Yukarıda gördüğünüz Adidas mavi ayakkabı, sadece rengini değil, üretim materyallerini de okyanustaki bilumum atıklar, balıkçı ağları vb.den alıyor. Okyanus atıklarından bir ayakkabı yapılmasını hangi açıdan değerlendirebiliriz? Ben kirliliğin boyutlarına dikkat çekmek isterim.

Adidas ve okyanuslardaki plastik atıkları azaltmak adına çalışmalar yürüten çevre örgütü Parley for the Oceans’ın işbirliği sonucunda geri dönüştürülmüş okyanus atıklarının kullanıldığı 3D baskılı bu spor ayakkabı ortaya çıktı. Ayakkabının pazarlamasını üstlenen Adidas, bu hareket ile sürdürülebilir modaya vurgu yapıyor.

Ayakkabının üst yüzeyinin yapımında Maldivlerin yakınlarında bulunan okyanusu kirleten eski balıkçı ağları kullanılmış, Parley for the Oceans takımı okyanusta illegal olarak avlanan balıkçıları Batı Afrika kıyılarında 110 gün boyunca takip etmiş ve 110 günlük bir emeğin sonucunda elde edilen bu ağlar önce temizlenmiş ve okyanusun dibindeki o “kötü” kokudan arındırılmış. Tüm bu meşakkatli bir süreç sonucunda Adidas bu malzemeleri “tailored fiber” teknolojisi ise, üzerindeki desenin okyanus dalgalarını andırdığı bir spor ayakkabı haline getirmiş.

adidas-x

 

Parley’in kurucusu Cyrill Gutsch Adidas ile yaptıkları bu işbirliği hakkında “Adidas’ın takımımıza katılarak bu amacımızı gerçekleştirmek adına kreatif bir güç oldukları için çok ama çok gururluyuz. Böylelikle okyanustaki bir plastiği cool bir şeye dönüştürebiliyoruz.” dedi. Bununla beraber Adidas’ın sözcüsü ise ayakkabının satılık olmadığına vurgu yapmış ve bu ayakkabının üretilmesinin bir hareket olduğunun altını çizmişti.

Daha öncesinde Greenpeace çevre örgütü tarafından çevreyi kirletmekle suçlanan Adidas’ın bu konudaki bakış açısının değişmeye başladığı görülüyor. Dünya’da bulunan okyanusların temizlenmesinde, Adidas’ın ürettiği bu spor ayakkabının etkisi minimal düzeyde kalacak olsa da, tartışılmaz bir şekilde söylenebilir ki insanların bu şekilde bilinçlenmesi ve yüzünü okyanuslara dönebilmesi için doğru yönde atılan önemli bir adımdır. Ne dersiniz belki de bu ayakkabı insanları “sorumlu tüketime” teşvik eder, kim bilir?

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın