 2017’de gerçekleştirilen araştırma kapsamında her bir bölgeden 300 katılımcı seçildi ve araştırma raporu, bu katılımcıların görüşlerine dayanılarak hazırlandı. Bu araştırma raporunda, dijital reklamcılığın geleceğine dair dört ana başlık ön plana çıktı.

Reklam ve Pazarlama Birleşiyor

Günümüzde reklam ve pazarlama organizasyonların büyük kısmı, ortak bütçeleri paylaşıyor ve e-posta göndermek ve reklam kampanyaları oluşturmak için aynı ekibi kullanıyor. Araştırma verilerine göre, Kuzey Amerika’da yer alan şirketler bu dönüşüme öncülük ediyorlar. Salesforce’un Dijital Reklamcılık 2020 raporuna göre, reklam ve pazarlamanın yakınlaşmasıyla ilgili olarak dikkat çeken veriler şunlar:

  • Genel olarak reklam ve pazarlama ekipleri, marka ya da yaratıcı ekipleri ortak kullanan şirketlerin oranı %61. Bunu uygulamayı planlayan şirketlerin oranı ise %31.
  • Reklam ve pazarlama ekiplerinin ortak bir bütçeye sahip olduğu şirketlerin oranı %59. Bunu uygulamayı planlayan organizasyonların oranı ise %31.
  • Şirketlerdeki reklam ve pazarlama ekiplerinin 57’si, e-posta kampanyaları oluşturmaktan ve medya satın almadan sorumlu tek bir departman sorumlusuna rapor veriyor. Bu sisteme geçmeyi planlayan şirketlerin oranı ise %34.

Birçok reklamcı, artık ajanslara daha az bel bağlıyor ve bunun yerine kampanya planlarını kendileri hazırlıyorlar. Yaklaşık olarak şirketlerin yarısı, herhangi bir dijital kanalda reklam harcamalarını optimize etmek için tamamen kendi çalışanlarına güveniyor. Reklam harcamalarının optimizasyonunu dahili personeline yaptıran şirketlerin oranı, Facebook ve Instagram için %59 iken Google aramaları için %57, YouTube ve diğer video platformlarındaki reklamlar içinse %52. Şirketlerin en az beşte biri ise reklam çalışmalarını kendi çalışanları ile ajanslar arasında paylaştırmayı tercih ediyor.

Veri, Reklamcılıkta Daha Fazla Öne Çıkıyor

Dijital reklamcılığı bilgilendirmek için kullanılan mevcut veri kaynaklarının sayısı, her geçen gün artmaya devam ediyor. Şu anda üç temel veri kategorisi mevcut: CRM (müşteri ilişkileri yönetimi) verisi, online veri ve demografik veri. Reklamcıların büyük çoğunluğu bu üç kategoriyi kullanıyor ve reklamcıların kullandığı bireysel veri kaynaklarının sayısı sürekli artıyor.

Reklamcıların %94’ü reklam hedeflemek için e-posta adresi ve telefon numarası gibi çeşitli CRM verilerini kullanıyor. Satın alma işlemleri, posta adresi ve müşteri hizmetleri bilgileri gibi CRM verilerine göre hedefleme yapan şirketlerin oranı, 2016 yılında %56 iken geçtiğimiz yıl bu oran %68’e yükseldi.

Reklamcıların %90’ı ise reklam hedefleme için çeşitli online verileri kullanıyor. Bu online veriler; birinci taraf anonim veri, ikinci taraf verisi ve üçüncü taraf verisi olmak üzere üçe ayrılıyor. Birinci taraf anonim veri %71 oranla en çok kullanılan online veri türüyken ikinci taraf verisinin kullanım oranı %63 ve üçüncü taraf verisinin kullanım oranı ise %52. Bununla birlikte önümüzdeki iki yıl boyunca reklamcıların ikinci taraf verisi kullanımının %26, üçüncü taraf verisi kullanımının ise %30 oranında artacağı tahmin ediliyor.

Reklamcıların %95’i potansiyel müşterileri belirlemek için kişisel veri, lokasyon bilgisi ve ilgi alanları gibi çeşitli demografik verileri kullanıyor. Önümüzdeki iki yıl içerisinde, reklamcılar tarafından lokasyon bilgisinin kullanımının %14 oranında artacağı tahmin edilirken ilgi alanına dayalı verinin kullanımının ise %26 oranında artması bekleniyor.

Markalar, kitlelerini hedeflemek için birden fazla veri kaynağı kullanırken aynı zamanda bu veriyi içeri aktarmak, hedeflenecek bölümleri bulmak ve de ağlara ve internet sitelerine talimatlar göndermek için gittikçe artan bir şekilde veri yönetim platformlarını dönüştürüyorlar. Rapora göre, reklam şirketlerinin %91’i halihazırda bir veri yönetim platformu kullanıyor ya da kullanmayı planlıyor. Bununla birlikte üç yıldan uzun bir süredir bir veri yönetim platformuna sahip olan reklam şirketlerinin oranı %20 iken 1 ila 3 yıl arasında bir süre boyunca veri yönetim platformu kullanan şirketlerin oranı ise %38.

Dijital Reklamcılıkta Facebook ve Google Egemenliği Sürüyor

Rakamlara bakıldığında, dijital reklamcılık alanındaki Facebook ve Google egemenliği yakın zamanda son bulacak gibi görünmüyor. Bu yıl içerisindeki dijital reklam harcamalarının %66’sının Google aramaları, YouTube, Facebook ve Instagram’a gitmesi bekleniyor. Facebook ve Google devasa kullanıcı kitlelerinin yanı sıra, özellikle gerçek kimliklere göre müşteri hedefleme yetenekleri nedeniyle reklamcılara cazip geliyorlar.

Dijital reklam harcamalarındaki payı %16’dan %14’e düşse de, görüntüleme esaslı reklam bu karışımın hala önemli bir parçası. Araştırmadan çıkan sonuca göre, Facebook’un haricindeki LinkedIn, Pinterest, Snapchat ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında ise %11 oranında bir planlı harcama yapılmış. Ancak bu platformların, reklam bütçelerindeki ortak pay oranı düşüşte.

Video içerik, her geçen gün daha yaygın bir hale geliyor. 2016 yılında şirketler video reklam yatırımlarını %65 oranın artırdılar. Bu da reklamcıların %52’sinin, video reklamları şirket içinde üreterek onlar üzerinde kontrol sağlamayı tercih etmesinin nedenini açıklıyor. Bununla birlikte B2B şirketlerinin video reklamlarının yıllık artış oranı %65 iken B2C şirketleri için bu oran %59’da kaldı.

Yeni Teknolojiler, Yeni Reklam Mecraları Anlamına Geliyor

Son dönemde akıllı televizyonlar, sese duyarlı dijital asistanlar ve giyilebilir cihazlar gibi birçok yeni teknoloji ürünü hayatımıza girdi. Bu tarz yeni teknoloji ürünleri ve özellikle artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi yeni teknolojiler, yeni yöntemlerle hedef kitlelerine ulaşabilmeleri reklamcılara harika fırsatlar sunuyorlar. Reklamcılar, bu yeni teknolojiler sayesinde, hedef kitlelerinin kişisel ve profesyonel saatlerinin daha fazlasını yakalayacaklarını ümit ediyorlar.

Halihazırda reklamcıların %44’ü akıllı televizyonları bir reklam mecrası olarak kullanırken %39’u reklam yapmak için yapay zeka ile desteklenen sese duyarlı dijital asistanları, %36’lık bir kesim ise giyilebilir cihazları kullanıyor. Yeni bir reklam mecrası olarak artırılmış gerçeklik ya da sanal gerçeklik teknolojilerinden yararlanan reklamcıların oranı ise %32. Bununla birlikte araştırmaya katılanların %29’u akıllı televizyonları, %35’i dijital asistanları, %31’i giyilebilir cihazları ve %36’sı ise artırılmış gerçeklik ya da sanal gerçeklik teknolojilerini bir yıl içerisinde kullanmayı planladıklarını belirtmişler.

*Salesforce’un Dijital Reklamcılık 2020 raporuyla ilgili daha detaylı verilere erişmek istiyorsanız, buraya tıklayarak raporun tamamına erişebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Beko, FC Barcelona ve UNICEF’ten Çocuklarda Obeziteye Karşı 1 Milyon Euro’luk Global Adım

  • Beko‘nun Barcelona‘nın üç ana sponsorundan biri olarak sponsorluk sözleşmesini 3 yıl daha uzattığını sizlerle paylaşmıştık. Bu sponsorluk kapsamında Beko ve FCB’nin kısa süre önce duyurduğu küresel sosyal girişimi ‘Şampiyonlar Gibi Beslen’ (Eat Like a Pro) projesi de yeni sponsorluk döneminin temel odaklardan biri olacaktı.
  • Beko, Instagram veya Twitter’da #EatLikeAPro hashtag’i altındaki her gönderi için çocuklarda görülen fazla kilo ve obezite ile mücadele için UNICEF’e 1 Euro bağış yapacak. Kampanya ile 1.000.000 Euro toplanması hedefleniyor.
  • Mevcut eğilimin sürmesi halinde şu anda dünya genelinde 41 milyon olan fazla kilolu ya da obezite sorunu yaşayan çocukların sayısı, 2025 yılına kadar 70 milyonu aşacak.

Lider ev teknolojileri markası Beko, ana sponsoru olduğu FC Barcelona, FC Barcelona Vakfı ve UNICEF’le çocukluk çağı obezitesiyle mücadele için küresel bir ortaklığa imza atıyor. Beko, FC Barcelona ile birlikte sağlıklı beslenmeye teşvik etmek için dünya çapında yürüttüğü Eat Like a Pro-Şampiyonlar Gibi Beslen kampanyası kapsamında farkındalık yaratmak amacıyla sosyal medya üzerinden bağış kampanyası düzenleyecek. Beko, Instagram veya Twitter’da #EatLikeAPro hashtag’i altındaki sağlıklı yeme alışkanlıklarını yönelik her paylaşım için UNICEF’e 1 Euro bağışlayacak. Kampanya ile 1.000.000 Euro toplanması hedefleniyor.

Beko, El Clasico derbisinde formadaki yerini Eat Like A Pro’ya bırakacak

Mevcut eğilimin sürmesi halinde şu anda dünya genelinde 41 milyon olan fazla kilolu ya da obezite sorunu yaşayan çocukların sayısı, 2025 yılına kadar 70 milyonu aşacak. Beko, dünya çapında farkındalık yaratarak ve insanları harekete geçirerek sorunun önüne geçmeyi hedefliyor.

Bu kapsamda 6 Mayıs’ta oynanacak dünyanın en çok izlenen derbilerinden El Clasico’da, futbolcular Eat Like A Pro (Şampiyonlar Gibi Beslen) kampanyası için hazırlanan özel formalarıyla sahaya çıkacak. FC Barcelona’nın yıldız oyuncularının formalarının sol omzunda Beko logosu yerine #EatLikeAPro yazacak. Dünyada milyonlarca çocuğa ilham olan FC Barcelona’nın yıldız oyuncuları, dengeli beslenme ve fiziksel egzersiz ile sağlıklı bir yaşam sürmeleri için çocuklara örnek olacak.

Ayrıca, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sosyal medyada paylaşanlar, FC Barcelona’nın sınırlı sayıda üretilen, üzerinde El Clasico haftasına özel olarak #EatLikeAPro sloganının bulunduğu imzalı antrenman ve maç formalarından birini kazanma şansı yakalayacak. Barça Vakfı, medya kanalları aracılığıyla bu girişimi destekleyerek dünya çapında beş milyondan fazla sayıda takipçisini girişime katılmaya teşvik edecek.

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, kampanyayla ilgili olarak “Küresel bir sorun olan çocuklarda obeziteye “dur” demek için FC Barcelona ve UNICEF gibi iki büyük ortakla güçlerimizi birleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Beko olarak geliştirdiğimiz sağlıklı beslenmeyi kolaylaştıran yenilikçi teknolojiler ve toplumda yarattığımız farkındalıkla sorunun çözümüne katkıda bulunacağımıza inanıyoruz. FC Barcelona ile bu yılki El Clasico derbisinde gerçekleştireceğimiz forma etkinliğiyle futbolun kitleler üzerindeki olumlu etkisinden faydalanarak toplulukları harekete geçirmeyi ve UNICEF için topladığımız bağışla sorunun parçası olmayı amaçlıyoruz” dedi.

Barça Vakfı Başkan Yardımcısı Jordi Cardoner ise “Sporun kendisinde var olan değerlerin çocuklara aşılanmasını hedefleyen FutbolNet metodolojisinin kullandığımız, dünya çapında 120.000 çocuk ve gence ulaşan programlarımızda fiziksel aktivitenin yanı sıra “saygı” değerine odaklanıyoruz. Bu girişimle amacımız çocuklarda sağlıklı alışkanlıkları artırmak yoluyla kendilerine saygı duymalarını sağlamak” diye konuştu.

UNICEF Küresel Beslenme Programı Başkanı Victor Aguayo da şunları söyledi: “Çocukluk çağı obezitesi, özellikle çocukların sağlıklı büyümesi için gereken besinleri sağlayamayan yoksul aileleri ve ülkeleri giderek daha fazla etkiliyor. Küresel ölçekte çocuklar için olumlu değişiklikler yapabilmek adına bizimle yakın iş birliği içinde olan ortaklarımız Beko ve FC Barcelona’ya desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.”

UNICEF toplanan bağışlarla, çocuklarda beslenme bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan aşırı kilo ve obezite gibi sorunları önlemek çeşitli programlar yürütecek. Çocukların yeme alışkanlıklarını değiştirmek için evde ve okulda sağlıklı beslenmenin önemi üzerine eğitim programları başlatacak.

Eat Like a Pro-Şampiyonlar Gibi Beslen girişimi, dünyanın her yerinden çocuklara ve ebeveynlere sağlıklı beslenme ve dengeli bir yaşam tarzının önemi konusunda eğitim vererek, aileleri Barcelona takımının yıldız oyuncularının beslenme alışkanlıklarıyla tanıştırmayı amaçlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link